BitkiBalik.Com

Akvaryum Temizliği

Akvaryum Temizliği

Akvaryum hobisine gönül verdiyseniz, evinizde veya ofisinizde akvaryumunuz varsa ya da akvaryum kurmayı düşünüyorsanız… Merak edeceğiz hususlar arasında akvaryum temizliği nasıl yapılır? Sorusu ile akvaryum temizleme konusu önemli bir yer tutacaktır.

Akvaryum temizleme konusuna geçmeden önce akvaryum temizliğinin neden gerekli olduğundan bahsedelim. Akvaryumda beslediğiniz balıkların ve diğer canlıların sağlıklı kalmasını sağlamak için tankınızın koşullarını optimum düzeyde tutmanız önemlidir. Akvaryuma dışarıdan bakıldığında su berrak bir görünüme sahip olsa dahi, organik atıkların su içerisinde çözünüyor olması suyu kirleten başlıca etkendir.

Gözle görülmeyen kirlilik öncelikle balıklarınızı olumsuz etkileyecek, ilerleyen safhalarda alg ve yosun oluşumunu tetikleyerek görsel kirliliği de beraberinde getirecektir. Görsel kirlilik de göze batan en temel unsur gibi gözükse de asıl önemli olan beslediğimiz canlıların sağlığı olduğundan, akvaryum temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Bu yazımızda akvaryum nasıl temizlenir? Sorusunun yanıtını vermek üzere akvaryum temizliğinin detaylarından bahsedecek; Akvaryum temizliği kaç günde bir yapılır? Konusu ve temizlik aşamalarının püf noktalarını ele alacağız.

Akvaryumda Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryumda Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryum Temizliğinin Amaçları

Akvaryum temizliği yapılırken balıklarımızı sağlıklı şartlarda beslemek ve oturmuş akvaryum düzenini devam ettirmek amacıyla, ulaşmaya çalıştığımız üç ana hedef bulunmaktadır:

  1. Sürdürülebilir Azot Döngüsü
  2. Organik Atıkları Uzaklaştırmak
  3. Sudaki Mineralleri Yenilemek

1. Sürdürülebilir Azot Döngüsü

Azot döngüsü, akvaryumda organik atıkların parçalanmasıyla ortaya çıkan ve balıklar için son derece zehirli olan amonyak bileşiğinin, bakteriler tarafından daha az zararlı olan türevlerine dönüştürülmesi işlemidir. Amonyak bakteriler tarafından önce nitrit formuna, daha sonra da nitrat formuna dönüştürülür.

Amonyak baz alındığında nitrit bileşeni daha az toksik yapıya sahiptir. Nitrat ise diğer bileşenlere göre en az zararlı yapıdadır. Çok yüksek seviyelere ulaşmadıkça balıklar için ciddi bir tehlike oluşturmaz. Azot döngüsünün işleyişini ve önemine değindikten sonra akvaryumdaki azot döngüsünün sürdürülebilirliğinin sağlanması kısmına değinelim.

Akvaryum suyu içerisinde zamanla biriken nitrat çok yüksek seviyelere ulaştığı ve tahliye edilmediği takdirde balıklarınız için öncelikle stres etkeni olacaktır. Ancak devamında süreçte akvaryumdaki nitrat seviyesi düşürülmez ise, balıklarınızın sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başlayacaktır. Akvaryumda nitrat nasıl düşürülür? Diye soracak olursanız en hızlı çözümü: Akvaryum suyunun temizlenmesidir.

Akvaryum suyu nasıl temizlenir? Akvaryum suyunun bir kap veya suyu aktarabileceğiniz hortum yardımıyla akvaryumdan tahliye edilmesi temizliğin ilk aşamasıdır. İkinci aşamada akvaryuma taze dinlenmiş su eklenerek suyun yenilenmesi sağlanır.

Akvaryumdaki azot döngüsünün sağlıklı işleyişi, aynı zamanda biriken nitrat fazlalığının akvaryumdan uzaklaştırılabilmesi için; akvaryum temizliğine dikkat edilmesi ve düzenli olarak su değişimi yapılması gerekmektedir.

Akvaryum Cam Temizliği

Akvaryum Cam Temizliği

2. Organik Atıkları Uzaklaştırmak

Organik atıklar akvaryum suyunda biriken azot bileşenlerinin temel sebebidir. Akvaryumdaki canlıların yaşamsal faaliyetleriyle ya da yemleme sonucunda artık yemler vasıtasıyla organik atıklar oluşur. Balık dışkıları, bitkilerin ölen yaprakları ve karides gibi canlıların kabuk değişimleri gibi canlıların yaşamsal faaliyetleri organik atıklara örnek gösterilebilir.

Organik atıkların akvaryumdan uzaklaştırılmadığı durumlarda su içerisinde çözünerek amonyak ve türevlerinin birimine neden olacaktır. Akvaryum temizliğinde sifon ya da hortum yardımıyla taban üzerinde biriken organik atıklar akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır. Bu sayede azot döngüsündeki atık yükü azaltılacak, beraberinde olası alg sorunlarının yaşanması önlenmiş olacaktır. Bilindiği üzere akvaryumdaki azot seviyelerindeki ani sıçramalar, balıklar için tehlike arz ettiği gibi yosun oluşumunun da başlıca nedenleri arasındadır.

Akvaryum Su Değisimi

Akvaryum Su Değisimi

3. Sudaki Mineralleri Yenilemek

Balıklar, omurgasızlar ya da canlı bitkiler akvaryum suyunda mineral yetersizliği olması durumunda sağlık sorunları yaşayabilir. Mineral yoksunluğunun ileri aşamalarında ise canlı kayıpları kaçınılmazdır. Balıkların, omurgasızların iskelet ve eklem sağlığı konusunda kalsiyum gibi mineral besinler son derece gereklidir.

Bitki sağlığı açısından potasyum gibi mineral elementler yaşamsal fonksiyonların yönetimi ile fotosentez işlevinin olmazsa olmazı niteliğindedir. Akvaryum temizliği atıkların uzaklaştırılmasını sağlarken, temizlik sonrasında eklenen taze su, akvaryuma mineral açıdan destek yapılmasına olanak tanır.

Sudaki yenilenme ile birlikte canlıların ihtiyacı olan mineraller yerine konmuş olur. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta; ters ozmoz cihazları gibi sudaki mineralleri ayrıştıran cihazların kullanılıyor ise eklenen taze suyun mineral destek sağlamayacağı hususudur.

Akvaryum Temizliği Periyotları

Akvaryum temizliği nasıl yapılır? Evcil hayvanınız olan balıkların ve diğer canlıların sağlığı hobiye gönül verenler için bir sorumluluktur. Akvaryum temizliği ise bu sorumluluğun gereği olarak, ihmal edilmemesi ya da ertelenmemesi gereken bir görevdir. Peki, Akvaryum temizliği nasıl olur? Akvaryum temizliği periyodik olarak düzenlenirse günlük, haftalık ve aylık periyotlarda ele alınarak düzenli bakımın yapılması sağlanabilir.

Mıknatıslı Cam Temizleyici

Mıknatıslı Cam Temizleyici

Günlük Temizlik

Günlük temizlik, akvaryumdaki sağlıklı koşulların devamlılığını sağlayan günlük kontrollerden ibarettir. Gün içerisinde uygun olduğunuz bir vakitte tankın gözlemlenmesiyle birlikte fark edilen olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını kapsar. Sabah uyandığınızda veya akşam işten geldiğinizde akvaryumun ışığını yakarak birkaç dakika gözlemeniz faydalı olacaktır.

Gözlemleme sonrasında akvaryum içinde karşılaşabileceğiniz ölü bitki kalıntılarını, balık ölülerini ve çiğ sebze gibi besinlerin artıklarını akvaryumdan çıkarabilirsiniz. Bu atıkların su şartlarını çabuk bozabilecek yapıda olması dolayısıyla hızlı bir şekilde akvaryumdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca günlük bakım ve gözlemlemeler balıkların sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesini de sağlamaktadır.

Benzer İçerikler  Akvaryumda Ağaç Ürünleri, Odun ve Kök Kullanımı

Günlük temizlikte, balıkların hareketlerinde herhangi bir olumsuzluğun olup olmadığının gözlemleniyor olması; hastalıkların ve olası yaralanmaların erken fark edilmesini sağlayan, hatta tedaviyi kolaylaştıran bir etkendir. Gözlemler balıkların beslenmesi konusunda öğünlerin düzenlenmesine de yardımcı olacaktır.

Günlük temizlikte tank içerisinde yem artıkları görülüyorsa, yemleme konusuna dikkat edilmesi gerektiği anlaşılacaktır. Bu sayede balıklara beslenme öğünlerinde verilmesi gereken doğru yem miktarının tespit edilmesi mümkün olacaktır. Günlük bakımın faydası beslenme gibi konularla sınırlı değildir.

Günlük temizlik ile birlikte akvaryumdaki filtre ve ısıtıcı gibi hayati öneme sahip olan ekipmanların düzgün çalışıp çalışmadığı da kontrol edilebilir. Aynı zamanda mıknatıslı cam temizleme ürünleri ile camlardaki tortular temizlenerek oluşabilecek yosunlaşma erken safhada önlenebilir.

Akvaryum Bitkisi Budama

Akvaryum Bitkisi Budama

Haftalık Temizlik

Akvaryumdaki haftalık temizlik periyodunda genel kontroller yapılarak haftalık bakımı gerektiren ekipmanların temizliği sağlanır. Genel kontrollerde, akvaryumda beslediğimiz canlılar içerisinde hassas türler varsa veya canlı bitki bakıyorsak tank içerisindeki su değerleri test edilebilir. Su içerisindeki bileşenlerin miktarına bağlı olarak eksiklerin yerine konması ya da fazlalıkların uzaklaştırılmasına yönelik müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Bitki akvaryumunda haftalık temizlik periyotları sırasında uzayan bitkilerin budaması da yapılabilir. Haftalık kontrollerde akvaryum sıcaklığı da kontrol edilmesi gereken unsurlardan biridir. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak ısıtıcı ayarlamasının yapılması, balıkların sıcaklık değişikliklerine bağlı olan hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldıracaktır.

Haftalık temizlik sürecinde beslediğimiz canlı türü ve canlı yoğunluğuna bağlı olarak su değişimi yapılması gerekebilir. Ayrıca dış filtre gibi ekipmanların emiş borusuna takılan tortu filtresi gibi akvaryum malzemeleri çabuk tıkanan yapıya sahip olduğundan haftalık temizliğinin yapılması uygun olacaktır.

Yosun Kazıma

Yosun Kazıma

Aylık Temizlik

Akvaryumda aylık temizlik konusu sadece bir aylık süre ile kısıtlanmaması gereken uzun vadeli temizlik planlamasıdır. Akvaryumda bir veya birkaç ayda kirlenen malzemelerin işlevlerini devam ettirebilmesi için mekanik olarak temizlenmesi gerekmektedir. İç ya da dış filtrelerin, üzerinde yosun oluşan dekor malzemeleri gibi akvaryum ekipmanları genellikle aylık temizlik periyodunda temizlenmektedir.

Temizlik zamanının planlanması akvaryumun ve ekipmanların boyutlarına bağlı olarak tespit edilmektedir. Genellikle filtre içeriğindeki aktif karbon gibi ürünlerin ortalama temizlik süresi ve ömürleri kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Doğru tespitin yapılması amacıyla kullanılan ürünün kullanım araştırılması faydalı olacaktır. Aylık temizlikte ekipmanlar dışında akvaryum camlarında ve dekor malzemelerinin üzerinde oluşan yosun tabakaları mekanik olarak temizlenebilir.

Bitki Akvaryumu Temizliği

Bitki Akvaryumu Temizliği

Akvaryum Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Akvaryum temizliği ne zaman yapılmalı? Ya da akvaryum ne sıklıkta temizlenmeli? Konusunda çok fazla bilgi özellikle de yanlış bilgilendirme içeren açıklamalar mevcuttur. Peki akvaryum temizliği kaç günde bir yapılır? Bu noktada en doğru yaklaşım; akvaryumunuzun boyutuna, canlı yükünüze ve filtre çalışma performansınıza göre temizleme sıklığını tespit etmek olacaktır.

Örneğin küçük bir akvaryumun temizliği kolay gibi görünmektedir. Ancak küçük akvaryumun boyutuna bağlı olarak kirlenme oranı ve su değerlerindeki bozulmalar daha hızlı yaşanacaktır. Özellikle canlı yükünün fazla olduğu küçük boyutlu tanklarda temizlik daha sık tekrarlanacaktır. Büyük boyutlu akvaryumlarda bu durum biraz daha farklıdır.

Tankın hacmine bağlı olarak alacağı su miktarı arttığından canlı yükünün fazla olmadığı durumlarda kirlenme süresi ve su değerlerinin bozulması daha uzun bir süreçte gerçekleşmektedir.

Akvaryumda temizlik sıklığını doğrudan etkileyen bir diğer etken daha önce de belirttiğimiz gibi filtre çalışma performansıdır. Filtrenizin akvaryumunuza oranla küçük olması, çalışma performansının yetersiz olması halinde daha çabuk tıkanacaktır. Bu nedenle azot döngüsünde aksamalar ortaya çıkacaktır. Sonrasında bozulan su değerlerinin tetiklemesi sonucu alg sorunları ortaya çıkacağından temizlik yapılması kaçınılmaz olacaktır.

Akvaryum temizliğinde su değişimi konusunda genel kabul gören %25 ila %50 aralığında su değişimi yapmaktır. Lakin bu miktar ya da su değişim sıklığı akvaryum boyutuna ve içeriğindeki canlı yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu doğrultuda tank içerisindeki şartları da göz önüne alarak akvaryum temizliği ve su değişim zamanını belirlemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Akvaryum Dip Çekimi

Akvaryum Dip Çekimi

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryum temizliği nasıl yapılır? Sorunun yanıtlamak amacıyla temizliği aşamalar halinde ele alarak, hangi aşamada hangi işlemlerin yapılmasının daha doğru olduğuna değinmek istiyoruz. Akvaryum temizliğine sırasıyla hangi aşamalar ile başlanacağının bilinmesi hem işimizi kolaylaştıracak hem de canlıları olabildiğinde az strese sokarak temizliğin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Akvaryum temizleme aşamaları:

  1. Hazırlık
  2. Akvaryum Temizliği
  3. Akvaryum Suyu Temizliği
  4. Akvaryum Malzemelerinin Temizliği
  5. Taze Su Eklenmesi
Su Değişimi Kovası

Su Değişimi Kovası

1. Hazırlık

Akvaryum temizliğine başlamadan önce eksiklerin tespit edildiği, ihtiyaç duyulan ekipmanların hazırlandığı aşamadır. Akvaryumda temizlik periyotları baz alınmaksızın hazırlık aşamasının tamamlanması önemlidir. Çünkü çoğunlukla düzenli periyotlarda yaptığımız temizlik kimi zaman acilen yapılması gereken bir müdahale olarak karşımıza çıkacaktır.

Benzer İçerikler  Sumplu Akvaryum Nedir?

Olası alg sorunları ve canlı hastalıkları ani müdahale gerektirebilen olumsuzluklardır. Bu aşama için hazır tutulması gereken en önemli materyal taze su olmalıdır. Akvaryumunuzun boyutuna ve değişim yapmanız gereken su miktarına bağlı olarak gerekecek miktarda ve en az bir hafta süreyle dinlendirilmiş su bulundurmalısınız.

Taze su dışında akvaryum temizlik seti olarak kullanacağınız kova, sifon, hortum, sünger, kuru bez gibi malzemelerin hazırlanması uygun olacaktır. Ayrıca bitki akvaryumunuz varsa ve bitki budaması yapacaksanız budama işleminde kullanacağınız makas, süzgeç gibi malzemelerin hazır bulundurulması gerekecektir.

Kaya Üzerindeki Alglerin Temizliği

Kaya Üzerindeki Alglerin Temizliği

2. Akvaryum Temizliği

Akvaryum temizliği, temizlik işlemlerinin ilk aşamasıdır. Öncelikle akvaryumdaki elektronik cihazların(filtre-ısıtıcı v.b.) fişlerinin çekilir. Ardından akvaryum camlarındaki yosunların temizlenmesiyle işleme başlanır.

Akvaryum cam temizliği nasıl yapılır? Camlar üzerindeki yosunun yapısına bağlı olarak kaygan bir yosun tabakasıyla uğraşıyorsanız camınızı çizmeyecek yapıya sahip süngerler temizlikte kullanılabilir. Ancak uğraştığınız yosun türü yeşil nokta yosunu ise kullanmadığınız bir kredi kartı yapısına sahip kart yardımıyla camı çizmeden yosunları kazıyabilirsiniz.

Yosun kazımak için üretilen akvaryum ürünlerini kullanarak cam yüzeylerdeki yosunları temizleyebilmeniz de mümkündür. Cam yüzeyindeki yosunların temizliğinden sonra kayaların ve dekor malzemelerinin üzerinde oluşan algleri temizleyerek devam edebilirsiniz. Dekor malzemelerinin üzerindeki yosunları temizlemenin kolay yolu ise eski bir diş fırçası kullanmaktır. Diş fırçası yardımıyla girintiler arasındaki yosunları kazıyabilirsiniz.

Bitki akvaryumuna sahipseniz tank temizliğine bitki budamasını da dahil edebilirsiniz. Hızlı büyüyen bitkilerin sürgünlerini istediğiniz seviyeye göre kesebilirsiniz. Diğer bitkilerin yaşlı yapraklarını, üzerinde alg oluşan uzuvlarını ve gözünüze hoş görünmeyen yaprak ve dallarını budayabilirsiniz.

Budama esnasında moss türleri dışındaki bitkilerin kesilen yaprak ve dalları su yüzeyine toplanacaktır. Toplanan bitki artıklarını bir süzgeç ya da balık kepçesi yardımıyla toplayarak tanktan uzaklaştırabilirsiniz. Aynı zamanda çoğaltmak istediğiniz bitkilerden budadığınız dalların akvaryumdaki farklı noktalara ekimini yaparak bitkilerinizi çoğaltabilirsiniz.

Moss budamalarında ise dalların akvaryum içerisine dağılmasını engellemek amacıyla budama yaparken sifon benzeri bir ekipmandan destek almanız faydalı olacaktır. Tank temizliği tatlı su akvaryumlarında genellikle aylık temizlik periyoduna dahil edilirken, bitki akvaryumlarında haftalık temizlik periyotlarında gerçekleştirilebilmektedir.

Akvaryumda Su Değişimi

Akvaryumda Su Değişimi

3. Akvaryum Suyu Temizliği

Akvaryum suyu temizliği, tank temizliği sonrasında ortaya çıkan atıkların uzaklaştırılması ve dip çekimi yapılmasıyla organik atık içeren suyun akvaryumdan tahliye edilmesi işlemidir. Su değişimlerinde aniden %70 – %80 seviyelerinde su değişimi yapılmamalıdır. Bitkibalik.Com ekibi olarak; su değişim miktarını %25 – %50 aralığında akvaryumunuzdaki şartlara uygun olarak belirlemenizi tavsiye ediyoruz.

İşleme dip çekimi yapılarak başlanır. Dip çekiminde akvaryum için özel olarak üretilmiş dip çekimi sifonları kullanılabileceği gibi bir hortum yardımıyla da bu işlem gerçekleştirilebilir. Hazır dip çekim sifonları zemindeki kumu ve çakılı kendi haznesinde su ile tahliye etmeden çeviren, aynı zamanda içeriğindeki organik atıkları süzerek tahliye eden özelliğe sahiptir.

Hortum yardımıyla gerçekleştirilen dip çekimlerinde hortum debisinin manuel olarak düşürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde akan su beraberinde akvaryum kumunuzun bir kısmını da götürecektir. Bu noktada DIY olarak evde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz dip çekim sifonları için araştırma yaparak fikir edinebilirsiniz.

Dip çekimi işleminde zeminde biriken tortular akvaryumdan uzaklaştırıldıktan sonra, akvaryum içerisinde ve su yüzeyinde uçuşan bitki parçaları gibi artıkları suyla birlikte tahliye edebilirsiniz. Atıkların tahliyesinden sonra tahliyesini hedeflediğiniz su miktarına ulaşıncaya dek akvaryumdaki canlıları tehlikeye atmadan su değişimini tamamlayabilirsiniz.

Dış Filtre Hortum Temizliği

Dış Filtre Hortum Temizliği

4. Akvaryum Malzemelerinin Temizliği

Akvaryumda kullanılan filtre, ısıtıcı gibi akvaryum malzemelerinin temizliği aşamasına mekanik temizlik adı verilmektedir. Mekanik temizlikte kullanacağınız suyun imkanlarınız dahilinde akvaryumdan tahliye ettiğiniz ve tortu içermeyen akvaryum suyu olmasına özen gösterin. Aksi takdirde özellikle filtre malzemelerinin temizliğinde faydalı bakteri popülasyonunu katledersiniz.

Özellikle şebeke suyunun biyolojik filtre malzemelerinin temizliğinde kullanılması faydalı bakterileriniz için son derece ölümcüldür. Bu nedenle mekanik temizliğe başlamadan önce, akvaryumda tahliye etmek üzere kova benzeri malzemelerde biriken akvaryum suyunu kullanmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca ısıtıcı gibi elektronik cihazların mekanik temizlikten en az yarım saat önce fişinin çekilmesi ve akvaryum suyunda soğumasının sağlanması gerekmektedir.

Mekanik temizlik aşamasının yönetiminde ise öncelikle ısıtıcı yüzeyi gibi yosunlaşmanın oluşabileceği alanlar temizlenmelidir. Sonrasında iç filtremiz var ise filtre süngeri ve diğer filtre malzemelerinin temizliği işlemine geçilmesi uygun olacaktır.

Biyolojik Filtre Malzemesinin Temizliği

Biyolojik Filtre Malzemesinin Temizliği

Akvaryum Filtre Temizliği

Filtre süngerleri akvaryum suyu bulunan bir kova içerisinde sıkılarak temizlenebilir. Elyaf gibi filtre malzemelerinin temizlemeden ziyade değiştirilmesi daha uygun olacaktır. Biyolojik filtre malzemelerinin ise plastik kapaklı bir kap içerisinde akvaryum suyu ile çalkalanarak temizlenmesi sağlanır. Dış filtre temizliğinde öncelikle filtre hortumlarının temizliği yapılmalıdır.

Filtre hortumlarının temizliğinde ucuna ip bağlanmış bir kumaş ya da sünger gibi malzemeler hortumun içerisinden geçirilerek hortum içerisindeki tortu tabakası temizlenebilir. Ayrıca akvaryum filtre hortumu temizliği için üretilen hortum harbisi gibi ürünler kullanılabilir.

Benzer İçerikler  En Sessiz Hava Motoru Markaları

Isıtıcı, filtre hortumları ve protein toplayıcılar gibi ürünlerin temizliği yapıldıktan sonra dış filtre içerisinde bulunan filtre malzemelerinin temizliği işlemine geçilmelidir. Öncelikle filtre kutusu içerisindeki sepetler çıkarılarak biyolojik filtre malzemesi akvaryum suyu bulunan bir kova için alınmalıdır. Bu sayede faydalı bakterilerin korunması sağlanacaktır.

Filtre Motor Aksamı Temizliği

Filtre Motor Aksamı Temizliği

Öncelikle filtrenin ilk temizlik katmanı olarak plastik filtreleme toplarının ve filtre süngerlerinin temizliği yapılmalıdır. Süngerleri mümkünse akvaryum suyu ile sıkarak temizleyiniz. Plastik filtre toplarını kova içerisinde çalkalayarak temizleyebilirsiniz. Sonrasında filtre kutusu ile sepetlerin yüzeyinde oluşan algler ve tortular bir sünger yardımıyla giderilmelidir.

Yüzeylerinden temizliği yapıldıktan sonra filtre başlığında bulunan motorun pervane aksamının yer aldığı kapak açılarak pervane aksamının ve aksamın bulunduğu yuva içerisindeki tortular temizlenir. Son aşamada ise biyolojik filtre malzemesini temizliği yapılır. İç filtre temizliğinde bahsettiğimiz gibi kapaklı plastik bir kap içerisinde seramik gibi biyolojik filtre malzemeleri çalkalanarak temizlenmesi sağlanır. Mekanik temizlik tamamlandıktan sonra sepetler olması gereken sıra ile tekrar konulup filtre kutusu kapatılmalıdır.

Akvaryum Taşları Nasıl Temizlenmeli?

Akvaryum taşları, balıkların yaşam alanını zenginleştiren dekoratif unsurlardır. Ancak, zamanla taşlar, su kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, taşların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Taşları temizlemek için, öncelikle taşları akvaryumdan çıkarın ve bir kovada su ile yıkayın. Daha sonra, taşları bir fırça veya süngerle hafifçe ovalayın ve ardından suyla durulayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak, taşların tamamen temizlendiğinden emin olun.

Akvaryum Kumu Temizleme

Akvaryum Kumu Temizleme

Akvaryum Kumu Nasıl Temizlenir?

Akvaryum kumu, akvaryumda bulunan en önemli dekoratif unsurlardan biridir. Ancak, zamanla kumda biriken yem atıkları, balık dışkısı ve diğer kalıntılar su kalitesini bozabilir. Bu nedenle, akvaryum kumunun periyodik olarak temizlenmesi önemlidir. Akvaryum dip sifonu ile dip çekimi işlemi, akvaryum kumunun hızlı ve etkili bir şekilde temizlenmesi için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir.

Akvaryum dip sifonu, akvaryum kumundaki kalıntıları çekmek için kullanılan bir araçtır. Dip sifonu, akvaryumun dibindeki kumu çekerken, kirli suyu dışarı atar. Bu işlem, kumun içindeki kalıntıları ve atıkları çıkararak, su kalitesini artırır.

Dip sifonu ile dip çekimi işlemi için öncelikle, akvaryumun filtresi kapatılmalıdır. Filtrenin kapatılması, çekilen kalıntıların filtre içinde birikmesini önleyecektir. Daha sonra, dip sifonu hortumu suya batırın ve hortumun diğer ucunu bir kova veya boruya bağlayın. Dip sifonunu kuma yerleştirin ve suyun kovaya veya boruya akması için ağızlığı çevirin.

Dip sifonu ile dip çekimi işlemi sırasında, sifonun hortumu kumun yüzeyine temas etmelidir. Sifonu ilerleterek akvaryumdaki kum yüzeyinin tamamının temizlenmesini sağlayın. Kumu çekerken, hortumun diğer ucunda biriken kirli suyu dışarı boşaltın. Bu işlemi, tüm kum yüzeyi için tekrarlayın.

Akvaryum Dip Çekimi konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Akvaryuma Taze Su Eklenmesi

Akvaryuma Taze Su Eklenmesi

5. Taze Su Eklenmesi

Akvaryum temizliği tamamlandıktan sonra akvaryumdan eksilen suyun, taze su ile yerine konmasıdır. Eklenecek taze su mümkün mertebe bir hafta süresince dinlendirilmiş su olmalıdır. Dinlenmiş su temin edilememesi durumunda, akvaryum için üretilen su düzenleyiciler kullanılarak su içerisindeki klor ve ağır metallerin giderilmesi gerekir. Ayrıca eklenecek taze su sıcaklığının akvaryumdaki ısıya en az +1 -1 derece yakın olacak seviyeye getirilmesi balıklarınız sağlığı için oldukça önemli bir husustur.

Resif akvaryumlarında ya da hassas türlerin bulunduğu akvaryumlarda eklenecek suyun ters ozmoz işlemi sonrasında akvaryuma eklenmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Hazırlanan taze su akvaryuma eklenmek için uygun şartlarda ise akvaryumda eksilen miktar kadar su ekleyerek temizlik işleminin son aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Pratik Akvaryum Temizleme

Pratik Akvaryum Temizleme

Akvaryumda Temizliğin Önemi

Akvaryum temizliği zahmetli bir iş olarak görülebilir. Ancak akvaryumu temiz tutmanın yanı sıra balıklarınıza sunduğunuz sağlıklı su şartlarının devamı için gerekli bir işlemdir. Yaptığınız temizlik tankınızın içerisindeki organik atıkların uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca tanka eklediğiniz taze su balıklarınız, bitkileriniz ve omurgasız canlılarınız için ihtiyaç duyulan mineralleri de beraberinde getirir.

Özetle akvaryumdaki temizlik su şartlarını korumanızı sağlarken, su değişimleri aslında bir yenilenme sürecidir. Zor gibi görünse de beslediğiniz canlıların sağlığı ve mutluluğu için son derece gereklidir.

Dikkat! Akvaryum temizliği çamaşır suyu kullanılarak gerçekleştirilemez. Profesyonel yetiştiriciler tarafından çeşitli enfeksiyon tedavilerinin ardından sterilizasyon için çamaşır suyu kullanıldığı bilinmektedir. Ancak miktarı ve kullanımı konusunda tecrübe sahibi olunmadan akvaryum temizliğinde çamaşır suyu kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Akvaryum temizliği düzenli bir plan doğrultusunda gerçekleştirildiğinde yorucu olmayacaktır. Ancak çok büyük bir akvaryuma sahipseniz ve akvaryum temizliğini tek başına gerçekleştirmeniz mümkün değilse akvaryum temizliği yapan firmalar iler irtibata geçerek temizlik konusunda destek alabilirsiniz.

Son olarak:

  • Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konusunda püf noktalara yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
  • Ayrıca, Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Akvaryum Temizliği Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞