BitkiBalik.Com

Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Yeni bir akvaryum kurmak isteyenler için en çok merak edilen konu: Akvaryum suyu nasıl olmalı? Sorusudur. Akvaryum hobisine gönül verirken, rengarenk balıklarla dolu mutlu bir akvaryumun hayalini kurduğunuzu; Evinizde veya ofisinizde akvaryumunuza bakarken günün bütün yorgunluğunu attığınızı, dinlendiğinizi biliyoruz.

Evcil hayvan besleme noktasında akvaryum hobisinin gerçekten ayrı bir değer gördüğü aşikardır. Ancak hobinin güzelliğinin yanında birçok kişinin balıkların ömrünün çok kısa olduğu yönünde tereddütleri vardır.

Akvaryum balıkları sanıldığının aksine çok kısa bir ömre sahip değildir. Uygun şartlar oluşturularak kurulan bir akvaryumda özenli bir bakımla kısacık ömrünün olduğunu düşündüğünüz balıkların, türüne göre birkaç yıl hatta onlarca yıl yaşayabildiğine tanıklık edersiniz. Bu noktada merakınız uygun şartların nasıl oluşturulacağına yönelerek başlıca soruları soracaktır.

Sorular akvaryum suyu nasıl olmalı? Akvaryum suyu çeşme suyu olur mu? Şeklinde sıralanabilir. Bu yazımızda akvaryuma ekleyeceğiniz suyun nasıl olması gerektiği ve çeşme suyunun akvaryumda nasıl kullanılacağı konusunda detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Akvaryum Suyu Hazırlama

Akvaryum Suyu Hazırlama

Akvaryum Suyu Hazırlama

Su, yaşamın temel kaynağıdır. Akvaryum balıkları da verilen yemlerin dışında su içerisinde bulunan faydalı mineraller ile beslenir. Su içerisinde faydalı minerallerin, besinlerin yanı sıra bizlerin ve balıkların sağlığına zararlı maddeleri de barındırabilmektedir.

Sonuç olarak sağlıklı bir akvaryumun kurulması için akvaryum suyu nasıl hazırlanır? Sorusunun doğru cevaplarla aydınlatılması gerekmektedir. Bu sorunun yanıtını alt başlıklar halinde irdeleyecek, aşama aşama akvaryum suyu hazırlamanın püf noktaları konusuna değineceğiz.

Japon Balığı Akvaryumu Suyu Nasıl Olmalı

Japon Balığı Akvaryumu Suyu Nasıl Olmalı

Akvaryum Suyu Hazırlamanın Püf Noktaları

  • Akvaryum suyu hazırlanışı esnasında ekleyeceğiniz su bilinen bir kaynaktan temin edilmeli, renksiz ve kokusuz olmalıdır.
  • Bulanık olan, tortu içeren sular kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Sıcak su, akvaryumun silikon yapısına zarar vererek, dekorların yüzeyindeki zararlı maddelerin çözünmesine neden olabileceğinden yüksek sıcaklığa sahip su tercih edilmemelidir.
  • Vahşi doğadan su temin edilirken durgun sulardan uzak durulmalıdır. Çünkü durgun su birikintilerinde mikrobiyal canlıların ve parazitlerin bulunma ihtimali vardır.
  • Hazır su tercih edilecekse pH seviyesine ve çözünmüş madde miktarına dikkat edilmeli özellikle çok sert tercih edilmemelidir. Sert sular genellikle yoğun miktarda kireç ihtiva ettiğinden akvaryum yüzeyinde kireç birikintilerinin oluşmasına neden olabilir.
  • Bilinen kaynaktan elde edilen berrak, kokusuz ve renksiz suların kullanımı esnasında suyun temizliğinden emin olamıyorsanız, akvaryum suyu hazırlamak üzere üretilmiş ürünlerden kullanabilirsiniz. (Akvaryum su hazırlayıcı ürünlere örnek vermek gerekirse: Sera Aquatan, Tetra AquaSafe ve Seachem Prima gibi su hazırlayıcılar kullanılabilir.)
  • Yapısal olarak kullanıma uygun hale getirdiğiniz akvaryum suyunu balıklarınızın gereksinimlerini göz önüne alarak uygun sıcaklık seviyesine getirerek kullanmanız son derece önemlidir. Çünkü balığınızın ihtiyacına göre soğuk veya sıcak olan sular balıklarınızın şok girmesine hatta ölümüne neden olacaktır.
Akvaryum Suyu Çeşme Suyu Olur Mu

Akvaryum Suyu Çeşme Suyu Olur Mu

Ayrıca Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı hakkında kapsamlı bilgilerle derlediğimiz makalemizi incelemek isterseni tıklayınız.

Akvaryum Suyu Çeşme Suyu Olur Mu?

Akvaryum balıkları üzerinden ölümcül sonuçlara sebep olabilen en önemli sebeplerden biri klor ve kloramin maddeleridir. Özelikle yeni akvaryum kurulumu yapan insanların sıklıkla yaşadığı ani ve toplu balık ölümlerinin arkasında yatan neden sudaki klor ve kloramin maddeleridir.

Japon Balığı Kolonisi

Japon Balığı Kolonisi

Çeşme suyunun insan sağlığına zararlı biyolojik canlıların sudan arındırılması aşamasında klor maddesinden faydalanılmaktadır. Ancak insan sağlığına ciddi bir zararı bulunmayan klor balıklarınız için fazlasıyla toksik bir maddedir. Bu nedenle akvaryum suyu hazırlanırken direkt olarak klorlu çeşme suyunun kullanılmaması gerekmektedir.

Akvaryum suyu çeşme suyu olur mu? Çeşme suyu akvaryum suyu olarak tercih edilecekse eğer mutlaka dinlendirilmelidir. Çünkü kloru sudan ayrıştırmanın üç yolu bulunmaktadır. Birinci yol su arıtma cihazlarından faydalanmaktır. İkinci yol akvaryum suyu hazırlayıcı ürünleri kullanmaktır. Üçüncü yol ise çeşme suyunu ağzı açık bir kova veya tank içerisinde bekletmek/dinlendirmektir.

Akvaryum İçin Çeşme Suyu Kaç Gün Dinlenmeli

Akvaryum İçin Çeşme Suyu Kaç Gün Dinlenmeli

Peki akvaryum için çeşme suyu kaç gün dinlenmeli? Akvaryum suyunun kullanıma hazır hale gelmesi için bir hafta süre ile dinlendirilmesi gerekir. Dinlendirme sürecini hızlandırmak için suyu boş akvaryumunuzda filtre sisteminiz çalışır halde bekletebilirsiniz. Bu sayede süreci 4-5 güne indirgeyebilirsiniz. Belirttiğimiz üç yöntemi kullanarak akvaryum suyu çeşme suyu kullanılarak hazırlanabilir.

Bu yazımızda akvaryum suyu nasıl olmalı? Sorusunun yanıtlarını detaylı olarak inceleyerek çeşme suyu akvaryum suyu olarak kullanılabilir mi? Şeklinde aklınıza takılan sorulara yanıt vermeye çalıştık. Bu bilgiler, yalnızca başlangıç seviyesindeki akvaryum hobisine yeni adım atmış kişiler için hazırlanmıştır. Yorumlarınızda yanıtlamamızı istediğiniz sorularınızı sorabilirsiniz.

Sağlıklı Akvaryum Balıkları

Sağlıklı Akvaryum Balıkları

Akvaryuma Yağmur Suyu Konur Mu?

Yağmur suyu vahşi doğadaki tatlı suların devamlılığı için esastır. Doğal ortamında yaşayan balıklar içinde olmazsa olmazdır. Mevsiminde yağan her yağmur balıkların yaşam döngüsünün devamlılığını sağlamakla birlikte üreme iç güdülerinin ortaya çıkmasında büyük role sahiptir.

Peki evinizde beslediğiniz balıkların bulunduğu akvaryuma yağmur suyu konur mu? Aslında doğadaki etkisi düşünüldüğünde çok faydalı olduğu zannedilir. Fakat sanılanın aksine evinizdeki akvaryumda yağmur suyu kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çünkü günümüz şartlarında şehirlerin oluşturduğu hava kirliliği yağmur üzerinde de olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Akvaryuma Yağmur Suyu Konur Mu

Akvaryuma Yağmur Suyu Konur Mu

Hava kirliliği dolayısıyla yağmur suyuna karışan toksik maddeler suyun faydasından çok zararına sebep olabilir. Sonuç itibariyle labaratuvar analizi yapılmadıkça yağmur suyunun akvaryumda kullanılabilir olup olmadığı bilinemeyeceğinden akvaryumda kullanılması tavsiye edilmez.

Akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin nasıl korunacağı konusunda bilgi ve sağlıklı su şartları için öneriler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, akvaryum suyunda bulanıklık nedenleri ve bulanıklığın nasıl giderileceği konusunda bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞