BitkiBalik.Com

Yeni Başlayanlara Tür Tavsiyeleri

Yeni Başlayanlara Tür Tavsiyeleri

Akvaryum hobisine gönül verme düşüncesinde olan her insanın yeni başlayacağı akvaryum hobisinde besleyeceği balık türleri konusunda tür tavsiyesine ihtiyacı vardır. Çevrimiçi ortamlarda aranan ve hobiyle ilgilenenlere bu konuda en çok sorulan soru akvaryum balık tavsiyesi ya da hangi tür balığı beslemeliyim sorusudur.

Amatör olarak başlayacağınız hobide öncelikle narin balıkları seçmeniz balık ölümleriyle sonuçlanabilir. Hobinin başlangıcında hüsrana uğrayan çoğu kişi hobiden soğumakla kalmaz, vicdanen hobiden uzaklaşır.

Bu yazımızda yeni başlayanlara akvaryum için balık tavsiyesi olması açısından “hangi tür” sorusuna yanıt aramak üzere bakımı kolay aynı zamanda su şartları konusunda dayanıklı türleri konu alacağız.

Japon Balıkları

Japon balığı, sazansıgiller familyasına dahil olan ve hobide oldukça popüler balıklardan biridir. Japon balıklarının klasik türü dışında teleskop, ranchu, tül kuyruk, inci pullu, balon göz, shubunkin, celestial ve comet türleriyle devam eden birçok varyetesi bulunmaktadır. Üretilen varyeteler farklı renk ve görünüme sahiptirler. Görünümlerinin farklı olması bizlere çeşitli seçenekler sunar.

Varyetelerin seçimi konusunda bilinmesi gereken şey, görünümleri farklı olsa da davranış yapıları beslenme alışkanlıkları aynıdır. Japon balıkları konusunda ömürlerinin kısa olduğu bilgisi doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Esaret altında iyi bakıldıklarında 20 yıldan daha uzun bir süre yaşayabilirler.

Japon Balıkları

Japon Balıkları

Akvaryumda tek başlarına beslenebilecekleri gibi kendilerine av olmayacak veya zarar vermeyecek türlerle birlikte karma akvaryumlarda bakılabilirler. Ancak sizlere tavsiyemiz onları tek tür olarak beslemeniz olacaktır. Tank sıcaklığının 24 – 26 °C aralığında olması uygun olmakla beraber kışın çok soğuk olmayan oda sıcaklıklarında bakılmaları da mümkündür.

Akvaryumun büyüklüğüne göre iç veya dış filtre ekipmanı sağlanarak iyi bir filtrasyon sistemi oluşturulmalıdır. Beslenmeleri konusunda kaliteli kuru japon yemleri tercih edilmelidir. Japon balıkları anatomilerinde mideleri olmadan dünyaya gelirler ve mide işlevi gören yemek borusuna sahiptirler.

Mutlak manada mideye sahip olmadıklarından doymak bilmeden yem yeme eğilimleri vardır. Doymadan yem yemeleri sonucunda da kabızlık ve sindirim sorunları dolayısıyla balık ölümleri söz konusu olmaktadır. Bu nedenle balıklarınızı beslerken vereceğiniz yemin miktarını kontrollü şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Japon balığı hakkında detaylı bilgilerden oluşan “Japon Balığı” konulu makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Lepistesler

Akvaryum balıkları arasında en çok tanınan türlerden biri de Lepistes balıklarıdır. 20 litre ve üzerinde hacme sahip akvaryumlarda beslenebilirler. Renkleri cezbedici güzellikte olan lepistesler balıklar arasında renk çeşitliliği konusunda tahtın gerçek varisleridir.

Erkek lepisteslerin kuyruklarında hayal gücünüzün tüm renklerini görebilirsiniz dersek abartmış olmayız. Dişiler erkeklere göre daha sade bir renge çoğunlukla şeffaf desensiz kuyruk yapısına sahiptirler. Bazı varyetelerde dişilerinde kuyruk rengine sahip olduğu gözlemleniyor olsa da erkekler göz alıcı renkleri, tül kuyrukları ve sırt yüzgeçleriyle ayırt edilirler.

Lepistes Balıkları

Lepistes Balıkları

Lepistesler sakin bir davranış yapısına sahip uyumlu türlerden biridir. Lepistes balıkları canlı doğuran balıklar familyasına dahildir. Tek tür olarak beslendiklerinde üreme olgunluğuna ulaşmış erkek ve dişi balıklar bir aradayken kısa süre sonrasında yavru balıklarınızın olması sizi şaşırtabilir. Çünkü bu balıklar sürekli olarak üreme iç güdüleriyle hareket edeceklerdir.

Akvaryumda doğan yavrular için yeterli saklanma alanları mevcut ise yakın zamanda akvaryum nüfusu genç lepisteslerin de katılımıyla çoğalacaktır. Karma akvaryumlarda kendilerine zarar vermeyecek uyumlu türlerle (neon tetra, moli, rasbora v.s.) birlikte bakılabilirler.

Beslenmeleri konusunda hiç endişe etmeyin. Yüzeyde hemen batmayan pul ve granül yapıdaki kuru yemleri severek tüketirler. Ayrıca ara sıra ikram edeceğiniz canlı yemlere(artemia, su piresi gibi) de hiç hayır demezler.

Eğer üretim düşünmüyorsak sadece erkek lepisteslerden oluşan bir akvaryum kurabiliriz. Eğer ortamda dişi lepistesler de olursa her ay bir sürü lepistes yavrularınız olacaktır. Bu tür ağız yapısından dolayı özellikle alt çenenin yukarı doğru olması nedeniyle su yüzeyinden beslenmeyi sever. Yüzeyde kalan yavaş batan pul yemler beslenmesi için idealdir. Kullanacağımız yem ne kadar kaliteli olursa balıklarımızın renkleri daha parlak ve göz alıcı olur.

Lepistes balıkları konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz “Lepistes Balığı” konulu makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Platiler

Akvaryum hobisinde bakımı kolay, dayanıklı ve uyumlu balık türlerinden biri de plati balıklarıdır. Plati balıkları, lepistesler gibi canlı doğuranlar ailesine ait türler arasındadır. Renk kombinasyonlarındaki çeşitlilik lepistesler kadar olmasa da gövdeleri boyunca kırmızı, sarı ve turuncu renklerin parlak tonlarını taşırlar.

Parlak renkleri ve hareketli yapıları beslendikleri akvaryuma canlılık katar. Erkek ile dişi balığın cinsiyet ayrımı yeterince basittir. Dişi platilerin anal yüzgeci (karnın gerisindeki anüse yakın yüzgeç) üçgen şekilde oval bir yapıda iken erkeklerde bu yüzgeç sivri bir görünüme sahiptir.

Plati Balıkları

Plati Balıkları

Plati balıkları, 20-30 litre ve üzerindeki akvaryumlarda beslenebilir, fakat akvaryumun boyutlarına oranla balık sayısını sınırlandırarak, her balığın yeterli yüzme alanına sahip olduğundan emin olunması gerekmektedir. Uysal yapıda olan platiler, lepistes, moli ve ufak boyutlu tetra türleri ile sorunsuz bir şekilde aynı akvaryumu paylaşabilirler.

Özellikle canlı doğuran grubundaki tank arkadaşlarıyla, beslenme alışkanlıkları da benzerlik taşıdığından uyumlu bir tank ortamı sağlanabilir. Beslenmelerinde lepistes balıkları gibi yüzeye yakın seviyede pul ve granül yapıdaki kuru yemler verilebilir. Üremeleri lepistesler kadar kolay gerçekleşir. Canlı doğan yavrular akvaryumda dekorlar ve bitkilerin arasında saklanarak genç bireylerin arasına katılabilir.

Ayrıca; “Akvaryumda Balık Beslemek” hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞