BitkiBalik.Com

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Balık beslemek üzere japon balığı almayı düşünüyorsanız, mükemmel bir seçim yaptınız… Çünkü japon balıkları, akvaryum balıklarının en yaygın ve en evcil olan türüdür. Akvaryum balığı yetiştiricileri, yaklaşık iki bin yıldır bu canlıların parlak renklerinden etkilenerek, yüzlerce farklı varyetesini ürettiler.

Japon balıkları, yeni akvaryum sahipleri için akvaryum hobisine başlamak üzere seçilmiş muhteşem canlılardır. Dayanıklı ve sosyal olmalarının yanı sıra, barışçıl yapılarıyla benzer boyutlara sahip canlılar ile iyi geçinirler. Çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması için oldukça uygun bir canlı türü olabilir.

Japon balığı bakımı ile birlikte fark edeceğiniz ilginç bir detay ise; japon balıklarının zaman içerisinde evcilleşerek sahiplerini tanıması ve akvaryuma her yaklaştığınızda size kendini göstermeye çalışması olacaktır. Bakımları doğru yapıldığında oldukça keyifli ve hareketli zaman geçiren japon balıklarını izlemek, günün tüm yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda japon balıklarının bakımı ile ilgilenenler ve japon balıkları hakkında bilgi edinmek isteyenler için merak edilen bilgileri paylaşacağız. Japon balığı özellikleri hakkında bilgi verecek; japon balığı akvaryumu ve su değerleri için gereken şartlardan bahsedeceğiz.

Okurlarımız tarafından fazlasıyla merak edilen soruları da alt başlıklar halinde ele alarak; japon balıklarının bakımı hakkında kapsamlı bir bakım rehberi oluşturmaya çalışacağız. Siz de japon balığı beslemek istiyorsanız; bakımlarına dair bilinmesi gereken tüm püf noktaları bu yazımızda!

Japon Balığı Özellikleri

Japon Balığı Özellikleri

Japon Balığı Özellikleri

Japon balıkları temelde bir sazan balığıdır. Japon balığı anavatanı Çin’ dir. Hatta Çinliler aslında onları yemek için yetiştirmiştir. Yaklaşık 2000 yıl önce süs havuzlarında ve tanklarda yetiştirilmek üzere evcilleştirilmiş canlılardır. Çin üzerinde başlangıçta yalnızca Song Hanedanlığı üyelerine ait olan japon balıkları aynı zamanda şans ve servet sembolü olarak görülüyordu.

Çin’in güneyindeki hafif akıntılı sularda yaşayan Prusya sazan balığının evcilleştirilmesi sonucu elde edilen bir türdür. Ataları olan Prusya sazanlarının doğal renkleri gri ve yeşil tonlarıdır. Günümüzde yetiştirilen japon balığı renkleri turuncu, beyaz, kırmızı, sarı, kahverengi ve siyahın çeşitli kombinasyonlarından oluşmaktadır.

Japon balıkları iri gözleri sayesinde görüşleri oldukça iyi ve dikkatli canlılardır. Gövdeleri üzerinde bulunan ve tat alma tomurcukları gibi davranan noktalar, harika koku duyularına sahip olmalarını sağlar. Öte yandan yüzme keselerini ve iç kulaklarını birbirine bağlayan kafatasının yakınındaki küçük kemikler sayesinde mükemmel işitme duyusuna sahiptirler.

Japon Balığı

Japon Balığı

Dayanıklı yapıları sayesinde su içerisinde kısmi sıcaklık dalgalanmaları, pH değişiklikleri, bulanıklaşma ve düşük çözünmüş oksijen sevileri ile rahatlıkla başa çıkabilirler. Boyut bakımından sorun yaşamayacakları yani av olmayacakları veya avlayamayacakları canlı türleri ile birlikte beslenebilirler.

Japon balığı kaç yıl yaşar? Akvaryum ortamında beslenen japon balığı ömrü 5-10 yıldır. Sağlıklı beslenme diyeti ve özenli bir bakımlar daha uzun süreler yaşayabilirler. Fanusta yaşayan japon balıklarının ömrü ise kısıtlı imkanlar nedeniyle akvaryumda beslenen balıklara göre daha azdır. Japon balığı türleri ve yaşam süreleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Japon balığı ne kadar yaşar? Sorusu ile en fazla ne kadar yaşayabildiklerini merak edenler olmuştur. Günümüzde 35 yaşından büyük japon balıklarının yaşadığı raporlara geçmiştir. Hatta bilinen en yaşlı japon balığı olan Tish isimli balık 44 yaşında ölmüştür.

Japon Balıkları Ne Kadar Büyür

Japon Balıkları Ne Kadar Büyür

Japon balığı ne kadar büyür? Japon balıkların yılda 2,5 cm büyüyen ve boyut olarak 25-35 cm kadar büyüyebilir. İstisnai olarak bazı türler daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir. En büyük japon balığı 24 Mart 2003 tarihinde Guinness kayıtlarına geçmiştir. Guinness rekorlar kitabına giren ve Hollanda’ da yaşayan Joris Gijsberg’ in sahibi olduğu japon balığı 47,4 cm. boyundadır.

Japon balığı ne yer? Japon balıkları omnivor yani hepçil beslenen canlılardan biridir. Dişleri bulunmamakta olup, yiyecekleri boğazlarında ezerek tüketirler. Kendi türlerine özel üretilen yemlerin dışında, yumuşak formlu bitkisel ve protein içerikli yemlerle de beslenebilirler. Japon balıkları günlerinin büyük bir bölümünü akvaryum tabanında yemek arayarak geçirmektedir.

Japon Balıkları Acıkınca Ne Yapar

Japon Balıkları Acıkınca Ne Yapar

Japon balığı yenir mi? Yukarıdaki paragrafta japon balıklarının başlangıçta yenmek üzere yetiştirildiğin bahsetmiştik. Dünyanın bir çok yerinde koiler başta olmak üzere japon balıklarının tüketimi yasaldır.

Ülkemizde japon balıkları, akvaryum süs balığı olarak yetiştirilen canlılardır. Dolayısıyla japon balıklarının insan tüketimine uygun olmadığı düşüncesi benimsenmiştir. Bu nedenler japon balığı yenilir mi? Sorusunun cevabı “hayır, yenmez” olarak kabul edilir.

Japon balıkları uyur mu? Evet japon balıkları uyumaktadır. Uyku halini şu şekilde tarif edebiliriz: Geceleri akvaryum ışığı kapalıyken japon balıklarının dibe çökerek kısmen hareketsiz beklediklerini görürsünüz. Hatta zaman zaman kumun veya dekorların üzerine uzanırcasına hareketsiz kalırlar. Böyle zamanlarda japon balıkları uyuduğunu veya dinlendiğini söyleyebiliriz.

Japon Balıkları Türleri

Japon Balıkları Türleri

Japon Balığı Türleri

Japon balıkları türleri bakımından oldukça çeşitliliğe sahip canlılar arasındadır. İki bin yıllık tarihleri incelendiğinde başlangıçta sadece turuncu renklere sahip mutasyonlar üretilmiştir. Zamanla geliştirilen mutasyonlar beraberinde, renk ve görünümleri farklı olan yeni varyeteler üretilmiştir. Günümüzde ise japon balığı çeşitleri onlarca alt türü de bünyesinde barındıran geniş bir balık familyasını ifade etmektedir.

Dünyada akvaryum balığı yetiştiriciliğinde en güzel ve en popüler japon balığı türleri ve isimleri:

 • Klasik Japon,
 • Yelpaze Kuyruklu Japon,
 • Tül Kuyruk,
 • Aslanbaş,
 • Oranda,
 • Bebek Yüzlü,
 • Panda,
 • Teleskop,
 • Pörtlek Gözlü Japon,
 • Yelpaze Kuyruklu Teleskop,
 • Ranchu,
 • Ryukin,
 • Shubunkin,
 • Common,
 • Koi olarak sıralanabilir.

Japon balıkları, fiyatlarının makul seviyelerde olması, renklerinin canlılığı ve sosyal yapıları sayesinde, en sevilen balık türlerinden biri olmuştur. Hatta en sevilen, en çok hayrana sahip olan balık türüdür diyebiliriz. Japon balığı fiyatları konusunda aklınızda şüphe olmasın. Diğer akvaryum balığı türleri ile kıyaslandığında gerçekten uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Akvaryum Japon Balıkları Bakımı

Akvaryum Japon Balıkları Bakımı

Japon Balığı Bakımı

Japon balıklarının bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri, merak edilen soruların cevaplarını ve japon balığı bakımı için püf noktaları bu başlıkta inceleyeceğiz. Öncelikle japon balıkları diğer balık türlerine kıyasla daha dayanıklı canlılar olduğunu bilmelisiniz. Bakımları konusunda çok özel gereksinimleri bulunmaz.

Japon balıkları genellikle fanus veya akvaryum içerisinde beslenmektedir. Fanusta beslenmeleri durumunda alanın dar olması ve oksijen desteğinin olmaması dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Akvaryumda bakımları yapılırken ise oksijen desteğinin yanı sıra, filtre ve ısıtıcı ekipmanı kullanımı gerekecektir.

Japon balığı bakımı nasıl yapılır? Hususunu merak edenler için, japon balıklarının bakımı konusunu iki farklı şekilde ele alacağız. Fanusta bakmayı düşünenler için ayrı, akvaryumda bakmayı düşünenler için ayrı alt başlıklarda dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamaya çalışacağız.

Japon Balığı

Japon Balığı

Fanusta japon balığı bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Fanusa bir-iki balıktan fazla balık eklemeyin. Hatta tek balık olması daha uygun olacaktır.
 • Fanus için kum tercihi yaparken kumun keskin kenarları olan cam ve kaya kırığı gibi malzemelerden oluşmamasına dikkat edin.
 • Fanusta beslenen japon balıklarının yediği yemler, dışkıları ve sürekli olarak kumu karıştırmaları fanusun çabuk kirlenmesine neden olacağından haftada en az bir kez su değişimi yapmalısınız.
 • Fanus için en uygun konum oda sıcaklığının gün içerisinde sürekli stabil olduğu yerlerde bulunan bir masa veya sehpa üzeri olabilir.
 • Fanustaki su miktarı akvaryuma göre daha azdır. Dolayısıyla ısı değişimleri daha hızlı gerçekleşir. Ani ısı değişimleri ise balıklarınızı şoka sokabilecek kadar zararlı bir durumdur. Bu nedenle fanusu kalorifer peteği veya cam önü gibi ısı değişimini tetikleyecek noktalara konumlandırmayın.
 • Fanus temizliğinde deterjan ya da deterjan ile temas eden malzemeler kullanmayın.
 • Fanus temizliğinden sonra kullanacağınız taze suyun dinlenmiş su veya hazır su olmasına özen gösterin.

Japon balığı fanusta ne kadar yaşar? Japon balıkları fanus ortamında genellikle birkaç yıl kadar yaşayabilir. Fanusta suyun, yüzme alanının ve oksijenin kısıtlı olması balıkların yaşam süresini kısıtlayan etkenlerdir.

Fanusta japon balığı beslemenin püf noktaları konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Japon Balıklarının Bakımı

Japon Balıklarının Bakımı

Japon balığı akvaryumu kurarak, bir grup japon balığı beslemeyi düşünüyorsanız akvaryumunuz en az 40 ile 60 litre hacmine sahip olmalıdır. Akvaryumu günlük hareketin yoğun olduğu noktalardan uzak, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı şekilde konumlandırmalısınız.

Akvaryumda japon balığı bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Akvaryumunuzun hacmine uygun miktarda balık eklemelisiniz. Ortalama 40 litrelik akvaryum için 3-4 adet balık ideal olacaktır.
 • Balıklarınıza oksijen desteği olması açısından akvaryum suyunda çözünmüş oksijen sağlanması için hava motoru veya akvaryum filtresi kullanmalısınız.
 • Akvaryum filtresi sadece oksijen desteği sağlamaz, aynı zamanda akvaryumdaki atıkları temizlemek için kullanılır.
 • Akvaryum suyundaki ısının sabitlenmesi ve balıklar için uygun seviyelere getirilmesi için akvaryum ısıtıcısı kullanmalısınız.
 • Akvaryumda kullanacağınız dekorların ve taban kumunun keskin kenarlara sahip olan malzemelerden üretilmediğinden emin olmalısınız.
 • Akvaryumdaki suyun kirlenme süresi fanusa kıyasla daha uzun zaman alacaktır. Ancak bu zaman aralığı balık sayısına göre artıp-azalacaktır. Dolayısıyla 2 ila 4 hafta aralıklı periyotlarda akvaryumda su değişimi yapmanızı gerekmektedir.
Japon Balığı Beslenme

Japon Balığı Beslenme

Japon balıkları bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu balıkların beslenmesidir. Fazlasıyla iştahlı görünen japon balıklarının fazla fazla beslenmesi akvaryumdaki su değerleri üzerinde olumsuz değişimlere zemin hazırlayacaktır.

Bozulan akvaryum suyu ise balıklarınızın bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara açık hale gelmelerine neden olur. Dolayısıyla akvaryum suyunun çabuk bozulmaması ve zararlı bileşenlerin balıklarınıza zarar vermemesi için, bir alt başlığımız olan japon balığı nasıl beslenir? Başlığını dikkatli bir şekilde okumalı, önerilerimize göz atmalısınız.

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Akvaryum balıkları için üretilen tüm balık yemleri farklı içeriklerde üretilmiştir. Haliyle balık türlerinin doğal beslenme rejimi göz önünde bulundurulduğunda; günlük enerji, protein ve lif ihtiyaçlarına göre balık yemleri çeşitlilik göstermektedir. Hal böyle olunca japon balığı ne yer? Sorusu kaçınılmaz şekilde karşımıza çıkar.

Japon Balıkları Ne Yer

Japon Balıkları Ne Yer

Balık yemi üreticileri japon balıklarının doğal beslenme biçimleri ve günlük ihtiyaçlarına uygun olarak japon balığı yemi üretmiştir. Japon balıkları için özel üretilen yemler, tipik olarak diğer balık yemlerine göre daha az protein ve daha fazla karbonhidrat içerir.

Japon balığı ne yer? Balıklarınızın sağlıklı gelişimini desteklemek ve sindirim sistemi sağlığını korumak için, türlerine özel olarak üretilen yemlerle beslemelisiniz. Ek olarak, ekmek, kraker, bisküvi kırıntısı, pirinç veya patates gibi yiyeceklerinde japon balıklarına verilmesini tavsiye etmiyoruz.

Japon balığı yemi olarak, kendi türleri için özel olarak üretilmiş pul veya pelet yemlerle besleyebilirsiniz. Yem seçimi konusunda yerel akvaryumcunuz veya evcil hayvan mağazaları sizlere yardımcı olacaktır. Yalnıza yem satın alırken, yem tanelerinin balığınızın yutabileceği büyüklükle olduğundan emin olun. Yem tanelerinin boyutu nispeten büyük ise yemleme yaparken yemi parmaklarınızın arasında kırarak atın.

En İyi Japon Balığı Yemleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balığına Ne Kadar Yem Verilir?

Japon balığı yemi nasıl verilir? Balıklarınızı günde iki veya üç kez beslemeniz yeterli olacaktır. Verdiğiniz yem bir iki dakika içinde tüketiliyor ve yem artığı kalmıyorsa bu verdiğiniz yemin yeterli olduğunu gösterir. Unutmayın balıkları aşırı beslememek son derece önemlidir. Balığım doysun diye düşünerek yaptığınız fazla yemleme balığınız için faydalı olmaktan ziyade zararlı bir yaklaşım olacaktır.

Japon balıklarına ne kadar yem verilir? Japon balıklarına yem verirken midelerinin kendi gözleri kadar olduğunu düşünerek yem miktarını ayarlayabilirsiniz. Eğer kullandığınız yem taneleri balığınızın göz boyutuna eş değer ise bir-iki adet verebilirsiniz. Yemleme yaparken asla bonkör davranmayın!

Aşırı yemleme yapıldığında yenilmeyen balık yemleri tankın dibine batarak, ayrışır ve akvaryum suyunu kirletir. Öte yandan fazla yemleme balıkların fazla dışkılamasına neden olarak dipte biriken atıkların çoğalmasına neden olur.

Japon balıklarının metabolizmaları su sıcaklığına bağlı olarak yavaşlar veya hızlanır. Akvaryum suyunuz nispeten soğuk ise, balıklarınızın günde 2 seferden fazla beslenmesine gerek yoktur.

Haşlanmış Bezelye Yemi

Haşlanmış Bezelye Yemi

Japon Balığına Yem Dışında Ne Verilir?

Sebzelerden oluşan özel bir öğün olarak balıklarınıza haftada bir veya iki kez haşlanmış bezelye, havuç, ıspanak, kıvırcık ve kabak verebilirsiniz. Sebzeler vitamin bakımından zengin ve balığınızın sindirim sistemi sağlığını destekleyici bileşenler içerir.

Sebzeler dışında, akvaryumlarda su üstü bitkisi olarak tercih edilen su mercimeği bitkisinden bir miktar alarak akvaryumunuza ekleyebilirsiniz. Su mercimeği bitkisi, japon balıkları tarafından sevilen, protein ve lif içeriği bakımından zengin içeriği ile dikkat çeken bir bitki türüdür.

Balıklarınıza haftalık protein öğünü olarak da canlı yem verebilirsiniz. Artemia, tubifex, un kurdu ve kan kurdu protein bakımından zengin canlı yemlerdir. Canlı yem temininde sorun yaşamanız halinde, dondurulmuş veya kurutulmuş canlı yemleri kullanabilirsiniz.

Balıklarınıza verdiğiniz sebze ve canlı yem gibi ikramlardan sonra akvaryum suyunun bozulmasını engellemek amacıyla, bir-iki saat içerisinde tüketilmeyen sebze ve canlı yem ürünlerini akvaryumunuzdan uzaklaştırın.

Japon Balığı Tatil Yemi

Japon Balığı Tatil Yemi

Japon Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Evde veya ofisteyken balıkların beslenmesi en keyifli anlardan biridir. Her şey rutin seyrinde ilerlerken tabi… Tatil plan yaptığınızda veya bir süre evden uzak kalacağınız zamanlarda japon balıkları kaç gün aç kalabilir? Düşüncesi endişeli bir soru olarak karşımıza çıkar.

Japon balıkları harika evcil hayvanlardır, çünkü hiçbir şey yemeden 2 hafta kadar aç kalabilirler. Sadece uzun süren açlık süresi bağışıklık sistemlerini zayıflatabilir. Uzun süre evden uzaklaşmayı planlıyorsanız, balıklarınıza otomatik balık yemleme makinesi veya tatil yemi sağlamak en iyisidir.

Tatil Yemi Nedir? Diye soracak olursanız tatil yemi konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balıkları Neden Ölür

Japon Balıkları Neden Ölür

Japon Balıkları Neden Ölür?

Yeterince uzun bir ömre sahip olduğunu öğrendiğimiz japon balığı neden ölür? Diye merak ediyorsanız açıklamakta fayda var: Genellikle sık karşılaşılan olay, yeni alınan balıkların ölmesidir. Yeni alınan balıklar çoğu zaman adaptasyon sorunu ve şok dolayısıyla ölmektedir. Adaptasyon sorunu ve şok birbirini tetikleyen sebeplerdir. Yeni alınan balığın akvaryuma veya fanusa eklenmesi noktasında acele edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Adaptasyon ve şok sorununu engellemesi için akvaryuma balık alıştırma sürecinin doğru şekilde tamamlanması gerekir. Balıklarınızı eve getirdiğinizde; poşetleri ile birlikte akvaryum suyunuzun üzerine bırakın ve yaklaşık yarım saat bekleyerek içerideki ısı farkının giderilmesini sağlayın. Bekleme süresinin ardından poşeti açıp balıklarınızı su ile birlikte ayrı bir kap içerisine boşaltın.

Japon Balıklarını Akvaryuma Alıştırma

Japon Balıklarını Akvaryuma Alıştırma

Akvaryumdaki sudan bir kahve fincanı yardımı ile bir miktar alarak azar azar balıkların bulunduğu kaba ekleyin. Her 5-10 dakikada bir yarım kahve fincanı su eklemeniz yeterlidir. Bu sayede balığınız yeni akvaryumundaki suya alışacaktır. Alışma sürecinin ardından balıklarınızı kepçe ile alarak yavaş bir şekilde akvaryuma ekleyebilirsiniz.

Adaptasyon sorunu ve şok dışında balıkların ölümünü en çok tetikleyen bir başka unsur ise, çeşme suyu kullanımıdır. Çeşme suyu içeriğindeki klor ve kloramin gibi zararlı kimyasallar balıkların sinir sisteminin felç olmasına, hatta ölmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla akvaryuma veya fanusa su eklerken dinlenmiş su veya hazır kullanmalısınız.

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Bu bölümde japon balıkları için uygun akvaryum ortamından ve akvaryumda ihtiyaç duyulan şartlardan bahsedeceğiz. Merak edilen soruları sırasıyla yanıtlamak suretiyle merak edilen hususların tamamına değinmek istiyoruz.

Eğer akvaryumda bu canlıları besleme niyetiniz varsa; japon balığı akvaryumu nasıl olmalı ? Sorusu aklınıza gelmiştir. Japon balıkları, evcil akvaryum balıkları arasında en sevilen türlerin başında gelir. Haliyle japon balıkları için akvaryum seçimi konusu da fazlasıyla merak edilen konulardan biridir.

Japon balığı akvaryumu, balıkların büyümesi de göz önünde bulundurularak en az 40 ile 60 litre hacme sahip olmalıdır. Başlangıç için ideal akvaryum boyutunun en az 50 cm. olması önerilir. Daha büyük boyutlarda bir akvaryum kullanmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Balığınızın büyüme potansiyelini göz önüne alarak başlangıçta ufak bir akvaryumla başlasanız dahi; ilerde akvaryumunuzu büyütmek durumunda kalabileceğinizi unutmayın. Fanusta beslemeyi tercih edenlerin ise mümkün olduğu kadar küçük bir balığı sahiplenilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Tankı büyütmemeniz durumunda balıklarınızın sayısını arttırmadığınız sürece balığınız yaşamaya devam edecektir. Ancak gelişimleri daha yavaş olacak ve büyüklükleri ise kısıtlı kalacaktır. Özetle aynı yaştaki emsalleri ile aralarında boyut farkı oluşacak, daha küçük ve sıska bir görünüme sahip olacaklardır.

Japon Balığı Bitkili Akvaryumda Yaşar Mı

Japon Balığı Bitkili Akvaryumda Yaşar Mı

Japon balığı bitkili akvaryumda beslenebilir mi? Japon balıklarının bitki akvaryumunda beslenmelerini önermiyoruz. Özellikle narin yapılı bitkilerin olduğu akvaryumlarda bitkileri tüketmek isteyeceklerdir. Japon balıkları için bitki olarak Anubias gibi kalın yapraklı türler tercih edilebilir.

Akvaryuma bitki eklerken ise balıklarınızın bitkilerin yerinden sökülmesine varacak derecede afacan canlılar olduğunu unutmayın. Haliyle akvaryuma bitki eklerken bitkinin akvaryum içindeki kaya benzeri dekorların üzerine sabitlenmesi uygun olacaktır.

Japon balığı hangi suda yaşar? Japon balıkları tatlı su ortamında yaşayan balık türlerinden biridir.

Japon Balığı Suyu Nasıl Olmalı

Japon Balığı Suyu Nasıl Olmalı

Japon Balığı Suyu Nasıl Olmalı?

Tatlı su akvaryumları için su sağlama konusunda çeşitli seçenekler vardır. Peki japon balığı suyu nasıl olmalı? İşte olması gereken şartlar:

 • Çeşme suyu kullanacaksanız mümkünse en az yedi gün dinlendirilmiş olsun.
 • Arıtma cihazları vasıtasıyla klordan arındırılmış suyu da kullanabilirsiniz.
 • Klor içermeyen hazır şişe ve damacana sulardan da kullanabilirsiniz.

Japon balığı soğuk suda yaşar mı? Japon balıklarının soğuk suda yaşayıp yaşayamadığına dair farklı bir çok görüş bulunmaktadır. Soğuk sudan kasıt 15-20 °C ise evet japon balıkları soğuk suda yaşayabilir. Lakin belirttiğimiz sıcaklık seviyeleri ve altında balıklarınızın hastalıklara karşı daha hassas olabileceğini unutmayın.

Japon Balıklarının Suyu Kaç Derece Olmalı

Japon Balıklarının Suyu Kaç Derece Olmalı

Japon balıkları kaç derecede yaşar? Balıkların sağlıklı gelişimi ve hastalıklara karşı dirençli olması için japon balığı su sıcaklığı 22-26 °C derece aralığında olmalıdır. Farklı balık türleri ile aynı akvaryumda beslenmeleri halinde ideal sıcaklık seviyesi olarak 26 °C belirlenebilir.

Akvaryum suyu sıcaklığınızın doğru aralıkta kaldığından emin olmak için tankın içinde bir akvaryum ısıtıcısı ve termometre bulundurun. Ayrıca akvaryum ısıtıcısı seçimi yaparken, her zaman ısıtıcınızın tankınızın boyutlarına uygun olduğundan emin olun.

Japon balığı motorsuz yaşar mı? Japon balıkları motorsuz yaşayabilir. Genellikle su içerisinde çözünmüş oksijeni soluyarak yaşamlarına devam ederler. Fakat oksijenin yeterli olmadığı durumlarda su yüzeyine çıkarak suyu ağızlarına alıp atmak suretiyle oksijeni solumaya çalışırlar.

Bir veya iki balıktan oluşan bir fanusunuz varsa motora ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak akvaryumda kalabalık bir balık grubuna bakıyorsanız hava motoru veya filtre yardımıyla akvaryuma oksijen desteği sağlamanız gerekebilir.

Akvaryumdan Atlama

Akvaryumdan Atlama

Japon balıkları akvaryumdan veya fanustan atlar mı? Suyun çok dolu olduğu, üzeri kapalı olmayan akvaryumlarda balıkların atlaması gibi olumsuz kazalar yaşanmaktadır. Balık kayıplarını ve olası kazaları önlemek amacıyla, üzeri kapalı bir akvaryum sistemi kurun ya da akvaryumunuzu tamamen doldurmayın.

Akvaryum suyunu veya fanusu doldururken, üst kısımda en azından 2-3 cm. boşluk bırakmanızı öneriyoruz. Hatta mümkünse balıkların beslemesi, su değişimi ve akvaryum temizliği gibi müdahaleler dışında akvaryumunuzun üzerini kapalı tutmanız uygun olacaktır.

Japon Balıkları Hangi Balıklarla Yaşar?

Japon balığı akvaryumu kurulumu yaparken, akvaryuma renk katma isteği veya balıklarınıza arkadaş olması düşüncesiyle, farklı balık türleri eklemek isteyebilirsiniz. Özellikle dikkatinizi çeken harika bir balık türü ile karşılaştığınızda uyum sağlayıp sağlayamadıklarını merak edersiniz.

Japon Balıkları Hangi Balıklarla Yaşar

Japon Balıkları Hangi Balıklarla Yaşar

Akvaryuma farklı balık türleri eklemek isteyeler için, japon balıkları hangi balıklarla yaşar? Sorusu fazlasıyla merak konusudur. Japon balıkları ile yaşayan balıklar konusuna netlik kazandırmak amacıyla dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedecek olursak:

 • Agresif yapılı etçil balık türlerinden kaçının. (Astronot, pirana ve ciklet balığı türleri gibi.)
 • Balıklarınızın ağzına sığabilecek boyutlardaki küçük canlı türleri olmamalıdır. Aksi takdirde japon balıkları ağızlarına sığabilecek boyutlara sahip olan ve yavaş hareket eden balıkları yutmak isteyecektir.(Lepistesler, cüce karidesler vs.)
 • Nispeten küçük boyutlu olmalarına karşın hızlı hareket eden ve balıklarınızın avlayamayacakları boyutlardaki canlılar tercih edilebilir.
 • Dikenli balık türlerinden uzak durmalısınız. Çünkü balıklarınız ister istemez yenecek bir şey olup olmadıklarını anlamak üzere diken benzeri uzuvları yutmaya çalışacaktır. Bu durumda ciddi yaralanmalara sebebiyet verecektir.
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise japon balıkları ile benzer su isteklerine sahip olan canlıların tercih edilmesidir. (Akvaryumdaki sıcaklık istekleri ve pH seviyesi gibi.)

Yukarıda, japon balıkları ile yaşayan balıklar hangileridir? Diye merak edenler için, birlikte beslenmesi düşünülen balıklarda olması ve olmaması gereken özellikleri sıraladık. Şimdi ise japon balığı akvaryumuna en uygun balık türlerinden ve özelliklerinden bahsedelim.

Japon Balıkları ile Yaşayan Balıklar

Japon Balıkları ile Yaşayan Balıklar

Japon balıkları ile yaşayan balıklar:

 • Moli Balığı: Moli balıkları japon balıkları ile uyum içerisinde yaşayabilen oldukça hareketli canlılar arasındadır. Turuncu, kırmızı, beyaz ve siyahın yanı sıra çok çeşitli renklere sahip olan balık türlerinden biridir. Hepçil beslenme şekli ile japon balıkları ile benzer beslenme alışkanlığına sahip türlerdir.
 • Transgenetik Tetra Balığı: Kırmızı, mavi, pembe, yeşil, mor ve sarı renk tonlarını, fosforlu bir şekilde taşırlar. Akvaryumuna renk katmak isteyenler için göz alıcı renklere sahip olan transgenetik tetraların harika bir tercih olduğunu belirtelim. Akvaryum gereksinimleri ve beslenme ihtiyaçları bakımından da japon balıkları ile uyumlu olan canlılardır.
 • Zebra Danio Balığı: Zebra desenlerini, gövdeleri boyunca en güzel renk tonlarıyla birlikte sergileyen ve oldukça hızlı hareket eden balıklardır. Japon balıkları gibi omnivor beslenme rejimini tercih ederler. Japon balıklarını rahatsız etmeyen sosyal, uyumlu ve aynı akvaryum parametrelerine ihtiyaç duyan türler olduğunu söyleyebiliriz.
 • Çöpçü Balığı: Çöpçü balıkları, çok küçük/yavru boyutlarda alınmadığı sürece, japon balıklarıyla oldukça uyumlu geçinen türlerden biridir. Akvaryum su parametreleri konusunda benzer istekleri olan türlerdir. Öte yandan akvaryumda dibe çöken artık yemleri tüketme görevini, severek üstleneceklerdir.
 • Cüce Vatoz Balığı: Genç veya yetişkin cüce vatoz balıkları japon balığı akvaryumu için oldukça uyumlu, barışçıl türlerdir. Akvaryum camları ve dekorların üzerinde oluşan yosunlardan şikayetçiyseniz; vatoz balıkları yosunla mücadelede en büyük yardımcınız olacaktır.
 • Plati Balığı: Platiler oldukça farklı renk ve desene sahip olan canlılardır. Hareketli yapılarının yanı sıra japon balıkları ile oldukça uyumlu geçinen balık türlerinden biridir. Hem etçil hem otçul beslendiklerinden yem seçmezler ve çeşitli su parametrelerine rahatlıkla adapte olabilirler.

Japon balıkları ile yaşayabilen balık türleri ve özelliklerini belirttik. Çoğunluklar uyum konusunda sorun yaşanmayacaktır. Ancak her balığın farklı bir karakteri olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla akvaryuma yeni balık türü eklerken bir süre gözlemlemeli, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığından emin olmalısınız.

Akvaryum İçin Yer Seçimi

Akvaryumunuz için evinizde bir yer seçerken, tüm açıları dikkate almanız önemlidir. İlk olarak, yakınlarda klima veya ısı kaynağı var mı? Akvaryumunuzu sıcaklıkların ani değişebileceği bir yere yerleştirmeyin. Ani sıcaklık değişimleri balığınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyerek hastalıklara sebebiyet verecektir.

Akvaryumunuzun pencerelerden uzak bir noktaya konumlandırın. Çünkü pencerenizden akvaryuma ulaşan gün ışığı yosun oluşumuna neden olabilir. Tankınızı güneş ışığının çarptığı yerlere yerleştirmeniz gerekirse, ortamdaki güneş ışığı miktarını azaltmak için güneşliklerin kapalı olmasına dikkat edin. Diğer yandan küçük çocuklarınız ve/veya evcil hayvanlarınız (özellikle kediler) varsa, akvaryuma erişemeyecekleri bir yer seçin.

Japon Balığı Akvaryum Temizliği

Japon Balığı Akvaryum Temizliği

Japon Balığı Akvaryumu Temizliği Nasıl Yapılır?

Büyük bir akvaryumunuz ve filtreniz var ise, muhtemelen bir-iki haftada bir su değişimi yapmanız yeterli olacaktır. Beraberinde ayda bir kez akvaryum ve filtre ekipmanları temizlenmelidir. Elbette su içerisinde ani bir bulanma ya da balıklarınızın hareketlerinde anormallik fark ederseniz, daha erken su değişimi yapabilirsiniz.

Filtresi olmayan küçük akvaryumlar ise, daha kısa periyotlarda düzenli temizlik ve su değişimi gerektirecektir. Küçük akvaryumlarda su değişimi ve temizlik zamanlaması haftada bir olacak şekilde planlanabilir. Çünkü küçük akvaryum ortamında nispeten daha su bulunduğundan, balık yemleri ve dışkıları dolasıyla daha hızlı bir kirlenme söz konusu olacaktır.

Akvaryum Temizliği

Akvaryum Temizliği

Akvaryumunuz 50 litre üzerinde bir hacme sahipse ve balık sayınız olması gereken seviyelerdeyse temizlik süresi iki haftada bir kez olacak şekilde düzenlenebilir.

Akvaryumda yapacağınız su değişimlerinde, balıklarınızı şoka sokmamak ve faydalı bakteri popülasyonunu zarara uğratmamak açısından yüksek miktarda su değişimi yapmayınız. Önerilen su değişimi miktarı akvaryumda mevcut olan suyun %30’u kadardır. Ayrıca kritik müdahale zamanları dışında önerilen su değişimi miktarının üzerine çıkılmamalıdır.

Akvaryuma Su Ekleme

Akvaryuma Su Ekleme

Japon balığı akvaryumu nasıl temizlenir? Öncelikle temizliğe başlamadan önce akvaryumda kullandığınız filtre ve ısıtıcı gibi elektronik cihazların fişlerini çektiğinizden emin olun. Camların iç kısımlarının temizlenmesi için kullanabileceğiniz çok sayıda akvaryum temizleme aracı vardır.

Cam temizliği yaparken akvaryum ürünleri dışında deterjan ile teması olmamış sünger ve eski kredi kartı gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Maket bıçağı, jilet ve bulaşık teli gibi metal ürünler camların çizilmesine neden olabilir.

Akvaryum içini ve dekorları temizlerken asla sabun veya bulaşık deterjanı gibi temizlik maddeleri kullanmayın. Dekorların ve kayaların üzerindeki yosun oluşumlarını temizlemek için eski bir diş fırçasından faydalanabilirsiniz.

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryum camlarının ve dekorların temizliğinin ardından akvaryumunuzdaki kirli suyu tahliye etmeniz gerekir. Kirli suyun tahliyesi esnasında kullanacağınız hortumu kısmen dibe yakın tutarak ya da akvaryum dip sifonu kullanarak, dipte biriken tortuları da uzaklaştırabilirsiniz. Kirli suyun tahliye edilmesinden sonra dinlenmiş su veya hazır su kullanarak akvaryuma taze su ekleyin.

Suyu değiştirirken akvaryuma ekleyeceğiniz taze su sıcaklığının, tank içerisindeki su sıcaklığıyla aynı olduğundan emin olun. Öte yandan akvaryuma su eklerken, suyu yüksekten direkt olarak akvaryuma tabanına dökmeyin. Aksi takdirde dağılan kum ve dekoru toparlamak sizin için ekstra bir zaman kaybına neden olacaktır. Suyu plastik bir malzeme üzerine dökerek dalgalanmayı ve dekorların dağılmasını önleyebilirsiniz.

Akvaryum temizliği konusunda daha detaylı bilgiler verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balıkları Nasıl Ürer

Japon Balıkları Nasıl Ürer

Japon Balıkları Nasıl Ürer?

Japon balıkları yumurtlayarak üreyen canlılardır. Japon balığı üremesi konusunu da diğer başlıklarımızda olduğu gibi merak edilen soruları da ele alarak incelemeye çalışacağız. Bu sayede, evde japon balığı üretimi yapmak isteyenler tarafından en çok merak edilen sorulara, en doğru yanıtları vermeyi amaçlıyoruz.

Üreme konusunun alt başlıklarında, Japon balıkları nasıl ürer? Sorusuna cevap arayanlar için, cinsiyet ayrımının nasıl yapılacağının yanı sıra, çiftleşmeleri hakkında bilgiler verecek; beraberinde yumurtlama ve yavruların bakımına kadar üreme hakkında bilinmesi gereken tüm detayları paylaşıyor olacağız.

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır? Japon balıkları üretimi ile ilgilenen insanlar ve balığına erkek veya dişi balığa uygun bir isim seçmek isteyenler, öncelikle balıklarının cinsiyetini öğrenmek ister. Dışarıdan bakıldığında japon balıklarının hepsi birbirine benzediğinden cinsiyet ayrımı yapmak zor görünebilir. Neyse ki, balıkların fiziksel ve davranışsal farklılıkları olduğundan, japon balığı dişi erkek ayrımı sanıldığı kadar zor değildir.

Japon balığı cinsiyet ayrımı yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla erkek ve dişi balıkların özelliklerini ayrı ayrı sıralayacağız. Böylelikle dişi ve erkek balıkların özellikleri arasındaki farklılıkları gözlemleyerek japon balıklarında erkek ve dişi ayrımını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Japon Balığı Dişi Erkek Ayrımı

Japon Balığı Dişi Erkek Ayrımı

Dişi japon balıklarında önce çıkan özellikler:

 • Dişi balıklarda solungaç kenarlarında beyaz noktacıklar bulunmaz.
 • Dişi balıkların vücut şekli ve gövde yapısı erkeklere göre daha yuvarlak, daha kalın ve daha derin görünür.
 • Üreme dönemi yaklaştıkça dişilerin alt arka gövdeleri şiş ve küt görünmeye başlar.
 • Yumurtlama zamanı yaklaştığında ise dişinin alt arka gövdesinin bittiği ve dışkı kanalının olduğu noktada üreme/yumurta tüpçüğü görülür.
 • Üreme tüpçüğünün çıktığı dönemde dişinin anal yüzgeci erkeklere kıyasla daha kalın bir görünüm alır.
Erkek Japon Balığındaki Beyaz Noktalar

Erkek Japon Balığındaki Beyaz Noktalar

Erkek japon balıklarında öne çıkan özellikler:

 • Erkek balıkların üreme dönemlerinde yanaklarında ve solungaç kenarlarında küçük beyaz benekler ortaya çıkar. Yaşlı balıklarda ise benekler sürekli bulunabilir.
 • Beyaz noktacıklar balığınızın erkek olduğunun en net göstergelerinden biri olsa da bazı erkeklerde belirli-belirsiz olabilir.
 • Erkek balıklar gövde ve vücut şekli bakımından daha aerodinamik hatalara sahiptir. Dişilere kıyasla daha düz ve ince görünürler.
 • Erkek balıklarda üreme tüpü bulunmaz. Bu nedenle gövdelerinin alt ve arka kısmı elips görünümündedir.
 • Erkekler davranış bakımından da rahatlıklar fark edilebilir. Yumurtlama dönemi boyunca dişi balıkları kovalama eğilimi gösterirler.

Japon balıklarının cinsiyet ayrımı yapılırken, balıkların en azından bir yaşını doldurmuş olduğundan emin olmalısınız. Cinsiyeti kesin olarak tespit etmek için tek bir farklılığa odaklanmamak gerekir. Birden fazla farklılığı gözlemleyerek cinsiyet belirlemek daha doğru olur.

Cinsiyet tespitinin en kolay olduğu zaman yumurtlama dönemidir. Mutasyon sonucu elde edilen ryukin ve ranchu gibi japon türlerde, fiziki görünüme dayalı cinsiyet tespiti yanıltıcı olabilir. Bu nedenle cinsiyet tespiti için en uygun zaman üreme dönemi olacaktır.

Japon Balıkları Nasıl Çiftleşir

Japon Balıkları Nasıl Çiftleşir

Japon Balıkları Nasıl Çiftleşir?

Japon balıklarının çiftleşmesi dışarıdan bakıldığında rahatlıkla fark edilebilecek bir ritüeldir. Üreme dönemi geldiğinde erkek japon balıklarının solungaç kenarlarında minik beyaz noktalar oluştuğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca erkek japon balığı, dişi japon balığının yumurtalamasını teşvik etmek için sürekli olarak kovalamaya çalışacaktır.

Japon balığı hamile olduğunu nasıl anlarız? Japon balığı hamilelik ve yumurtlama döneminde dişi japon balığının karnı şişmeye başlayacaktır. Hatta böyle zamanlarda sıklıkla japon balıklarının karnı neden şişer? Soruları gündeme gelmektedir. Dişi japon balıklarının karnı yumurta üretimi dolayısıyla şişmektedir. Kısa bir süre sonra hamile japon balığının karnı daha yuvak ve daha derin bir görünüm alır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler gözlemlendiğinde ise dişi japon balığının hamile olduğu anlaşılır.

Dikkat! Akvaryumda erkek ve dişi balıklara sahip değilseniz ve üreme davranışları görmüyorsanız japon balığının karnının şişmesi normal bir durum olmayabilir. Hastalık durumlarında japon balıklarının karnı şişebilir. Bu nedenle, yazımızın alt başlıklarında bulunan japon balığı hastalıkları konusunu dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Japon Balığı Yumurtlaması

Japon Balığı Yumurtlaması

Japon Balığı Yumurtlaması

Hamile japon balığı nasıl doğurur? Diye soranlar için japon balıklarının yumurtlayarak ürediklerini belirtmiştik. Erkek balığın dişi balığı kovalamasıyla birlikte japon balığı yumurtlama belirtileri görülmeye başlamıştır. Bu durumda asıl soru: Japon balığı ne zaman yumurtlar? Şeklinde karışımıza çıkar. Erkek japon balığı dişiyi yumurtlatmak üzere durmadan kovalayacaktır. Kovalamacanın amacı dişi balığı bir köşeye veya bitkilerin arasına sokarak, sıkıştırıp yumurtalamasını sağlamaktır. Kovalamaca genellikle birkaç saat sürer. Dişi japon balıkları, kovalamacaya devam edemeyecek kadar yorulduğunda yumurtalarını bırakmaya başlar.

Japon balığı nasıl yumurtlar? Erkeğin yoğun ilgisine maruz kaldıktan sonra yumurtlayan dişi japon balıkları, yüzlerce yumurta bırakır. Yumurtaların çoğu akvaryum camlarına, dekorların ve bitkilerin üzerine yapışır. Dişi balığının yumurtlamasının ardından, erkek balık spermlerini bırakarak yumurtaları dölleyecektir. Bu sayede japon balıklarının çiftleşmesi süreci tamamlanmış olur. Suya bırakılan spermler dolayısıyla kısmi bir bulanıklık oluşabilir. Ancak bu durum son derece normaldir. Haliyle yumurtaların sağlıklı bir şekilde döllenmesini sağlamak için su değişimi yapmamaya özen gösterin.

Sağlıklı japon balığı yumurtası renk bakımından şeffaf ve kısmen turuncu görünür. Beyaz renk alan yumurtalar çoğunlukla döllenmemiş yumurtalardır. Üzerlerinde oluşan mantar dolayısıyla beyaz renk alırlar. Yumurtaların yenmemesi için, çiftleşme ve yumurtlama süreci sonra erdikten sonra akvaryumdaki balıkları ayrı bir tanka ayırmanız gerekmektedir.

Japon Balığı Yumurtası

Japon Balığı Yumurtası

Japon Balığı Yavrusu Ne Zaman Yumurtadan Çıkar?

Japon balığı çiftleşmesi ve yumurtalama sürecinden sonra, japon balığı yumurtası için kuluçka süresi fazlasıyla merak edilen bir husustur. Japon balığı yumurtası döllendikten yaklaşık 4-5 gün sonra, yumurtanın içindeki yavruyu görmeye başlarsınız. Kuluçka süresi boyunca akvaryum sıcaklığının 20-22 °C derece aralığında tutulması önerilir. Ancak en idealinin 21 °C derece olduğunu söyleyebiliriz.

Yavru japon balıkları kaç günde yumurtadan çıkar? Kuluçkanın 7. gününde yavru japon balıkları yumurtadan çıkmaya başlar. Hatta yavruları, yumurta olarak bırakıldıkları haliyle, akvaryum camına, dekorların ve bitkilerin üzerine yapışmış olarak görürsünüz. Yeni doğan japon balığı yavrusu koyu gri ve siyah renklerle dünyaya gelir. Büyüdükçe asıl renkleri ortaya çıkar.

Yavru japon balığı ne kadar sürede büyür? Japon balığı yavruları yumurtadan çıktıkları ilk birkaç haftada çok hızlı büyür. İlk aylarda da devam eden büyüme hızı zamanla yavaşlar ve yılda ortama 2,5 cm. büyürler.

Japon Balığı Yavrusu Gelişim Süreci

Japon Balığı Yavrusu Gelişim Süreci

Yavru Japon Balığı Ne Yer?

Japon balığı yavrusu ne yer? Diye endişelenmeyin… Yavrular ilk doğduğunda, yumurta keseleri ile beslendiğinden yeme ihtiyaç duymazlar. Yumurta keseleri kısa bir süre sonra kaybolacaktır. Yumurta kesesi kaybolan yavru japon balığı nasıl beslenir? Yumurta keseleri kaybolduktan sonra yavru japon balığı yemi olarak artemia tercih edebilirsiniz. Canlı artemia, yüksek protein içeriği sayesinde, yavrularının hızlı ve sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

Yavrular için ilk 4-5 gün oldukça kritiktir ve çoğunlukla yavru kayıpları besin eksikliği dolayısıyla yaşanır. Çünkü yeni doğan japon balığı yavrularının ağzı çok küçüktür ve direkt olarak balık yemi tüketmekte sorun yaşayabilirler. Bu nedenle artemia kadar küçük canlı yemlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Canlı artemia temini konusunda sorun yaşamanız halinde kurutulmuş ya da dondurulmuş artemia yemlerini de kullanabilirsiniz.

Yavru Japon Balığı Yemi - Artemia

Yavru Japon Balığı Yemi – Artemia

Yavru japon balıkları ilk 4-5 günü atlatarak, ortalama bir haftalık olduklarında beslenmeleri çeşitlendirilebilir. Yavru japon balığı yemi olarak inceltilmiş pul ve granül yemlerden faydalanabilirsiniz. Peki, yavru japon balıkları günde kaç kez beslenir? Yavru japon balıklarının ilk iki hafta boyunca günde en az 3 kez beslenmesi gerekir. Hatta kısa aralıklarla 4-5 kez beslenmeleri daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. İlk iki haftanın ardından ise günde 3 kez beslenmeleri yeterli olacaktır.

Yavru japon balığına ne kadar yem verilir? 

Yavru japon balıklarına 1-2 dakika içerisinde tüketebilecekleri kadar yem vermeli, artık yem kalmamasına özen göstermelisiniz. Yavru japon balıklarının beslendiği akvaryumda su değerlerinin stabil kalması ciddi bir öneme sahiptir. Su değerlerinin sabit kalması ise dikkatli bir yemleme ile sağlanabilir. Artemia gibi kısmen dağılan yemleri, iğne enjektörü vasıtasıyla yavruların yakınındaki bir noktaya yavaşça bırakabilirsiniz.

Japon Balığı Hastalıkları

Japon Balığı Hastalıkları

Japon Balığı Hastalıkları

Japon balıkları, günlük yaşantı içerisinde oldukça hareketli canlılardır. Özellikle beslenme zamanlarında heyecanla size kendisini göstermeye çalışır. İştahla yem yiyen, hatta gün boyu akvaryum tabanında yem arayan mutlu hayvanlardır. Ancak zaman zaman hareketlerinde durgunluk, davranışlarında bozuklukların olduğunu görebilirsiniz.

En yaygın japon balığı hastalıkları:

 • Beyaz benek hastalığı,
 • Dropsy (Karın şişmesi),
 • Mantar hastalığı,
 • Vücut yaraları (Ülserler)
 • Kuyruk erimesi,
 • Siyah leke hastalığı olarak karşımıza çıkar.

Japon Balığı Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Önerileri

Balıklarımızda yaralar, hareketsizlik, ve yüzüş bozuklukları karşılaştığınızda; japon balığı ölüm belirtileri ile karşı kaşıya olup olmadığınızı anlamak amacıyla japon balığı hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak istersiniz. Bu başlıkta japon balıklarında en çok sık görülen rahatsızlıkları ve belirtilerini inceleyecek, tedavi önerileri hakkında bilgi vereceğiz.

Japon Balıklarında Beyaz Benek Hastalığı

Japon Balıklarında Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz Benek Hastalığı

Japon balığı beyaz benek hastalığı en yaygın hastalık türlerinden biridir. Hastalık balığın tüm vücudu üzerinde veya yüzgeçlerin üzerinde minik beyaz noktalar şeklinde görünür. Ayrıca balık sürekli olarak kumun ve dekor malzemelerinin üzerine sürtünerek üzerindeki paraziti atmaya çalışır.

Beyaz benek hastalığı ani değişimlerden kaynaklanır. Akvaryumcudan alınan balığın alıştırma yapılmadan akvaryuma eklenmesi ve su değişimlerinde akvaryuma soğuk su eklenmesi, hastalığın başlıca nedenleri arasındadır. Tek bir balık üzerinde görülüyor olsa dahi bulaşıcı bir hastalık olduğunu bilmelisiniz.

Japon balığı beyaz benek hastalığı tedavisi için akvaryumda metilen mavisi kullanılabilir. Hastalık tedavisini kolaylaştırmak amacıyla akvaryum ısısını kademeli olarak 30 °C derece seviyesine çıkarabilirsiniz. Ancak yavaş yavaş ve kademeli olarak çıkarmaya dikkat etmelisiniz.

Beyaz benek hastalığının farklı bir tedavi seçeneği ise akvaryuma bir miktar kaya tuzu eklemek olabilir. Beyaz benek hastalığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi inceleyerek daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Japon Balıklarında Karın Şişmesi - Dropsy

Japon Balıklarında Karın Şişmesi – Dropsy

Dropsy (Karın Şişmesi)

Dropsy, iç organlarda ve böbreklerde su birikmesinden kaynaklı oluşan bir hastalık türüdür. Genellikle böbreklerde atık birikmesinden kaynaklanmakta olup, japon balığı karın şişliği nedenlerinin başında gelir. Balıklarda görülen en belirgin belirtiler ise, karın şişliği ve kabarık pullar şeklinde gözlenir.

Genellikle balıkların stresli olduğu, bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. En büyük nedeni aksatılan su değişimi ve kontrolsüz yemleme sonucu akvaryumda oluşan nitrat artışıdır. Su kalitesinin bozulmasını takiben balıkların iç organlarında oluşan hasar sunucunda sıvı birikimine bağlı olarak karın şişliği oluşur.

Dropsy yani japon balığı karın şişliği tedavisi için öncelikle hızlı bir şekilde akvaryum filtreleri temizlenmeli ve %30 oranında su değişimi yapılması önerilir. Su değişiminin ardından bakteri kültürü takviyesi yaparak tedavi sürecini destekleyebilirsiniz. Hastalığın ilerlediği durumlarda ilaç kullanımı gerekebilir. Hastalıkla tekrar karşılaşmamak adına yemleme oranlarına dikkat edilmeli, akvaryum bakımı aksatılmamalıdır.

Japon Balığı Mantar Hastalığı Tedavisi

Japon Balığı Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar Hastalığı

Japon balığı mantar hastalığı, yaygın şekilde karşılaşılan balık hastalıklarından biridir. Çoğunlukla bakımsız, stresli ve ani yer değişikliği yaşayan balıklarda görülür. Balığın yüzgeçlerinde ya da vücudunun belirli yerlerinde oluşan beyaz renkli, pamukçuğa benzer görünümü dikkat çeken bir hastalık türüdür. Yüzgeçler üzerinde de görülebilir.

Mantar hastalığı tedavi edilmediği takdirde vücudun büyük bir kısmına yayılma eğilimi gösterir. Hatta ilerleyen safhalarda balığın kaslarına ve iç organlarına zarar vererek ölümcül sonuçlar doğurabilir. Akvaryumda genel bakımsızlık söz konusu olmadıkça diğer balıklar için bulaşıcılığı söz konusu olmaz.

Eğer diğer balıklarda da mantar hastalığı ile karşılaştıysanız, öncelikle akvaryumda kısmi bir su değişimi yapınız. Sonrasında akvaryuma metilen mavisi ekleyip, ısıyı kademeli olarak 30 °C derece seviyesine çıkarın. Yaklaşık üç günlük tedavi süreci yeterli olacaktır. Hastalık tek bir balık üzerinde görülüyorsa ilaç kullanmadan önce bir alt paragrafta belirttiğimiz önerileri dikkate alınız.

Japon balığı mantar hastalığı tedavisi konusunda hızlı bir çözüm için, iyotsuz kaya tuzu ile hazırlayacağınız ayrı bir su içerisinde banyo yaptırabilirsiniz. Kova veya bir kap içerisine akvaryumdan aldığınız iki litre suyu ekleyin. Suya bir tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzunu eriterek banyo suyunu oluşturun. Balığı akvaryum kepçesi yardımı ile alarak banyo kabının içerisine ekleyin ve beş dakika kadar bekletin. Sonrasında tekrar akvaryuma ekleyebilirsiniz. Kaya tuzu banyosunu günde iki kez yaptırabilirsiniz.

Japon Balığı Yara Tedavisi

Japon Balığı Yara Tedavisi

Vücut Yaraları (Ülserler)

Japon balığı yara lezyonları çoğunlukla balığın koruyucu pul ve deri tabakasında oluşan minik hasarlardan sonra oluşur. Hasar alan bölge, zararlı bakteriler tarafından istila edilerek ülser oluşmasına neden olur. Dışarıdan bakıldığında yara rengi kırmızı ve pembe tonlarda olup, açık yara görünümündedir.

Japon balığı yara tedavisi için balığınıza kaya tuzu banyosu yaptırabilirsiniz. Ayrı bir kap veya kovaya akvaryumdan iki litre su alarak, içerisine bir tatlı kaşığı iyotsuz kaya tuzunu eriterek ekleyin. Yaralı balığı akvaryum kepçesiyle alarak banyo kabının içerisine koyun ve beş dakika kadar bekletin. Bekleme sürecinin ardından balığı tekrar akvaryuma ekleyebilirsiniz. Kaya tuzu banyosu balığınızı rahatlatacaktır. Sonrasında balığınızı ayırma imkanınız var ise ayrı bir tank içerisine alarak metilen mavisi ile tedaviye devam edebilirsiniz.

Japon Balığı Kuyruk Erimesi Tedavisi

Japon Balığı Kuyruk Erimesi Tedavisi

Kuyruk Erimesi

Japon balığı kuyruk erimesi bakteriyel enfeksiyonlarında neden olduğu en yaygın hastalıklardan biridir. Japon balığı yüzgeç çürüklüğü olarak da bilinir. Hastalık kuyruk ve yüzgeçlerin uç kısımlarında başlar. Ancak tedavi edilmezse kuyruk ve yüzgeçlerin tamamen kaybedilmesine hatta balık ölümlerine neden olur.

Hastalığa neden olan bakteriler her an akvaryum ortamında bulunabilir. Fakat balıkların beslenme bozukluğu yaşaması halinde veya kötü su koşullarında aktif hale gelirler. Aktif hale gelmesinden kastımız, balığın metabolizmasının zayıflamasıyla birlikte hastalığın ortaya çıkışıdır. Isıtıcı kullanılmayan akvaryumlarda suyun ciddi anlamda soğuması ve aksatılan su değişimleri de hastalığı tetikleyen sebeplerdir.

Japon balığı kuyruk erimesi tedavisi için en iyi yöntem ilk olarak iyotsuz kaya tuzu banyosudur. Kaya tuzu banyosu için kova benzeri bir kap içerisine akvaryumdan iki litre su alın. Aldığınız su içerisine bir tatlı kaşığı kadar iyotsuz kaya tuzunu eriterek ekleyin. Kuyruk erimesi olan balığınızı akvaryum kepçesi yardımıyla alarak, oluşturduğunuz kaya tuzu banyo suyuna ekleyin. Ortalama 5 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Kaya tuzu banyosunu günde iki kez tekrar edebilirsiniz.

Japon Balığı Siyah Leke Tedavisi

Japon Balığı Siyah Leke Tedavisi

Siyah Leke Hastalığı

Japon balığı siyah lekeler ile kaplanmaya başladığında endişelenebilirsiniz. Siyah lekeler japon balıklarının gövdesi üzerinde olabileceği gibi kuyruk ve yüzgeçlerin üzerinde de olabilir. Hastalığın başlıca nedeni amonyak yanıklarıdır. Akvaryumda aşırı amonyak veya nitrat birikmesi durumunda balıkların vücudunda yanıklara neden olmasıdır. Yanan gövde dokusu, pullar veya yüzgeçler yanmanın etkisiyle siyahlaşmaktadır.

Japon balıklarında siyah leke oluşmasının bir başka nedeni ise iyileşmekte olan yaralardır. Eğer balığınız vücudunu bir yere sürterek yaraladıysa, iyileşen bölge siyah yara görünümünü alabilir. En nadir rastlanan sebep ise siyah nokta hastalığıdır. Siyah nokta hastalığı ise yalnızca enfekte salyangozların beslendiği tanklarda karşımıza çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Japon balığı siyah leke tedavisi için öncelikler akvaryumdaki kötü su koşullarını giderin. Akvaryumda mümkünse dip çekimi yaparak %30 ile %50 oranlarında su değişimi gerçekleştirin. Akvaryum filtresi kullanıyorsanız, filtre malzemelerini temizlemelisiniz. Temizlik ve dip çekiminin ardından dinlenmiş su veya hazır su kullanarak akvaryuma taze su ekleyin. Tedavi sürecini hızlandırmak ve akvaryumdaki su kalitesini artırmak için akvaryuma bakteri kültürü ekleyebilirsiniz. Akvaryum bakımını düzenli yaptığınızda kısa sürede siyah lekelerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Japon Balıklarında Hastalıkları Önlemek İçin Öneriler

Japon Balıklarında Hastalıkları Önlemek İçin Öneriler

Japon Balığı Hastalıklarını Önlemek İçin Öneriler

 • Akvaryumda sağlıklı balıklardan oluşan bir koloniniz varsa, zorunlu olmadıkça yeni balık eklemeyin. Yeni balıklar, farklı bakterileri, bakteri çakışması problemlerini ve hastalıkları beraberinde getirebilir.
 • Yeni balık eklemeniz gereken durumlarda ekleyeceğiniz balığı mutlaka akvaryuma alıştırma işlemine tabii tutun. Ayrıca balığı kepçe yardımıyla geldiği sudan süzerek alın ve geldiği kap ya da poşet içerisindeki suyu kendi akvaryumunuza dökmeyin.
 • Beslenme öğünlerinde birkaç dakika içerisinde tüketebilecekleri kadar yem vermeye dikkat edin. Çünkü japon balıkları doymak bilmeden ne kadar yem verirseniz yemek isteyecektir. Hastalıkların en temel nedenleri arasında fazla yemlemeye bağlı kabızlık, iç organ hasarı ve su kirliliği olduğunu unutmayın.
 • Akvaryumda su değişimi yaparken, akvaryuma ekleyeceğiniz taze su ile akvaryum suyu sıcaklığının birbirine yakın olmasına özen gösterin. Ani ısıma ve soğumalar balıkları strese sokarak hastalıklara zemin hazırlar.
 • Soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız veya akvaryumu klima karşısı, cam önü gibi yerlere konumlandırdıysanız, akvaryum ısısını korumak için akvaryum ısıtıcısı kullanabilirsiniz.
 • Akvaryuma yeni bir dekor olarak kaya, bitki veya kum benzeri malzemeleri eklerken yıkamadan koymamalısınız.
 • Akvaryumdaki faydalı bakteri popülasyonuna zarar vermemek için çeşme suyu kullanmamalısınız.
 • Faydalı bakteri popülasyonunun devamlılığını sağlamak için akvaryum bakteri kültürü ürünleri kullanabilirsiniz.
Japon Balıkları Ne Sever

Japon Balıkları Ne Sever

Japon balıkları bakımı doğru yapıldığında ve sağlıklı bir besleme rejimi sağlandığında uzun yıllar mutlu şekilde yaşayabilen canlılardır. Akvaryumda gerekli şartları sağlayarak, su değişimi ve temizlik zamanlarını uygun şekilde planlayarak balık beslemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Sadece, kediler ve köpekler gibi balıklarında sizin ilginize ihtiyacı olduğunu unutmayın…

Yazımızın ardından;

Japon Balığı Türleri ve Yaşam Süreleri konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ayrıca; Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Japon Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞