BitkiBalik.Com

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Balık beslemek üzere japon balığı almayı düşünüyorsanız, mükemmel bir seçim yaptınız. Çünkü onlar, var olan en yaygın ve en evcil balıklarından biridir. Hem hobiciler hem de yetiştiriciler, yaklaşık iki bin yıldır bu parlak balıklardan etkilendiler ve yüzlerce farklı varyetesini ürettiler. Japon balığı türleri hem suda yaşayan diğer türler için hem de yeni akvaryum sahipleri için mükemmel evcil hayvanlardır. Bu yazımızda japon balığı özellikleri ve bakımlarının nasıl yapılacağına dair tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Eğer akvaryumda bu canlıları besleme niyetiniz varsa; japon balığı akvaryumu nasıl olmalı ? Sorusu aklınıza gelmiştir. Japon türleri evcil akvaryum balıkları arasında en büyük türlerden biridir ve yaklaşık 45 cm. uzunluğa kadar büyüyebilir.

Japon Balığı Özellikleri

Japon balığı kaç yıl yaşar? Japon balığı ömrü birkaç yıldır ancak iyi bir bakımla ortalama 5-10 yıl yaşayan türleri de mevcuttur. İstisnai olarak bilinen en yaşlı Japon Balığı 44 yaşında ölmüştür, şuan yaşayan ise 38 yaşındadır. Bir çift japon balığı akvaryumu için 100-150 litre büyüklüğünde tanklar önerilmektedir. Öte yandan, 40-60 litre arasında bir tank içersinde de bir çift için mutlu bir şekilde yaşayabilir.

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Japon balıkları büyüdükçe içerisinde yaşadıkları akvaryumunda orantılı olarak büyütülmesi ihtiyaç haline gelecektir. Akvaryumunun büyütülmesi balığınızın daha rahat gelişim göstermesini sağlayacaktır. Çoğu durumda hobiciler tarafından akvaryumun büyütülmesi ek bir külfet olarak görülmektedir.

Tankı büyütmemeniz durumunda balıklarınızın sayısını artırmadığınız sürece balığınız yaşamaya devam edecektir. Fakat akvaryumdaki gelişimi ve büyüklüğü kısıtlı kalacaktır. Bu durumunda aynı yaştaki emsalleri ile arasında boyut farkı oluşmasına neden olacaktır.

Japon Balığı

Japon Balığı

Ayrıca bu canlılar, afacan bir balık olduğundan odasını dağıtan bir çocuk gibidir. Balığınızı çoğu zaman toprağı karıştırarak yiyecek arayan bir halde görürsünüz. Bu nedenle toprağı çok sık karıştıracağından su değişimlerine sıradan bir akvaryuma oranla daha çok özen göstermeniz gerekmektedir.

Yem Aramakla Meşgul Japon

Yem Aramakla Meşgul Japon

Akvaryumda dışında, “fanusta balık beslemek” konusunda detaylı bigi edinmek isterseniz, Fanusta Balık Beslemek başlıklı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı Akvaryumu İçin Yer Seçimi

Akvaryumunuz için evinizde bir yer seçerken, tüm açıları dikkate almanız önemlidir. İlk olarak, yakınlarda klima veya ısı kaynağı var mı? Tankınızı sıcaklıkların değişebileceği bir yere yerleştirmeyin. Ani sıcaklık değişimleri balığınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hastalıklara sebebiyet verecektir.

Akvaryum Yer Seçimi

Akvaryum Yer Seçimi

Ayrıca, akvaryumunuzun pencerelerden uzak bir noktaya konumlandırın. Çünkü pencerenizden akvaryuma ulaşan gün ışığı yosun oluşumuna neden olabilir. Tankınızı güneş ışığının çarptığı yerlere yerleştirmeniz gerekirse, ortamdaki güneş ışığı miktarını azaltmak için güneşliklerin kapalı olmasına dikkat edin. Küçük çocuklarınız ve / veya evcil hayvanlarınız (özellikle kediler) varsa, erişemeyecekleri bir yer seçin.

Japon Balığı Bakımı

Japon balıkları renkleri ve sosyal yapılarıyla oldukça uyumlu bir balık türüdür. Ayrıca dayanıklı yapısıyla su değerlerindeki kısmi değişimlerde sorun çıkarmayacaktır. Bakımları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu yemlemedir. Yemleme konusunda iştahlı görünen japon balıklarının fazla beslenmesi akvaryum şartlarında olumsuz değişimlere zemin hazırlayacaktır. Akvaryum suyunun çabuk bozulmaması ve zararlı bileşenlerin balıklarınıza zarar vermemesi için japon balıklarının beslenmesi başlığını dikkatli bir şekilde okumalı, önerilerimize göz atmalısınız.

Japon Balığı Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Tatlı su akvaryumları için su sağlama konusunda çeşitli seçenekler vardır:

  • Şebeke suyu kullanacaksanız mümkünse en az yedi gün dinlendirilmiş olsun.
  • Arıtma cihazları vasıtasıyla klordan arındırılmış suyu da kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca klor içermeyen hazır şişe ve damacana sulardan da kullanabilirsiniz.
Akvaryumdan Atlama

Akvaryumdan Atlama

Not: Suyun çok dolu olduğu bir akvaryumda balıkların ölüme istemeyerek atladıkları biliniyor olduğundan akvaryumunuzu tamamen doldurmayın. Üst kısımda en azından 2 cm. boşluk bırakmanız hatta mümkünse akvaryumunuzun üzerini kapalı tutmanız olası bir kazanın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Akvaryumda dinlemiş su kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı Akvaryumunda Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Japon balıkları daha çok soğuk suyu tercih eder ancak biraz daha ılık sularda yaşadığı da bilinmektedir. Akvaryumdaki ideal su sıcaklığı 18 ila 24 derece arasındadır. Tank sıcaklığınızın doğru aralıkta kaldığından emin olmak için tankın içinde bir su ısıtıcısı ve termometre bulundurun. Tankınız için bir ısıtıcı seçerken, her zaman ısıtıcınızın tankınızın boyutlarına uygun olduğundan emin olun.

Akvaryum Sıcaklığı

Akvaryum Sıcaklığı

Bazı hobiciler, japon balıklarını tropik balıklarla aynı tankta bulundurmayı seçiyorlar. Ancak bu önerilmez ve durum bazında ele alınmalıdır. Bazı tropikal balıklar, japon balıklarıyla birbirine yakın olan sıcaklık ve yem gereksinimlerine sahiptir, ancak bu durum japon balıklarının tercih edilenden daha sıcak bir su sıcaklığında yaşamalarını gerektirir.

Akvaryumda sağlıklı su değerlerine sahip olmak ve korumak için bilinmesi gereken püf noktaları öğrenmek için tıklayınız.

Japon Balığı Ne Yer?

Tüm balık yiyecekleri eşit içerikte üretilmemiştir. Japon balıkları için özel olarak üretilen yemler, tipik olarak diğer balık yemi türlerinden daha az protein ve daha fazla karbonhidrat içerir, bu nedenle balığınızı diğer türler için üretilmiş yemlerle beslememelisiniz. Ek olarak, ekmek, kraker, bisküvi kırıntısı, pirinç veya patates gibi yiyeceklerinde japon balıklarına verilmesini tavsiye etmiyoruz.

Japon Balıkları Ne Yer

Japon Balıkları Ne Yer

Japon balığı yemi olarak, türleri için özel olarak üretilmiş pul veya stick(pelet) yemleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda yerel akvaryumcunuz veya evcil hayvan mağazaları sizlere yardımcı olacaktır. Bu seçeneklerden birini ya da ikisinin bir karışımını seçerek balıklarınızı besleyebilirsiniz. Yem satın alırken balığınızın yutabileceği büyüklükle olduğundan emin olun ya da yemleme yaparken yemi parmaklarınızın arasında kırarak atın.

Japon balığı yemleri dışında, balık yemi çeşitleri ve özellikleri konusuna değindiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı Beslenme

Japon Balığı Beslenme

Balık Yemi Dışında Ne Verilebilir?

Özel bir muamele olarak balıklarınıza haftada bir veya iki kez haşlanmış bezelye, havuç, ıspanak, kabak, dondurulmuş karides ve kan kurtları verebilirsiniz. Balığınızın sağlığını korumak amacıyla mümkün oldukça canlı yemlerden kaçının, bunun yerine balığınızı canlı yemlerin dondurulmuş veya kurutulmuş halleriyle beslemeye çalışın.

Haşlanmış Bezelye Yemi

Haşlanmış Bezelye Yemi

Japon Balığına Ne Kadar Yem Verilmeli?

Balıklarınızı aşırı beslememek önemlidir. Genellikle günde iki veya üç kez küçük bir tutam yiyecek yeterli olacaktır. Verdiğiniz yem bir iki dakika içinde tüketiliyor ve yem artığı kalmıyorsa bu verdiğiniz yemin yeterli olduğunu gösterir. Yenilmeyen yemler tankın dibine batar, ayrışır ve suyu kirletir. Ayrıca japon balıklarının metabolizmaları su sıcaklığıyla yavaşlar veya hızlanır, bu nedenle suyunuz soğuk ise balıklarınızın günde 2 seferden fazla beslenmesine gerek yoktur.

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Japon balıkları harika evcil hayvanlardır, çünkü hiçbir şey yemeden 2 haftaya kadar yaşayabilirler. Ancak bu uzun süreli açlık onların sağlığını olumsuz etkiler. Uzun süre evden uzaklaşmayı planlıyorsanız, balıklarınıza otomatik balık yemleme makinesi veya tatil yemi sağlamak en iyisidir.

Otomatik Yemleme

Otomatik Yemleme

Japon Balığı Akvaryumu Temizliği Nasıl Yapılır?

Filtresi olan büyük bir akvaryumunuz varsa, muhtemelen haftada bir su değişimi yapmanız ve her iki ila dört haftada bir tankı temizlemeniz gerekecektir. Elbette su içersinde ani bir bulanma ya da balıklarınızın hareketlerinde bir anormallik fark ederseniz, daha erken su değişimi yapabilirsiniz.

Japon Balığı Tatil Yemi

Japon Balığı Tatil Yemi

Filtresi olmayan küçük akvaryumlar japon balıkları için daha düzenli temizlik ve su değişimi gerektirecektir. Su değişimlerinde faydalı  balıklarınızı şoka sokmamak ve  bakteri popülasyonunu zarara uğratmamak açısından %30 un üzerinde su değişimi yapmayınız.

Akvaryum Temizliği

Akvaryum Temizliği

Camların iç kısımlarında temizlik yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda akvaryum temizleme aracı vardır. Bunların dışında deterjan ile teması olmamış süngerde kullanabilirsiniz. Ancak tankınızı ve dekorunu temizlerken asla sabun veya bulaşık deterjanı gibi temizlik maddeleri kullanmayın.

Akvaryuma Su Ekleme

Akvaryuma Su Ekleme

Camı temiz sünger veya akvaryum temizleme aracıyla silin ve çakıl veya kumunuzu temizlemek için vakum kullanın. Suyu değiştirirken akvaryuma ekleyeceğiniz taze su sıcaklığının, tank içerisindeki su sıcaklığıyla aynı olduğundan emin olun. Ayrıca akvaryuma su eklerken, suyu yüksekten direkt olarak akvaryuma dökmeyin. Aksi takdirde dağılan dekor ve kum toparlamak sizin için ekstra bir zaman kaybına neden olacaktır.

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Japon balığı fiyatlarının makul olması, renklerinin canlılığı ve sosyal yapıları dolayısıyla sevilen balık türlerinden biridir. Hatta en sevilen, en çok hayrana sahip olan balık türüdür diyebiliriz. Japon balığı fiyatı konusunda aklınızda şüphe olmasın. Diğer akvaryum balığı türleri ile kıyaslandığında gerçekten uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Japon balıkları bakımının ihmal edilmemesi ve uygun şartlarda beslenmeleri halinde kolaylıkla mutlu olan canlılardır. Doğru bakımla sağlıklarını koruyacak, uzun süren bir evcil hayvan dostluğuna vesile olacaktır.

En Güzel Japon Balığı Fotoğrafları

Ayrıca; Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Son olarak; “Akvaryumda Balık Beslemek” konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞