BitkiBalik.Com

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Balık beslemek üzere japon balığı almayı düşünüyorsanız, mükemmel bir seçim yaptınız. Çünkü onlar, var olan en yaygın ve en evcil balıklarından biridir. Hem hobiciler hem de yetiştiriciler, yaklaşık iki bin yıldır bu parlak balıklardan etkilenerek, yüzlerce farklı varyetesini ürettiler.

Japon balığı türleri yeni akvaryum sahipleri için mükemmel evcil hayvanlardır. Sosyal canlılar olmalarının yanı sıra barışçıl yapılarıyla benzer boyutlara sahip canlılar ile iyi geçinirler.

Uygun şartlarda bakıldıklarında, sahiplerini zaman içerisinde tanıyıp evcilleşerek akvaryuma her yaklaşımınızda kendini göstermeye çalışacaktır. Bu yazımızda japon balığı özellikleri ve bakımına dair herşeyi ele alarak doğru bakıma dair tüm ayrıntıları işleyeceğiz.

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Eğer akvaryumda bu canlıları besleme niyetiniz varsa; japon balığı akvaryumu nasıl olmalı ? Sorusu aklınıza gelmiştir. Japon türleri evcil akvaryum balıkları arasında en büyük türlerden biridir ve yaklaşık 45 cm. uzunluğa kadar büyüyebilir. Dolayısıyla çok küçük olmayan bir akvaryumla başlangıç yapılması uygun olacaktır.

Bir çift japon balığı akvaryumu için 100-150 litre büyüklüğünde tanklar önerilmektedir. Öte yandan, 40-60 litre arasında bir tank içerisinde de bir çift için mutlu bir şekilde yaşayabilir.

Balığınızın büyüme potansiyelini göz önüne alarak başlangıçta ufak bir akvaryumla başlasanız dahi; ilerde akvaryumunuzu büyütmek durumunda kalabileceğinizi unutmayın. Fanusta beslemeyi tercih edeneler için ise mümkün olduğunda küçük bir balığın sahiplenilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Japon balıkları büyüdükçe içerisinde yaşadıkları akvaryumunda orantılı olarak büyütülmesi ihtiyaç haline gelecektir. Akvaryumunun büyütülmesi balığınızın daha rahat gelişim göstermesini sağlayacaktır. Çoğu durumda hobiciler tarafından akvaryumun büyütülmesi ek bir külfet olarak görülmektedir.

Tankı büyütmemeniz durumunda balıklarınızın sayısını arttırmadığınız sürece balığınız yaşamaya devam edecektir. Fakat akvaryumdaki gelişimi ve büyüklüğü kısıtlı kalacaktır. Bu durumunda aynı yaştaki emsalleri ile arasında boyut farkı oluşmasına neden olacak balıklarınız form olarak küçük, sıska bir görünüme sahip olacaktır.

Akvaryumda dışında, fanusta balık beslemek konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz, Fanusta Balık Beslemek başlıklı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı Özellikleri

Japon balığı kaç yıl yaşar? Japon balığı ömrü birkaç yıldır ancak iyi bir bakımla ortalama 5-10 yıl yaşayan türleri de mevcuttur. İstisnai olarak bilinen en yaşlı Japon Balığı 44 yaşında ölmüştür, şuan yaşayan ise 38 yaşındadır.

Japon balıkları ve yaşam süreleri konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Japon Balığı

Japon Balığı

Ayrıca bu canlılar, afacan bir balık olduğundan odasını dağıtan bir çocuk gibidir. Balığınızı çoğu zaman toprağı karıştırarak yiyecek arayan bir halde görürsünüz. Bu nedenle toprağı çok sık karıştıracağından su değişimlerine sıradan bir akvaryuma oranla daha çok özen göstermeniz gerekmektedir.

Balıklarınız akvaryum zeminindeki toprağı sürekli dağıtıyor diye rahatsız olabilirsiz. Akvaryum kumunun ince yapılı seçilmesi balıklarınızın karıştırma davranışını özendirecektir. Ancak balıklarınızın ağzına sığmayacak iriliğe sahip akvaryum kumlarını seçerek bu davranışı baskılayabilirsiniz.

Japon Balığı Akvaryumu İçin Yer Seçimi

Akvaryumunuz için evinizde bir yer seçerken, tüm açıları dikkate almanız önemlidir. İlk olarak, yakınlarda klima veya ısı kaynağı var mı? Tankınızı sıcaklıkların değişebileceği bir yere yerleştirmeyin. Ani sıcaklık değişimleri balığınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hastalıklara sebebiyet verecektir.

 

Ayrıca, akvaryumunuzun pencerelerden uzak bir noktaya konumlandırın. Çünkü pencerenizden akvaryuma ulaşan gün ışığı yosun oluşumuna neden olabilir. Tankınızı güneş ışığının çarptığı yerlere yerleştirmeniz gerekirse, ortamdaki güneş ışığı miktarını azaltmak için güneşliklerin kapalı olmasına dikkat edin. Küçük çocuklarınız ve / veya evcil hayvanlarınız (özellikle kediler) varsa, erişemeyecekleri bir yer seçin.

Japon Balığı

Japon Balığı

Japon Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Japon balıkları oldukça uyumlu ve bakımı kolay olan bir balık türüdür. Ayrıca dayanıklı yapısıyla su değerlerindeki kısmi değişimlerde sorun çıkarmayacaktır. Özenli bir bakımla uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.

Bakımları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu yemlemedir. Yemleme konusunda iştahlı görünen japon balıklarının fazla fazla beslenmesi akvaryumdaki su değerleri üzerinde olumsuz değişimlere zemin hazırlayacaktır.

Bozulan akvaryum suyu balıklarınızın bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara açık hale getirir. Dolayısıyla akvaryum suyunun çabuk bozulmaması ve zararlı bileşenlerin balıklarınıza zarar vermemesi için japon balıklarının beslenmesi başlığını dikkatli bir şekilde okumalı, önerilerimize göz atmalısınız.

Ayrıca, Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konulu makalemizi incelemek ve akvaryumdaki su değerlerini sağlıklı seviyelerde tutmak konusunda püf noktaları öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Tatlı su akvaryumları için su sağlama konusunda çeşitli seçenekler vardır:

  • Şebeke suyu kullanacaksanız mümkünse en az yedi gün dinlendirilmiş olsun.
  • Arıtma cihazları vasıtasıyla klordan arındırılmış suyu da kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca klor içermeyen hazır şişe ve damacana sulardan da kullanabilirsiniz.

Kısa bir özet halinde sunduğumuz bilgilerden ziyade Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı? sorusunun kapsamlı bir şekilde ele alındığı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryumdan Atlama

Akvaryumdan Atlama

Not: Suyun çok dolu olduğu, üzeri kapalı olmayan akvaryumlarda balıkların atlaması söz konusu olmaktadır. Olası kazaları ve balık kayıplarını önlemek amacıyla kapalı bir akvaryum sistemi kurun ya da akvaryumunuzu tamamen doldurmayın. Üst kısımda en azından 2 cm. boşluk bırakmanız hatta mümkünse besleme ve temizlik gibi müdahaleler dışında akvaryumunuzun üzerini kapalı tutmanız uygun olacaktır.

Akvaryumda dinlemiş su kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı Akvaryumunda Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Japon balıkları daha çok soğuk suyu tercih eder ancak biraz daha ılık sularda yaşadığı da bilinmektedir. Akvaryumdaki ideal su sıcaklığı 18 ila 24 derece arasındadır. Tank sıcaklığınızın doğru aralıkta kaldığından emin olmak için tankın içinde bir su ısıtıcısı ve termometre bulundurun. Tankınız için bir ısıtıcı seçerken, her zaman ısıtıcınızın tankınızın boyutlarına uygun olduğundan emin olun.

Bazı yetiştiriciler, japon balıklarını tropik balıklarla aynı tankta bulundurmayı seçiyorlar. Ancak bu önerilmez ve durum bazında ele alınmalıdır. Bazı tropikal balıklar, japon balıklarıyla birbirine yakın olan sıcaklık ve yem gereksinimlerine sahiptir, ancak bu durum japon balıklarının tercih edilenden daha sıcak bir su sıcaklığında yaşamalarını gerektirir.

Japon Balıkları Ne Yer

Japon Balıkları Ne Yer

Japon Balığı Ne Yer? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Tüm balık yiyecekleri eşit içerikte üretilmemiştir. Japon balıkları için özel olarak üretilen yemler, tipik olarak diğer balık yemi türlerinden daha az protein ve daha fazla karbonhidrat içerir, bu nedenle balığınızı diğer türler için üretilmiş yemlerle beslememelisiniz. Ek olarak, ekmek, kraker, bisküvi kırıntısı, pirinç veya patates gibi yiyeceklerinde japon balıklarına verilmesini tavsiye etmiyoruz.

Japon balığı yemi olarak, türleri için özel olarak üretilmiş pul veya stick(pelet) yemleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda yerel akvaryumcunuz veya evcil hayvan mağazaları sizlere yardımcı olacaktır. Bu seçeneklerden birini ya da ikisinin bir karışımını seçerek balıklarınızı besleyebilirsiniz. Yem satın alırken balığınızın yutabileceği büyüklükle olduğundan emin olun ya da yemleme yaparken yemi parmaklarınızın arasında kırarak atın.

En İyi Japon Balığı Yemleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı Beslenme

Japon Balığı Beslenme

Japon Balıklarına Balık Yemi Dışında Ne Verilebilir?

Özel bir muamele olarak balıklarınıza haftada bir veya iki kez haşlanmış bezelye, havuç, ıspanak, kabak, dondurulmuş karides ve kan kurtları verebilirsiniz. Balığınızın sağlığını korumak amacıyla mümkün oldukça canlı yemlerden kaçının, bunun yerine balığınızı canlı yemlerin dondurulmuş veya kurutulmuş halleriyle beslemeye çalışın.

Balıklarınıza verdiğiniz sebze ve canlı yem gibi ikramlardan sonra akvaryum suyunun bozulmasını engellemek amacıyla, bir-iki saat içerisinde tüketilmeyen sebze ve canlı yem ürünlerini akvaryumunuzdan uzaklaştırın.

Haşlanmış Bezelye Yemi

Haşlanmış Bezelye Yemi

Japon Balığına Ne Kadar Yem Verilmeli?

Balıklarınızı aşırı beslememek önemlidir. Genellikle günde iki veya üç kez küçük bir tutam yiyecek yeterli olacaktır. Verdiğiniz yem bir iki dakika içinde tüketiliyor ve yem artığı kalmıyorsa bu verdiğiniz yemin yeterli olduğunu gösterir.

Yenilmeyen yemler tankın dibine batar, ayrışır ve suyu kirletir. Ayrıca japon balıklarının metabolizmaları su sıcaklığıyla yavaşlar veya hızlanır, bu nedenle suyunuz soğuk ise balıklarınızın günde 2 seferden fazla beslenmesine gerek yoktur.

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balıkları Beslenme

Japon Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Japon balıkları harika evcil hayvanlardır, çünkü hiçbir şey yemeden 2 haftaya kadar yaşayabilirler. Ancak bu uzun süreli açlık onların sağlığını olumsuz etkiler. Uzun süre evden uzaklaşmayı planlıyorsanız, balıklarınıza otomatik balık yemleme makinesi veya tatil yemi sağlamak en iyisidir.

Tatil Yemi Nedir? Diye soracak olursanız tatil yemi konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

Otomatik Yemleme

Otomatik Yemleme

Japon Balığı Akvaryumu Temizliği Nasıl Yapılır?

Filtresi olan büyük bir akvaryumunuz varsa, muhtemelen haftada bir su değişimi yapmanız ve her iki ila dört haftada bir tankı temizlemeniz gerekecektir. Elbette su içersinde ani bir bulanma ya da balıklarınızın hareketlerinde bir anormallik fark ederseniz, daha erken su değişimi yapabilirsiniz.

Japon Balığı Tatil Yemi

Japon Balığı Tatil Yemi

Filtresi olmayan küçük akvaryumlar japon balıkları için daha düzenli temizlik ve su değişimi gerektirecektir. Küçük akvaryumlarda su değişimi ve temizlik zamanlaması haftada bir olacak şekilde planlanabilir. Ancak 50 litre ve üzeri hacime sahip bir akvaryumunuz varsa ve balık sayınız olması gereken seviyelerde ise bu süre iki haftada bir kez olacak şekilde düzenlenebilir.

Su değişimlerinde faydalı  balıklarınızı şoka sokmamak ve  bakteri popülasyonunu zarara uğratmamak açısından yüksek miktarda su değişimi yapmayınız. Önerilen su değişimi miktarı %30 olmakla birlikte kritik durumlar dışında bu seviyenin üzerine çıkılması önerilmez.

Akvaryum Temizliği

Akvaryum Temizliği

Camların iç kısımlarında temizlik yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda akvaryum temizleme aracı vardır. Bunların dışında deterjan ile teması olmamış süngerde kullanabilirsiniz. Ayrıca tankınızı ve dekorunu temizlerken asla sabun veya bulaşık deterjanı gibi temizlik maddeleri kullanmayın.

Eski bir kredi veya banka kartı ile camlarınızı çizmeden yosun tabakasını kazıyabilirsiniz. Maket bıçağı gibi metal ürünler camların çizilmesine neden olabilir.

Akvaryuma Su Ekleme

Akvaryuma Su Ekleme

Camı temiz sünger veya akvaryum temizleme araçlarıyla silin ve çakıl veya kumunuzu temizlemek için vakum kullanın. Camların çizilmemesi için eski bir kredi kartı benzeri ekipmandan da faydalanabilirsiniz. Cam temizliğinin ardından akvaryumunuzdaki kirli suyu tahliye edip, taze su ekleyerek su değişimini gerçekleştirin.

Suyu değiştirirken akvaryuma ekleyeceğiniz taze su sıcaklığının, tank içerisindeki su sıcaklığıyla aynı olduğundan emin olun. Ayrıca akvaryuma su eklerken, suyu yüksekten direkt olarak akvaryuma dökmeyin. Aksi takdirde dağılan dekor ve kum toparlamak sizin için ekstra bir zaman kaybına neden olacaktır.

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Japon balığı fiyatlarının makul olması, renklerinin canlılığı ve sosyal yapıları dolayısıyla sevilen balık türlerinden biridir. Hatta en sevilen, en çok hayrana sahip olan balık türüdür diyebiliriz. Japon balığı fiyatları konusunda aklınızda şüphe olmasın. Diğer akvaryum balığı türleri ile kıyaslandığında gerçekten uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Japon balıkları bakımının ihmal edilmemesi ve uygun şartlarda beslenmeleri halinde kolaylıkla mutlu olan canlılardır. Doğru bakımla sağlıklarını koruyacak, uzun süren bir evcil hayvan dostluğuna vesile olacaktır.

Ayrıca; Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Son olarak; “Akvaryumda Balık Beslemek” konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

En Güzel Japon Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞