BitkiBalik.Com

Anubias Bitkisi Bakım Rehberi

Anubias Bitkisi Bakım Rehberi

Anubias Bitkisi akvaryum hobisindeki popülaritesi nedeniyle hem yeni başlayanlar hem de uzun süredir hobiye gönül verenler için tercih edilen bir tatlı su bitkisi türüdür. Dayanıklı, etkileyici yemyeşil yaprakları ve güçlü köy yapılarıyla dikkat çekmektedir.

Görsel çekiciliğiyle birleşen dayanıklı yapısı sayesinde akvaryumda bitki yetiştirmek isteyenler için, akvaryum dekorasyonuna rahatlıkla dahil edilebilen bir bitki türü haline gelmiştir.

Bu yazımızda akvaryum anubias bitkisi yetiştirmek isteyenler için bilinmesi gerekenlerden bahsederek, nasıl sağlıklı bir şekilde bakılacağı konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Anubias Bitkisi Özellikleri

İlginç olarak bilimsel isimlendirmelerindeki Anubias, Mısır’ ın ölümden sonraki yaşam tanrısı “Anubias” ın adından türetilmiştir. Fizyolojik yapısıyla araceae familyasına dahi olan suda yaşayan ve yarı sulu sulak alanlara da adapte olabilen çiçekli bitkiler arasında yer alan bir türdür.

Anubias Bitkisi Akvaryumda Bakımı Nasıl Olur

Anubias Bitkisi Akvaryumda Bakımı Nasıl Olur

Anubias Bitkisi Özellikleri türlerine göre değişkenlik gösterse de genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

• Kalın, koyu yeşil bir gövde formuna sahiptir.
• Bitkinin ortalama boyu 15 – 20 cm. aralığındadır.
• Çiçekleri kremsi beyaz bir renktedir.
• Geniş ve kalın yaprak yapısı geniş formla birlikte sivri, uzun, üçgen, kalp veya ok şeklinde bir görünüme sahip olabilir.
• Sert yapılı yaprakları oldukça dayanıklı, damarlı bir yapıdadır.
• Yumru benzeri anaç kök yumakları ile beyaz köklere sahiptir.

Akvaryum Anubias Bitkisi

Akvaryum Anubias Bitkisi

Doğal Habitatı

Vahşi doğada çoğunlukla tropikal Batı Afrika kıyı şeridine yakın dar bölgelerde görülen bitkiye Mali, Orta Zaire ve Bamako ile Batı Afrika’ nın bazı iç bölgelerinde de rastlanmaktadır. Tropikal Afrika akarsuları ve nehirlerinin gölgelik alanlarında yetişen Anubias türleri, yetiştiği bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir.

Örneğin Anubias bacteri, Gine’den Kongo’ya kadar en yaygın türdür. Anubias afzelii, Anubias Gigantea ve Anubias Gracilis ise Batı Tropikal Afrika’nın sadece kuzey kesimi ile sınırlıdır ve diğer türler daha güneyde bulunur.

Doğal Habitatı

Doğal Habitatı

Yaşam Koşulları

Bitki kısmen su ve tamamen su altında büyüyebilir. Çoğu bitki türü gibi Anubias’ da su yüzeyine yakın veya su üzerinde büyüyebilir. Bitkinin gösterdiği esnek yaşam koşulları, onu akvaryum kullanımı için ideal kılar. Akvaryum dışında teraryumlarda da yetiştirilebilir, ayrıca kapalı bir kap içinde nemli koşullar altında büyüyebilir.

Akvaryumda Anubias Bitkisi Bakımı

Dayanıklı olduğu konusuna fazlaca övgü görse de yavaş büyümesiyle de ünlü olan bu bitki akvaryumda belirli su parametreleri korunarak, bitkinin gereksinimlerine özen gösterildiğinde daha sağlıklı bir gelişim gösterecektir. Büyümesini bir nevi hızlandırmak niyetindeyseniz, akvaryum aydınlatmasına, sıcaklık, pH ve sertlik değerlerini korumaya öncelik vermelisiniz.

Akvaryumda Bakımı

Akvaryumda Bakımı

Tank Boyutu

Anubias bitkisinin bazı çeşitleri küçük olmasına rağmen, minimum akvaryum boyutu 30 litre olmalıdır. Büyük boyutlu türlerinin olduğunu da unutmamalısınız. Büyük türler, yeteli bir yaşam alanı oluşturmak için 50 litre veya daha büyük hacme sahip tanklarda yetiştirilmelidir. Şimdi, gerekli su parametrelerini özetleyelim:

Sıcaklık, pH ve Sertlik

22-28 ° C aralığında iyi bir gelişim gösterdiklerinden iyi bir termometre sıcaklığın bu aralıkta olduğundan emin olun. Çok yüksek ve düşük pH seviyeleri bitkinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle pH seviyenizi 6,0 – 8,0 arasında bir değerde tutun.

Bitki oldukça geniş su sertliği seviyelerini tolere edebilen bir yapıya sahiptir. Fakat genel sertlik olarak 2-15 dGH ve karbonat sertliği olarak 3-8 KH değerleri en uygun seviyelerdir.

Aydınlatma Gereksinimi

Aydınlatma, bitkinin güzel bir gelişim göstermesi ve hayatta kalması için temel ihtiyaçlarından biridir. Anubias genel olarak yavaş bir gelişim gösterir. Yoğun aydınlatma koşullarının daha hızlı büyümesini sağladığı gözlemlenmiştir. Ancak yoğun aydınlatma yosun oluşumunu tetikleyebildiğinden, aydınlatma süresinin doğru tespit edilmesi önemlidir.

Bitkinin farklı türleri farklı aydınlatma şartlarına ihtiyaç duyar. Bazıları için düşük ışık yeterliyken bazıları orta düzeyde aydınlatma gerektirir. Çoğu türlerin ihtiyaçları ele alındığında bitkinin sağlıklı gelişimi ve yosunun önlenmesi amacıyla orta – düşük aydınlatma koşulları tavsiye edilmektedir.

Yaprak Yakın Çekim

Yaprak Yakın Çekim

Gübreleme

Gübreleme konusunda sizi zorlayacak bir bitki türü değildir.Gübreleme olsun ya da olmasın başarılı bir şekilde gelişebilirler. Pek çok hobici, Anubias bitkisinin besin eksikliği belirtileri göstermemesi durumunda gübre uygulamasına ihtiyaç duyulmaması gerektiğini savunuyor.

Beraberinde bitkinin gübre uygulamasına ve Co2 takviyesine olumlu yanıt verdiği de bilinmektedir, bu amaçla güvenilir markalardan sıvı gübrelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, Anubias yapraklarında sararma ve sarı lekelerin oluşumunu en aza indirmek veya önlemek için demir ve manganezden oluşan bir sıvı gübre dozlaması yapabilirsiniz.

Lav Kayasına Tutturulmuş Anubias

Lav Kayasına Tutturulmuş Anubias

Anubias Çeşitleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Anubias suda yaşayan ve yarı suda yaşayan çiçekli bitki türlerinden biridir. Pek çok türü vardır, ancak bu bölümde akvaryumlarda sıkça rastlanan anubias bitki türlerini ele alacağız:

Anubias Barteri

Genellikle bir orta plan veya arka plan bitkisi olarak tercih edilen Barteri, tartışmasız en büyük çeşitlerden biridir. İyi bir gelişim göstermesi için orta seviye aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Lakin Anubias Barteri ‘nin farklı aydınlatma koşullarına tolerans gösterdiği bilinmektedir. Anubias çoğaltma işlemi ise, köksapının bölünmesi ve yan sürgünlerin ayrılması şeklinde yapılır.

Anubias Barteri

Anubias Barteri

Anubias Gigantea

Çok yaygın bir çeşit olduğunu söyleyebiliriz. Gigantea’ nın büyümesi yavaştır ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için orta düzeyde aydınlatma gerektirir. Batı Afrika’dan hobiye dahil olan bu tür büyük boyutlara oluşabilen yapısı nedeniyle akvaryum tankında arka plan bitkisi olarak konumlandırılabilir.

Anubias Gigantea

Anubias Gigantea

Anubias Bonsai

Anubias ailesinin en küçük çeşididir diyebiliriz. Yavaş büyüyen bir çeşittir, ışığın büyüme hızına etkisi fazla olmadığından az ışık gerektirir. Boyutunun küçük olmasından dolayı akvaryum içerisinde ön plan bitkisi olarak kullanılabilir.

Anubias Bonsai

Anubias Bonsai

Anubias Coffeefolia

Yapraklarının kahve bitkisine benzemesinden dolayı “Coffeefolia” adı verilmiştir. Batı Afrika’dan akvaryumlarımıza konuk olan bu tür de yavaş bir gelişim gösterir ve düşük ışık gerektirir. Ortalama bir boyuta sahip olduğundan tanka orta veya arka plan bitkisi olarak yerleştirilebilir. Bu tür, dalgalı bir yaprağa ve çok koyu bir renge sahiptir.

Anubias Coffeefolia

Anubias Coffeefolia

Anubias Congenis

Bu tür yemyeşil rengi ve uzun yapılı yaprak şekliyle fark edilir. Boyutları 15 cm’ ye kadar çıktığı için ön veya orta plan bitkisi olarak değerlendirilir. Aydınlatma ihtiyacı düşük ve yavaş büyüyen bir türdür.

Anubias Congenis

Anubias Congenis

Anubias Frazeri

Anubias Barteri ve Anubias Congenis türlerinin kombinasyonundan yetiştirilen melez bir türdür. Düşük ila orta ışık seviyelerinde gelişim gösterir. Derin yeşil renkli sivri yapraklara sahiptir. Diğer türler gibi yavaş gelişim gösterdiğinden orta plan için en uygun bir türdür.

Anubias Frazeri

Anubias Frazeri

Anubias Gracilis

Yazımızın içeriğinde bazı türlerin üçgen yaprak yapısına sahip olduğundan bahsetmiştik. Gracilis 20 – 30 cm. yüksekliğe kadar büyüyebilmektedir. Çeşitlerin çoğunda olduğu gibi yavaş büyüyen bitki, düşük – orta ışık seviyelerinde güzel bir gelişim gösterir. Akvaryumda orta veya arka plan bitkisi olarak değerlendirilebilir.

Anubias Gracilis

Anubias Gracilis

Anubias Longifolia

Adından da anlaşılacağı üzere Longifolia uzun bir türdür ve 25 cm. yüksekliğe ulaşabilir. Bu nedenle akvaryumda orta veya arka plan bitkisi olarak yetiştirilebilir. Yeterli yüksekliğe sahip tanklarda ön plan bitkisi olarak konumlandırılabilir. Congenis gibi uzun formda yapraklara sahiptir. Orta derecede aydınlatma gerektirir ve büyümesi de orta yavaşlıktadır.

Anubias Longifolia

Anubias Longifolia

Anubias Nana

Nana, Batı Afrika tropik bölgelerinden gelir, kendine özgü küçük boyutu sebebiyle ön plan bitkisi olarak tercih edilirler. Düşük aydınlatmanın yeterli olduğu, büyüme hızı yavaş olan bir türdür.

Anubias Nana

Anubias Nana

Anubias Nana “Marina”

Anubias Nana’ nın bir alt türüdür. Boyutları 5 – 10 cm. aralığında olduğundan akvaryumun ön planında değerlendirilir. Işığı çok sevmeyen, büyüme hızı çok yavaş olan ve gölge alanlarda daha sağlıklı gelişen bir türdür.

Anubias Nana Marina

Anubias Nana Marina

Anubias Nana “Petite”

En küçük Anubias türlerinden biridir. Bakımı kolay olan Petite düşük ışık gereksinimine sahiptir. Petite’ i büyütmek için bir kayaya veya mangrow köküne bağlamanız yeterlidir. Köksapın çürümesini önlemek için zemin katmanının üzerinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Anubias Nana Petite

Anubias Nana Petite

Anubias Nana “Round Leaf”

Küçük bir yapıya sahip olan, maksimum 5 – 10 cm. yüksekliğine kadar büyüyen ve tank içinde ön plana yerleştirmeye uygun bir türdür. Yuvarlak bir yaprak şekline sahip olan türün aydınlatma gereksinimi düşük, büyüme hızı yavaştır.

Anubias Nana Round Leaf

Anubias Nana Round Leaf

Anubias Bitkisi Budaması

Anubias bitkisi nasıl budanır? Anubias bitkisi köksaplarından ileri doğru uzayan yapraklarıyle formunu büyüterek gelişim gösterir. Yaprakları çoğaldıkça bitkinin boyunun uzadığını farkedebilirsiniz. Zaman içerisinde büyümeye devam eden anubias bitkisi şeklinin bozulması veya farklı noktalara dikilmek istenmesi sebebiyle budanır. Ayrıca yapraklarında sararma ve erimelerin oluşması durumunda da bitkinin budanması gerekir.

Anubias Bitkisi Dikimi

Anubias bitkisi akvaryuma nasıl dikilir? Köksap formundaki bitki akvaryum içinde besin açısından zengin bir substrata ekilebilir. Ancak dikimi yaparken köksap kısmını kumun altına gömmediğinizden emin olun. Bitkinin köksaplarından uzanan beyaz kökler kuma uzanarak besin alabilir. Ancak köksap kısmı toprak altında kalırsa çürüyebilir.

Başka bir dikim seçeneği ise bölünmüş köksapı lav taşı, kaya ve kök gibi sert yüzeylere tutturmak suretiyle; akvaryuma yerleştirmeden önce ip, misina veya akvaryum için güvenli olan süper yapıştırıcılar ile dekor yüzeylerine bağlamaktır. Tutturma işlemini bitkiye zarar vermeyecek kadar nazik bitkinin ayrılamayacağı kadar sıkı yapmak gerekir.

Dekora Tutturulmuş Bitki

Dekora Tutturulmuş Bitki

Anubias Bitkisi Çoğaltma

Anubias bitkisi nasıl çoğaltılır? Anubias bitkisinin köksaplarının uzamasıyla büyüdüğünden bahsetmiştik. Uzayan gövdenin budama yapılarak birden fazla parçaya bölünmesi bitkinin çoğlatılmasına olanak verir. Ayrılan köksap gövdelerinin her birini farklı noktalara dikerek bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Çoğaltma işleminde dikkat edilmesi gereken nokta temel dikim kurallarına göre ekim yapmaktır.

Anubias Hangi Türler İçin Uygundur?

Anubias, karides ve salyangoz gibi omurgasızlarla ve çoğu balık türüyle uyumludur. Tetra, lepistes, moli gibi tropikal balıklar ve diğer balık türleri tarafından, tüketilmesini zorlaştıran kaba ve deri benzeri yapraklara sahip olduğundan kolay kolay yenilmez. Fakat bazı ciklet türlerinin yaprakları kemirmesi gibi durumlar yaşanabilir.

Anubias Sorunları ve Hastalıklar

Akvaryumda anubias bitkisine sahipseniz her şey düzgün ilerliyor gibi görünürken zaman zaman anubiaslarınızın üzerinde bir takım sorunlara ve hastalıklara rastalayabilirsiniz. Şimdi alt başlıklar halinde bu sorunlara, hastalıklara ve çözümleri konusuna değineceğiz.

Bitkili Akvaryumda Anubias Dekoru

Bitkili Akvaryumda Anubias Dekoru

Anubias Yapraklarında Yosun Oluşumu İçin Ne Yapılmalı?

Akvaryumda yosun oluşumu tank suyunda çok fazla ışık ve besin bulunduğunda gerçekleşir.Yüksek ışık, fazla besin artıklarının oluşturduğu amonyak ve nitrat birikimi ile bir araya geldiğinde algler müthiş bir hızla yayılacaktır. Camların, dekorların üzerinde çoğalan yosun zamanla anubias yapraklarına kadar ulaşacaktır.

Alglerin büyümesi ve bitki yapraklarına dahi sıçraması, su bitkilerinin sağlığı için zararlı olabilir, onları boğar ve besin kaynaklar için rekabet eder. Bu gibi yosun oluşumlarını kontrol altına almak için, sağlanan ışığın süresi azaltılabilir.

Diğer taraftan suyu kirletmesi muhtemel olan ve yosun oluşumuna neden olabilen aşırı besleme ve fazla gübrelemeden kaçının. Son olarak, düzenli su değişimini aksatmayın. Ayrıca yapraklardaki yosunu bir diş fırçası yardımıyla nazikçe kazıyarak uzaklaştırabilirsiniz.

Anubias Yapraklarında Yosunlanma

Anubias Yapraklarında Yosunlanma

Anubias Kökünde Çürüme Neden Olur?

Anubias kökleri, daha doğrusu köklerin bağlı olduğu köksapların kuma gömülmemesi gerektiğini daha önceki başlıklarımızın altında belirtmiştik. Çünkü tabana gömülen köksaplar zamanla çürüyecek, bitkinin formunda ve yapraklarında bozulmalar görülecektir.

Bitkinin formunda herhangi bir bozulma söz konusu olduğunda köksapı yukarı çekmek ve çürüme işaretlerini kontrol etmek uygun olacaktır. Eğer çürüme başlamışsa köksap dokusu üzerine kahverengimsi yumuşama beraberinde çürüme görülebilir. Bu durumda her çürümüş doku izini kesin.

Temiz, taze ve sert dokuya ulaşana kadar kestiğinizden emin olun. Çünkü geride kalan bir çürük kalıntısı dahi köksapı etkilemeye devam edebilir. Sonrasında bitkiyi bir kaya veya kök dekoruna tutturarak zemin kumuna gömmediğinizden emin olarak tekrar konumlandırabilirsiniz.

Köksap Çürüme

Köksap Çürüme

Anubias Yapraklarında Sararma Neden Olur?

Bu durum Anubias türlerinin zaman zaman karşılaştığı ve genellikle güçlü ışıklandırmanın sebep olduğu yaygın bir sorundur. Bitkiyi tanktaki gölgelik ve daha az ışık alanlara taşımaya çalışın. Taşıma imkanınız yoksa ışığı azaltmaya yönelik çözümlere başvurulabilir. Yapraklardaki sararma kısmi ise bitkiniz demir ve manganez gibi besin eksikliği belirtileri gösteriyor olabilir. Eksikliğin tedavisi için demir ve eser element gübrelerinin dozlanması yardımcı olacaktır.

Anubias Bitkisi Yapraklarda Sararma (Besin Eksikliğine Bağlı Sararma ve Delinme)

Anubias Bitkisi Yapraklarda Sararma (Besin Eksikliğine Bağlı Sararma ve Delinme)

Anubias Bitkisinin Faydaları

• Bakımı ve yetiştirilmesi kolay bir tür olduğundan yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç seçeneği olabilir.
• Balık veya karides akvaryumu için gölge ve saklanma alanı sağlar.
• Çekici yeşil yaprakları ve zarif yapısı ile akvaryum dekorunu güzelleştirir.
• Kısmi bir boyutta olsa da akvaryuma oksijen katkısı anlamında yardımcı olur.
• Yararlı bakteriler ve omurgasızların beslenmesini sağlayan biyofilm için ek bir yüzey alanı sağlar.
• Yoğun bir anubias kolonisi akvaryumdaki nitratı tüketerek nitratın azaltılmasında rol oynar.

Bitkili Akvaryum Tasarımı

Bitkili Akvaryum Tasarımı

Anubias Fiyatları

Bitki, çoğu evcil hayvan mağazası ve akvaryumcuda satışa sunulmaktadır. Popüler bir tür olmasının yanı sıra üretiminin kolaylığından dolayı anubias fiyatları nadir türler dışında makul seviyelerdedir. İnternet üzerinden satış yapan mağazalardan da uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Akvaryum anubias bitkisi satın alırken, sağlıklı yeşil renkli yapraklara sahip olduğundan, yapraklar üzerinde sarı veya kahverengi lekelerin olmadığından, güçlü kök yapısı olduğundan emin olun. Ne pahasına olursa olsun hasarlı bitkileri satın almayın. Ayrıca yeni aldığınız bitkiler ile akvaryumunuza zararlı parazitlerin ve hastalıkların girişini önlemek için; bitkileri tankınıza koymadan önce karantinaya almayı unutmayın!

Sonuç olarak;

Akvaryum anubias bitkisi, düşük gereksinimleri ve kolay bakımıyla hobiciler için mükemmel bir seçim olacaktır. Yavaş bir gelişim gösterse de çarpıcı yeşil yapraklarıyla akvaryumunuza doğal bir görünüm katacaktır. Belirli periyotlarda anubias budaması yaparak solan eski yaprakların bitkiden ayrılması gelişimi için faydalı olacaktır.

Anubias Ekili Akvaryum

Anubias Ekili Akvaryum

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Anubias
Kökeni: Araceae
Bakım Zorluğu: Kolay
Boyutları: Türe Göre 5 – 100 cm.
Aydınlatma İhtiyacı: Düşük – Orta
Sıcaklık: 22 – 28 °C
pH: 6,0 – 8,0
Gelişim Hızı: Yavaş
Genel Yorum: Akvaryum hobisinde fazlasıyla popüler bir bitki türüdür. Yeni başlayanlar veya dayanıklı bir tür arayanlar için uygun bir bitki türüdür.

En Güzel Anubias Bitkisi Fotoğrafları

Son olarak; “Akvaryum Bitkilerinin İhtiyacı Olan Mineral Besinler” hakkında bilgi edinmek ve bitkilerinizi nasıl daha sağlıklı yetiştirebileceğinizi öğrenmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞