BitkiBalik.Com

Fanusta Balık Beslemek

Fanusta Balık Beslemek

Evde balık beslemek üzere hobiye başlamak isteyen veya daha önceden hobiye gönül verip uzun bir aradan sonra tekrar balık besleme düşüncesinde olan çoğu kişi genelde “Balık beslemek istiyorum ama akvaryumu koyacak yerim yok…” Diyerek fanuslara yönelmektedir. Fanusta balık bakılır mı? Sorusu sıklıkla dile getirilmektedir.

Fanusta balık bakımı akvaryuma göre daha makul ve kolay gibi zannediliyor olsa da  bir takım meşguliyetleri de beraberinde getirir. “Bir kenarda dursun. Arada bir yem atarız, balığımız mutlu mesut yaşar gider…” Şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak fanusta besleyeceğiniz balık cinsini seçmekle başlayan serüven, işlerin rayında gitmesi için dikkat edilmesi gereken hususları da beraberinde getirir.

Bu yazımızda fanusta balık beslemek zor mudur? Ya da fanusta balık bakımı nasıl yapılır? Sorularına yanıt arayanlara, fanusun balıklar üzerindeki etkilerini de göz önünde bulundurarak yanıt vermeye çalışacağız. Fanusta balık yaşar mı? Sorusunu kısa bir cevapla geçiştirmekten ziyade, fanusta balık bakımının nasıl olması gerektiği konusunda detaylı bilgilere değineceğiz.

Fanus Balıkları Hangileridir?

Fanusta beslenecek balık türleri seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, fanusta beslemeyi düşündüğünüz balık türünün oksijen ihtiyacıdır. Fanusta su seviyesinin düşük olması  ve hareketsizliği nedeniyle suyun içindeki oksijen miktarı oldukça azdır.

Oksijen ihtiyacı fazla olan bir türün fanusta bakılması düşüncesi balığa eziyetten başka bir şey olmayacaktır. Bu noktada en dayanıklı fanus balığı diyebileceğimiz, oksijen azlığına toleransı en yüksek tür Betta Balığı (Betta Splendens) diğer adıyla Kavgacı Siyam Balığıdır.  Beta balıklarının bu konudaki en büyük özelliği labirentli solungaç yapısında sahip olmasıdır.

Fanusta Balık Beslemek

Fanusta Balık Beslemek

Beta balığı yaşadığı suyun içerisindeki oksijen tükendiğinde suyun yüzünden oksijen alıp yaşamını sürdürebilmektedir. Yaşadığı ortamdaki oksijen azlığını pek dert etmese de tek bakılması gereken bir tür olduğunun da bilinmesi gerekir.

İstisnai durumlar dışında Betta Balığı özellikle erkek ise kendi türünden hemcinslerine tahammül edemeyecektir. İki erkek Betta Balığının bir arada olduğu durumlarda ikisinden biri ölene dek kavga edeceklerdir.

Kavgacı Siyam Balığı yakıştırmasının da buradan geldiği düşünülmektedir. Fakat tek olarak beslendiğinde dayanıklılık bir yana görsel olarak mavi ve kırmızının tonlarından tutunda çok fazla renk çeşitliliğine sahip beta balığını beslemek güzel bir başlangıç olacaktır.

Betta Balığı

Betta Balığı

Fanusta yaşayan balıklar arasına Japon Balığı da dahil ediliyor olsa da bu son derece yanlış bir bilgidir. Bilgi kirliliğinin kaynağı canlı sağlığından ziyade, düşük maliyetlerle yüksek kâr elde etme düşüncesinde olan bazı petshoplardır. Aldığınız fanusun yanında sizlere plastik bir bitki, kum ve ufak bir japon balığı tavsiye edilmektedir.

Hobiye yeni başlayan insanlar olarak japon balıklarının o tatlı hareketleri ve renklerine bakıldığında bu tavsiye bizim için hüsrana dönüşmesi muhtemel bir fanus tecrübesi olacaktır. Fanusta uzun bir süre yaşamış japon balığı beslediğini iddia eden kişiler olsa dahi, sazansıgillerden olan japon balığının labirentli bir solungaç yapısı olmadığından düşük oksijen seviyesindeki suda dışarıdan oksijen soluması mümkün olmayacaktır.

Fanusta balık beslenmesi konusunda karar kılınması halinde ise bazı püf noktalara dikkat edilerek olabildiğince sağlıklı şartların sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca; Fanus Balıkları ve Özellikleri konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Fanus Temizliği Nasıl Yapılır

Fanus Temizliği Nasıl Yapılır

Fanus Temizliği Nasıl Yapılır?

Fanusta balık bakımı konusundan en çok merak edilen hususlardan biri de fanus temizliğinin nasıl yapılacağı konusudur. Balığınızın yaşam alanını oluşturan fanuslar yem artıkları ve balık dışkıları dolayısıyla kirlenecektir. Haliyle balığınızın sağlıklı bir yaşam ortamına sahip olması için fanusun belirli periyotlarda temizlenmesi gerekir.

Balık fanusu kaç günde bir temizlenir? Balık fanusları birkaç litre hacme sahip olan küçük boyutlu tanklardır. Su kapasitesinin az olması nedeniyle kirlenme süreci oldukça kısadır. Gözle görülür kirlerden ziyade suda çözünmüş zararlı azot türevlerinin oluşturacağı kirliliğin tehlikeli seviyelere ulaşmadan önce giderilmesi oldukça önemlidir. Balık suyu kaç günde bir değişmeli? Diye soracak olursanız; Sağlıklı bir fanus ortamı sağlanması için fanus temizliğinin haftada bir kez yapılması gerekir.

Balık fanusu nasıl temizlenir? Fanus temizliğinin ilk aşaması balığın fanus içerisinden alınan suyla doldurulmuş bir kap içerisine ayrılmasıdır. Balık beraberinde ayrılan suyun %20 oranında olması önerilir. Çünkü bu suyu balığınızın taze suya alışmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanacağız. Ayırma işleminin devamında fanusun içerisindeki kum ve dekor malzemelerini boşaltmalısınız.

Fanustaki kumun temizliği için kevgir ve elek gibi ekipmanları kullanabilirsiniz. Ya da ayrı bir kap içerisinde kumu su içerisinde elinizle çalkalayarak yüzeyde oluşan bulanık suyu dökmek suretiyle temizleyebilirsiniz. Diğer dekor malzemelerini çeşme suyunda yıkayabilirsiniz. Fanusun iç temizliği için ise daha önce deterjan ile temas etmemiş sünger kullanılabilir. Camın iç yüzeyini hafifçe ovarak temizleyebilirsiniz.

Temizlik işlemini tamamladıktan sonra fanusa koymak üzere dinlenmiş su veya hazır su kullanabilirsiniz. İçeriğinde klor ve kloramin gibi toksik bileşenler bulunması nedeniyle direkt olarak çeşme suyu kullanmayın. Dinlemiş su ya da hazır su eklerken balığınızın bulunduğu oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta olmasına özen gösterin.

Fanusu doldururken %20 oranında eksik su eklemenizi öneriyoruz. Eksik kalan kısmı balığınızla birlikte ayırdığınız sudan ekleyeceksiniz. Bu sayede balığınız alıştığı su ile aşılanmış bir taze suya daha çabuk adapte olacaktır. Fanusu doldurduktan sonra balığınızı nazikçe alıp yavaşça tekrar fanusa koyabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde fanusta balık bakımı için, balığınızın yaşadığı ortamın temizliğinin aksatılmaması gerekir. Başta zor gibi görünüyor olsa da birkaç kez tekrarlandıktan sonra temizliğin kolay bir süreç olduğunu fark edeceksiniz.

Fanusta Balık Bakımı

Fanusta Balık Bakımı

Fanusta Balık Beslenmenin Püf Noktaları

 • Balıklarınızın beslenme zamanlarını ve yem miktarını iyi belirlemek gerekiyor. Fazla yem vermek balığın daha çabuk büyüyeceği ya da daha sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir. Yapılan fazla yemleme oksijen ortamı zaten yetersiz olan fanus içerisinde fazla dışkı ve artık yem olmasına neden olacaktır. Bu durumda ortam içerisindeki nitratın balığınız için zehirleyici bir hal almasına neden olacaktır.
 • Kullanacağınız balık yeminin balığınızın ağız yapısına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca günde en fazla iki kez sabah ve akşam olmak üzere birkaç dakika içerisinde tüketebileceği miktarda yemleme yapmak doğru olacaktır.
 • Fanusta balık suyu nasıl değiştirilir? Balığınızın yaşadığı ortamdaki en temel ihtiyacı olan taze suyun karşılanması ve biriken artıkların dışarı atılması amacıyla haftada bir iki kez 1/3 oranında su değişimi yapılması gerekmektedir.
 • Su değişimlerinde cam üzerinde oluşan tabakların belirli periyotlarda daha önceden kullanılmamış özelliklerde deterjan türevi maddeler ile teması söz konusu olmayan bir sünger ile temizlenmesi sağlanabilir. Bu işlem esansında balığın kendi suyu ile birlikte derin bir kaba alınması
 • Su değişimlerinde kullanılacak taze suyun en az üç gün süreyle dinlendirilmiş olması gerekmektedir. Dinlendirilmeden direkt olarak şebeke suyu ile değişim yapılması halinde su içerisindeki klor ve kloramin balıklarınız üzerinde ciddi zararlara sebep olacaktır.
 • Fanusun kalorifer peteği üzerine konulması ısı kaynaklarına yakın olması sudaki ani sıcaklık değişimlerine neden olacağından yanlış bir uygulamadır. Diğer taraftan direkt olarak güneş ışığına da maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde direkt olarak güneş ışığına maruz kalması yosun oluşumuna neden olmaktadır.

Sonuç olarak: Fanusta Balık Yaşar mı? Fanusta Balık Beslenmeli mi?

Balık beslemek üzere hobiye gönül vermek isteyenler yaygın olarak fanusta balık beslemek düşüncesinin mantıklı olduğu kanısına varmış olsa da bu geçici süreli bir başlangıç olmalıdır.

Peki fanusta balık kaç gün yaşar? Mecburi durumlara istinaden beta balığı gibi dayanıklı oksijen ihtiyacı az olan balıklar dışında bir balığa fanusta bakmanız gerekiyorsa; oksijen desteği sağlayarak bir haftaya kadar bakabilirsiniz. Ancak oksijen desteği sağlayamıyorsanız balıklarınızın sağlığı için mümkün olan en kısa sürede oksijen desteği olan bir akvaryum ortamı sağlamalısınız.

Neden fanusta balık beslenmez? Balıkların yaşamak için ihtiyacı olan su ve oksijen seviyesinin yetersiz olmasıyla birlikte; balığın hayatı boyunca camın dairesel ve geniş açılı yapısından dolayı fanus dışındaki hayata şaşı bakmasına neden olması dolayısıyla da fanusta balık bakımı önerilmez.

Olumsuzluğa sevk etmekten ziyade bu konuda olması gereken düşünce balığı veya herhangi bir canlıyı ihtiyacı olan asgari şartları sağlamak suretiyle sağlıklı bir evcil hayvan olarak evimize konuk etmek olmalıdır. Örnek vermek gerekirse İtalya Monza’ da balıkların sağlığında ciddi sorunlara neden olması nedeniyle fanusta balık beslemek yasaklanmıştır.

Dikkat ederseniz fanusların ambalajları ve kutuları üzerinde çiçek resimleri haricinde balık resmi bulunmamaktadır. Fanus balık bakımı için değil çiçek beslemek üzere üretilmiş bir üründür.

 • Fanusta japon balığı beslemeyi düşünüyor ya da besliyorsanız Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları konulu makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.
 • Ayrıca Japon Balığı Beslemek konusunda detaylı bilgilere ulaşmak ve makalemize göz atmak için tıklayınız.
 • Son olarak Akvaryumda Balık Beslemek hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Fanusta Balık Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. yusuf dedi ki:

  Fanus için balık aldığıma pişman oldum. İki tane idi, birisi öldü, diğeri hala yaşıyor. Ya bakamazsak? Ya o da ölürse? İlçemize balık ve yem bir kere geldi. Başka pazara da gelmediler. Yem biterse şehirden aldırmamız lazım. İki yeğenim var sağolsunlar iki günde bir suyunu değiştiriyorlar. Anlayacağınız fanusta balık beslemek riskli, özellikle küçük yerdeyseniz…


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞