BitkiBalik.Com

Fanusta Balık Beslemek

Fanusta Balık Beslemek

Evde balık beslemek üzere hobiye başlamak isteyen veya daha önceden hobiye gönül verip uzun bir aradan sonra tekrar balık besleme düşüncesinde olan çoğu kişi genelde “Balık beslemek istiyorum ama akvaryumu koyacak yerim yok…” diyerek fanuslara yönelmektedir. “Fanusta balık beslemek” akvaryuma göre daha makul ve kolay gibi zannediliyor olsa da  bir takım meşguliyetleri de beraberinde getirir.

“Bir kenarda dursun. Arada bir yem atarız, balığımız mutlu mesut yaşar gider” şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak fanusta besleyeceğiniz balık cinsini seçmekle başlayan serüven, işlerin rayında gitmesi için dikkat edilmesi gereken hususları da beraberinde getirir. Bu yazımızda “fanusta balık beslemek zor mudur?” ya da “fanusta balık bakımı nasıl yapılır?” sorularına yanıt arayanlara, fanusun balıklar üzerindeki etkilerini de göz önünde bulundurarak yanıt vermeye çalışacağız.

Beslenecek Tür Seçimi

Fanusta beslenecek balık türleri seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, fanusta beslemeyi düşündüğünüz balık türünün oksijen ihtiyacıdır. Fanusta su seviyesinin düşük olması  ve hareketsizliği nedeniyle suyun içindeki oksijen miktarı oldukça azdır. Oksijen ihtiyacı fazla olan bir türün fanusta bakılması düşüncesi balığa eziyetten başka bir şey olmayacaktır. Bu noktada en dayanıklı fanus balığı diyebileceğimiz, oksijen azlığına toleransı en yüksek tür Betta Balığı (Betta Splendens) diğer adıyla Kavgacı Siyam Balığıdır.  Beta balıklarının bu konudaki en büyük özelliği labirentli solungaç yapısında sahip olmasıdır.

Fanusta Balık Beslemek

Fanusta Balık Beslemek

Beta balığı yaşadığı suyun içersindeki oksijen tükendiğinde suyun yüzünden oksijen alıp yaşamını sürdürebilmektedir. Yaşadığı ortamdaki oksijen azlığını pek dert etmese de tek bakılması gereken bir tür olduğunun da bilinmesi gerekir. İstisnai durumlar dışında Betta Balığı özellikle erkek ise kendi türünden hemcinslerine tahammül edemeyecektir. İki erkek Betta Balığının bir arada olduğu durumlarda ikisinden biri ölene dek kavga edeceklerdir. Kavgacı Siyam Balığı yakıştırmasının da buradan geldiği düşünülmektedir. Fakat tek olarak beslendiğinde dayanıklılık bir yana görsel olarak mavi ve kırmızının tonlarından tutunda çok fazla renk çeşitliliğine sahip beta balığını beslemek güzel bir başlangıç olacaktır.

Betta Balığı

Betta Balığı

Fanusta yaşayan balıklar arasına Japon Balığı da dahil ediliyor olsa da bu son derece yanlış bir bilgidir. Bilgi kirliliğinin kaynağı canlı sağlığından ziyade, düşük maliyetlerle yüksek kâr elde etme düşüncesinde olan bazı petshoplardır. Aldığınız fanusun yanında sizlere plastik bir bitki, kum ve ufak bir japon balığı tavsiye edilmektedir. Hobiye yeni başlayan insanlar olarak japon balıklarının o tatlı hareketleri ve renklerine bakıncada bu tavsiye bizim için hüsrana dönüşmesi muhtemel bir fanus tecrübesi olacaktır. Fanusta uzun bir süre yaşamış japon balığı beslediğini iddia eden kişiler olsa dahi, sazansıgillerden olan japon balığının labirentli bir solungaç yapısı olmadığından düşük oksijen seviyesindeki suda dışarıdan oksijen soluması mümkün olmayacaktır.

Fanusta balık beslenmesi konusunda karar kılınması halinde ise bazı püf noktalara dikkat edilerek olabildiğince sağlıklı şartların sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Fanusta Balık Beslenmesi Konusunda Püf Noktalar

Balık Bakımı

Balık Bakımı

  • Balıklarınızın beslenme zamanlarını ve yem miktarını iyi belirlemek gerekiyor. Fazla yem vermek balığın daha çabuk büyüyeceği ya da daha sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir. Yapılan fazla yemleme oksijen ortamı zaten yetersiz olan fanus içersinde fazla dışkı ve artık yem olmasına neden olacaktır. Bu durumda ortam içersindeki nitratın balığınız için zehirleyici bir hal almasına neden olacaktır.
  • Kullanacağınız balık yeminin balığınızın ağız yapısına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca günde en fazla iki kez sabah ve akşam olmak üzere birkaç dakika içerisinde tüketebileceği miktarda yemleme yapmak doğru olacaktır.
  • Balığınızın yaşadığı ortamdaki en temel ihtiyacı olan taze suyun karşılanması ve biriken artıkların dışarı atılması amacıyla haftada bir iki kez 1/3 oranında su değişimi yapılması gerekmektedir.
  • Su değişimlerinde cam üzerinde oluşan tabakların belirli periyotlarda daha önceden kullanılmamış özelliklerde deterjan türevi maddeler ile teması söz konusu olmayan bir sünger ile temizlenmesi sağlanabilir. Bu işlem esansında balığın kendi suyu ile birlikte derin bir kaba alınması
  • Su değişimlerinde kullanılacak taze suyun en az üç gün süreyle dinlendirilmiş olması gerekmektedir. Dinlendirilmeden direkt olarak şebeke suyu ile değişim yapılması halinde su içersindeki klor ve kloramin balıklarınız üzerinde ciddi zararlara sebep olacaktır.
  • Fanusun kalorifer peteği üzerine konulması ısı kaynaklarına yakın olması sudaki ani sıcaklık değişimlerine neden olacağından yanlış bir uygulamadır. Diğer taraftan direkt olarak güneş ışığına da maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde direkt olarak güneş ışığına maruz kalması yosun oluşumuna neden olmaktadır.

Sonuç olarak: Fanusta Balık Beslenmeli mi?

Bu bilgiler ışığında balık beslemek üzere hobiye gönül vermek isteyenler yaygın olarak fanusta balık beslemek düşüncesinin mantıklı olduğu kanısına varmış olsa da bu geçici süreli bir başlangıç olmalıdır. Sebebi ise balıkların yaşamak için ihtiyacı olan su seviyesinin az olmasıyla birlikte balığın hayatı boyunca camın dairesel ve geniş açılı yapısından dolayı fanus dışındaki hayata şaşı bakmasına neden olmasıdır. Olumsuzluğa sevk etmekten ziyade bu konuda olması gereken düşünce balığı veya herhangi bir canlıyı ihtiyacı olan asgari şartları sağlamak suretiyle sağlıklı bir evcil hayvan olarak evimize konuk etmek olmalıdır. Örnek vermek gerekirse İtalya Monza’ da balıkların sağlığında ciddi sorunlara neden olması nedeniyle fanusta balık beslemek yasaklanmıştır. Dikkat ederseniz fanusların ambalajları ve kutuları üzerinde çiçek resimleri haricinde balık resmi bulunmamaktadır. Fanus balık bakımı için değil çiçek beslemek üzere üretilmiş bir üründür.

Fanusta Balık Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞