BitkiBalik.Com

Akvaryum Silikonu Hakkında Bilgiler

Akvaryum Silikonu Hakkında Bilgiler

Akvaryum hobisiyle ilgilenen herkesin bilmesi gereken önemli noktalardan biri de akvaryum silikonudur. Akvaryumlar, evlerimizde ya da ofislerimizde renkli ve canlı bir atmosfer yaratırken, aynı zamanda içinde yaşayan canlılara da sağlıklı bir yaşam alanı sunar. Bu dengeyi sağlamak için akvaryumun yapısının sağlam ve dayanıklı olması büyük önem taşır. İşte burada akvaryum silikonu devreye girer.

Akvaryum silikonu nedir? İsminden de anlaşılacağı üzere akvaryum camlarının montajında kullanılan suya dayanıklı yapı malzemesidir. Balıklar, bitkiler ve diğer akvaryum canlıları için zararsız olduğundan akvaryum üretiminde güvenle kullanılabilir. Farklı boyutlarda, şeffaf, beyaz, gri ve siyah renk seçenekleriyle satılmaktadır.

Profesyonel kullanım alanları dışında, akvaryum hobisiyle ilgilenen kullanıcılar tarafından da akvaryum yapımı için kullanılan akvaryum silikonu hakkında merak edilen fazlasıyla soru bulunmaktadır. Yazımızın alt başlıklarında merak edilen soruları yanıtlayarak, akvaryum silikonu tavsiyesi niteliğinde püf noktalara yer vereceğiz.

Akvaryum Silikon Çekimi

Akvaryum Silikon Çekimi

Akvaryum Silikonu Nerelerde Kullanılır?

Akvaryum üretimi öncelikli kullanım alanı olsa da teraryum gibi hobi ürünlerinin üretiminde de temel yapı malzemesi olarak yer alır. Çiçekçiler tarafından dekoratif seramik ve cam ürünlerinin süslenmesinde sıklıkla tercih edilen bir üründür. Ayrıca, duşakabin, cam balkon benzeri ev dekorasyonu ürünlerinin montajında kullanılıp kullanılamayacağı merak konusudur. Lakin uygulama alanına yönelik özel silikon ürünleri üretildiği için akvaryum için üretilen ürünlerin kullanılması önerilmemektedir.

Akvaryum Silikonu Kuruma Süresi

Akvaryum silikonunun kuruma süresi, kullanılan ürüne ve uygulama koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak, akvaryum silikonu 24 ila 48 saat arasında kurur ve tamamen sertleşir. Ancak, daha yüksek nem oranları ve düşük sıcaklıklar silikonun kuruma süresini uzatabilir. Bu nedenle, akvaryumunuzu silikonlamadan sonra en az 48 saat beklemeniz ve daha sonra su ekleyerek test etmeniz önerilir.

Akvaryum Silikonu Nasıl Uygulanır

Akvaryum Silikonu Nasıl Uygulanır

Akvaryum Silikonu Nasıl Uygulanır?

Akvaryum silikonu nasıl çekilir? Öncelikle silikon çekmek için gereken malzemelerden bahsedelim. Camlar arasına akvaryum silikonunu uygulamak için silikon tabancası, maket bıçağı, silikon sökücü ve sıvı sabuna ihtiyacınız olacaktır. Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra silikonun nasıl uygulanacağından bahsedelim:

 1. Başlangıçta maket bıçağı yardımıyla silikon kutusunun uç kısmını keselim. Ek olarak yine maket bıçağı kullanarak silikona takılan ince uç kısmını da 45 derecelik açıyla kesiyoruz. Kesme işleminden sonra ince uç aparatı, silikon kutusuna takalım ve silikon kutusunu tabancaya yerleştirelim.
 2. Uygulayacağımız zeminde eski silikon kalıntıları varsa, silikon sökücü yardımıyla eski silikon kalıntılarından kazıyarak kurtuluyoruz.
 3. Silikonu uygularken, silikon tabancasının tetiğine hafifçe basarak uygulayacağımız zeminin üzerini boydan boya geçiyoruz. Silikonu çekerken tabancayı hiç kaldırmadan ve aralıksız olarak uygulamak oldukça önemli olduğundan düz bir çizgi halinde çekmeye özen gösteriniz.
 4. Silikon çektiğiniz yüzeyde taşan veya istemediğiniz yüzeylere bulaşan silikon olursa, parmağınıza bir miktar sıvı sabun damlatarak fazlalık kısımları düzeltiniz.
 5. Silikon çekme işlemini tamamladıktan sonra ise kurumasını bekliyoruz. Akvaryum silikonunun kuruma süresi 12 ile 24 saat aralığındadır. Nemli bölgelerde ise kuruma süresi daha uzun zaman alabilmektedir.
Benzer İçerikler  Fanus Balıkları

Akvaryumda sıcak silikon kullanılır mı? Sıcak silikon yapısı itibariyle muhteviyatı kuvvetli olmayan ve sızdırmazlık özelliği olmayan bir ürün olduğundan akvaryumda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Akvaryum Silikon Tamiri Nasıl Yapılır

Akvaryum Silikon Tamiri Nasıl Yapılır

Akvaryum Silikon Tamiri Nasıl Yapılır?

 1. Su kaçağı olan yerleri tespit ediniz. Su kaçağı olan bölgeleri kesin olarak tespit edemiyorsanız, camdaki nemlenmenin olduğu alanları gözlemleyiniz. Metal kenarlıklar ve köşelerden dışarı doğru atan silikonlar muhtemel kaçak noktalarını işaret etmektedir. Havlu kağıt benzeri bir malzeme ile kaçak olan bölgeleri taradığınızda kaçak noktalarını rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz noktaları kalemle işaretlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
 2. Akvaryum suyunu yeterli miktarda boşaltın. Kaçak noktası akvaryumun üst kısmında ise kaçak noktasından 3-4 cm. kadar altına kadar akvaryum suyunu boşaltın. Eğer alt kısımlarda bir kaç noktası mevcut ise akvaryumdaki canlıları ayrı bir tanka almanız ve suyu tamamen boşaltmanız daha uygun olacaktır.
 3. Eski silikonları kazıyarak temizleyin. Silikon kazıyıcı veya maket bıçağı yardımıyla eski silikonları temizleyin. Tamiri hem içeriden hem de dışarıdan yapacağınız için silikon kalıntısı kalmamasına özen gösteriniz.
 4. Tamir edilecek alanı temizleyin ve kurulayın. Bir bez kullanarak tamir yapacağınız alanı temizleyin ve kuru bir bez yardımıyla bölgeyi yeterince kuruttuğunuzdan emin olun. Eğer silikon kalıntıları mevcut ise, bez üzerine bir miktar aseton damlatarak tamir alanını silin. Ancak asetonu direkt uygulamamaya ve akvaryuma temas etmemesine dikkat ediniz.
 5. Akvaryum silikonunu uygulayın. Tamir bölgesinin büyüklüğüne göre düz bir şekilde ve ara vermeden silikon uygulamasını yapın.
 6. Silikonun kuruması için bekleyin. Silikon uygulamasından sonra 12-24 saat süreyle kurumasını bekleyin. Alanın büyüklüğüne ve bulunduğunuz bölgedeki nem oranına göre bekleme süresini 48 saate kadar uzatabilirsiniz.
 7. Akvaryum suyunu doldurun ve kaçak olup olmadığını kontrol edin. Eksilttiğiniz suyu tamamladıktan sonra her 6 saatte bir kaçak kontrolü yapınız. İki gün içerisinde herhangi bir kaçağa rastlamamanız halinde gönül rahatlığı ile akvaryum bakımına devam edebilirsiniz.
Silikon Kokusu Nasıl Giderilir

Silikon Kokusu Nasıl Giderilir

Akvaryum Silikonu Kokusu Nasıl Giderilir?

Akvaryum silikonu sıradan silikon ürünlerine kıyasla kokusu ciddi oranda azaltılarak ve akvaryum canlıları için zararlı olmayacak şekilde üretilmektedir. Ürünlerin birçoğunda rahatsız edici bir koku bulunmaz. Yapısı itibariyle akvaryum silikonu ile normal silikon arasındaki fark içeriğinde balıklar için zehirli kimyasalların olmamasıdır. Bu sayede akvaryum canlıları için güvenle kullanılabilen ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan silikon ürünlerinin kullanılması noktasında ise canlıların sağlığı için yalnızca akvaryumdaki kokuyu gidermek yeterli olmadığından kullanımını önermemekteyiz.

Benzer İçerikler  Yeni Başlayanlara Tür Tavsiyeleri

Akvaryum Silikonu Nasıl Sökülür?

Akvaryum silikonu camdan nasıl çıkar? Silikon kazıyıcı aparatlar ve maket bıçağı kullanarak akvaryum silikonunu rahatlıkla camdan çıkararak sökebilirsiniz. Akvaryum camlarını ayırmak amacıyla silikonu sökmek istiyorsanız, camların birleştiği noktalardan maket bıçağı ucuyla silikonu kazıyabilirsiniz.

Cam üzerinde kalan kurumuş silikon kalıntılarını ise silikon kazıyıcı ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Alternatif yöntem olarak ucu açık tıraş bıçağı ve maket bıçağı yedek ucu kullanılabilir. Ancak yaralanmalara sebep olabileceğinden profesyonel kişiler tarafından yapılması uygun olan ve son derece dikkatli olunması gereken bir yöntem olduğunu belirtmeliyiz.

Akvaryum Silikonu Nasıl Sökülür

Akvaryum Silikonu Nasıl Sökülür

Akvaryum Silikonu Nerede Bulunur?

Büyük yapı market mağazalarından rahatlıkla temin edebileceğiniz gibi evcil hayvan mağazalarında da satılabilmektedir. Alternatif olarak akvaryum silikonları online satış sitelerinde de satışı yapılan ürünlerdir. Ürün seçiminde kaliteli markaları tercih etmenizi ve toksik içerik barındırmadığından emin olmanızı tavsiye etmekteyiz.

En İyi Akvaryum Silikonu Hangisidir?

Akvaryum silikonu tercih ederken, öncelikle ürünün suya dayanıklı ve güçlü yapışma özelliklerine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, silikonun zararlı kimyasallar içermemesi ve balıklarınız için güvenli olması önemlidir. Seçiminizi yaparken özellikle ürün etiketinde “akvaryum uyumlu” ifadesini aramalısınız.

Piyasada birçok farklı marka ve model bulunsa da, en iyi akvaryum silikonu tercihinde kullanıcı yorumları ve önerilerine kulak vermek faydalı olacaktır. Çünkü ürünü kullananların memnuniyet oranı ürünün kalitesini işaret eden en önemli unsurlardan biridir.

Hepsiburada üzerinde, en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünleri baz alarak özel olarak oluşturduğumuz, En İyi Akvaryum Silikonu Ürünleri listesini incelemek isterseniz tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞