BitkiBalik.Com

Pipo Filtre Hakkında Herşey

Pipo Filtre Hakkında Herşey

Pipo filtre ekipmanları akvaryum bakımında en çok kullanılan edilen filtre ekipmanlarından biridir. Kullanım kolaylığı, ergonomik tasarımları ve temizliğinin kolay olması başlıca tercih sebepleridir. Akvaryum bakımıyla ilgilenenler veya mevcut akvaryumlarında filtre sistemini değiştirmek isteyenler tarafından nasıl kullanıldıklarının yanı sıra nasıl çalıştığı ve temizliği hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır.

Akvaryumun içindeki canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamaları için, filtreleme işlemi oldukça önemlidir. Bu nedenle akvaryum hobisiyle ilgilenen insanlar akvaryumlarında sağlıklı bir ortam yaratmak için çeşitli ekipmanlar kullanırlar. Bu ekipmanlardan biri de pipo filtrelerdir. Pipo filtreler, akvaryum suyunu temizlemeye ve filtrelemeye yarayan bir tür filtre sistemidir.

Bu yazımızda pipo filtre ne işe yarar? Sorusunun yanıtını verirken kullanımı konusunda okurlarımızdan gelen soruları cevaplamaya çalışacağız. Beraberinde en çok kullanılan akvaryum pipo filtre çeşitleri, özellikleri ve temizliği konusunda bilinmesi gereken tüm püf noktalara değinmeye çalışacağız. Merak edilen tüm detayları alt başlıklar halinde inceleyerek, tercih etmeyi düşünenler için faydalı bir rehber oluşturacağız.

Pipo Filtre Nasıl Çalışır

Pipo Filtre Nasıl Çalışır

Pipo Filtre Nedir?

Pipo filtreler, akvaryum suyunu çeken ve temizleyen bir tür filtreleme sistemidir. Bu filtreler, akvaryum içerisindeki organik atıkları, balık dışkısını ve diğer artıkları temizleyerek, suyun sağlıklı kalmasını sağlar. Pipo filtreler, içerisindeki biyolojik filtre malzemesi sayesinde suyu doğal bir şekilde temizlerler.

Pipo Filtre Nasıl Çalışır?

Filtrenin boru sistemi içerisinde, hava kabarcıklarının desteğiyle gerçekleşen suyun akışının oluşturduğu çekim gücü; boru etrafındaki deliklere sarılı filtre süngeri üzerinden akvaryum suyunu çekerek filtrelemektedir. Çalışma prensibi göz önüne alındığında pipo filtre iç filtre mi? Sorusuna yanıt olarak, iç filtre ekipmanlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pipo Filtre Ne İşe Yarar?

En basit anlamıyla akvaryumun içinde hava motoru desteğiyle veya kendinden motorlu şekilde filtreleme yapabilen süngerli filtre ekipmanıdır. Filtreme, hava motorundan çıkan havanın sert plastik bir boru sistemi içerisinden geçerken akvaryumdaki su akışının sağlaması ile gerçekleşmektedir.

Klasik iç fitrelere göre nispeten daha yavaş bir çekim gücü ve debi oluşturması dolayısıyla genellikle hassas canlı türleri ve yavru balıkların beslendiği akvaryumlarda tercih edilmektedir. Maliyet bakımından da hava motoru gücüne göre birden fazla filtrenin kullanılabiliyor olması ek bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca filtre süngerleri yavruların içerisinden geçmesini engelleyecek kadar ince gözenekli olduğundan yavru büyütme akvaryumlarının temel filtre ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz.

Hava Motorlu Filtre

Hava Motorlu Filtre

Pipo Filtre Hava Verir Mi?

Hava motoru desteğiyle çalışan modellerde direkt olarak filtre içerisinden geçen hava kabacıkları akvaryum suyuna oksijen sağlamaktadır. Kendinden motorlu filtrelerde ise filtrenin su çıkışının yüzeye yakın konumlandırılması ve yüzey dalgasının oluşturulmasıyla akvaryum yüzeyindeki oksijen suya karışacaktır.

Benzer İçerikler  Akvaryum Dış Filtre Seçimi

Pipo Filtre Suyu Berraklaştırır Mı?

Her ne kadar hava motoru desteğiyle çalışan ve iç filtrelere kıyasla debisi düşük ekipmanlar olarak bilinen ekipmanlar olsa da, yüksek oranda filtreleme yapar. Sadece kirlilik oluşturan partiküllerin temizlenmesinden ziyade sünger boyutuna göre ciddi oranda filtre bakterisine ev sahipliği yaparlar. Bu sayede akvaryumdaki kirliliği gidermenin yanı sıra sudaki berraklığın korunmasına katkı sağlar.

Akvaryum bulanıklığı konusunda filtrenizin yeterli olmadığını kanaatindeyseniz; bulanıklık sebepleri ve çözümleri konusunda detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

Pipo Filtre Temizliği Nasıl Yapılır

Pipo Filtre Temizliği Nasıl Yapılır

Pipo Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizlik konusunda klasik iç filtrelerden pek farklı olmadıklarını belirtelim. Yani periyodik temizliklerini pratik bir şekilde, kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Filtre temizliğinde süngerler direkt olarak suyla temas halinde olduğundan süngerleri çıkarırken dikkatli olmalısınız. Ani hareketlerle su içerisinde dalgalanmaya neden olduğunuzda filtre süngeri üzerindeki pisliklerin akvaryuma dağılmasına neden olabilirsiniz. Haliyle filtre süngerlerini nispeten yavaş bir hamle ile su yüzeyine yaklaştırmanızda fayda var.

Filtre süngerlerini su içerisinden çıkarırken de hemen alt kısmına ufak bir kova benzeri kap konumlandırmanız durumunda; dökülen suyla birlikte pisliklerin akışını engellemiş olursunuz. Temizlik aşamasında ise bir kova yardımıyla akvaryumdan bir miktar su alınız. Kirli süngerleri akvaryumdan aldığınız suyun bulunduğu kova içerisinde birkaç kez elinizle sıkarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Kirlilik durumuna göre bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususa gelecek olursak:

Filtre süngerlerindeki faydalı bakteri popülasyonuna zarar vermemek için filtre süngerlerini klorlu çeşme suyu altında yıkamamaya özen gösteriniz. Filtre aksamlarını çeşme suyunda yıkayabilirsiniz. Filtre aksamlarının bağlantı noktalarına oluşan yosunların temizliği için ise eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Hava Motoru Destekli Klasik Akvaryum Filtresi

Hava Motoru Destekli Klasik Akvaryum Filtresi

Pipo Filtre Çeşitleri

Pipo filtre ekipmanları çalışma prensipleri bakımında ikiye ayrılır:

  • Klasik Pipo Filtre (Hava motoru destekli),
  • Motorlu Pipo Filtre.
Benzer İçerikler  Akvaryumda Ağaç Ürünleri, Odun ve Kök Kullanımı

Klasik Filtreler

Hava motoru bağlantısı ile çalışan kendi başına işlevi olmayan akvaryum filtresi çeşididir. Hava motoruna bağlanan hava hortumunun filtre üzerindeki girişe takılmasıyla çalışmaya başlar. Hava akışının şiddetine göre su akışının kontrol edilmesi sağlanır. Filtreleme işlemi filtreleme süngerleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir.

Günümüzde üretilen yeni filtre modelleri üzerinde sünger beraberinde biyolojik filtre malzemelerine de yer verilmektedir. Hava motoru destekli klasik filtrelerin akvaryum balığı üreticileri ve yavru balık yetiştiricileri tarafından en sık tercih edilen filtreleme ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz.

Kendinden Motorlu Akvaryum Filtresi

Kendinden Motorlu Akvaryum Filtresi

Motorlu Filtreler

Filtre üzerinde kendi filtre motoru bulunduğundan kendinden motorlu pipo filtre olarak isimlendirilen ekipmanlardır. İç filtrelere kıyasla debisi daha yavaş olan filtre motorları kullanılmıştır. Böylece klasik filtrelere alternatif olarak tercih edenler için benzer bir kullanım imkanı sunar.

Genellikle ayrıca bir hava motoru kullanmak istemeyen ve hava motoru sesinden rahatsız olan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Klasik filtrelerde olduğu gibi motorlu filtreler de hassas canlı türleri ve yavru akvaryumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Pipo Filtre Ses Yapar Mı?

Klasik filtreler hava motoru desteği gerektirdiğinden ses konusunda hassas kişiler için hava motoru sesi rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda akvaryuma giriş yapan hava kabarcıklarının filtre içerisinden geçişi ve su yüzeyinde oluşturduğu dalgalanma dikkat çekici bir gürültü oluşturabilir.

Kendinden motorlu filtre ekipmanları ise hava destekli filtrelere kıyasla ciddi anlamda sessiz ürünlerdir. Motorlu filtre üzerindeki su çıkışının akvaryum yüzeyine yakınlığı ve uzaklığına bağlı olarak ses kontrolü sağlayabilirsiniz. Doğru konumlandırma filtrenizden su akışını görebilir, ancak rahatsız edici herhangi bir ses duymazsınız.

Kendinden Motorlu Akvaryum Filtresi Oldukça Sessiz Çalışır

Kendinden Motorlu Akvaryum Filtresi Oldukça Sessiz Çalışır

Pipo Filtre Faydaları

  • Kurulumu ve kullanımı kolay ekipmanlardır.
  • Fiyatları, iç filtrelere kıyasla daha makul seviyelerdedir.
  • Hava motoru desteğiyle kullanacaklar için hava motoru gücüne bağlı olarak birden çok filtre ekipmanının aynı anda devreye sokulması fayda/maliye açısından daha verimlidir.
  • Filtre süngerlerinin yapısı ve sudaki dalgalanmanın kısmen daha az olması, özellikle yeni doğan balık yavrularının bulunduğu akvaryumlar için ideal bir ortam sağlar.
  • Periyodik temizlik zamanlarda çoğunlukla sadece filtre süngerlerinin temizlenmesi yeterli olduğundan kullanım kolaylığı sunar.
  • Filtre malzemelerinin değişim zamanlarında çoğunlukla yalnızca süngerlerin yenilenmesi gerekeceğinden maliyet daha düşüktür.
Benzer İçerikler  Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Yazımızın sonuna gelirken, en kaliteli ve en uygun fiyata sahip olan klasik ve motorlu pipo filtreleri bir araya getirerek; Hepsiburada üzerinde sizin için özel olarak oluşturduğumuz En İyi Pipo Filtre Tavsiyeleri listemizi incelemek isterseniz tıklayınız. 

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞