BitkiBalik.Com

En Sessiz Hava Motoru Markaları

En Sessiz Hava Motoru Markaları

En sessiz hava motoru markaları konusunda tavsiye arayanlar, evinde ya da ofisinde bulunan akvaryumun verdiği huzuru gürültü ile bölmek istemeyenlerdir. Günün yorgunluğundan uzaklaşmak amacıyla akvaryuma bakarken arka planda çalışan bir motorun sesi inanın çok rahatsız edici olabilir.

Akvaryum hava motoru üreticileri genellikle oksijen desteği sağlanması için motor ürettiklerinden ses yalıtımı dikkat edilen bir unsur değildi. Ancak son yıllarda kullanıcılardan gelen eleştiri ve taleplerin yanı sıra; gelişen teknolojinin etkisiyle, çeşitli markalar tarafından sessiz akvaryum hava motoru üretimi yapılmıştır.

Bu yazımızda akvaryum hava motoru alırken sessiz markalar konusunda araştırma yapan ve en sessiz akvaryum hava motoru hangisidir? Sorusuna yanıt arayanlar için çeşitli markaların ürün incelemelerine yer vererek bir kılavuz oluşturmayı planlıyoruz. Ayrıca halen kullanmaya devam ettiğiniz hava motorunu sessizleştirme konusunda ipuçlarından bahsedeceğiz.

Eheim Silent Air Hava Motorları

Eheim Silent Air Hava Motorları

Eheim Hava Motorları

Eheim hava motoru, akvaryum ürünleri piyasasında kaliteli ürünleriyle bilinen markalardan biridir. Eheim markasını tercih etmeyi düşünenler için akvaryumunuzda ihtiyaç duyduğunuz beklentileri çoğunu karşılayabileceğini söyleyebiliriz. Yeni tasarıma sahip Eheim Silent Air hava motorlarının başlıca özellikleri:

 • Kaliteli malzeme ile uzun ömürlü kullanım,
 • Kauçuk taban malzemesi ile düşük titreşim ve sessiz çalışma,
 • Tatlı su ve tuzlu su kullanımına uygun yapı,
 • Hava akışı difüzörü ile bazı modellerde hassas hava akışı ayarı,
 • Tekli ya da çoklu çıkış seçeneklerine sahip ürün grupları bulunmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikler Eheim hava motoru ürünlerinin genel özellikleridir. Silent air modelleri ile Eheim sessiz hava motorları, akvaryum severlerin ihtiyaçlarına karşılık verebilen oldukça sessiz ve portatif ürünlerdir.

Eheim ürünleri konusunda vurgulanması gereken en önemli husus ürün çeşitliliğinin fazla olmasına karşın kaliteden ödün verilmemesidir.

TetraTec APS Hava Motoru

TetraTec APS Hava Motoru

Tetra Hava Motorları

Tetratec hava motorları en çok tercih edilen markalar arasındadır. Özellikle Tetra Tec APS Hava Motoru ürünleri kaliteli yapısıyla dikkat çeker. Tetratec APS hava motoru kaliteli olduğu kadar sessiz yapısıyla da dikkat çeker. Akvaryumunuzun boyutlarına göre APS 50, 100, 300, 400 modelleri arasından en uygun olanı seçebilirsiniz.

Tetratec APS hava motorlarının öne çıkan özellikleri:

 • Kaliteli malzeme yanında titreşimi azaltıcı tasarım,
 • Uzun ömürlü kauçuk ayaklar ile sessiz çalışma,
 • Tek ve çift çıkışlı modeller,
 • Tatlı su ve tuzlu su kullanımına uygun yapı,
 • APS modellerinde boyuta göre model farklılaşırken tasarım aynıdır.
Tetra AirSilent Maxi Ultra Sessiz Hava Motoru

Tetra AirSilent Maxi Ultra Sessiz Hava Motoru

Tetra APS modellerinin dışında, yakın bir zamanda çıkardığı AirSilent modeliyle de sessiz hava motorları arasındaki çıtayı yüksek seviyelere taşımıştır. Tetra AirSilent Maxi Ultra Sessiz Hava Motoru eski model hava motoru tasarımlarını unutturacak niteliktedir.

Minimal derecede küçük tasarımı ile yer kaplamayan boyutlara sahiptir. Hatta üzerinde bulunda vantuz yardımıyla akvaryum camına sabitlenerek de kullanılabilir. Ayrıca ürünün paket içeriğinde hava motoru beraberinde hava hortumu, hava çekvalfi ve hava taşı bulunmaktadır.

Firmanın “fısıltı kadar sessiz” iddiasıyla piyasaya sunmuş olduğu Tetra AirSilent Maxi hava motoru 40-80 litrelik hacme sahip akvaryumu olanlar tarafından tercih edilebilir. Unutmadan tek çıkışlı bir model olduğunu da belirtelim.

JBL Prosilent Hava Motoru

JBL Prosilent Hava Motoru

JBL Hava Motorları

JBL Prosilent Hava Motoru modelleri ile akvaryum piyasasında yaygın kullanılan bir üründür. Diğer ürünlere kıyasla nispeten pahalı bir seçenektir. Fakat sessizlik konusunda tasarımında ekstra dokunuş olan modeller arasındadır. JBL Prosilent hava motorunun fark edilen özellikleri arasında:

 • Özel taban kaplaması ve ses yalıtımı ile sessiz çalışma,
 • Enerji tüketimine kıyasla etkili bir hava çıkışı,
 • Tatlı su ve tuzlu su kullanımına uygun yapı,
 • Uzun ömürlü kullanım ve kaliteli malzeme,
 • Tek ve çift çıkışlı model seçenekleri,
 • Ürün kutusunda bulunan hortum, kontrol vanası ve hava taşı bulunmaktadır.
JBL Pro Air A50 Hava Motoru

JBL Pro Air A50 Hava Motoru

Markanın son dönemde farklı tasarımı ve sessizlik konusunda iddiasıyla göz önüne çıkardığı bir diğer model ise JBL Pro Air A50 Hava Motoru ürünüdür. Nano boyutlara sahip küçük tanklar için tasarlanmış olan model 50 litre hacme kadar kullanılabilir.

JBL Pro Air A50 hava motoru diğer JBL hava motoru ürünleri gibi paketinde hazır olan set içeriği ile birlikte sunulmaktadır. Kauçuk ayakların yanı sıra, ses yalıtımı için özel üretilmiş kasasıyla ön plana çıkan bir üründür.

Sera Hava Motorları

Sera Air Hava Motorları akvaryum ürünleri piyasasındaki rekabeti karşılayabilecek kalite ve sessizliğe sahip ürünler arasındadır. Özellikle düşük hacimli akvaryumlar için kullanılan tek çıkışlı seçeneklerinin sesi yok denecek kadar azdır.

Sera Air Hava Motoru

Sera Air Hava Motoru

Eğer bir evde sessiz bir odada kullanıma uygun bir hava motoru arıyorsanız Sera Air hava motorunu da incelemenizi tavsiye ederiz. Sera Air Hava Motoru ürünlerinin dikkat çeken özellikleri:

 • Kolay kullanım ve kaliteli tasarım,
 • Tek ya da çoklu çıkış seçenekli modeller,
 • Filtre edilerek gönderilen hava akışı,
 • Çoklu çıkışa sahip seçeneklerde hava akışı ayar vanası,
 • Uzun kullanım ömrü bulunmaktadır.
Hava Motoru Sessizleştirme

Hava Motoru Sessizleştirme

Hava Motoru Sessizleştirme

Ülkemizdeki akvaryum ürünleri arasında en popüler dört markanın hava motoru ürünlerini inceleyerek; en sessiz hava motoru ve akvaryum hava motoru sessizleştirme konusunda şöyle bir sonuca vardık:

 • Tüm akvaryum hava motoru ürünleri biraz ses çıkarıyor, incelediğimiz modeller ise diğer markalara göre daha sessiz çalışıyor. Ayrıca düşük litrelere uygun boyutlardaki küçük hava motorları, büyük modellere kıyasla çok daha sessiz…
 • Sessizleştirme konusunda ilk tavsiyemiz hava motorunun altına uygun bir sünger koymanızdır. Sünger araç yıkama süngeri veya uygun boyutlarda bir bulaşık süngeri olabilir.
 • Mobilyalı veya altında dolap bulunan bir akvaryuma sahipseniz, hava motorunu dolabın içerisinde konumlandırmanız sesi azaltacaktır.
 • Hava motorunu yüksek bir yere koymanız hava basıncının daha rahat aktarılmasını sağladığından gürültünün bir miktar azaltılmasını sağlayacaktır.
 • Ayrıca akvaryumdaki hava taşı ne kadar derinde ise uğultu o kadar fazla olur, hava taşının biraz yüksek bir noktaya konumlandırmak uğultunun azalmasına yardımcı olacaktır.

En sessiz hava motoru markaları konusunda incelemelerimize dayalı olarak bilgiler vermeye çalıştık. Marka seçimi konusunda kişisel tercihlerin yanı sıra fayda ve maliyet analizlerinin yapılması doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ayrıca kullanıcı tecrübeleri en güzel rehberdir. Belitmiş olduğumuz markalar dışında olan ve kullandığınız marka önerilerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Son olarak Akvaryum Dış Filtre Seçimi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlara yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryum Hava Motoru Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞