BitkiBalik.Com

Java Fern Bitkisi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Java Fern Bitkisi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Java Fern Bitkisi akvaryumda bitki yetiştirmek isteyenler oldukça dekoratif ve kolay bir bitki türüdür. Bilimsel olarak Microsorum Pteropus olarak adlandırılan bitki aslında eğrelti otu familyasına dahildir. Akvaryumda şık bir dekorun yanı sıra balıklarınız için doğal ortamı taklit eder ve saklanma alanları oluşturur.

Akvaryum için java fern bitkisi diğer türlere kıyasla fazlasıyla üne sahip olan bir bitki türüdür. Başlangıçta sabit tür olarak akvaryum sektörüne dahil olsa da, zaman içerisinde çeşitli varyetelerinin elde edilmesiyle akvaryum severler için vazgeçilmez seçeneklerden biri olmuştur.

Java Fern Bitkisi Özellikleri

Java Fern Bitkisi Özellikleri

Bu yazımızla bilimsel adıyla Microsorum Pteropus bitkisi özelliklerini, bakımının püf noktalarını ve çoğaltılması hakkında tüm bilgilere yer verdiğimiz bir rehber oluşturmak istiyoruz. Yeni başlayanlar ve yetiştirmeyi düşünenler için merak edilen tüm konuları yanıtlamaya çalışacağız.

Java Fern Bitkisi Özellikleri

Güneydoğu Asya bölgesine özgü bir tür olan Java fern bitkisi Malezya, Çin ve Tayvan’ da oldukça yaygındır. Genellikle yoğun sisli nehir yataklarında, şelaleler boyunca kayaların üzerinde ve nemli ağaç kanyonlarında yetişir. Yağmur ormanlarına özgü diğer eğrelti otlarıyla benzer şekilde kısmen veya tamamen su altında kalarak yetişebilir.

Java Fern Bitkisi Bakımı

Java Fern Bitkisi Bakımı

Yeşil akvaryum bitkileri arasında olan Microsorum Pteropus, köksap ve yapraklarıyla iki bileşenden oluşmaktadır. Yaprakları güçlü aynı zamanda dayanıklıdır. Köksap olarak tabir edilen gövde uzantısında çeşitli yüzeylere rahatlıkla tutunabilmesini sağlayan saç benzeri rizom dokusuna sahiptir.

Java fern, 60’tan fazla çeşidi olan Polypodiaceae ailesine dahildir. Fakat akvaryumlarda en çok tercih edilenler Windelov, Needle Leaf, Narrow Leaf ve Lance Leaf türleridir.

Akvaryumcularda en çok satılan bitkiler arasında olan java fern fiyatı bakımından da uygun bitki çeşitlerinden biridir. Perakende olarak satılan Java Fern Bitkisi fiyatı ortalama 7.5 ila 20 lira aralığındadır. Java fern fiyatı üzerinde etkili olan etkenler ise bitkinin formu ve boyutlarıdır.

Java Fern Çeşitleri

Akvaryumda bitki yetiştirmek isteyenler için en popüler java fern bitkisi çeşitleri:

Dar Yapraklı Java Fern: Normal forma göre daha dik bir şekilde büyüyen dar yapılı yapraklarıyla tanınır, ortalama 10 ila 20 cm. uzunluğa kadar büyüyen bitki daha büyük boyutlara da ulaşabilir.

Dar Yapraklı Java Fern

Dar Yapraklı Java Fern

İğne Yapraklı Java Fern: Klasik java formuna göre daha dar ve ince yapraklara sahiptir. Ortalama 15-20 m. boyutlara kadar büyüyen iğne yapraklı java fern akvaryum bitkileri sektöründe nadir bir türdür.

İğne Yapraklı Java Fern

İğne Yapraklı Java Fern

Trident Java Fern: Java fern ailesinin en nadir türüdür ve yapraklarının kenarlarında tüy lobları bulunmaktadır. Dar yaprağa göre nispeten daha kısa olsa da büyüme hızı oldukça yüksektir. 15-20 cm boyutlarına kadar büyüyebilir.

Trident Java Fern

Trident Java Fern

Windelov Java Fern: Yaprakları ince dallarla uzanan Windelov, java fern ailesinin güzelliğiyle aranan bir çeşididir. 20 cm. boyuna kadar ulaşabilir. Sevilen bir tür olmasından dolayı kolaylıkla bulunabilir.

Windelov Java Fern Bitkisi

Windelov Java Fern Bitkisi

Java Fern Bitkisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Akvaryum bitkileri de balıklar gibi tank koşullarının uygun olduğu ortamda sağlıklı gelişirler. Vahşi doğada akarsu ve şelalelerin hafif asidik suyunu püskürttüğü kayaların ve orman dokusunun üzerinde büyür.  Doğal yaşamındaki koşulların benzerini oluşturmak için 6.0 ila 8.0. pH seviyelerinde bakılması önerilir.

Akvaryum kumuna gömülerek veya suya salınarak yetiştirilemez. Bir kaya parçasının yahut akvaryumda kullanıma uygun ağaç kökü gibi ürünlerin üzerine tutturularak yetiştirilmelidir. Otçul ciklet balıkları dışında lepistes, japon balığı ve tetra akvaryumlarında sorunsuz bakılabilir. Yapraklarındaki acı tat dolayısıyla aslında otçul balıkların bile yemediğine dair söylentiler vardır.

Java Fern Bakımı

Java Fern Bakımı

Yüksek ışık, Co2 ve fazla gübre ihtiyacı yoktur. Herhangi bir özel ihtiyacının olmaması bu bitkiyi, akvaryumda bitki yetiştirmek isteyenler için fazlasıyla cazip kılar. Büyümesi nispeten yavaş olduğundan büyümesi biraz zaman alacaktır. Lakin büyüdüğünde havalanarak akvaryumunuzun cezbedici güzelliğine etkileyici bir katkı sunar.

Java fern bitkisinin yapraklarının ara kısımlarında siyah çizgiler görülmektedir. Bu çizgileri gördüğünüz vakit bitkiniz için endişelenmeyin, siyah çizgiler bitkinin damar yapılarıdır. Hatta zaman zaman bitkinizin üzerinde yeni filizler yetiştiren siyah yumruların olduğunu da görebilirsiniz.

Java Fern Bitkisi Bakımının Püf Noktaları

Java Fern Bitkisi Bakımının Püf Noktaları

Java Fern Bakımının Püf Noktaları

  • Yoğun ışıklı tanklarda yetiştirmek isterseniz, bitkiyi direkt ışıktan uzak yarı gölge alanlara dikmeye özen gösterin. Çünkü yoğun ışık bitkinizi yakarak sarı, şeffaf ve kahverengi lekelere neden olabilir.
  • Java fern yapraklarında belirttiğimiz şekilde kahverengileşme ve şeffaflaşma söz konusu olduysa, bitki düzelene kadar ışığı bir miktar azaltın ya da birkaç günlüğüne kapatın.
  • Akvaryumda tuz kullanıyorsanız ve abartmıyorsanız java fern çabuk etkilenmeyecektir. Fakat tuz miktarını arttırmanız durumunda sorun yaşayabilirsiniz.
  • Düşük-Orta seviyeli aydınlatması olan akvaryumlarda bitki yukarı dik büyümeden çok yayılarak büyüme eğilimi gösterir.
  • Bitkinizin büyüme hızını desteklemek amacıyla gübre ve besin takviyelerinden faydalanabilirsiniz. Ancak java fern sudaki besinleri yaprakları aracılığıyla aldığından tercihiniz katı gübre veya substrattan ziyade sıvı gübre kullanımından yana olmalıdır.
  • Gür yapılı bir bitki formu yetiştirmek istiyorsanız bitkinizi kendi haline bırakın, yeni filizleri budamayın.
  • Bitkinizin yapraklarında alg sorunları varsa yumuşak bir diş fırçasıyla nazik bir şekilde yaprakları temizleyebilirsiniz.
  • Yapraklardaki alglerle mücadelenin diğer yolu ise yosun yiyicilerden faydalanmak olmalıdır.
Java Fern Ekimi

Java Fern Ekimi

Püf noktalarda değindiğimiz En İyi Yosun Yiyici Canlı Türleri ve Özellikleri hakkında detayı bilgilerden oluşan makalemizi inceleme isterseniz tıklayınız.

Java Fern Dikimi Nasıl Yapılır?

Java fern yetiştirmek isteyenlerin bir çoğu bitkinin akvaryum tabanına dikilmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak bu yaklaşım son derecede yanlıştır. Çünkü alt tabakaya ekimi yapılan bitki zarar görecek ve çok kısa bir sürede ölecektir. Çoğu kişi bu şekilde dikim yapmakta ve bitki yapraklarının kahverengileşmesi sonucu yaptığı hatanın farkına varmaktadır.

Java fern dikimi için öncelikle akvaryumda kullanıma uygun kaya, odun veya kök benzeri bir ürün temin etmelisiniz. Java fern bitkisi dikimi yapılırken, misina benzeri bir ürün yardımıyla bitkinizi elinizdeki kaya veya odun parçasına tutturun. İpte kullanabilirsiniz fakat ip benzeri materyaller su içerisinde kısa sürede bozulacaktır.

Java Fern Dikimi

Java Fern Dikimi

Çoğu kişi kaya benzeri dekora tutturduğu jave fern bitkisinin alt kısmındaki karışıklığın görünmesini istemez. Bu nedenler Java fern ekimi için genellikle orta ve arka plan bölgeleri tercih edilmektedir. Ayrıca dekorasyon güzelliğinin yanı sıra akvaryumun arka-orta plan kısımlarında oluşturulan java fern öbekleri karides ve canlı doğuran yavruları için kurtarıcı saklanma alanları oluşturur.

Akvaryumda ağaç, odun ve kök kullanımının nasıl olması gerektiği ve hangi ürünlerin kullanılabileceği hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Java Fern Çoğaltması Nasıl Yapılır?

Akvaryumda java fern çoğaltma işlemi oldukça kolaydır ve özel bir işlem gerektirmez. Java fern bitkisini çoğaltmanın iki yolu vardır:

Java Fern Çoğaltma

Java Fern Çoğaltma

  1. İlk yöntem, yayılan köksapı ikiye bölmek ve böldüğünüz kısımları yeni yerlerine ekmektedir. Böylelikle ayırdığınız köksaplar yeni konumlarında büyümeye devam edecektir.
  2. İkinci yöntemde ise bitkiyi kendi haline bırakarak yaprakları üzerinde yeni filizlerin gelişmesini beklemek olabilir. Gelişen filizler bir miktar büyüdükten sonra ayrılarak yeni java fern ekimi yapılabilir.

En Güzel Java Fern Bitkisi Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞