BitkiBalik.Com

Akvaryumda Ağaç Ürünleri, Odun ve Kök Kullanımı

Akvaryumda Ağaç Ürünleri, Odun ve Kök Kullanımı

Akvaryumda ağaç ürünleri kullanmak, odun veya kök eklemek, tankınızın görünümünü gerçekten değiştirebilecek, oldukça belirgin ve estetik faydalara sahiptir. Ancak başka önemli faydaları da vardır. Akvaryum ağacı, gizlenmek isteyen canlılara saklanacak bir yer sağlayabilir. Yumurta yumurtlayan türler için yumurtlama alanı olarak kullanılabilir.

Ahşap, bazı balık türlerinin ihtiyacı olan ve üretimi zor algler ve küçük mikroskobik hayvanların toplu olarak oluşmasına olanak veren yerleşim alanı ile besin kaynağı bile sağlayabilir. Su değerlerinizi değiştirerek, beslediğiniz tür için doğru su parametrelerini elde etmenize yardımcı olur.

Akvaryumunuzda dekoratif kullanıma uygun çeşitli ahşap ürünleri mağazalarda, akvaryum ürünleri satan dükkanlarda ve kendi bahçenizde mevcut olabilir. Uzman bir akvaryumcudan satın almak, seçtiğiniz ahşabın amaca uygun olmasını sağlayacaktır. Ancak uygun türleri araştırmak için biraz zaman ayırırsanız, kendi bahçenizden veya izin aldığınız başka bir yerden akvaryuma eklenmeye uygun odun toplayabilirsiniz. Bu yazımızda akvaryum ağaç dekoru olarak kullanılabilecek ağaç ürünlerine değineceğiz.

Bogwood

Kuşkusuz dünyanın herhangi bir yerinde en yaygın kullanılan akvaryum ağaç kökü ürünü bogwood türü odunlardır.

Bogwood, bataklık alanlardaki anaerobik koşullar tarafından binlerce yıl olmasa yüzlerce yıldır korunmuş ahşaptır. Uzun süre boyunca bataklıkta bulunmasından dolayı anaerobik şartlarda tanenler tarafından renk değişimine uğrar.

Masrafları nedeniyle akvaryum ürünleri piyasasında orijinal bogwood akvaryum odunu satışına pek rastlanmamaktadır. Bunun yerine gerçek bogwood’un korunma işlemi olmadan açık havada kurutulan çeşitli ahşap türlerini sunulmaktadır. En popüler ağaç ürünlerinden biri olan bogwood konusuna biraz detaylı değinelim istedik:

Bogwood

Bogwood

Bogwood Yapısı ve Faydaları

Birçok şekil ve boyutta sunulan bogwood, genellikle akvaryumda çekici, doğal görünümlü süs olarak kullanılır. Diğer faydaları, münferit türler için saklanma yerleri sağlamak, karasal türler için doğal sınırlar oluşturmaya yardımcı olmaktır. Ayrıca Java Moss, Java Fern ve Anubias barteri gibi moss ve akvaryum bitkilerini bağlamak için bir çapa noktası olarak kullanılabilir. Bu sayede oluşturulan doğal dekorlar tankınızın estetik cazibesini daha da iyileştirir.

Bogwood, akvaryum odunları suya sızarak renk veren tanenler(organik malzeme) içerir. Bu tanenler tamamen zararsızdır. Aslında bazı akvaryumcular ve üreticiler, besledikleri canlı türleri için amazon kara su koşullarını elde etmeye çalışırken bogwood tanenlerin oluşturduğu renk dokusundan faydalanmaktadır.

Ne yazık ki bir bogwood parçasının suya ne kadar tanen vereceğinden veya ne kadar süre sızmaya devam edeceğinden emin olmanın bir yolu yoktur. Bu sizi rahatsız etmezse, tankınıza ekleyin ve endişelenmeyin. Akvaryumunuza sızan tanen miktarını en aza indirmek istiyorsanız, bir ila dört hafta boyunca bir kova suya batırın ve tüm suyu günlük, düzenli olarak değiştirin.

Zaman içinde tanen düşüşünü görmeye başlamalısınız, bu da tankınıza ne zaman ekleyebileceğiniz konusunda size bir fikir verecektir. Tanka eklediğiniz ahşabınız tankınızdaki suyu istediğinizden daha fazla lekelerse, düzenli su değişimleri ve filtrenizde aktif karbon kullanımı ile renk değişikliğini azaltabilirsiniz.

Öncelikle akvaryum ağaç kökü ürünlerini önceden ıslatmak isteyip istemediğinize karar verirken, tanenlerin tıpkı turba gibi pH’ınızı düşüreceğini aklınızda bulundurun. Böylece bunu izlemek ve gerektiğinde suyunuzu tamponlamak akıllıca olabilir. Ayrıca tanenlerin antibakteriyel özelliklere sahip çok hafif bir fungisit görevi gördüğü bilinmektedir.

Mopani Ahşap

Mopani ahşabına da bazen “bogwood” denir. Ancak mopani odunu bir bataklık yakınında asla bulunmadığından doğru değildir! Bunun yerine Mopani ahşabı, Sahra Altı Afrika kökenli “Mopane” ağacından (Colophospermum mopane) elde edilmektedir.

Mopani Wood

Mopani Wood

Mopani ahşabı ağır ve serttir, aslında termite dayanıklıdır. Çekici ve biraz boğumlu bir görünüme sahip olması, sadece akvaryum hobisinde değil, aynı zamanda lambalar ve heykeller için de dekoratif ahşap olarak popülerlik kazanmasına neden olmuştur.

Mopani akvaryum odunu satışa sunulmadan önce tüm kabuğu kaldırılarak kumlanır. Kumlama işlemi ahşabın iki farklı renk tonunda görünüme sahip olmasını sağlar. Mopani ahşabı akvaryum ağaç dekoru amacıyla kullanılırken akvaryum suyuna tanenler sızabilir. Bu nedenle akvaryuma eklemeden önce bogwood gibi iyice ıslatılması gerekir.

Redmoor Ahşap

Muhtemelen bogwood veya Mopani ahşabına göre estetik olarak çok daha hoştur. Kırmızımsı tonları ve karışık kök görünümü ile redmoor ahşabı, akvaryumunuzda çarpıcı bir merkez dekoru oluşturmak için kullanılabilir. Dezavantajı, diğer akvaryum ağaç kök çeşitlerinden daha pahalı olabilmesidir. Fakat birçok redmoor ürünü bu değeri sadece görsel güzelliğiyle hak eder.

Pozitif yönlerine bakıldığında diğer akvaryum ağaç ürünleri kadar tanen sızmadığı ve üzerinde mantar oluşumuna pek rastlanmadığı bilinmektedir.

Redmoor Wood

Redmoor Wood

Redmoor ahşabının battığından emin olmak için iyice ıslatılması gerekmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken Mopani ahşabı kadar ağır ve yoğun olmadığıdır. Bazen batması için uzun bir ıslatma süresi gerektirir. Çok nadiren de olsa, kaya benzeri bir ürünle ya da farklı bir yöntemle bulunması istenen noktaya tutturulması gerekebilir.

Sumatra Driftwood (Mangrow Kökü)

Driftwood dalgaların sürüklediği ağaç parçası anlamına gelse de, bu odun yapıları aslında kesilmiş “mangrow kökü” parçalarıdır. Akvaryum ağaç kökü olarak en çok tercih edilen ürünler çoğunlukla mangrow kökünden oluşmaktadır. Parçalar çok büyük tanklar için yaklaşık olarak 25 cm ila 150 cm arasında değişen boyuttadır.

Sumatran Driftwood (Mangrow Kökü)

Sumatran Driftwood (Mangrow Kökü)

Sumatra Driftwood, genellikle akvaryumda merkezi bir peyzaj parçası olarak kullanılır. Redmoor ahşabı gibi tanenleri pek bırakmadığı bilinmektedir. Akvaryuma eklenmeden önce batması için tam bir ıslatma gerektirir. Bu işlem bir hafta kadar sürebilir. Mangrow kökü akvaryum ağaç figürü ürünleri arasında en popüler ahşap ürünlerinden biridir.

Bataklık Kökü

Doğu Avrupa kökenli, bataklık kökü, bir süre bataklık/batırma koşullarında ıslatılmış sert ağaçların kökleridir. Orijinal bogwood gibi doğal bataklık ortamında korunmamıştır, ancak tanenlerin sızmaması için yeterince uzun bir süre ıslatılmıştır.

Bataklık Kökü

Bataklık Kökü

Koyu kahverengiden siyaha çalan renklenme dokusuyla, açık renkli bir alt tabaka üzerine yerleştirildiğinde çok çarpıcı bir görüntü oluşturulabilir. Batırma işlemi yapıldığından üreticiler tarafından yüzmemesi garanti edilir, çeşitli boyutlarda satılır, suyunuzun rengini değiştirmez ve pH’ınıza etki etmez.

Akvaryumda Doğadan Toplanan Odunların Kullanılması

Akvaryumda doğadan toplanan odunu kullanmak tamamen güvenlidir. Sadece ağacı doğru bir şekilde tanımladığınızdan ve ahşabı doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun. Akvaryum odunu olarak tercih edebileceğiniz ağaç türleri:

Akvaryuma Doğal Odun Toplamak

Akvaryuma Doğal Odun Toplamak

Akvaryumda Kullanılabilecek Ağaçlar

 • Kızılağaç
 • Elma
 • Kayın
 • Huş Ağacı
 • Kiraz
 • Alıç
 • Funda
 • Meşe
 • Armut
 • Çınar

Bir akvaryumda kullanım için güvenli olmayan ahşaplar

 • Sedir (Yaprak dökmeyen / İğne yapraklı ağaçlardan kaçının)
 • Çam
 • Ladin
 • Selvi
 • Üzüm Asması (Çok çabuk çürüyerek suyu bozar)
 • At kestanesi
 • Leylak (Zehirlidir)
 • Ceviz

Çamın bogwood formunda güvenli olduğunu iddia edenler vardır, ancak çam ahşabını güvenli hale getiren koşulları sağlamanız ömrünüzden daha uzun sürecektir, bu yüzden odun toplarken lütfen onlardan kaçının.

Akvaryum İçin Toplanan Doğal Odun Parçaları

Akvaryum İçin Toplanan Doğal Odun Parçaları

Akvaryumda Ağaç Ürünleri Kullanmak İçin Odun Toplamak ve Hazırlamak

Kırsal ve orman alanlardan odun toplamak için izniniz olduğundan veya yasak bölge olmadığından emin olun. Ayrıca odun toplamak istediğiniz alanın ilaçlamaya maruz kalmadığından emin olun. Küf, çürüme veya mantar içermeyen kuru parçaları arayın.

Yaşayan ağaçlardan kesimler almak da iyidir. Ancak alınan dalların kuru olduğundan emin olunmalıdır. Yaş yani ortası yeşil taze dallar akvaryumda kullanıma uygun değildir. Çünkü yaş dallar içeriğinde akvaryum için toksik olabilecek öz suyu tutuyor olabilir.

Odun toplamak için en iyi zaman yaz sonudur. Yaz sonu ve sonbaharda yaprak döken bir ormana gidin, kayın ve meşe arayın. Yaz aylarında büyük ağaçlar kendilerini dehidrasyondan(sıvı kaybından) korumak için dallar bırakırlar. Bu dallar genellikle kurudur ve son zamanlarda düşmüştür, bu nedenle çürümeye başlamamıştır.

Akvaryumda Kullanmak İçin Odun Hazırlama

Akvaryumda Kullanmak İçin Odun Hazırlama

Akvaryum kök dekoru için uygun olmakla birlikte beğendiğiniz bir parça bulursanız ve denemek isterseniz, topladığınız odunları öncelikle sert bir fırça ile ovmanız üzerindeki toz ve organik atıkların uzaklaşmasını sağlar. Sonrasında önce bir süre kaynar suda bekletmenizi (ortalama yarım saat) ve yaklaşık bir ay boyunca tamamen suya batırılmış olarak tatlı suda bekletmenizi öneriyoruz. Bundan sonra batarsa, muhtemelen kullanmanız uygundur.

Hazırlık sürecini tamamlamanıza rağmen akvaryumda kök batmıyor diyorsanız, hazırladığınız ağaç kökünü akvaryuma koymadan bir kap içerisinde bir süre bekleterek batmasını sağlayabilirsiniz. Ağaç kökünü akvaryuma yerleştirdikten sonra oluşturacağız dekor ile doğallığın keyfini çıkarabilirsiniz.

Akvaryumda Ağaç Dekoru Fotoğrafları

Son olarak akvaryumda kullandığınız ağaç ürünlerinin Java Moss kullanarak akvaryum ağaç figürü oluşturabilirsiniz. Java Moss ağaç firügü oluşturmak hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞