BitkiBalik.Com

Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur?

Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur?

Beta balığı nasıl mutlu olur? Sorusu okurlarımız tarafından sıklıkla yöneltilmektedir. Genellikle beta beslemeye başlayanlar tarafından sorulmaktadır. Hareketli bir betaya sahip olanlar tarafından da balığın aniden durgunlaşması halinde merak edilen bir konudur.

Beta balıkları fanus veya akvaryum ortamına alıştıktan sonra gayet huzurlu ve kısmen hareketli canlılardır. Özellikle aç oldukları sabah saatlerinde ya da akşam işten geldiğinizde karnını doyurmanız için tatlı hareketler sergileyen balıklardır.

Hareketli olan balığınızın birden bire durgunlaştığına tanık olduysanız şüphelenmeniz gereken durumlar söz konusu olabilir. Ayrıca yeni aldığınız balığın pek hareket etmediğini, bir kenara çekilip beklediğini görüyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekebilir.

Bu yazımızda yeni alınan beta balıkları ile evimizin müdavimi olan beta balığındaki durgunluğun nedenlerini inceleyeceğiz. Nedenleri tespit ettikten sonra özen gösterilmesi gereken püf noktaları belirterek beta balığı nasıl mutlu olur? Sorusunda ihtiyaç duyulan yanıtları vermeye çalışacağız.

Yeni Alınan Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur

Yeni Alınan Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur

Yeni Alınan Beta Balığı Nasıl Mutlu Olur?

Beta balığı beslemeyi düşünüyorsanız, onları mutlu etmek, sağlıklı bir şekilde yüzdüğünü görmeyi istersiniz. Beklentilerinizin memnun edici şekilde gerçekleşmesi için balığın ihtiyaç duyduğu şartların hazır olması gerekir. Barınma, beslenme ve taze su ihtiyacı yeterli düzeyde karşılanan beta balıklarının mutlu olmaması için hastalıklar dışında geçerli bir sebep yoktur.

Balığınızın mutluluğu için en başta beslendiği fanus ya da akvaryum ortamının yeterli boyuta sahip olması gerekir. Yeterli boyut kavramını, balığın yüzme ihtiyacını karşılayacak kadar su alabilen kaplar olarak da nitelendirebiliriz. Yeterli barınma ve yüzme alanına sahip olan balıklar daha huzurlu hareket edeceklerdir.

Betanın bardakta dahi beslendiğini görüyoruz, fakat bardak kadar küçük kaplarda beta beslemek balıkların mutluluğundan ziyade sağlıkları için fazlasıyla zararlı bir seçimdir. Küçük kaplarda balığın dışkısı ve yem artıklarının oluşturacağı kirlenme daha hızlı şekilde gerçekleşir. Kirlenmeye bağlı olarak su değerlerinde gerçekleşen olumsuz değişimler balığın strese girmesine, sürecin devamı halinde hastalanmasına neden olacaktır.

Fanusun dışındaki dünyada gerçekleşen fazla hareketlilik balığın korkmasına ve bir kenara çekilmek suretiyle tehlikenin geçmesini beklemesine neden olacaktır. Dolayısıyla beta balıklarının ev ya da ofis ortamının hareketten uzak bir noktasına konumlandırılması uygun olacaktır.

Mutlu Beta Balığı

Mutlu Beta Balığı

Beta Balıklarını Mutlu Etmek İçin Püf Noktalar

Yeni alınan beta balıklarının sağlıklı bir yaşam sürmesi için dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmiştik. Şimdi beta balığı nasıl mutlu olur? Sorusuna yanıt arayanlara yönelik olarak beta balıklarını mutlu etmek için püf noktalardan bahsedeceğiz:

  • Fanus ya da akvaryum direkt olarak güneş ışığına maruz kalacak bir noktada bulunmamalıdır. Güneş ışığı su içerisinden geçerken mercek etkisi yaparak balığınızın rahatsızlanmasına hatta yaralanmasına neden olabilir.
  • Yemleme yaparken bonkör davranmayın! Balığınıza kıyamadığınız için fazla yemleme yapmanız artık yemlerin kalmasına ve su değerlerinin bozularak, balığınızı strese sokmasına neden olacaktır.
  • Su değişimini ihmal etmeyin. Betanızı beslediğiniz kabın boyutuna göre, hafta bir-iki kez %30 su değişimi yapmanız balığınızın keyfini yerine getirecektir.
  • Su değişimlerinde çeşme suyu kullanmayın. Çeşme suyundaki klor balığınızın sağlığını tehdit eden bir unsurdur.
  • Taze su eklerken dinlenmiş su veya hazır sulardan faydalanabilirsiniz.
  • Gereksiz ilaç kullanımından kaçının. Balığınızın hastalık gibi durumlar dışında sürekli olarak metilen mavisi gibi ilaçlara maruz kalması huzursuzluğunu tetikleyecektir.
  • Boyalı olabilme ihtimali olan kum ve çakıl gibi dekor malzemelerinden uzak durun. Doğal olan ürünler balığınızın daha sağlıklı bir yaşam geçirmesini sağlar.
  • Ucuz yem alayım derken kalitesiz ürünleri almayın. Kaliteli yemlerden oluşan bir diyet sunmanız, balığınızın ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılayacaktır.

Yazımızın devamında Beta Balığı özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, En İyi Beta Yemi Markaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sağlıklı Beta Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞