BitkiBalik.Com

En Dayanıklı Akvaryum Balıkları

En Dayanıklı Akvaryum Balıkları

En dayanıklı akvaryum balıkları, akvaryumda balık beslemeyi düşünenler ve hobiye başlarken balığını kaybedenler için önem arz eden bir konudur. Özellikle çocuklarına hayvan sevgisini aşılamak isteyen ebeveynler tarafından da en dayanıklı akvaryum balığı hangisi? Şeklinde sorular konunun hassasiyetini yansıtmaktadır.

İster acemilik dönemi olsun, ister kısıtlı şartlarda balık besleme düşüncesi… Hiç kimse hevesle başladığı hobinin hüsranla sonuçlanmasını istemez. Bu yazımızda akvaryumda balık beslemek isteyenler için bakımları kolay ve dayanıklı yapıya sahip balık türlerini inceleyerek, yeni başlayanlara yönelik bir rehber oluşturmaya çalışacağız.

Türleri incelemeye geçmeden önce önemli bir hususa değinmek istiyoruz. Akvaryumda balık beslemek, “suyu koydum! Oldu bitti…” Düşüncesiyle geçiştirilecek kadar basit bir konu değildir. Öncelikle balık beslemeyi düşündüğünüz akvaryumdaki şartların balıklar için hazır hale getirilmesi gerekir.

Akvaryum suyu nasıl olmalı? Sorusunu püf noktalarıyla yanıtladığımız makalemizi inceleyerek sağlıklı bir başlangıç yapmak için tıklayınız.

En Dayanıklı Akvaryum Balığı Türleri

En Dayanıklı Akvaryum Balığı Türleri

En Dayanıklı Akvaryum Balığı Türleri

En dayanıklı akvaryum balığı türlerini incelerken 10 farklı balık türünü ele alacağız. Bu türler:

 • Beta Balığı
 • Japon Balığı
 • Melek Balığı
 • Lepistes
 • Kılıçkuyruk
 • Moli Balığı
 • Neon Tetra Balığı
 • Zebra Danio Balığı
 • Transgenetik Tetra Balığı
 • Çöpçü Balığı
 • Cüce Vatoz Balığı

Beta Balığı

Betalar stressiz bir akvaryum kurmak için en az bakım gerektiren balık türlerinden biridir. Güzellikleri ile ün salmış beta balıkları oldukça dayanıklı türlerden biridir. Çok çeşitli su parametrelerine kolaylıkla adapte olabilirler.

Beta Balığı

Beta Balığı

Başlangıçta zahmetsiz ve ek bakım gerektirmeyen bir tür arıyorsanız beta balıkları doğru bir seçim olacaktır. Erkek betta balıkları agresif yapılarıyla ünlüdür, fakat bu yalnızca hemcinslerinin olduğu kalabalık ortamlarda sorun teşkil eder. Yalnız bakıldıkları akvaryumlarda ve diğer türlerle beslendikleri tanklarda sorun çıkarmazlar.

Sosyal davranışları gelişmiştir, öylesine ki yem veren sahiplerini zamanla tanıyarak akvaryuma yaklaştığınızda ilginizi çekebilmek için bütün hünerlerini sergileyeceklerdir. Fanusta dahi beslenebilen bir balık türü olduğundan dayanıklılık konusunda güçlü bir tür olduğunu söyleyebiliriz.

Beta balıkları soğuğa karşı en dayanıklı balıklarından biridir. Evinizde ya da ofisinizde ortalama derecelerde bir oda sıcaklığı mevcut iste, beta balıkları ile akvaryumda balık beslemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Beta balığı özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı

Akvaryum dünyasının en popüler balıklarıdır desek hiç de abartmış olmayız. Turuncudan, beyaza, kırmızıya ve siyaha kadar çeşitli renkleri ve tatlı görünümleriyle dikkat çeken balıklardır. Bakımı kolay olan Japon balıkları aynı zamanda en dayanıklı akvaryum balıkları arasındadır.

Japon Balığı

Japon Balığı

Ortalama boyutlara sahip bir akvaryumda birkaç tane japon balığından oluşan küçük bir sürü ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ek bakım gerektirmeyen türlerden biridir. Fakat biraz obur canlılardır, yemleme yaparken cömert davranmamalısınız. Çünkü doymak bilmeyen bir iştaha sahiptirler.

Diğer türlerle uyum noktasında tek bakılmalarını öneriyoruz. Kendilerinden küçük olan ve ağızlarına sığabilecek türleri avlama eğilimi gösterebilirler. Sıcaklık konusunda yüksek gereksinimleri olmadığından japon balıkları da soğuğa karşı dayanıklı akvaryum balıkları arasındadır.

Akvaryumda yiyecek bir şeyler ararken kumu dağıtma eğilimleri olduğundan, bitki bakımı yapmayı düşünenler için bitkilerin belirli noktalara sabitlenmesini öneriyoruz. Japon Balığı özellikleri ve bakımı konusunda kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Melek Balığı

Melek balıkları Amazon ve Güney Amerika havzasından gelen ve akvaryum hobisinde en beğenilen balık türlerinden biridir. Zarif ve narin görünümlerinin aksine dayanıklı yapılarıyla en sağlam akvaryum balığı türleri arasındadır.

Melek Balığı

Melek Balığı

Bakımı kolay olan Melek balıkları ortalama şartlardaki başlangıç akvaryumları için ideal türlerden biridir. Ancak boyut bakımın çok küçük akvaryumlarda beslenmeleri önerilmez. Beslenme ihtiyacı bakımında etçil bir diyet uygulanması gereken melek balıkları protein içeriğine sahip granül yemlerle beslenebilir.

Kendinden küçük türlere karşı agresif olan melek balıkları büyük tetra türleri, çöpçü balıkları ve gurami gibi barışçıl türlerle birlikte beslenebilir. Ayrıca bitkili akvaryumlar melek balıkları için doğala yakın bir tercih olacağından, bitki akvaryumu içinde uygun bir tür olduğunu söyleyebiliriz.

Melek Balığı bakımı ve özellikleri konusunda detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Lepistes

Akvaryumda balık beslemek ve balıkların ürediğini görmek isteyenler için lepistes balıkları iyi bir seçim olacaktır. Bu minyon balıklar, rengarenk yapıları ve farklı desenlerdeki kuyruklarıyla tanınan canlılardır. Renkleri konusunda öylesine çeşitliğe sahiptirler ki her rengi görebileceğiniz farklı türleri vardır.

Lepistes

Lepistes

Bakımları son derece kolaydır, beslenmelerinde her çeşit pul yemi severek tüketeceklerdir. Ayrıca erkek ve dişi balıklardan oluşan bir grup lepistese sahipseniz; ek bir çaba gerekmeden yakın bir zamanda bebek lepistesler ile karşılaşabilirsiniz.

Lepistesler canlı doğuran türleri arasında üreme güdüsü en yüksek türlerden biridir. Göz alıcı kuyruklarıyla dikkat çeken erkek lepistesler dişilere karşı bitmek bilmeyen bir ilgili ile hareket ederler. Akvaryumda sürekli hareketli bir balık arıyorsanız lepistes balıkları doğru bir seçim olacaktır.

Lepistes balıkları, küçük yapılı barışçıl tetra türleri ve canlı doğuran türleri ile birlikte beslenebilir. Ancak kendilerinden büyük türlerle beslenmesini önermiyoruz. Lepistes bakımı ve üretimi konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Kılıçkuyruk

Eşsiz görünümü ve kılıca benzeyen kuyruğundan dolayı Kılıçkuyruk balığı adıyla tanınırlar. Canlı doğuran balıklar familyasının bir üyesi olan kılıçkuyruk balığı en dayanıklı akvaryum balıkları arasındadır. Bakımlarının kolay olması ve ek gereksinimlerin olmaması sayesinde kılıçkuyruklar yeni başlayanlar için güzel bir tercih olabilir.

Kılıçkuyruk Balığı

Kılıçkuyruk Balığı

Erkekler kendi türünün erkeklerine karşı yarı agresif tavırlar sergilese de genel olarak uyumlu türlerden biridir. Renkleri, desenleri ve tür çeşitliliği fazla olduğundan beğendiğiniz türden oluşan bir grup ile hobiye başlangıç yapabilirsiniz.

Su koşulları konusunda ciddi bir ihtiyaçları bulunmamaktadır. Beslenme konusunda bitkisel bazlı pul yemler ve granüller yeterli olacaktır. Hızlı yüzücüler olduklarından hafif dalgalı akvaryumlarda mutluluklarına diyecek yoktur. Ayrıca bitki akvaryumları için de ideal türler arasındadır.

Diğer türlerle birlikte bakılmaları konusunda uyumlu olduklarını söyleyebiliriz. Tabi, yalnızca av olmayacakları veya avlayamayacakları türlere karşı… Kılıçkuyruk balığı özellikleri ve akvaryumda bakımı konusunda püf noktalardan oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Moli Balığı

Uyumlu yapıları ve hızlı adapte olmalarıyla tanınan moli balıkları, en dayanıklı balık türlerinden biridir. Geniş bir renk çeşitliğine sahip olmalarıyla birlikte oldukça hareketli canlılardır. Yeni başlayanlar ve akvaryumuna farklı bir tür eklemek isteyenler için uygun bir seçim olacaktır.

Moli Balığı

Moli Balığı

Hassas bir bakım gerektirmeyen moli balıkları bitkisel pul yemlerle beslenebilir. Ayrıca akvaryumda oluşan yosunları tüketme konusunda da oldukça etkilidirler. Diğer canlı doğuran türleri ve küçük boyutlu barışçıl türlerle birlikte beslenebilirler.

Genellikle kendi aralarında sosyal canlılardır. Canlı doğuran türlerine has olan üreme iç güdüleri ile saklanma alanı mevcut olan akvaryumlarda kendiliğinden üreyebilen canlılardır. Erkek ve dişilerden oluşan bir moli balığı popülasyonunun kısa bir süre içerisinde yeni doğan bebeklerle arttığını görebilirsiniz.

Renkli ve hareketli yapılarıyla akvaryuma renk katan moli balıkları bitki akvaryumuna sahip olan yetiştiriciler tarafından da aranan balık türleri arasındadır. Moli balığı özellikleri, akvaryumda bakımı ve üretimi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Neon Tetra Balığı

Küçük görünseler de cezbedici neon renkleri ile en beğenilen tropik akvaryum balıklarından biridir. Parlak mavi ve kırmızı neon çizgileri ile beslendikleri akvaryuma ayrı bir hava katan neon balıkları; en dayanıklı akvaryum balıkları kategorimizin parlayan yıldızlarından biridir.

Neon Tetra Balığı

Neon Tetra Balığı

Akvaryum denilince en çok akla gelen balık türlerinden olan neon tetra balıklarının farklı pH ve sıcaklık dereceleri konusunda toleransı yüksektir. Tek başına beslenmelerinden ziyade en az 4-5 balıktan oluşan sürü olarak beslenmeleri tavsiye edilir. Ayrıca sürü olarak hareket etmeleri görsel açıdan ayrı bir güzellik sunar.

Lepistes, moli, kılıçkuyruk ve çöpçü balığı gibi uyumlu türlerle birlikte beslenebilirler. Beslenme diyeti olarak karma diyetleri reddetmeseler de protein ağırlıklı ince granül yemlerle beslenmeleri önerilir. Neon tetra balıkları hakkında daha ayrıntılı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

Zebra Danio Balığı

İsminden de anlaşılacağı üzere bu sevimli canlılar vücutları boyunca uzanan yatay siyah-beyaz çizgileri ile ayırt edilirler. Gruplar halinde beslenmeyi seven bu minik balıklar bakımı kolay ve dayanıklı yapılarıyla tanınan balık türlerindendir. Anı zamanda 20 derece civarındaki oda sıcaklığında dahi bakılabilen bir canlı olan zebra daniolar, soğuğa karşı dayanıklı balık türlerinden biridir.

Zebra Danio Balığı

Zebra Danio Balığı

Transgenetik genlerle zebra danio üretiminin yapılmaya başlandığı son yıllarda kırmızı, sarı, mavi, pembe ve yeşil gibi çeşitli renklerde balıklarla karşılaşmanız mümkündür. Beslenme konusunda pul veya granül yem ayrımı yapmazlar. Bitkisel ve protein içerikli karma diyetlerle rahatlıkla bakımları yapılabilir.

Bitkisel akvaryumlarda da farklı renk formlarıyla kendilerine yer bulan zebra daniolar diğer türlere karşı uyumlu canlılardır. Neon tetra, moli ve kılıçkuyruk gibi uyumlu türler ile aynı akvaryumu paylaşabilirler. Zebra danio balığı özellikleri ve bakımı hakkında püf noktalara değindiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

Transgenetik Tetra Balığı

Rengarenk balıklardan oluşan bir akvaryum kurmak istiyorsanız, size önerimiz: Transgenetik Tetra Balığı olacaktır. Transgenetik tetra balığı adından da anlaşıldığı gibi özel bir mühendislik sonucu üretilmiş bir balık türüdür.

Transgenetik Tetra Balığı

Transgenetik Tetra Balığı

Fosforlu canlı renklere sahip olmanın yanı sıra dayanıklı yapılarıyla da tanınırlar. Çeşitli su parametrelerine uyum sağlayabilen transgenetik tetralar akvaryum hobisine renkli bir başlangıç yapma olanağı sağlayan bir tür olacaktır. Yemleme konusunda seçici olmadıklarından, beslenme diyeti olarak pul ve granül yemlerden oluşan diyetler yeterlidir.

Tank arkadaşları bakımından diğer tetra türleri gibi uyumlu türler ve canlı doğuran türleriyle sorunsuz şekilde bakılabilirler. Ayrıca çok küçük boyutlara sahip olmadıklarından melek balığı gibi iri aynı zamanda barışçıl türler ile birlikte beslenebilirler. Transgenetik tetra balığı bakımı ve üretimi hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Çöpçü Balığı

Akvaryumunuzdaki diğer balıklarla uyum içerisinde yaşayabilen türlerden biri de çöpçü balığı türleridir. Yeni kurulan akvaryumlara eklemek için mükemmel bir tür olabilir. Bakımları kolay olan çöpçü balıkları ek gereksinimleri olmayan dayanıklı balık türlerinden biridir.

Çöpçü Balığı

Çöpçü Balığı

Akvaryumun dibinde yaşamayı tercih eden çöpçü balıkları artık yemleri tüketmek konusunda oldukça faydalıdır. Akvaryumda dibe batan artık yemlerin ve kumun arasındaki atıkların temizlenmesi noktasında çöpçü balıklarından destek alabilirsiniz. Fakat tek tür olarak bakıldıkları akvaryumlarda dipten beslemeye yönelik yemlerle beslenmeleri gerekir.

Barışçıl yapılarından dolayı sevilen çöpçü balıkları canlı doğuranlar, tetralar ve diğer barışçıl türlerle birlikte bakılabilir. Çöpçü balıkları hava almak üzere ara ara tank yüzeyine doğru hareket ederler. Bu hareketlerinin olası kazalara sebebiyet vermemesi açısından akvaryumun üzerinin kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Çöpçü balığı bakımı ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Cüce Vatoz Balığı

Akvaryum hobisinde temizlik dendiğinde ilk akla gelen canlı türlerinden biri de cüce vatoz balığıdır. Başlıca nedeni akvaryumdaki algleri temizleme konusundaki yetenekleridir. Özellikle akvaryum camlarında ve dekorların üzerindeki alg tabakasını temizleme noktasında başarılı canlılardır.

Cüce Vatoz Balığı

Cüce Vatoz Balığı

Her türlü su parametresine kolaylıkla adapte olan vatoz balıkları en dayanıklı akvaryum balıkları listemize girmeye hak kazanan türlerden biridir. Su değerleri konusunda hassas ihtiyaçları olmadığından bakımı kolay canlılardır. Yeni başlayanlar ve akvaryum temizliğinde yardımcı arayanlar için vatoz balıklarını önerebiliriz.

Beslenme konusunda günlerinin büyük bir çoğunluğunu akvaryumdaki algleri tüketerek geçiren vatoz balıkları kolay kolay sorun çıkarmazlar. Ayrıca farklı türlerle aynı akvaryumda beslendikleri durumlarda artık yemleri de tüketirler. Ancak artık yem ve alg anlamında kısıtlı kaynaklara sahip olan akvaryumlarda bitkisel içerikli dip yemleri atılarak beslenmeleri sağlanabilir.

Cüce vatoz balığı bakımı, özellikleri ve üretimi konusunda detaylı bilgelerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Dayanıklı Akvaryum Balıkları Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞