BitkiBalik.Com

Ülkemizdeki 5 Tematik Akvaryum

Ülkemizdeki 5 Tematik Akvaryum

Tüm dünyada gelişen teknoloji ile birlikte okyanusların ve tatlı su habitatlarının, tematik akvaryum  yapıları içerisinde ziyaretçilere açılması sağlanmıştır. Tematik akvaryum yapıları tuzlu su ya da tatlı su akvaryumları olarak planlanan doğal şartlara en yakın habitatların oluşturulduğu yapay habitatlardır.

Okyanus resiflerinden tutunda amazon havzasına kadar oldukça çeşitli canlıya ev sahipliği yaparlar. Ziyaretçiler tarafından uzaktaki doğal yaşam çeşitliliği büyük şehirlerde tematik akvaryumlar vesilesiyle tanınmaktadır.

Ülkemizde de son yıllarda oluşturulan tematik akvaryumlar giderek popüler hale gelmektedir. Bu yazımızda sizlerinde merak konusu olan “Ülkemizdeki Tematik Akvaryumlar” dan, amiyane tabirler “Türkiye’nin En Büyük Akvaryumları” konusundan bahsedeceğiz ve ülkemizin en büyük 5 tematik akvaryumunu konu alacağız.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum, tematik yapıdaki akvaryumlar arasında dünyanın en büyük akvaryumları arasındadır. Tesisin temelleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi liderliğinde 2003 yılında atılmış, 2011 yılında “İstanbul Akvaryum” adıyla ziyarete açılmıştır. İçerisinde 18 farklı tema alanı oluşturulan tesiste 17.000′ in üzerinde canlı bulunmaktadır. Gezi alanı, tematik akvaryumlar dışında yağmur ormanı tema alanı, çocuk eğlence alanları, yeme-içme alanları, bilim merkezi ve sinema salonlarını da kapsamaktadır.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum nerededir? Bakırköy ilçesinde bağlı Florya semtinde yer alan İstanbul Akvaryum kompleksinin 100 dönümlük arazisi üzerinde 6.800 metreküp su kapasitesine sahip 64 adet akvaryum tankı bulunmaktadır. Yapısı ve tema içeriğine istinaden dünyanın en büyük akvaryumu olarak kabul gören İstanbul Akvaryum tesislerinde, Pasifik Okyanusundan Karadeniz’ e temasına kadar 17 tematik alan bulunmaktadır. Bölümler coğrafi sıralamaya tabii tutulmuş, temsil ettikleri coğrafi alanın sosyokültürel ve doğal yapısına bağlı kalınarak oluşturulmuştur.

İstanbul Akvaryum Tünel

İstanbul Akvaryum Tünel

Tematik akvaryum tesisinde gezintiye çıktığınızda amazon nehrinin sakinleri olan kırmızı karınlı piranaları, nehirlerde dolaşırcasına sürüler halinde hareket eden tropikal tetraları, tematik akvaryumların en büyüğü sayılan limon köpekbalıklarını yakından görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca 14 yaş üzerindeki bireylere izin verilen köpekbalıkları ile dalış etkinliğine katılarak binlerce canlının yaşadığı akvaryumda 30 dakikalık bir dalış gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum giriş ücreti konusunda, ziyaretçilere standart, aktivite ve paket olmak üzere 3 farklı fiyat seçeneği ile hizmet sunuluyor. Haftanın her günü açık olan tematik akvaryumu 10.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Sea Life Akvaryum

Dünyanın en büyük 5. Akvaryumu olarak kabul edilen “İstanbul Sea Life Akvaryum” 2009 yılında “Turkuazoo” adıyla açılmıştır. Kurulumunda 17 milyon avro harcanan tesis, açılmasının ardından kısa bir süre sonrasında Merlin Entertainment bünyesine dahil olmuştur.

Okyanus altındaki yaşamı ve amazon ormanlarından, tatlı su nehirlerindeki tropik habitatı gözler önüne sunan tesis her yaş grubundan bireylerin ilgisini çekecek bir tema yapısıyla tasarlanmıştır. Gezi rotasında su altı yaşam konusunda detaylı bilgiler edinebilir, doğal hayatın büyüleyici güzelliğine tanık olabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Sea Life Akvaryum, 55.000 metrekare alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde akvaryum tanklarının kapasitesi 8.000 metreküp su hacmine sahiptir. Akvaryumların en büyüğü 5 milyon litre hacme sahiptir ve 15.000′ in üzerinde canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Sea Life Akvaryum nerededir? Bayrampaşa’ da yer alan tesisin içerisindeki Köpekbalığı Krallığında; Gitar, Kum Kaplanı ve Çekiçbaş gibi türlerinde bulunduğu 61 köpekbalığı bulunmaktadır.

Köpekbalıklarından sonra benekli kartal ve diken kuyruklu vatoz türlerinin bulunduğu Vatoz Koyu’nu görmeye gidebilirsiniz. Panoramik görünümlü Okyanus Odası, 83 metrelik Okyanus Tüneli ve kırmızı karınlı pirana sürülerini görebileceğiniz yağmur ormanı bölümü ile İstanbul Sea Life Akvaryum, su altı yaşamını yakından tanıma fırsatı sunar. Tesis içerisinde Palyaço Balığı Kasabası, Denizanası Topluğu, Kaya Havuzu, Kıskaçlılar tema alanları ve Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi alanları da bulunmaktadır.

Sea Life İstanbul

Sea Life İstanbul

Okyanuslardaki tuzlu su habitatını ve amazon havzası gibi tatlı su doğasını içerisinde barındıran İstanbul Sea Life Akvaryum hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstanbul Sea Life Akvaryum giriş ücreti olarak “Standart Bilet” ve “Aile Paketi” seçenekleri sunulmaktadır. Paketlerden size uygun olanı seçerek su altı yaşamı tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi

Emaar Akvaryum nerededir? İstanbul’daki tematik akvaryumlar arasında Üsküdar’ da bulunan Emaar Akvaryum Nisan 2017 de açılmıştır. İçerisinde 48 tank ve 20.000′ in üzerinde canlı bulunan tematik akvaryumda deniz canlılarından, tatlı su nehir canlılarında kadar çok çeşitli su altı yaşamından kesitler sunulmaktadır. Ayrıca, Avustralya’dan getirilen kral timsahların yanı sıra, tesiste su samurları, penguenler ve su farelerinin de bulunduğu tematik alanlar yer almaktadır. Bu özelliği sayesinde Emaar Akvaryum, tematik akvaryum modelinde olsa da su altı hayvanat bahçesi yapısındadır.

Emaar Aquarium

Emaar Aquarium

Panoramik olarak 270 derecelik görüş açısına sahip 45 metre uzunluğundaki tünelden ilerlediğinizde 20.000′ in üzerinde deniz canlısını görebilirsiniz. Nehir canlıları tema alanında ise tatlı su balıkları arasında tropik türler ve endemik tatlı su canlılarıyla birlikte zehirli türleri de tanıma fırsatınız olacaktır. Oldukça fazla türe ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum; kıyılarda yaşayan köpekbalığı türleriyle, derin sularda yaşayan dev örümcek yengeçleriyle, manta vatozlarıyla ve zehirli aslan balıklarıyla okyanusun gizemli dünyasına rengarenk bir pencere açar.

Emaar Akvaryum

Emaar Akvaryum

Özetle 200 türden, 20.000’in üzerinde canlıya ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum tesislerinde okyanusun tuzlu sularında yaşayan deniz canlıları, amfibiler ve tatlı su canlıları bulunmaktadır. Kayalık kıyılardaki köpekbalıklarıyla başlayan gezi serüveninde Ana Tank, Denizanası Galerisi, Ormanlar, Nehirler, Şelaleler, Penguen Adası ve Timsah Krallığı tema alanlarında deniz canlılarından piralanara kadar su altı yaşamı tematik olarak konumlandırılmış ve aslına bağlı kalınarak oluşturulmuştur.

Emaar Akvaryum İstanbul

Emaar Akvaryum İstanbul

Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi giriş ücreti tarifeleri çocuk, öğrenci, yetişkin olarak fiyatlandırılmıştır. Kompleks girişinde fiyat tarifelerinin yanı sıra aile paketi ve yıllık üyelik seçenekleri de sunulmaktadır. Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri hafta içi her gün olmak üzere 10.00 ila 22.00 saatleri arasında hizmet sunulmaktadır.

Aqua Vega Akvaryum

Ankara’ da su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için, heyecan verici bir tecrübe Aqua Vega Akvaryum bünyesinde ziyaretçilere sunuluyor. Aqua Vega Akvaryum nerededir? Aqua Vega Akvaryum, Ankara’nın Mamak ilçesindeki Nata Vega Outlet alışveriş merkezinin -2 inci katında bulunuyor. Şaşırtıcı bir yolculuğa çıkacağınız tünel gezisinde 12.000 den fazla canlıyı yakından tanımanın heyecan verici deneyimini yaşayabilirsiniz.

Aquavega Aquarium

Aquavega Aquarium

Yaklaşık 4.5 milyon litre su kapasitesine sahip Aqua Vega Akvaryum, 98 metre uzunluğa sahiptir. Palyaço balıkları, Napolyon balıkları ve Koi balıkları gibi türlerin barındığı tematik akvaryumlarda yüzlerce çeşitte balık yaşamaktadır. Tematik akvaryumlar doğal ortamları bazı alınarak canlıların habitatlarına eşdeğer şekilde dekore edilmiştir. 24 farklı tank içerisinde 12.000 den fazla deniz canlısının yer aldığı Aqua Vega Akvaryum’un, Türkiye’nin en büyük tünel akvaryumu, Avrupa’nın ise ikinci büyük tünel akvaryumu olduğu bilinmektedir.

Aquavega Akvaryum

Aquavega Akvaryum

İlk olarak 23 Nisan 2012 tarihi itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açan Aqua Vega Akvaryum içerisinde tatlı su ve tuzlu su canlılarıyla birlikte 30 farklı çeşitte sürüngen de yer almaktadır. Tesiste hayvan habitatlarının yanında Çankırı havzasında yer alan tuz mağarası tema alınarak hazırlanmış yapay bir tuz mağarası bulunmaktadır. Sadece akvaryum olarak 5.000 mete karelik alana sahip tesis toplamda iki kat üzerine kurulmuştur. Ayrıca tesisteki ana tanklardan birinde özel dalış eğitimi sunulmaktadır.

Aquavega Tematik Akvaryum Piranalar

Aquavega Tematik Akvaryum Piranalar

Aqua Vega Akvaryum giriş ücreti diğer tematik akvaryum tesislerinde olduğu gibi tarifelere ayrılmıştır. Öğrenci ve yetişkin ücret tarifelerinin yer aldığı Aqua Vega Akvaryum ziyaret saatleri hafta içi 10.00-20.00, hafta sonu ise 11.00 ila 21.00 olarak düzenlenmiştir.

Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum nerededir? Antalya’nın merkezinde bulunan Antalya Akvaryum, Konyaaltı plajına 70 metre mesafededir. 15 Ağustos 2012 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açan Antalya Akvaryum içerisinde su altı dünyasına ait canlıların yanı sıra geceleri doğal kar yağdırılan Kar Dünyası ve Buz Müzesi de bulunmaktadır. Tematik akvaryum kompleksi 131 metre uzunluğa ve 3 metre genişliğe sahiptir. 40 tematik akvaryumdan oluşan akvaryum alanında büyüleyici güzelliğe sahip canlılarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca Kar Dünyası alanında yazın sıcaklık dışarıda +40 derecelerde iken içerideki alanda şaşırtıcı şekilde -5 sevilerindedir.

Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum

Dört farklı tematik akvaryum yapısının oluşturulduğu Antalya Akvaryum’da Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu, Atlantik kıyılarından, Kızıldeniz’i gözlemleyebilirsiniz. Ardından silindir şeklindeki büyük akvaryum ve çevresindeki küçük akvaryumlarda Antalya çevresindeki sularda yaşayan canlıları tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Tropik resif temasında palyaço balıklarını, canlı mercanları ve deniz atlarını görebilir, dünya nehirleri tematik alanında Nil, Amazon ve Asya nehirlerini inceleyebilirsiniz.

Antalya Aquarium

Antalya Aquarium

Yüzlerce köpek balığına ev sahipliği yapan 5 milyon litreden fazla su alabilen tematik akvaryum ile doğal yaşam temalı sinema etkinliklerine yer verilen Antalya Akvaryum’un ziyaret saatleri değişkenlik göstermektedir. Nisan ve Kasım ayları arasında, Cuma ve Cumartesi günleri 10.00-23.00 saatleri arasında, Perşembe ve Pazar günleri 10.00-22.00 saatleri aralığında ziyarete açık olan Antalya Akvaryum; Kasım ve Nisan ayları arasında ise; Cuma ve Cumartesi günleri 10.00-21.00 saatleri arasında, Perşembe ve Pazar günleri 10.00-20.00 saatleri aralığında ziyarete açıktır.

Antalya Tematik Akvaryum Kar Dünyası

Antalya Tematik Akvaryum Kar Dünyası

Antalya Akvaryum giriş ücreti de ziyaret saatleri gibi çocuk ve yetişkin ile başlayan oldukça çeşitli bir tarife yapısına sahiptir. Sinema, wildpark ve kar dünyasını içeren tarife paketlerinin ücretleri paket içeriğine göre değişkenlik göstermektedir.

Çoğunluklar tematik akvaryumlarda gördüğümüz köpekbalıklarının akvaryumda nasıl beslenebileceği fazlasıyla merak konusudur. Akvaryumda beslenebilen köpekbalıkları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞