BitkiBalik.Com

Cam Fiyatları

Cam Fiyatları

Hayatımızın bir çok alanında kullanılan cam ürünleri insanlık için en güzel keşiflerden biridir. Gündelik yaşam dekorasyonumuzda değişiklik yapmak istediğimizde veya zorunlu bir ihtiyacımız söz konusu olduğunda cam ürünlerini kullanmak durumunda kalırız. Tadilata ya da tasarıma başlamadan önce ürünler hakkında araştırma yaparak sürecin planlanması doğru olacaktır. Ürün çeşitleri, özellikleri ve piyasa fiyatları araştırılarak seçeneklerin belirlenmesi işimizi kolaylaştıracaktır. Cam fiyatları 2021 yılında ne kadar? Sorusu çoğnlukla dekorasyon işleri için önem arz ediyor olsa da akvaryum hobisiyle ilgilenenler için merak edilen bir konudur. Güncel bedeller hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı dikkatlice okumalısınız.

Mesela evinin tadilat işini yapmak isteyenlerden tutunda, kendi akvaryumunu yapmak isteyen hobicilerin bir çoğu tarafından 1 metre cam ne kadar? Sorusu fazlasıyla merak konusudur. Evcil hayvan denildiğinde ilk akla gelen süs balıkları bakımı, dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir. Çünkü sadece besleyeceğiniz balığı değil, balığınızın yaşam alanı olan akvaryumu da doğru seçmeniz gerekir.

Her tür ortamda görsel bir şölen sunan, özellikle çocuklara belirli yaşlarda sorumluluk kazandırmak için de evlerinize kurabileceğiniz akvaryumunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız; işe akvaryum camları arasından en doğru seçimi yaparak başlamalısınız. Bu yazımızda 2021 yılı güncel piyasa verilerine dayalı olarak cam ürünlerini başlıklar halinde inceleyerek fiyat bilgilerini paylaşacağız.

Düz Cam Fiyatları 2021

Düz cam kullanım alanları:

 • Evlerin ofislerin iç-dış dekorasyon mimarisinde,
 • Ofislerin dekorasyonu ve kullanım alanlarınlarının bölümlere ayrılmasında,
 • Alışveriş merkezi mağazalarının dekorasyonunda,
 • Hastane ve rehabilitasyon merkezlerinin iç tasarımında,
 • İş merkezi yapılarının iç ve dış mimarisinde,
 • Yüksek katlı binaların tasarımı için inşaat sanayiinde,
 • İstihkam duvarı yapımında,
 • Havalimanlarının iç ve dış tasarımlarıyla birlikte uçak bağlantı bölümlerinde,
 • Trabzanların yapımında ve merdiven basamaklarının tasarımında,
 • Müzelerde tarihi eserlerin sunumu ve güvenliğinde,
 • Çiçek, teraryum ve akvaryum ürünlerinin tasarımında kullanımaktadır.

Düz cam ürünleri, kapı ve pencerelerden, akvaryum ürünlerine hatta giderek gelişen dekorasyon sektörü ile iç mimari alanında fazlasıyla tercih edilmektedir. Düz cam akvaryumlar, özellikle akvaryum bakımına ilk kez başlayacaklar için ideal ve klasik bir seçimdir.

Akvaryum severler tarafından da bombeli ve yamuk modellere kıyasla en çok tercih edilen akvaryum çeşitleri düz cam akvaryum modelleridir. Son yıllarda düz camların yapısında ultra clear özellikler gibi cazip değişikliklerin de sektöre kazandırılmalsıyla akvaryum sektöründeki ilgi giderek artmaktadır.

Cam Kalınlıkları ve Fiyatları

Cam Kalınlıkları ve Fiyatları

Akvaryum kurmak istediğinizde veya cam ürünleriyle alakalı dekorasyon işlerinizde farklı ürün bedelleri ile karşılaşırsınız. Fiyatlar, camın kullanım amacına, metrekaresine ve kalınlığına göre değişiklik gösterir.

Düz cam fiyatları 2021 klasik cam için metre kare olarak;

4 mm düz cam fiyatı ortalama 40-50 lira,

5 mm düz cam fiyatı ortalama 45-60 lira,

6 mm düz cam fiyatı ortalama 50-75 lira,

8 mm düz cam fiyatı ortalama 55-80 lira,

10 mm düz cam fiyatı ortalama 60-95 lira,

12 mm düz cam fiyatı ortalama 120-150 lira şeklindedir.

Düz Cam Fiyatları

Düz Cam Fiyatları

Akvaryum yaptırmak ya da kendi akvaryumunu yapmak isteyenler için öncelikle akvaryum boyutunun hesaplanması ve ihtiyaç duyulan cam kalınlığının belirlenmesi gerekir. Sonrasında akvaryum ölçülerine uygun ürünlerin ve fiyat seçeneklerinin araştırılması doğru bir yaklaşım olacaktır.

Düz cam akvaryum fiyatları, cama cam akvaryum yaptırmak istiyorsanız ebatlara ve camın niteliklerine göre 50 Lira’ dan binlerce liraya dek çıkabilmektedir.

 • 60x40x35 Clear rodajlı cama cam akvaryum fiyatları 450-550 Lira,
 • 40x40x40 düz cam akvaryum fiyatları 150-200 Lira
 • 60x60x200 yandan sumplu akvaryum fiyatları 1600-4000 Lira

Akvaryum Camı Fiyatları

Akvaryum için kullanılan cam ürünleri özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Piyasa baz alındığında akvaryum cam fiyatları için 4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 12 mm kalınlık seçenekleriyle ortalama bir değere sahiptir. Bu ortalama fiyatlar klasik cam, ultra clear cam özellikleri gibi ürünün niteliğine göre farklılaşmaktadır.

Cam Fiyatları Ne Kadar

Cam Fiyatları Ne Kadar

Akvaryum camları kalınlıkları ve ürünlerin niteliğine göre ortalama fiyatlar metre kare olarak şu şekildedir:

 • 4 mm cam kalınlığı klasik akvaryum camı fiyatı ortalama 35 Lira’ dır.
 • 8 mm cam kalınlığı ve klasik cam metre kare fiyatı 50 Lira’dan başlamaktadır. 8 mm cam kalınlığında ısı kontrollü cam fiyatı ortalama 70 Lira iken, hem ısı hem de güneş kontrollü camlar için fiyat 80 Lira’ ya çıkmaktadır.
 • Gürültü kontrollü akustik camların metre kare fiyatı 8 mm için ortalama 250 Lira’ dır.

Cam Kalınlıkları ve Fiyatları

Günümüzde iç ve dış mimari olmak üzere camın kullanım alanı oldukça geniştir. Ev dekorasyon ürünleri, araç üretim sektörü ve akvaryum gibi hobi alanları dahil olmak üzere cam ürünlerinin kullanıldığı bir çok sektörü sıralayabiliriz. Kullanım alanlarına göre cam ürünleri farklı boyut ve özelliklerle tercih edilmektedir.

Akvaryum Camı Ölçüleri

Akvaryum Camı Ölçüleri

Cam ürünleri piyasasını araştıran ve ihtiyacı olan camın özelliklerini bilen kullanıcılar cam kalınlıkları ve fiyatları bilgilerine ihtiyaç duyar. Şimdi sırasıyla alt başlıklar halinde kalınlıkları ve özelliklerine göre fiyatları ele alalım.

4 mm Cam Fiyatları

Akvaryum kurmak istiyor ve cama cam bir kurulum düşünüyorsanız, bütçeniz sınırlı ve ebat olarak da büyük boyutlar düşünmüyorsanız 4 mm cam deneyebilirsiniz. 4 mm cam fiyatı metrekare olarak piyasa ortalaması 50 Lira’ dır.

6 mm Cam Fiyatları

Akvaryumlar için orta ebatlarda özellikle tercih edilen 6 mm cam kalınlığının metrekare fiyatı piyasa ortalaması olarak 65 TL’ dir.

8 mm Cam Fiyatları

Akvaryumlarda genel olarak en çok tercih edilen cam kalınlığından biri 8 mm’ dir. Orta boyutlu akvaryumlar (50-80 litre hacimli) için genellikle 8 mm kalınlığına sahip camların kullanılması tavsiye edilir. 8 mm cam kalınlığı fiyatı piyasa ortalaması yaklaşık 80 Lira’ dır.

8 mm Cam Fiyatları

8 mm Cam Fiyatları

10 mm Cam Fiyatları

Akvaryumlarda ortalama 100 ile 150 litrenin üzerindeki hacimler için 10 mm’ den daha az kalınlık önerilmemektedir. 10 mm kalınlığında cam fiyatı metrekare olarak piyasa ortalaması üzerinden yaklaşık 100 lira civarındadır.

12 mm Cam Fiyatları

12 mm camlar özel yapım akvaryumlarda tercih edilen cam ürünleridir. Akvaryum boyutunun 250-300 litrenin üzerinde olduğu ve en-boy olarak geniş yapılı akvaryumlarda seyirden ziyade güvenlik anlamında 12 mm düz cam ürünleri kullanılmaktadır.

12 mm cam fiyatları ise ürünün yapısına ve kalitesine göre 120 lira ile 150 lira aralığındadır. Ancak daha kaliteli ürünlerin daha pahalı olması söz konusu olabilir.

Ultra Clear Cam Fiyatları

Ultra Clear Cam Fiyatları

Ultra Clear Cam Fiyatları

Ultra clear cam üretimi yapılırken içeriğindeki demir oksit maddesi miktarının daha az kullanılması ile elde edilen cam türüdür. Cam yeşil ve mavi tonlarından yoksun olarak şeffaf olarak elde edilmek üzere üretilmiştir. Şeffaf olması dolayısıyla ultra clear yani ultra temiz (şeffaf) cam olarak adlandırılmaktadır.

Mükemmel netlik ve şeffaflık istenen banyolarda, çerçeve ürünlerinde, vitrinlerde ve akvaryum sektöründe sık tercih edilen cam ürünleridir. Ultra clear cam fiyatları ürünün kalınlığına, şeffaflık derecesine, boyutlarına ve firmalara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat standart düz cam ürünlerine göre daha pahalı ürünlerdir.

Rodajlı Cam Fiyatları

Rodajlı Cam Fiyatları

Rodajlı Cam Fiyatları

Rodajlı cam fiyatını merak edenler için belirtmek isteriz ki rodaj düz camlara üretim esnasında veya sonradan uygulanan bir işlemdir. Rodaj işlemi camın keskin kenarlarının bir nevi zımparalanmasıyla camın oval ve keskin olmayan bir yüzey formuna kavuşması için uygulanır. Rodajlı camlar diğer cam ürünlerine göre milimetre fiyatı olarak 6-7 lira daha fazla bir fiyata sunulmaktadır. Ayrıca cam firmaları tarafından normal camlara belirli bir ücret karşılığında rodajlama işlemi uygulanmaktadır.

Buzlu Cam Fiyatları

Buzlu camlar hem dekoratif olarak hem de belirli bir bölgenin ayrılması veya perdelenmesi amacıyla bir çok alanda kullanılan cam ürünleridir. Evlerde dekorasyon ürünü ve banyo ürünlerinin tasarımlarında tercih sıklıkla tercih edilmektedir. Dekoratif kullanımların yanı sıra akvaryumların arka planlarında ve bölümlere ayrılmasında buzlu cam ürünlerinin kullanıldığı tasarımlar bulunmaktadır.

Buzlu Cam Metrekare Fiyatları

Buzlu Cam Metrekare Fiyatları

Buzlu cam fiyatı kullanılacak ürünlerin boyutlarına bağlı olarak değişmektedir. Genellikle diğer cam ürünleri gibi, buzlu cam metrekare fiyatı olarak belirlenmektedir. 2021 yılı buzlu cam metrekare fiyatı 50 ila 75 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Metrekare dışında birim fiyatını belirleyen diğer unsur kullanılan camın milimetre ölçüsüdür. Buzlu cam milimetre fiyatları camın kalınlığına göre belirlenecektir.

Temperli Cam Fiyatları

Temperli cam, yüksek sıcaklı derecesine sahip fırınlarda ısıl işleme tabii tutularak kırılmalara karşı daha dayanıklı olan bir cam türüdür. Temperli camlar genellikle otomotiv sanayi, dekorasyon ürünleri ve çeşitli mutfak gereçlerinin üretiminde kullanılmakta olsa da; günümüzde akvaryum sanayi bakımında da giderek önem arz eden bir ürün olmuştur.

Özellikle gelişen teknoloji beraberinde güvenlik ve olası kazaların önüne geçmek amacıyla büyük hacimli akvaryumların üretiminde temperli cam kullanılabilmektedir. Akvaryumda temperli cam kullanımının tek dez avantajı, standart camlar gibi ufak tefek tadilatlar konusunda kolay müdahale edilebilir bir ürün olmamasıdır. Ancak küçük çocuğu olanlar ve yüksek hacimli akvvaryum kurmak konusunda tedirgin olanlar için sağladığı güven duygusu tartışılmaz bir gerçektir.

Temperli Cam Metrekare Fiyatı

Temperli Cam Metrekare Fiyatı

Temperli cam fiyatları soru konusu edildiğinde farklı ürün çeşitleri ve ürüne bağlı olarak değişken fiyatlar ortaya çıkacaktır. 2021 yılı temperli cam metrekare fiyatı standart cam ürünlerinde 170 liradan başlamaktadır. Ürünün dekor farkları ve camın milimetre kalınlığına göre temperli cam metrekare fiyatı yükselecektir. Standart temperli cam fiyatı 170 lira bandından artı KDV eklenerek ortalama bir maliyet hesabı yapılabilir.

Sonuç olarak bu yazımızda bir metre cam ne kadar? Sorusunu güncel verilerle yanıtlamaya çalışarak bir metrekare cam ne kadar diye hesaplama yapmak isteyen akvaryum severlerin fiyat hesaplamalarını kolaylaştırmaya çalıştık. Dekorasyon işleriniz dışında akvaryum hobisiyle ilgileniyor ve hobi amaçlı akvaryum yapmayı düşünüyorsanız cam ürünlerini seçerken son derece dikkatli olmalısınız.

Akvaryumunuzun kapasitesini doğru hesaplamalı, cam üzerine binecek yük miktarını tespit etmelisiniz. Tankınızın yükünü taşıyabilecek kalınlık derecesin sahip cam ürünün tercih edilmesi akvaryumunuzun sağlam ve güvenli olması için önemli bir husustur. Bu aşamada öncelikle akvaryumunuzun litre hesaplamasını yapın, sonrasında kullanacağınız kum ve dekorların ağırlığı ile kullanacağınız camın ağırlığını hesaba katarak akvaryum ağılık hesapalamasını yapın.

Ortaya çıkan sonuca göre doğru ürün vasıtasıyla sağlıklı bir kurulum yapmanız hobiye keyifli bir hava katacaktır. Son olarak litre hesabı ve akvaryum ağırlığı hesaplaması yaparak akvaryum cam kalınlığı hesaplamak konusunda bilgi edinmek, kuracağınız akvaryumda ihtiyaç duyacağınız cam kalınlığının nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Fiyatlarını belirttiğimiz cam ürünlerinin fotoğraflarını aşağıdaki galerimizde inceleyebilirsiniz.

Cam Çeşitleri ve Akvaryum Camı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fatih Aydın dedi ki:

  Ben toptancıyım, sürekli değişen fiyatlar olsa da çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞