BitkiBalik.Com

Tubifex Üretimi Nasıl Yapılır?

08.09.2021
Tubifex Üretimi Nasıl Yapılır?

Tubifex üretimi nasıl yapılır? Sorusu özellikle canlı yemlerin steril olmasını isteyenler tarafından sıklıkla dile getirilen bir konudur. Diğer taraftan daha önce akvaryumcularda küçük miktarlarda tubifex canlı yem satışı yapılıyordu. Ancak son yıllarda küçük miktarlarda satışı yapılmayan tubifex kilogram bazında satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla temizlik dışında düşük miktarda canlı yem temini yapmak kolay olmamaktadadır.

Bu yazımızda tubifex konusunu mercek altına alarak tubifex canlı yem üretimi yapmak isteyenler için püf noktalara değineceğiz. Kendi canlı yem kültürünüzü temiz yiyeceklerle besleyerek, daha güvenli bir canlı yem üretimi yapmak fazlasıyla tatmin edicidir. İşleyen bir kültür sistemi günlük canlı yem ihtiyaçlarınızı karşılama noktasında da etkin bir kullanım sağlayacaktır. Peki tubifex nedir? Nasıl üretilir?

Tubifex Nedir?

Literatürde çamur solucanı ya da tubifex solucanı olarak bilinen Tubifex kurtları göl ve nehirlerin hatta kanalizasyon hatlarının diplerinde yaşayan canlılardır. Yaşamlarını dipteki tortulları tüketerek sürdürürler. Tortullardaki besin bileşenlerini vücut duvarlarından emerek beslenirler. Birçok organizmanın yaşayamadığı, organik madde bakımından yoğun konsantrasyona sahip sularda dahi hayatta kalabilirler.

Tubifex Nedir

Tubifex Nedir

Doğal kaynaklardan toplanan tubifex solucanları konusunda ciddi şüpheler vardır. Özellikle kanalizasyon akıntılarında yaşayanlar, insan sağlığını da tehdit edebilen hastalıklarla enfekte olabilirler. Mecbur kalındığı durumlarda yalnızca bağırsakları temizledikten sonra kullanılmaları söz konusu olabilir. Bu işlem akan suda uzun süre bekletilip, yıkanarak yapılır.

Sürekli olarak hazır alınan tubifex kurdu kullanımında balıklarınızın iç parazit sorunları yaşaması da muhtemel bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Herhangi bir sorun yaşamamak adına, sürekli olarak tubifex alıp, temizlenmesi için beklemek ciddi bir zahmeti de beraberinde getirir. Tekrar tekrar zahmete girmek yerine tubifex üretimini kendiniz yaparak düzenli kullanabileceğiniz bir canlı yem kaynağı oluşturabilirsiniz.

Tubifex Üretimi Nasıl Yapılır?

Tubifex kurdu üretimi için öncelikle bir miktar tubifex kurdu kolonisine ihtiyacınız olacaktır. Koloni, tubifex başlangıç kültürü olacaktır. Kültürü, temizlik konusunda tecrübeli güvenilir bir satıcıdan temin etmeniz sağlıklı bir başlangıç yapılmasını sağlar. Eğer şüpheleriniz varsa temin ettiğiniz kurt kültürünü çeşmenin altında ince bir şekilde akan su içerisinde 3-4 gün bekletmeniz bağırsaklarının boşlamasını sağlayacaktır.

Tubifex Canlı Yem Üretimi

Tubifex Canlı Yem Üretimi

Tubifex canlı yem kültürü temin edildikten sonra kültürün bakımı, beslenmesi ve üretimi için bir takım ekipmanlara ihtiyaç duyulacaktır.

Tubifex üretimi için gerekli malzemeler:

 • Tubifex solucanlarını barınması için sığ bir kap, (tava yoğurdu kabı, saklama kapları v.b. olabilir)
 • Serin bir yerde tutulan dinlenmiş su,
 • Su akışını sağlamak için kafa motoru ya da dalgıç motoru ile hortum bağlantıları,
 • Suyu toplamak ve tubifex kültür kabına aktarmak için ikinci bir kap, (kova veya geniş bir leğen olabilir)
 • Kültür kabındaki tubifex kurtlarının tutunması için alt tabaka malzemesi, (çok ince kum, hindistan cevizi kabuğu tozu, pirinç kepeği, minik kesikler halindeki kahverengi karton kuru parçaları, toz haline getirilmiş birkaç tane kuru yaprak ve ince doğranmış kara lahana olabilir)
 • Solucanların beslenmesini sağlamak için yeme ihtiyaç duyulacaktır.
Tubifex Üretimi

Tubifex Üretimi

Tubifex Üretim Kültürü Kurulumu

Aşamalar halinde tubifex kurdu üretim kültürü kurulumu aşağıdaki şekilde yapılacaktır:

 1. Tubifex kültürünün barınma kabına su yüzeyine takın bir noktadan akan suyun tahliyesi için birkaç delik açılmalıdır. Dilerseniz deliklere hava hortumu bağlayarak, taşan suyun tahliyesi yapılırken toplanma kabına akışı esnasındaki sıçramaları engelleyebilirsiniz.
 2. Kültür barınma kabını altına destek koyarak, toplanma kabının üzerine yerleştirin.
 3. Su toplanma kabının içerisine kafa motoru veya dalgıç motoru yerleştirerek hortum bağlantılarını yapın.
 4. Kaplar yerleştirilerek bağlantılar kurulduktan sonra, tutunma için gereken alt tabaka malzemelerini yerleştirin. Alt tabaka malzemesinde ağırlıklı olarak karton ve ince kum kullanılmalı, diğer malzemeler kabın boyutuna göre daha kısıtlı kullanılmalıdır. Zemin malzemesi kalınlığı olarak üç-dört santimetre yükseklik yeterli olacaktır.
 5. Kurulumu tamamlayarak sistemin doğru çalıştığından emin olun. Çalışma prensibi olarak toplanma kabındaki su pompa(motor) yardımıyla kültürün barınma kabına akmalı, oradan taşan su toplanma kabına akarak düzenli bir akış oluşmalıdır.
 6. Akış düzeni sağlandıktan sistemi durdurarak, kültürünüzü barınma kabına yerleştirin ve yarım saat ile bir saat aralığında çalıştırmadan bekleyin. Bu sayede tubifex solucanlarının alt tabakaya yerleşmesine zaman tanırsınız.
 7. Tubifex kurtları alt tabakaya yerleştikten sonra sistemi aktif edin. Düzenli su akışı devam ettiği sürece kültürünüz yaşamaya devam edecektir.

Tubifex kültüründeki yaşamın devamlılığı, beslenmeleri ve üretimi için bakımlarının yapılması gerekmektedir. Üretim kültürünü oluşturanlar için alt başlıklar halinde beslenmeleri, hasat ve temizlik hakkında bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Kapların Kenarına Tahliye Deliği Açmak

Kapların Kenarına Tahliye Deliği Açmak

Tubifex Beslenmesi

Tubifex kurtlarının beslenmek için ihtiyaç duyduğu şey fermente bakteri içeriğidir. Seçici gibi görünüyor olabilirler, ancak onların beslenmeleri ve üremeleri için yeterli beslenmeleri gerekir. Beslenmelerini sağlamak için ise çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • İnek gübresi, evet tarım ilacına maruz kalmamış bir miktar inek gübresi beslenmelerini sağlayacaktır. İnek gübresini bir tül parçasına bir yemek kaşığı olacak şekilde koyup bağladıktan sonra barınma kabının içerisine koyun. Tülün arasından sızan inek gübresi tortusu tubifexlerin ana besin kaynağı olacaktır.
 • Soya küspesi, yine bir tül içerisine bir tatlı kaşığı eklenerek barınma kabına yerleştirilir. Küspe kısa bir süre sonra fermente olarak ek besin oluşturacaktır.
 • Büyükbaş gübresi dışında küçükbaş (koyun-keçi) gübreleri ile solucan gübresi de denenebilir. Ancak kullanırken miktarı abartmadan küçük miktarlar ile deneme yapılması tavsiye edilir.

Beslenmeleri konusunda kabın boyutuna ve kültürün (koloninin) miktarına bağlı olarak iki veya dört hafta aralığında bir ana besin kaynağı olan gübrenin yenilenmesi gerekmektedir.

Tubifex Hasatı

 • Ürettiğiniz tubifex canlı yemi hasat ederken öncelikle sistemi durdurun.
 • Akış durduktan kepçe benzeri bir ekipman yardımıyla göz kararı zemin malzemesini kurtlarla birlikte ayrı bir kap içerisine alın.
 • Kabı bir miktar karıştırarak kumun altındaki kurtların kumdan ayrılarak suya dağılmasını sağlayın.
 • Sonrasında ince bir süzgeç ya da tül yardımıyla suya dağılmış olan kurtları süzün.
 • Süzgece aldığınız kurtları akvaryumdan aldığınız suyla hafifçe yıkadıktan sonra balıklarınıza verebilirsiniz.
 • En son kap içerisinde kalan zemin kumunu tekrar barınma kabına ekleyerek sistemi çalıştırabilirsiniz.
Canlı Yem Tubifex Hasadı

Canlı Yem Tubifex Hasadı

Temizlik ve Bakım

Temizlik işlemi özel bir çaba gerektirmez. Toplanma kabı ve barınmak kabındaki suyun değiştirilmesi yeterli olacaktır. Değişim esnasında toplanma kabındaki suyu dökün ve barınma kabının yüzeyindeki suyun bir kısmını alt tabakayı dağıtmadan süzün. Su değişimi ile solucanların sindirim sistemi atıklarının uzaklaştırılması gerekmektedir.

Su değişimi yapılmadığı takdirde sudaki amonyak ve nitrat miktarı aşırı derecede artarak koloninin bozulmasına neden olacaktır. Su değişiminde eklenecek su çok sıcak olmamalıdır. Tubifexler kısmen soğuk suyu sevdiğinden serin bir yerde dinlendirilen suyun kullanılması gerekir. Ayrıca kültürün bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Kültürün bakımı yapılırken ışık konusunda herhangi bir gereksinim yoktur. Aydınlık ya da karanlık ortamda yaşayabilirler. Yalnızca serin bir ortam olsun… Direkt güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Hatta loş ve hafif gölge ortamlar daha ideal olacaktır.

Tubifex Üretimi Faydaları

Tubifex Üretimi Faydaları

Tubifex Canlı Yem Üretiminin Faydaları

 • Üretimi kolaydır, sürekli olarak canlı yem temini sağlar.
 • Tubifex akvaryum içerisinde beslenen etçil balıkların canlı yem ihtiyacını rahatlıklar karşılar.
 • Dilediğiniz zaman istediğiniz miktarda canlı yemi kullanabilirsiniz.
 • Temizliği ve ne yediğinden emin olduğunuz canlı yemi üretmek son derece güvenlidir.
 • Kültür bakımı ve temizliği doğru yapıldığında ciddi bir koku üretmez.
 • Düşük miktarda suyla üretim yapılarak etkin bir tasarruf sağlanır.
 • Canlı yem olarak tubifex kan kurdu gibi protein bakımından zengin bir besin sağlar.
 • Hasat sonrasında elde edilen tubifex dışarıda satılan ürünler gibi aşırı temizlik zahmeti gerektirmez.

Tubifex canlı yem üretimi konumuzun ardından Un Kurdu Üretimi hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Tubifex Üretimi Yapamayanlar İçin Hazır Kurutulmuş Tubifex Yem Tavsiyeleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞