BitkiBalik.Com

Japon Balığı Fiyatları

Japon Balığı Fiyatları

Japon Balığı Fiyatları hobiye gönül vermek isteyenler ve japon balığı severler için oldukça merak edilen bir konusudur. Turuncudan kırmızıya ve siyaha kadar çeşitli renkleriyle dikkat çeken japon balığı türlerinin fiyatlarını sizler için araştırdık.

Japon balıkları türlerine göre farklı fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Bu yazımızda türlerini sırasıyla ele alarak, Japon Balığı 2023 yılı fiyatları konusunda tespitlerimizi aktaracağız. Belirteceğimiz fiyatlar güncel olarak listelenmekle birlikte sadece bilgi amaçlıdır ve herhangi bir canlı satışı yapılmamaktadır.

Japon Balığı Fiyatları (Klasik Japon)

Balık beslemek isteyenlerin hobiye başlangıçta en çok tercih ettiği canlılardan biridir. Bakımı kolay olan klasik japon balıkları dayanıklı yapılarıyla da beslenmesi kolay türdür. Klasik japon balığı fiyatı boyutuna göre 10 liradan başlamakta, boyutlarına bağlı olarak 50 liraya kadar çıkabilmektedir.

Klasik Japon Balığı Fiyatları

Klasik Japon Balığı Fiyatları

Satın alırken özellikle genç balıkların tercih edilmesi adaptasyon sürecini kısaltacaktır. Ayrıca başlangıç aşamasında küçük bir akvaryuma veya fanusa sahipseniz büyük balıkları tercih etmemelisiniz.

Aslanbaş Japon Balığı Fiyatları

Adını aslan yelelerine benzeyen baş kısmından dolayı alan Aslanbaş Japon Balığı sırt yüzgecine sahip olmasa da en sevilen japon balığı türlerinden biridir. Aslanbaş japon balığı fiyatı boyutlarına göre yükselen bir şekilde 45 liradan başlamakta 250-300 liralara ulaşmaktadır.

Aslanbaş Japon Balığı Fiyatı

Aslanbaş Japon Balığı Fiyatı

Aslan görünümlü başının yanı sıra kuyruk ve anal yüzgeçleri çiftler halinde bir görünüm yapısına sahiptir. Kırmızı, siyah, kırmızı beyaz, kırmızı beyaz siyah, çikolata ve kavuniçi renkleriyle tanınırlar. Nispeten nazik bir tür olmasından dolayı yeni başlayanlar için önerilmez.

Oranda Japon Balığı Fiyatları

Oranda Japon Balıkları diğer japon balığı türlerine kıyasla en beğenilen türlerden biridir diyebiliriz. İlk olarak 1600 lü yıllarda üretilmişlerdir. En belirgin özellikleri yumurta şeklindeki gövde yapıları ve karnabaharı andıran kafa yapılarıdır. Rengine, boyutuna ve formuna göre değişkenlik gösteren Oranda japon balığı fiyatı 75 liradan başlamakta 1000 lira fiyatlarına ulaşmaktadır.

Oranda Japon Balığı Fiyatı

Oranda Japon Balığı Fiyatı

İlk olarak Çin’de üretildiği düşünülen Oranda Japon Balıkları giderek tüm dünyaya yayılmıştır. Kuyruk yapısı olarak kısmen kısa bir kuyruğa sahip olması istenir. Ancak kuyruğun çok kısa olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çok kısa kuyruk, yüzme konusunda balığı olumsuz etkilemesiyle birlikte kötü bir görünüme neden olacaktır.

Bebek Yüzlü Japon Balığı Fiyatları

Bebek yüz japon balığı başlı başına farklı bir tür olmayıp, aslında oranda ve ranchu japon balıklarının üretiminde ortaya çıkan bir alt türdür. Başlık kısmındaki görünümün bebek yüzünü andırması dolayısıyla Bebek Yüzlü Japon Balığı adını almıştır. Bebek yüzlü japon balığı fiyatı 75 lira ile balığın boyutuna ve formuna göre ortalama 400 lira arasındadır.

Bebek Yüzlü Japon Balığı Fiyatı

Bebek Yüzlü Japon Balığı Fiyatı

Genellikle kırmızı, turuncu, beyaz ve karışık renklere sahip olan bebek yüzlü japonları başlık kısmından kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Uzun yüzgeçli varyeteleri olabileceği gibi nispeten kısa yüzgeç ve kuyruk yapısıyla üretilen bebek yüzlü japon balıkları da bulunmaktadır.

Panda Japon Balığı Fiyatları

Kuzeni siyah gözlü teleskop japon balığı olan Panda Japon Balığı son yıllarda giderek popülerleşen bir türdür. Teleskopa benzer şekilde kısmen pörtlek gözlüdür. Siyah-beyaz pandayı andıran rengi dolayısıyla Panda Japon adını almıştır. Panda japon balığı fiyatı ortalama 50-60 liradan başlamaktadır. Boyutun büyümesine oranla 150-250 liralardan satıldıklarına da rastlanmıştır.

Panda Japon Balığı Fiyatı

Panda Japon Balığı Fiyatı

Pandalar diğer japon türlerine göre yeni bir tür olarak değerlendirilmektedir. Gözlerinin vücutlarındaki pozisyonu dolayısıyla görüşleri biraz zayıftır. Ancak görüşlerindeki zayıflığa aldanmayın, çünkü panda japonlar da dayanıklı japon balığı türlerinden biridir.

Tül Kuyruk Japon Balığı Fiyatları

Peçeli kuyruk ismiyle de bilinene Tül Kuyruk Japon Balıkları göz alıcı güzelliğe sahip tatlı su balıklarından biridir. Yumurta formlu vücudunun yanında sıradan japon balıklarından farklı olarak uzun ve gösterişli bir kuyruk yapısına sahiptir. Tül kuyruk japon balığı fiyatı 25-40 liralardan başlamakta boyutuna ve formuna göre 150 lira fiyatlara kadar uzanmaktadır.

Tül Kuyruk Japon Balığı Fiyatı

Tül Kuyruk Japon Balığı Fiyatı

Kırmızı, beyaz ve kavuniçi renklere sahip olan tül kuyruk japon balıkları birden fazla renkten oluşan bir vücuda da sahip olabilir. Anal yüzgeci ayrık olan bu canlıların kuyruk yüzgeçleri çifttir. Sırt yüzgeci diğer japon balıklarına göre daha dik bir görüntü oluşturur.

Teleskop Japon Balığı Fiyatları

İsmini iri yapılı pörtlek gözlerinden alan bu balıklar Teleskop Japon Balığı adıyla tanınır. Vücutları yelpaze kuyruklu japon balıkları ile benzerlik gösterse de gözleri en belirgin farkı oluşturmaktadır. Teleskop japon balığı fiyatı ortalama 15-20 liradan başlar ve 60 liraya kadar yükselebilir. Teleskop balığı fiyat etiketlerini değiştiren unsur göz yapısı ve boyut farklılığıdır.

Teleskop Japon Balığı Fiyatı

Teleskop Japon Balığı Fiyatı

Akvaryumun orta ve alt kısımlarında yüzmeyi tercih eden teleskop japon balıkları fazla ışıktan hoşlanmaz. Teleskop japon balığı yavrularının gözleri ilk zamanlarda diğer japon balıklarına benzemektedir. Gözleri altıncı aydan sonra gençliğe geçiş döneminde belirginleşmektedir.

Ranchu Japon Balığı Fiyatları

1800′ lü yılların başında ilk olarak Çin’de üretildiği yönünde söylentiler olsa da Japonya’ da üretildiği fikri daha baskındır. Vücud ve kafa yapıları dolayısıyla sıklıkla Aslanbaş japon balıkları ile karıştırılır. Ancak sırt yapısı aslanbaşlara göre daha eğri görünmektedir. Değerli japon balığı türlerinden biridir. Ranchu japon balığı fiyatı 100-150 liradan başlamakta 350-500 lira fiyatlara kadar ulaşmaktadır.

Ranchu Japon Balığı Fiyatı

Ranchu Japon Balığı Fiyatı

Kırmızı, beyaz, altın, siyah ve kavuniçi renklere sahip olan ranchular nazik türlerden biri olduğu için yeni başlayanlar için beslenmesi önerilmez. Vücut yapıları dolayısıyla tıknaz formlu canlılar olduğundan hızlı bir yüzüşten ziyade yavaş ve sakin yüzme eğilimindedir.

Ryukin Japon Balığı Fiyatları

Adını Japonya ve Tayvan arasında kalan adalardan alan Ryukin Japon Balığı ilk olarak Japonya’da 1700 lü yıllarda üretilmiştir. Dayanıklı bir tür olduğundan yeni başlayanlar için ideal bir seçim olacaktır. Ryukin japon balığı fiyatı 35-50 liradan başlamaktadır. Balığın boyut ve formuna bağlı olarak 75 liraya hatta 100-150 liralara kadar çıkabilmektedir.

Ryukin Japon Balığı Fiyatı

Ryukin Japon Balığı Fiyatı

Ryukinlerin kuyruk yapısı tül ya da kelebek görünüme sahip olabilir fakat yelpaze kuyruklu türleri daha popülerdir. Kırmızı, beyaz, kavuniçi ve koyu metalik renklerde bulunabilir. Renk yapısı kırmızı-beyaz şeklinde iki renkli olabileceği gibi karışık bir renk yapısı da olabilir.

Shubunkin Japon Balığı Fiyatları

Japon balıkları arasında diğer türlere göre daha küçük boyutlara sahip olan Shubunkin Japon Balığı dayanıklı bir türdür. Rengarenk ve nispeten siyah benekli renkleriyle diğerlerinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Şubunkin japon balığı fiyatı 25 lira ila 50 lira aralığındadır.

Shubunkin Japon Balığı Fiyatı

Shubunkin Japon Balığı Fiyatı

Shubunkin japon balığı fiyatı, balığın boyutlarına göre yükselme eğilimi gösterebilir. Kırmızı, beyaz, turuncu, siyah, sarı hatta mor gibi renklerin birçoğuna aynı anda sahip olabilir. Mavi renkli formları oldukça popülerdir. Büyüme eğilimleri vardır fakat asla bir koi kadar büyümezler.

Koi Japon Balığı Fiyatları

Koi balığı için en büyük akvaryum balığı türlerinden biridir diyebiliriz. Vahşi atası sazan olan Koi Japon Balığı ilk olarak Japonya’da üretilmiştir. Ayrıca Koi’ nin Japonca dilindeki anlamı sazan kelimesine karşılık gelmektedir. Görünüşü itibariyle kırmızı, beyaz, siyah ve alacaları renklere sahip olmaktadır. Koi Japon Balığı fiyatı yavru boylarda 25-30 lira iken erişkin  boylardaki koi balığı fiyatı 250-500 lira civarlarına kadar yükselmektedir.

Koi Japon Balığı Fiyatı

Koi Japon Balığı Fiyatı

Koi balıkları, Japon balıklarına benziyor gibi görünseler de cins, tür ve vücut yapıları yönünden japon balıklarından farklıdır. İnce ve uzun yapılı sazansı bir gövde formuyla ayır edilirler. Vücut ve görünüm farklılıklarına bakıldığında dikkat çeken bir diğer detay ise ağızlarının kenarında bıyığı andıran dokunaçlarının olmasıdır.

Common Japon Balığı Fiyatları

Akvaryum balıkları piyasasında ve akvaryum hobicileri arasında Common Japon Balığı diye tanınan canlılardır. Farklı bölgelerde Suriye Japonu ismiyle de anılmaktadır. Aslında bu canlılar tek kuyruklu klasik japon balıklarından olup literatürde belirtilen isimlere rastlanılmayacaktır. Çoğunlukla kırmızı ve turuncu renkleri, tek ve düz kuyruklarıyla tanınan Common japon balığı fiyatı ortalama 15 lira ile 45 lira aralığındadır.

Common Japon Balığı Fiyatı

Common Japon Balığı Fiyatı

Yeni başlayanlar için en ideal japon balığı türlerinden biridir. Çok fazla soğuk olmayan sularda bile sorunsuz hayatta kalabilirler. Hatta ılıman iklime sahip yerlerde havuz ve gölet balığı olarak da tercih edilen türlerdendir. Haliyle Suriye japon balığı fiyatı diğer türlere göre daha uygun seviyelerdedir.

Bu yazımızda japon balığı fiyatları konusunda türleri ele alarak detaylı bir yanıt vermeye çalıştık. Akvaryumda beslenen diğer balık türleri ve fiyatları hakkında Akvaryum Balık Fiyatları listemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı Özellikleri ve Bakımı konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

En Güzel Japon Balığı Türleri Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞