BitkiBalik.Com

Japon Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Japon Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Japon balıkları kaç yıl yaşar? Karmaşık cevapları olan harika bir sorudur. Japon balıkları ortalama 5 ila 10 yıl yaşar. Bununla birlikte ortalama ömürleri ne kadar iyi bakıldıklarına ve yaşam koşullarına göre değişkenlik gösterir. Kötü şartlarda beslenen bir japon balığı günler veya haftalar içinde ölür. Oysa iyi bakılan ve sağlıklı yaşam koşulları sunulan japon balığı 10 yıldan fazla bir ömre sahip olabilir.

Yaşam süreleri bazen çok uzun olabilir. Hatta bir japon balığı 43 yaşına kadar yaşamıştır. Merak edenler için kayıtlara geçen en yaşlı japon balığı Tish isimli balıktır ve Guinness rekorlar kitabına girmiştir. Japon balıkları kısa bir ömre sahip olduğu düşüncesiyle satın alınan balıklardır.

Japon balığı fanusta ne kadar yaşar? Ya da japon balığı akvaryumda ne kadar yaşar? Soruları okurlarımız tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Japon balıklarının kesin olarak ne kadar yaşayabileceğini söylemek imkansızdır. Ancak beklenen ömür süreleri hakkında fikir vermek için tipik örneklere başvurulabilir.

Bu yazımızda evcil japon balığı türleri ve ortalama yaşam süreleri konusunda detaylardan bahsedeceğiz. Japon balıkları nasıl uzun yaşar? Düşüncesinde olan, balıklarının yaşam süresi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi konusunda dikkatli balık yetiştiricilerini de unutmadık. Japon balıklarının daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam süresine sahip olması için dikkat edilmesi gereken tavsiyelere yer vereceğiz.

Japon Balığı Türleri Ve Ortalama Yaşam Süreleri

Japon Balığı Türleri Ve Ortalama Yaşam Süreleri

Japon Balığı Türleri ve Ortalama Yaşam Süreleri

Ortalama yaşam süreleri balıkların ihtiyaç duyduğu şartların en doğru şekilde sağlandığı varsayılarak belirtilmiştir.

 • Standart japon balığı ortalama 10 ile 15 yıl yaşar,
 • Tül kuyruk japon balıkları yaklaşık 1o yıl yaşar,
 • Teleskop japon balığı 10 ila 15 yıl yaşar,
 • Ranchu japon balıkları 5 -10 yıl yaşarken,
 • En süslü ırk olarak kabuk edilen Oranda japon balığı ise 10 – 15 yıl yaşamaktadır.

Japon Balığı Fanusta Ne Kadar Yaşar?

Japon balığı fanusta ne kadar yaşar? Sorusunu yanıtlarken japon balığının fanus içerisinde birkaç aydan fazla yaşaması sık karşılaşılan bir durum olmadığını belirtelim. Fanusun içerisinde oksijen ve temizlik desteği sağlayan bir filtre sistemi olsaydı belki bir yıldan fazla yaşaması mümkün olabilirdir. İstisnalar yok mu? Tabi ki var…

Japon Balığı Fanusta Ne Kadar Yaşar

Japon Balığı Fanusta Ne Kadar Yaşar

Düzenli oksijen desteği olmadan yaşamaya alışmış japon balıkları özenli bir bakımla fanusta dahi birkaç yıl hayatta kalabiliyor. Fakat japon balığı suyunu çok çabuk kirletir. Verilen yemleri çoğunlukla reddetmeden tüketerek sürekli dışkılayarak fanustaki su değerlerinin bozulmasını tetikler.

Fanusun küçük bir ortam olduğunu düşünürsek, hafta bir su değişimi yapıldığını da farz edersek, su değişimleriyle sudaki atıkların hepsinin giderilmesi mümkün değildir. Fanustaki suyun tamamının birden bire değiştirilmesi de balığı şoka sokabileceğinden, fanus suyunda atıkların oluşturduğu kirlilik her geçen gün artacaktır.

Biriken atıklar zamanla amonyak ve nitrat birikimi oluşturarak balığınızın strese girmesine sebep olacaktır. Su değerlerindeki bozulmanın sürekli devam etmesi durumunda balığınızın zehirlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle japon balığınızın daha sağlıklı ve daha uzun yaşamasını sağlamak için bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır.

Japon Balığı Akvaryumda Ne Kadar Yaşar?

Japon balığı akvaryumda ne kadar yaşar? Sorusu başlangıçta da belirttiğimiz gibi akvaryumda sağlanan şartlara göre farklı cevaplarla yanıtlanabilecek karmaşık bir sorudur. Japon balıkları yeterli yüzme alanına sahip bir akvaryumda iyi bakılırsa ve genetik hastalıklara yatkınlığı yoksa ortalama 20 yıl kadar yaşayabilir. Daha çok yaşayan japon balıkları da olmuştur.

Japon Balığı Akvaryumda Ne Kadar Yaşar

Japon Balığı Akvaryumda Ne Kadar Yaşar

Ömürlerinin uzun olması ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini istiyorsanız, japon balığını en az 75-100 litre hacme sahip olan bir akvaryumda beslemelisiniz. Büyük bir akvaryumun balığınız için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Büyük akvaryumun birincil faydası yeterli yüzme alanından oluşmasıdır. Ekstra alan, balığınıza keşfetmesi için bolca yer sunarak mutlu olması sağlar.

İkincil faydası ise, akvaryum gibi büyük tanklarda su koşullarının sağlıklı değerlerini korumak daha kolaydır. Sıradan bir filtre ekipmanıyla dahi suyun daha iyi filtrelenmesi ve oksijen bakımından zenginleşmesi daha olası bir durumdur.

Not: Japon balığı akvaryuma eklenmeden önce akvaryum suyunun balığınız için hazır halde olması gerekir. Direkt olarak su doldurmak suretiyle balık eklenmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı? Konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı Kaç Sene Yaşar

Japon Balığı Kaç Sene Yaşar

Japon Balığının Sağlıklı ve Uzun Yaşaması İçin Tavsiyeler

 • Onları fanus ve daha küçük kaplarda tutmayın. Fanusta beslemek zorundaysanız bakımlarını düzenli yapmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca fanusta japon balığı beslemenin püf noktaları hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
 • Akvaryumda beslenen japon balıkları için küçük bir akvaryuma sahipseniz, balıklarınız büyüdükçe akvaryumun boyutunu arttırmaya çalışın.
 • Akvaryumdaki balık popülasyonunu sınırlı sayıda tutun. Kalabalık bir japon balığı grubu uzun vadede sorunlara neden olacaktır.
 • Japon balığınızı besin ihtiyaçlarına uygun şekilde kaliteli yemlerle besleyin. İçeriğini bilmediğiniz ucuz yemlerden uzak durun. En iyi japon balığı yemleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.
 • Akvaryumunuzun temizliğini aksatmayın. Kirli tankların sebep olduğu stres ve hastalıklar balık kayıplarının başlıca nedenleri arasındadır.
 • Onları doymuyor diye düşünerek fazla beslemeyin. Aşırı yemleme sindirim sistemi hastalıklarına zemin hazırlarken, akvaryumun kirlenme sürecini hızlandırır.
 • Soğuk iklime sahip bölgelerde akvaryumdaki ani ısı değişimlerini engellemek amacıyla termostatlı ısıtıcı kullanın. Taze su eklerken akvaryumun ısısına yakın derecelerde olmasına dikkat edin.
 • Son olarak, su değişimlerinde klorlu çeşme suyu kullanmayın, sudaki klor balıklarınız için son derece zararlı bir maddedir. Bu nedenle su değişimlerini dinlenmiş su kullanarak yapmaya gösterin.

Yazımızın devamında Japon Balığı Özellikleri ve Bakımı hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

En Beğenilen Japon Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞