BitkiBalik.Com

Panda Japon Balığı Hakkında Bilgiler

Panda Japon Balığı Hakkında Bilgiler

Panda japon balığı hakkında bilgiler vermeden önce, bu canlıların yıllardır süre gelen seçici üretim sonucunda ortaya çıkmış bir japon balığı türü olduğunu belirtelim. Japon balıkları akvaryum hobisinin en renkli ve en yaygın canlılarıdır. Panda japon balıkları ise teleskop gözlü japon balığı ile benzer genlere sahip olan, siyah beyaz renkleriyle Panda görünümünü andıran canlılardır.

Balıklar bu çarpıcı renklerini farklı renklerin melezlenmesi yoluyla alırlar. Panda japon balığı belirgin siyah-beyaz desenleri ile kolayca ayırt edilebilir. Yavru ve gençlik dönemlerinde belirgin olmayan gözleri erişkin boyutlara ulaştıkça teleskopik görünüm almaktadır.

Gençlik dönemlerinde bronz renkli kuyruklara sahip olan pandalar, büyüdükçe kadifemsi görünüm alırlar. Ayrıca yaşlanan balıklarda panda renginin kaybolması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu yazımızda japon balığı ailesinin giderek popülerleşen üyesi Panda Japon Balığı bakımı ve ihtiyaç duydukları akvaryum şartlarının oluşturulmasına yönelik bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Panda Japon Balığı Bakımı

Panda Japon Balığı Bakımı

Panda Japon Balığı Bakımı

Pandalar, diğer japon balıklarıyla benzer ihtiyaçlara sahiptir. Sağlamanız gereken şeyler, temiz dinlenmiş su, hareket etmek ve büyümek için yeterli yüzme alanı ve kaliteli, dengeli bir beslenme diyetidir. Düzenli beslenen, bakımı doğru yapılan japon balıkları sizlere uzun süre arkadaşlık edebilir.

Bakımlarını yaparken panda japon balığının kolayca zarar görebilen şişkin gözlerinden dolayı diğer japon balığı türlerine göre daha hassas olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla akvaryumda keskin kenarlı taş, kaya ve dekor ürünlerin bulunmaması gerekir.

Akvaryum ısısı, pH seviyesi ve diğer şartlar bakımından japon balıkları ile aynı ihtiyaçlara sahiptir. Farklı türlerdeki japon balıkları ile aynı akvaryumda beslenebilirler. Hatta görünüm ve sosyallik bakımından japon türlerinden oluşan karma akvaryumlarda beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

Panda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Panda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Panda japon balığı ömrü kaç yıldır? Panda japon balıklarının ömrü birkaç yıldır. Ancak sağlıklı bir bakım yapıldığında 5 yıldan daha uzun yaşayan örneklerin olduğu gözlemlenmiştir.

Balıkların daha sağlıklı ve daha uzun yaşaması için bakımlarına özen gösterilmeli, beslenmeleri konusunda aşırıya kaçmadan kaliteli yemlerden oluşan bir diyet sunulmalıdır. Balıklarınızı günde bir veya iki kez tüketebilecekleri kadar yem vererek beslemeniz yeterli olacaktır.

En iyi japon balığı yemleri ve özellikleri konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Panda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Panda japon balığı hakkında bilgiler konusunun diğer önemli kısmı balıklar için doğru akvaryum şartlarını oluşturmaktır. Pandaları aldığınızda muhtemelen genç balıklarınız olacaktır. Fakat genç oldukları büyümeyecekleri anlamına gelmez. Haliyle en az 30 – 40 litre hacme sahip bir akvaryum ortamı sağlamalısınız.

Fanus veya küçük boyutlu akvaryumlarda beslenen japon balıkları yeterli yaşama ve yüzme alanına sahip olmadıklarından emsallerine kıyasla bodur, tıknaz yapılı olurlar. Genel kural olarak 30 litrelik akvaryumda iki-üç adet panda ile başlangıç yapılabilir. Balıkların sağlıklı gelişim göstermesi için büyüdükçe akvaryumunda büyütülmesi faydalı olacaktır.

Panda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Panda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Panda akvaryumlarında oksijen desteği gerekli olan bir ihtiyaçtır. Akvaryumda oksijen desteği ve temizliğin gerçekleşmesi için filtre ekipmanlarından faydalanabilirsiniz. Canlı bitkileri yeme eğilimi gösterdiklerinden, canlı bitkilerle birlikte bakılmaları önerilmez.

Panda japon balıkları akvaryumda zıplayabilen balıklar olduğundan, kapaklı bir akvaryuma sahip olmanız olası kazaların önleyecektir. Kapak kullanırken akvaryum yüzeyinin oksijenden mahrum kalmaması için kapak üzerinde deliklerin olmasına dikkat ediniz.

Panda japon balığı hakkında bilgiler konulu yazımızın ardından Japon Balığı Özellikleri, Beslenmesi ve Akvaryumda Bakımı konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, balıklarınız için kaliteli yemlerden oluşan bir beslenme diyeti sağlamak istiyorsanız, En İyi Japon Balığı Yemleri konulu makalemizi incelemek için tıklayınız.

En Güzel Panda Japon Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞