BitkiBalik.Com

Balık Yemi Çeşitleri

02.04.2023
Balık Yemi Çeşitleri

Balıklara, sağlıklı bir balık nesli yetiştirmek için dengeli aynı zamanda besleyici bir diyet sunmak önemlidir. Günümüzde akvaryum balıkları için üretilmiş balık yemi çeşitleri oldukça fazladır. Akvaryumda balık besleyenler ise balıklarını, akvaryum balık yemleri çeşitleri arasından en iyi akvaryum balık yemi ile beslemek ister.

Akvaryum balıkları tek çeşit yemleme ile hayatta kalabilse de, bu onların tam anlamıyla beslendikleri anlamına gelmez. Bu nedenle akvaryumda beslediğiniz balık türünün gereksinimlerine uygun olarak çeşitli ve kaliteli yemlerden oluşan bir diyet sunmanız onların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.

Su ürünleri üretiminde bugünün teknolojik imkanları sayesinde balık üretimi yapan üreticiler ve akvaryum severler her zamankinden fazla çeşitliliğe sahip, daha iyi kalitede işlenmiş balık yemlerine ulaşabilmektedir. Peki, akvaryum balık yemi çeşitleri nelerdir? 

Japon balığı yemi tavsiyesi almak isteyenlerden tutun da balık yemlerinin yapısı hakkında bilgi edinmek isteyenler için balık yemi türleri ve özelliklerini bir özet halinde kaleme almak istedik. Bu yazımızda, beslediğiniz balık türünün beslenme şekline en uygun yemi seçebilmenizi sağlamak amacıyla; balık yemleri nelerdir? Konusunun meraklıları için Akvaryum balık yemleri, çeşitleri ve hangi beslenme biçimine uygun olduklarından bahsedeceğiz.

Balık Yemi Çeşitleri

Balık Yemi Çeşitleri

Kuru Balık Yemleri

Akvaryum balık yemleri çeşitleri arasında en çok kullanılan yem türü kuru balık yemleridir. Kuru balık yemleri, akvaryum balıklarının temel besin gereksinimlerini karşılamak için formüle edilmiştir. Kaliteli balık yemleri temel gereksinimlerin yanında vitamin ve minerallerle de desteklenmiştir.

İşlenmiş kuru yem çeşitleri ise pul, tablet, pelet, stick ve granül yemlerdir. Bazı kuru yemler su yüzeyinden kalmak için, bazıları ise alt kısımdaki balıkların beslenmesi için batmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca bazı yemler ise orta seviyedeki balıkların beslemesini sağlamak amacıyla akvaryum camının yüzeyine yapışacak şekilde tasarlanmıştır.

Akvaryum Balık Yemleri Çeşitleri - Kuru Yemler

Akvaryum Balık Yemleri Çeşitleri – Kuru Yemler

Akvaryumunuzda japon balığı besliyor ve en iyi yemlerden oluşan bir liste arıyorsanız; En İyi Japon Balığı Yemleri ve özellikleri konusunda detaylı bilgilerle derlediğimiz makalelerimiz incelemek isterseniz tıklayınız.

Benzer İçerikler  En İyi Beta Yemi Markaları

Lepistes veya canlı doğuranlardan oluşan balık türleri için yem önerisi arıyorsanız, En İyi Lepistes Yemleri ile derlediğimiz yazımızı incelemek için tıklayınız.

Canlı Balık Yemleri

Canlı balık yemi çeşitleri protein oranı yüksek olan çok iyi bir besin kaynağıdır. Canlı yemler, kapalı fabrikasyon bir ortamda üretilmediklerinden katkı maddesi içermezler fakat oldukça besleyicidirler.

Canlı yem çeşitleri balıklarınıza sağladığınız diyetin bir parçası olarak sunmak protein desteği olması açısından faydalı olacaktır. Canlı balık yemleri sadece doğal ortamlarında balıkların beslenme alışkanlıklarını taklit etmekle kalmaz, kuru yemlerin bu güne kadar içeriğine katılamamış birçok özel faydayı da sağlayabilir.

Canlı yem takviyesiyle yetiştirilen birçok balık yavrusunun, istisnai olarak hayatta kalma oranlarının daha yüksek olduğu ve türünün en sağlam örneklerden biri haline geldiği kanıtlanmıştır.

Canlı Yem

Canlı Yem

Balıklar için uygun canlı yemler arasında kan kurtları, yemek kurtları, kara kurtlar, tubifeks, cam kurdu, daphnia ve beyaz kurtlar bulunmaktadır. Yavrular içinse canlı artemia ve su piresi oldukça besleyici canlı yemlerdir. Balıklara canlı yemin haftada bir ya da iki kez kullanılması tavsiye edilir. Yavrularda gün aşırı canlı yem verilmesi büyümeyi ve gelişimi destekler.

Not: Balıklarınıza vereceğiniz canlı yemlerin temizliğinden emin olmalısınız. Atık su kanallarında yetişen canlı yemlerin balıklara verilmesi son derece tehlikelidir.

  • Tubifex Üretimi konusunda kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi inceleyerek kendi canlı yeminizi üretmenin püf noktaları hakkında bilgi almak isterseniz tıklayınız.
  • Un Kurdu üretimi ve özellikleri hakkında detaylı bilgilerle derlemiş olduğumuz makalemizi incelemek için tıklayınız.
  • Su Piresi özellikleri ve evde üretimi konusunda kapsamlı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Taze Sebze ve Protein Yemleri

Balıklara et verilir mi? Taze yemler, beslenmeden önce işlenmemiş yiyeceklerdir. Bu balık yemi kategorisinde taze sebzeler ve taze et bulunmaktadır. Özel beslenme ihtiyaçları olan balıklar taze yiyeceklerden büyük ölçüde faydalanabilir. Taze et genellikle diğer besin kaynaklarından daha az su ve karbonhidrat içerdiğinden, balıklarınız için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Dana Yüreği Taze Et Yemi

Dana Yüreği Taze Et Yemi

Balıkları üremeye teşvik etmeye çalıştığınız dönemlerde canlı yemlere alternatif olarak dana yüreği gibi proteini yüksek taze etlerde balıkların tüketebilecekleri boyutlara bölünerek diyete dahil edilebilir. Yüksek oranda yağ içeren etlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca sindirim problemlerini önlemek için az miktarda besleme yapılmalıdır.

Benzer İçerikler  Tubifex Üretimi Nasıl Yapılır?

Genellikle akvaryum balıklarına verilen taze etler arasında balıkların türü ve büyüklüklerine göre dana karaciğeri, dana yüreği, tavuk, karides, hamsi, uskumru, mezgit, yengeç ve kalamar bulunur.

Taze Sebze Balık Yemi

Taze Sebze Balık Yemi

Balıklar sebze yer mi? Taze sebzeler ise daha çok otçul balıklar tarafından tercih edilen bir balık yemi olacaktır. Sebzelerin yapısında yağ ve protein az olsa da, çok ihtiyaç duyulan karbonhidrat, lif ve vitaminler oldukça fazladır.

Beslemeden önce, bazı sert sebzeler birkaç dakika haşlanarak balıkların tüketebileceği kadar yumuşak hale getirilebilir. Yaygın olarak akvaryum balıklarına verilen sebzeler arasında salatalık, havuç, marul, ıspanak, lahana, su teresi, kabak, yeşil bezelye, brokoli, karnabahar ve çilek bulunur.

Dondurulmuş Yem

Dondurulmuş Yem

Dondurulmuş ve Kurutulmuş Canlı Yemler

Akvaryum balıkları için özel olarak üretilen dondurulmuş ve kurutulmuş balık yemleri bulunmaktadır. Dondurulmuş balık yemi ve kurutulmuş canlı yemlerin sıradan canlı yemlerden farkı daha steril olmasıdır.

Kurutulmuş ya da dondurulmuş balık yemleri ani yüksek ısı ve soğumaya tabi tutularak üretildiğinden içeriğinde zararlı bakterileri ve mikro organizmaları taşımazlar. Bu sayede kurutulmuş ve dondurulmuş balık yemi çeşitleri, canlı yeme alternatif olarak kullanılabilir.

Kurutulmuş Balık Yemi

Kurutulmuş Balık Yemi

Dondurulmuş ve kurutulmuş formdaki balık yemleri içindeki besin değerinin çoğunluğu korunduğundan, balıklar için değerli ve besleyici bir besin kaynağıdır. Dondurulmuş ve kurutulmuş yemlerin içeriğinde kan kurtları, karides, plankton, krill ve diğer birçok omurgasız bulunur.

Yazımızın devamında;

  • En İyi Lepistes Yemleri hakkında bilgi almak isterseniz tıklayınız.
  • En İyi Japon Balığı Yemleri ve özelliklerinden oluşan listemize göz atmak isterseniz tıklayınız.

En İyi Akvaryum Balık Yemi Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞