BitkiBalik.Com

Su Piresi

20.08.2021
Su Piresi

Su Piresi, akvaryum balığı yetiştiriciliğinde çok fazla tercih edilen canlı yem türlerinden biridir. Akvaryum balık yetiştiricileri, genel balık diyetlerinde iyi hazırlanmış hazır kuru ve dondurulmuş yemleri kullanmaktadır. Elbette bazı yüksek kaliteli hazır yemlerin ölçülü kullanımı genellikle yeterli olacaktır.

Hatta çeşitli hazır yemlerin kullanımı ve dondurulmuş yemler ile desteklenen balık diyetlerinin kombinasyonu daha iyidir. Beslenme rejimi ne olursa olsun, canlı yemlerin kullanımı, akvaryumda beslenen canlıların bağışıklık, sindirim, renklenme, büyüme ve sağlık şartları üzerinde son derece faydalıdır.

Canlı yem, sağladığı faydanın yanında, yetiştiriciye balıkların doğal beslenme tepkisini gözlemleme fırsatı sunar. Daphnia ve Moina gibi “Cladocera” grubuna dahil olan kabuklular, yüksek derecede besleyici canlı yemler olmakla kalmaz aynı zamanda kalıcı kültürlenmesini sağlamak oldukça kolaydır.

Su Piresi Özellikleri

Su Piresi Nedir? Ne işe yarar? “Daphnia spp.” ve “Moina spp.” olarak adlandırılan kabuklular bir grup küçük, ilkel ve esasında tatlı su planktonik filtre besleme kabuklularıdır. Kafa hariç tüm vücudu kaplayan bir kabukları vardır. Düzleştirilmiş, yaprak şeklinde bacakları beslenme ve solunum için kullanılır. Bu canlılar, suda hareket ederken yaptıkları atlama hareketi nedeniyle genellikle su pireleri olarak adlandırılır.

Su pireleri, su havzalarının genellikle besin bakımından fakir olduğu tropik bölgelerde daha az miktarda bulunmasına rağmen, tüm dünyada dağılmıştır. Ağır organik yüklerin olduğu ılık, durgun suları tercih ederler. Bu yerler, koşulların sadece büyüme ve üremeye müsait olduğu durumlarda, yağmur suyu birikintileri ve göletler gibi geçici su kütleleri olabilir.

Su Piresi Yapısı

Su Piresi Yapısı

Su Piresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Su pireleri hem cinsel hem de aseksüel üreme yeteneğine sahiptir. Parthenogenesis (genel olarak “bakire doğum” anlamına gelir), bir erkek tarafından döllenmemiş yumurtalardan yavru üretimidir. Bu şekilde doğan bireyler, annelerinin kesin klonlarıdır. Genellikle erkekler büyük oranda dişilere göre sayıca fazladır. Fakat üreme zamanları olarak ilkbahar ve yaz yumurtalarının çoğu erkeklerin döllemesini gerektirmeyen yumurtalardır. Bu yumurtalar, çoğunlukla klonlama olarak adlandırılan döllenme işlemi olmadan geliştirilen yumurtalardan oluşur.

Su Piresi Yakın Çekim

Su Piresi Yakın Çekim

Sonbaharda, nüfus kalabalık olduğunda veya çevresel strese maruz kaldığında (örneğin, olumsuz hava koşulları), dişiler cinsel üreme moduna geçer. İlginç olan kısım ise bir dişi, tek bir döllenme olayından sonra üç veya dört kez yumurta üretebilir. Cinsel olarak üretilen bu yavrular, popülasyondaki genetik çeşitliliği koruyarak sürekli değişen çevreye uyum sağlama yeteneklerini arttırır.

Su piresi yumurtası içerisindeki yavrunun gelişim süresinin uzunluğu, 25 ° C’de 2 gün ila 10 ° C’de 11 gün arasında değişen sıcaklığa bağlıdır. Düzenli büyüme mevsimi boyunca, sağlıklı bir dişi birçok kez üreyebilir sayısız yavru dünyaya getirirler. Dişiler, ideal koşullar altında kuluçka başına 100’den fazla su piresi yumurtası üretebilir.

Su Piresi Kültürü Oluşturma

Akvaryum yetiştiriciliğinde su piresi canlı yem olarak tercih edilmeye başladığı zamandan günümüze dek giderek popülerleşmiş canlılar arasındadır. Özellikleri konusunda gün güne öğrenilen yeni bilgiler dahilinde yetiştiriciliği konusunda daha etkin çalışmalar yapılmaktadır.

Öncelikle, Daphnia ve Moina başlangıç ​​kültürleri, herhangi bir akvaryum yetiştiricisi tarafından kolayca temin edilebilir. Su piresi fiyatları için ya da başlangıç ​​kitleri ve başlangıç ​​kültürleri temini için çevrimiçi mağazalardan birçok akvaryumcu ve bilimsel tedarik şirketine ulaşabilirsiniz. (Satın alırken para göndermeden önce her satıcının yorumlarını veya alıcı geri bildirimlerini her zaman kontrol edin.)

Su Piresi Kültürü

Su Piresi Kültürü

Başlangıçlarınızı sipariş etmeden önce kültür sisteminizi devreye sokmalısınız. İlk kültür sisteminizi nasıl oluşturacağınıza dair detaylar aşağıdadır. Gönderinizi alırken ve açarken, kültür zayıf görünüyorsa çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çoğu zaman iyi yaşam koşulları sayesinde, birkaç sağlıklı birey bile sonunda büyük, istikrarlı ve sağlıklı bir koloniye dönüşecektir.

En İyi Su Piresi Boyutu Hangisidir?

Su pireleri boyut olarak farklılık gösterebilir. Yine de, en küçüğü bile yeni yumurtadan çıkmış artemiadan(salamura karides) daha büyük olabilir. Bu sebeple su pireleri, yavru ve yaşlı balıklar için iyi olsa da, artemia gibi canlılardan daha büyük olmasından dolayı larva balıkların beslenmesi için uygun değildir.

Ayrıca büyük formlu türlerinin üretim kapasitelerinin çok daha düşük olduğu görülüyor; yani, popülasyon içerisindeki ortalama boyutlara daha küçük türlerden daha erken ulaşırlar. Ama akvaryum ortamı gibi kapalı bir popülasyonda tutulabilecekleri sayıyı da sınırlarlar. Mevcut şartlar altındaki tecrübeler neticesinde daha küçük türlerin 3-4 kat daha verimli olduğu gözlemlenmiştir.

Su Pireleri

Su Pireleri

Gerçek verimlilik, elbette, kültür yöntemindeki farklılıklarla biraz değişecektir. Yöntem ne olursa olsun temel amaç, kesintisiz partenogenetik(erkeğe ihtiyaç duyulmayan) üremeyi destekleyen bu koşulları istikrarlı bir şekilde sürdürmektir. Bu, su kalitesinin, sıcaklığın, su içerisindeki oksijen oranının ve beslenmenin bir miktar izlenmesini gerektirir. Üremenin gözle görülür şekilde artış gösterdiği şartların belirlenmesi ve korunması verimli üretimin devam etmesini sağlar.

Su Piresi Üretim Tankı

Su Piresi yetiştirmek aslında basit kültür yöntemidir ve çoğu akvaryum yetiştiricisinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince canlı yem sağlayabilir. Bu yöntem, başlangıç kültürü ve sürekli kültürün özelliklerini, uzun süre kullanılabilecek şekilde nispeten sorunsuz canlı yem popülasyonu için birleştirir.

Gerekli olan tek şey bir kaç besleme tankı, bir hava motoru ve yeterli seviyede hacimdir. Su piresi kültürü kabı küçük, temiz bir kap olabilir: standart 20 ila 100 litre aralığında hacme sahip akvaryum, plastik saklama kutusu veya büyük kova olması önerilmektedir. Besleme tankı kurulduktan sonra havadar ve büyük sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalmayacakları şekilde konumlandırılmalıdır.

Su Piresi Üretim Tankı

Su Piresi Üretim Tankı

Su piresi yetiştirme amacıyla oluşturacağınız kültür suyunun 20 – 26 °C aralığında bir sıcaklık değerine sahip olması yeterli olacaktır. pH’ı6.5 ila 9.5 arasında tutun. Amonyak konsantrasyonlarını 0.2 mg / L’nin altında tutun. Işık konusunda bulunduğunuz ortam yeterince güneş alıyorsa ışık ihtiyacınız karşılanacaktır. Sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda tankı direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.

Bahar aylarında sabah güneşinin sağlanması faydalı olurken, yaz aylarında özellikle küçük tanklarda öldürücü olabilir. Bu nedenle gözlemleyerek dengeyi oturtmanız daha doğru olacaktır. Hava akışı sağlamak konusunda hava motoruna bağlı bir hava hortumu kullanılması, ince aralıklı olmayan hava taşı vasıtasıyla orta seviyede bir havalandırma yeterli olacaktır.

Su Piresi Üretimi Püf Noktaları

  • Belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda su piresi kültürü için uygun ölçülere sahip bir kap oluşturun. Kap seçiminde derin kaplardan ziyade yayvan kapların tercih edilmesi daha verimli üretim yapılmasını sağlar.
  • Üretim kabı/tankı kurulumu yapıldıktan sonra akvaryumlarınızda kullandığında filtre süngeri ya da elyafının üzerindeki tortuyu üretim tankınızın içine sıkın. Sıktığınız bu tortul tabaka, sudaki alg oluşumu için amonyak ve nitrat açısından zengin besin kaynağı olacaktır.
  • Kap, içerisindeki su da yosun oluşumunu sağlamak ve yeşil su oluşturmak amacıyla birkaç gün boyunca güneş alan bir yere konulur. Ortalama iki ila üç gün içerisinde kap içindeki yosunlaşma görülecektir.
  • Su içerisine bir miktar spirulina algi eklenmesi besin zenginliği oluşturulmasını sağlayacaktır.
  • Su içindeki alg ve yosun oluşumu tamamlandıktan sonra kültür; balık alıştırma işlemleri uygulanıp, kap ile kültür kabı içerisindeki su ısısı aynı seviyeye geldikten sonra üretim tankına aktarılır.
  • Kap içerisine aktarılan su pirelerinin alg tabakalarına hücum edişlerini izleyebilirsiniz.

Su Piresi Beslenmesi

Su piresi yeminin küçük balıklar için mükemmel bir beslenme kaynağı olduğuna şaşırmamak gerekir: Dünya üzerindeki sayısız insan, balıklarını beslemek için bu bol miktardaki canlı yem kaynağına güvenmektedir. Canlı yem olarak su pirelerini benimseyen yetiştiriciler hala bu canlıların faydalarını ve verimliliklerini artırmaya yönelik araştırmalar yapmaktadır.

Su piresi ne yer? Canlı su piresi yeminin besin değeri büyük ölçüde ne yediğine bağlıdır. Besin değerinin doğrudan zenginleştirilmesi kolay ve etkilidir. Çok yönlü yağ asidi profiline sahip daha küçük bir alg seçilmesi besin değerini artıracaktır. Spirulina algi mükemmel yem seçeneğidir ve akvaryum ürünleri satan mağazalarda diğer alg seçenekleriyle birlikte bulunabilir.

Yakın Çekim

Yakın Çekim

Kimi yetiştiriciler B vitamini komplekslerince aktif hamur mayasının kullanımını önermektedir. Fakat aktif maya kültür suyunu çabucak kirletebildiğinden çok az miktarlarda kullanılmalıdır.Mağazada satın alınan donmuş veya kuru alg ezmeleri besleyici ve uygun maliyetli bir gıda kaynağıdır. Suya yeşil bir renk vermek için yeterli miktarda gıda ilave edilmelidir. Lakin aşırı beslenmeyi önlemek için her zaman dikkatli olunmalıdır.

Canlı yem su piresi, tipik olarak kuru ağırlık miktarınca yaklaşık %50 protein içermektedir.Bu oran kabuklularda boyut küçüldükçe artış göstermektedir. Örneğin artemialar besin değeri olarak %60 seviyelerinde protein içerebilmektedir. İçerdikleri besin değerleri, bu canlıları özellikle yavru balıkların beslenmesinde son derece popüler kılar.

Su Pirelerinin Hasadı

Üretim için imkanlar dahilinde iki ayrı tank kurulması sürekli üretimin ve hasadın yapılmasına olanak tanıyacaktır. Bu şekilde oluşturulan üretim tankları sayesinde bir seferde iki tankta sadece biri hasat edilir. Dönen bir program kullanarak her tank gün aşırı hasat edilir.

Süzgeç Yardımıyla Toplanmış Su Pireleri

Süzgeç Yardımıyla Toplanmış Su Pireleri

En iyi hasat su pirelerinin maksimum zenginleşmesine izin verecek şekilde, kültür suyunun yeşillendirilmesinden birkaç saat sonra yapılır.Hayvanları toplamak için, uygun boyutta (50 ila 150 mikron arasında) süzgeç veya kepçe kullanmak en iyisidir.

Su pirelerinin bulunduğu suyun bir hortum vasıtasıyla su değişimi yapar gibi süzgeçten geçirilmesiyle de hasat yapılabilir. Hasat edilen parti, balıklara verilmeden önce geçici olarak bir kaba aktarılabilir, ancak mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Aksi takdirde geçen zaman içinde su pirelerinin besin değeri düşecektir.

Su Piresiyle Beslenen Lepistesler

Su Piresiyle Beslenen Lepistesler

Hasatlar genellikle iki tank arasında değişecektir. Fakat verimli üretimin devamı için, hasat yapılırken gözlemleme yapılmalı, azaldığı anlaşılan tanktaki kültür tamamen hasat edilerek yeniden başlatılmalıdır. Bu şekilde daha sürdürülebilir bir şekilde canlı yem üretimi yapılması söz konusu olacaktır.

Su Pirelerine Ait Çok İlginç Fotoğraflar

Ayrıca; “Un Kurdu Üretimi” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Son olarak, Artemia ve Artemia Üretimi konusunda kapsamlı bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞