BitkiBalik.Com

Catappa Yaprağı Nedir?

Catappa Yaprağı Nedir?

Catappa yaprağı nedir? Akvaryum hobisinde uzun zamandır kullanılan catappa yaprağı, kullanım amacı ve nasıl kullanıldığına dair merak konusudur. Hint badem ağacı olarak tanınan ağacın yaprağı genel olarak içeriğindeki faydalı bileşenlerden yaralanmak amacıyla kullanılmaktadır.

Akvaryumda beslenen çeşitli canlı türleri tarafında yiyecek olarak tüketimini de ele aldığımızda fazlasıyla popüler bir üründen bahsettiğimizi söyleyebiliriz.

Catappa Ağacı Nerede Yetişir

Catappa Ağacı Nerede Yetişir

Catappa ağacı nerede yetişir? Catappa yaprakları bilimsel adıyla “Terminalia catappa” ağacından gelir. Bilinen ismiyle hint badem ağacı olarak tanımlanan ağaçlar Asya, Avustralya ve Afrika’ nın tropikal bölgelerinde yetişir.

Catappa yaprağı suda bozulmaya başladığında suyun pH’ ını düşüren hümik tanenler oluşturur. Tanenler akvaryumda beslenen bazı türlerin ihtiyaç duyduğu kahverengi suyu oluşturan temel maddedir. Özellikle vahşi habitatlarında ormanların altındaki durağan kahverengi sularda yaşayan türlere, akvaryum ortamında doğala yakın bir ortam sağlamak için kullanılır.

Diğer taraftan catappa yaprağı vatoz balığı, karides ve diğer omurgasızların doğal diyetlerinde bulunan besin maddelerinden biridir. Yazımızın devamında catappa yaprağının faydaları ve akvaryumda nasıl kullanıldığı konusundan bahsedeceğiz.

Catappa Nedir

Catappa Nedir

Catappa Yaprağı Özellikleri ve Faydaları

  • Akvaryuma eklediğinizde suyun kahverengileşmesine neden olan tanenler aynı zamanda sudaki pH seviyesinin düşürülmesinde etkilidir.
  • Yaprak içerisindeki kimyasal bileşiklerin (kaempferol ,flavonoid, kersetin, punicalin, saponin, fitosterol, punicalagin) zararlı parazit ve bakterilere karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • Bilimsel makalelerde cattappa yaprağı özlerinin akvaryumdaki ağır metallerin bağlanarak zararsız hale gelmesi konusunda faydalı olduğuna yönelik teori ve kanıtlara yer verilmiştir.
  • Akvaryumdaki mantar oluşumunu önleyici özelliklere sahip olan hint bademi yaprağı aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile balıkların enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.
  • Yapraklar akvaryumda bozulmaya başladıkça üzerinde oluşan biyofilm tabakası sayesinde, catappa yaprağı vatoz ve karides türlerinin beslenmelerinde faydalı bir yiyecek olarak değerlendirilir.
  • Özellikle Apistogramma Kakadu gibi türler doğal habitatlarından kahverengi su ihtiva eden orman sularında yaşadıklarından mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas türler olduğundan; yetiştirildikleri akvaryumda catappa yaprağı kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Beta üretiminde de ayrı bir yere sahip olan catappanın baloncuklara hapsolmuş yumurtaların mantarlaşmasını önlediği bilinmektedir. Bu konuda tecrübeli olan yetiştiriciler catappayı sadece beta balıkları için değil Discus, Melek ve çeşitli tetra türlerinin yetiştirilmesi için de tercih etmektedir.
Catappa Yaprağı Akvaryum

Catappa Yaprağı Akvaryum

Catappa Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Catappa yaprağı genel olarak akvaryuma direkt olarak eklenir. Üreticiler tarafından ayrı bir kapta kahverengi su sağlamak için de kullanılmaktadır. Ancak biz yaygın kullanımı yani akvaryuma eklenmesi konusuna değineceğiz.

Catappa yaprağı akvaryuma her 40-50 litre başına ortalama boyutlarda olan 1-2 adet yaprak şeklinde eklenir. Catappa yaprağı yetiştiği ortamda toz, toprak ve zararlı maddeleri ile temas etmiş olabileceğinden akvaryuma eklemeden önce sıcak suyla dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Dezenfekte işlemi için bir kap içerisine kaynar su doldurup, yaprağı birkaç dakika kaynar suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında akvaryuma ekleyebilirsiniz. Akvaryuma eklenen yaprak bir süre su yüzeyinde kalacak, tamamen ıslandıktan sonra batacaktır.

Daha çabuk batsın diye uzun süre sıcak su uygulaması yapmanız yaprağın içeriğindeki faydalı maddelerin kaybına yol açacağından önermiyoruz. Akvaryum içerisinde kullanılan yaprak tutucuların yardımıyla yaprağı belirlediğiniz bir noktaya konumlandırabilirsiniz.

Catappa Yaprağı Vatoz Yemi

Catappa Yaprağı Vatoz Yemi

Balık ve karides beslemek amacıyla catappa yaprağı kullanırken de aynı dezenfekte işlemini uygulamanız faydalı olacaktır. Ardından akvaryuma eklediğiniz yaprak takriben birkaç gün içerisinde bozulmaya ve üzerinde biyofilm oluşmaya başlayacaktır. Üzerinde oluşan biyofilm ve yaprak özleri sayesinde catappa yaprağı vatoz balıklarınız ve karidesleriniz için oldukça faydalı bir yiyecektir.

Catappa Yaprağı Karides Yemi

Catappa Yaprağı Karides Yemi

Vatozlarınızın ya da karideslerinizin yaprakla yoğun bir şekilde ilgilenmeye başladığını fark ettiğinizde yaprakların üzerinde besleyici biyofilm tabakasının oluştuğunu anlayabilirsiniz.

Yaprak araları tamamen yenip, sadece damar hatları kalana dek akvaryumda tutabilirsiniz. Catappa yaprağını petshoplardan, akvaryumculardan ve çevrimiçi mağazalardan satın alabilirsiniz.

Catappa yaprağı nedir? Sorusunu yanıtlarken özellikleri ve kullanımı konusundaki püf noktalarından bahsettik. Son olarak, Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konulu yazımızı incelemek isterseniz tıklayınız.

Catappa Yaprağı Ürün Tavsiyeleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞