BitkiBalik.Com

Sansevieria Paşa Kılıcı Yetiştirme Rehberi

Sansevieria Paşa Kılıcı Yetiştirme Rehberi

Sansevieria Paşa Kılıcı, halk arasında Kılıç Çiçeği olarak da bilinir. Güney Afrika’da doğal olarak yetişen bu bitki, son yıllarda popüler bir ev bitkisi haline gelmiştir. Sansevieria, 70’den fazla türü bulunan bir bitki ailesidir.

Sansevieria Paşa Kılıcı bitkisi negatif enerjiyi uzak tutma özelliği ile Feng Shui felsefesi için kıymetli türlerden biridir. Görüntüsünün güzelliği ve hava temizleme özelliği sayesinde paşa kılıcı çiçeği, giderek popülerleşen bir üne kavuşmuştur.

Halk arasında renkli paşa kılıcı çiçeği ve peygamber kılıcı bitkisi olarak da tanınan sansevieria bakımı evde kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca paşa kılıcı en zorlu şartlarda dahi hayatta kalmayı başarabilen bir bitkidir. Çiçek bakımı konusunda şanssız veya sitemkâr olan bir dostunuz için güzel bir hediye olabilir.

Hediye seçimi için ayrıca bir dipnot: “Halk arasındaki inanışa göre paşa kılıcı bitkisi 1 metre boya ulaştığında, yetiştiren kişi ev sahibi olur.” Şeklinde batıl bir inanış vardır. İnanışın doğruluğu tartışılıyor olsa da renkli paşa kılıcı çiçeği sevdikleriniz için oldukça şık ve tatlı görünümlü bir hediye olabilir.

Bu yazımızda Sansevieria hakkında bilgi vererek, bitkiyi yakından tanıyacak, sansevieria paşa kılıcı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sorusunu, paşa kılıcı bakımının püf noktalarını da ele alarak yanıtlamaya çalışacağız.

Sansevieria Çeşitleri

Sansevieria Çeşitleri

Renkli Paşa Kılıcı Çiçeği Gerçek Midir?

Sansevieria Paşa Kılıcı, gerçek bir renkli kılıç çiçeği değildir. Gerçek kılıç çiçeği yeşil ve beyaz çizgili bir yapraklara sahipken, paşa kılıcı yeşil yaprakları ve sarı kenarları olan bir bitkidir. Paşa kılıcı, yapraklarının renkli kenarları nedeniyle oldukça dekoratiftir ve popüler bir ev bitkisidir.

Paşa Kılıcı Çiçeği Anlamı

Paşa kılıcı çiçeği, aslında bir kaktüs bitkisidir ve Afrika’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişir. Türk kültüründe paşa kılıcı, ihtişam, güç ve prestiji sembolize eder. Bu nedenle, Türkiye’de paşa kılıcı, özellikle lüks evlerde ve ofislerde dekoratif amaçlar için kullanılır.

Kılıç Çiçeği Çeşitleri

Kılıç çiçeği, farklı türleri olan bir bitkidir. En popüler türleri arasında Sansevieria Trifasciata (Yılan Çiçeği), Sansevieria Cylindrica (Silindir Çiçeği), Sansevieria Masoniana (Mason Kılıcı) ve Sansevieria Laurentii (Sarı Kılıç Çiçeği) yer almaktadır. Her biri farklı şekil ve boyutlarda yapraklara sahiptir.

Benzer İçerikler  Kaktüs Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Sansevieria Bitkisi Özellikleri

Paşa kılıcı bitkisi özellikleri bakımından dikkat çeken bir bitki türüdür. Öne çıkan özellikleri:

 • Sansevieria, Güney Asya, Madagaskar ve Afrika’ ya özgü 70 bitki türünü kapsayan ailenin genel adıdır. Sansevieria Cylindrica ise yuvarlak yapraklı kılıcımızı belirten bilimsel adlandırmadır.
 • Dünya genelinde Afrika Mızrağı, Mızrak Sansevieria, Barbar Kılıcı ve Silindirik Yılan Bitkisi olarak tanınmaktadır.
 • Ülkemizdeki yaygın olarak, Peygamber Kılıcı, Sansevieria Kılıcı ve Paşa Kılıcı isimleriyle bilinmektedir.
 • En az üç yapraktan oluşan bir forma sahiptir.
 • Koyu yeşil rengi, silindirik yapılı pürüzsüz yapraklara sahip olan etli bir bitki türüdür.
 • Nispeten yavaş büyüyen bir tür olsa da 2 ila 2.5 metre boya, yapraklarının kalınlığı ise 3 cm çapa ulaşabilir.
 • Paşa kılıcı çiçek açar mı? Sağlıklı ve olgun bir bitki, zaman zaman yaklaşık 90 ila 100 cm uzunluğa ulaşan başak benzeri beyaz-krem rengi çiçek açar.
 • Gösterişli bir çiçeğe sahip olmasa da, çiçeğinin kokusu gerçekten hoştur.
 • Sansevieria fiyat bakımından değişik değerlere sahiptir. Bitkinin formu, boyutu ve dekoru farklı fiyat seçeneklerinin oluşmasına neden olmaktadır.
Sansevieria Bakımı

Sansevieria Bakımı

Sansevieria Paşa Kılıcı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sulama: Sansevieria kaç günde bir sulanır? Sukulent türlerinden biri olduğundan susuzluk konusunda fazlasıyla dirençlidir. Sansevieria sulaması konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, toprağı yeterince kurumadan sulama yapılmamasıdır. Yazın saksınızın boyutuna göre haftada veya iki haftada bir kez, kışın ise üç-dört haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır.

Işık İhtiyacı: Sansevieria güneş ışığını seven, gösterişli yapraklarının en güzel tondaki renklerini parlak gün ışığında ortaya çıkaran bir bitkidir. Gölge alanlarda yaşam sürdürebilseler de çok fazla büyümezler. Güneşin yakıcı olduğu yaz aylarında ve kapalı ortamlarda, perdenin arkasında sızan gün ışığını alması daha sağlıklı olacaktır.

Saksı İhtiyacı: Küçük bir saksı kullanılması daha verimli olmasını ve köklerinden daha fazla yavru vermesini sağlar. Sansevieria saksısına sığmamaya başladığında bir boy büyük saksıya geçilebilir.

Benzer İçerikler  Yuka Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Toprak İhtiyacı: Sağlıklı bir gelişim göstermesi için ihtiyaç duyulan ideal toprak karışımı hızlı drenaj yapısına sahip olmalıdır. Sansevieria toprağı karışımı hafif kumlu, perlit ve torf karşımı beraberinde organik olarak zengin içeriğe sahip olmalıdır. Besin ihtiyaçlarını yeterince karşılamak ve eksilen elementleri yerine koymak amacıyla iki yılda bir sansevieria toprak değişimi yapmak faydalı olacaktır.

Gübre İhtiyacı: Kışın gün ışığının kısmen azaldığı dönemlerde gübre ihtiyacı yoktur. Fakat bahar ve yaz aylarında büyümesini desteklemek amacıyla sıvı gübre takviyesi yapılması etkili olacaktır.

Sansevieria Paşa Kılıcı Familyası

Sansevieria Paşa Kılıcı Familyası

Sansevieria Bakımının Püf Noktaları

Evde yaprakları sağlıklı ve güzel gelişim gösteren bir bitkiye sahip olmak için dikkat edilmesi gereken sansevieria paşa kılıcı bakımı püf noktaları:

 • Dolaylı gün ışığı alabileceği aydınlık bir ortamda yetiştirilmesi büyüme hızını artıran bir etkendir.
 • Yetiştirildiği ortamdaki sıcaklığın 19 ila 30 °C derece aralığında olması önerilir. 10 °C sıcaklıktan düşük ortamlarda bakılması bitki formunun bozulmasına neden olacaktır.
 • Peygamber kılıcı bakımı yapılırken gübreleme dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Gübreleme genel amaçlı bitki gübreleri ile yapılmalı, belirtilen dozların yarısı oranında kullanılmalıdır.
 • Çok sulamanın zararlı olduğunu bilerek toprak ciddi seviyede nem kaybına uğradığında sulama yapmalısınız. Aksi takdirde bitkinizin kök ve gövdelerinde çürümeler oluşacaktır.
 • Sansevieria budama gerektirmeyen türlerden biridir. Sadece ara sıra sararan yapraklar görürseniz sağlıklı bir görünüm için budama yapabilirsiniz.
 • Sansevieria çürümesi sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Çürümenin genel nedeni aşırı sulamadır. Aşırı sulamaya bağlı olarak köklerde meydana gelen çürüme zamanla bitkinin genel formu ve yaprakları üzerinde de deformasyona yol açar.
Sansevieria Paşa Kılıcı Çoğaltma

Sansevieria Paşa Kılıcı Çoğaltma

Sansevieria Çoğaltma

Paşa kılıcı nasıl çoğaltılır? Konusu okurlarımız tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. En başta Sansevieria paşa kılıcı çoğaltma işleminin oldukça kolay olduğunu belirtelim. Çoğaltma öncesinde uzayan kılıçların ortalama 10-15 cm uzunluğa ulaşmasını beklemelisiniz.

Çoğaltmak istediğiniz kılıcı bitkinin köküne yakın bir yerden ayırın. Biraz toparlanması birkaç gün su dolu bir bardakta bir süre bekletin. İki üç güne bir bardaktaki suyu değiştirmeniz saçaklanma sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Kılıcınızın saçaklanmasını gördükten sonra Sonrasında hazırladığınız yeni saksıya veya bitkinizin yanına dikimini yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler  Afra Çiçeği: Faydaları, Yetiştirilmesi ve Bakımı

Sansevieria Anlamı Nedir?

Sansevieria ismi, 18. Yüzyılda, İtalya’ da yaşamış ve bahçıvanların üstadı olan Sanseviero prensi Raimond de Sangro tarafından söylenmiştir. Sansevieria çiçeği üç şeritli anlamına gelmektedir.

Hediye etmekteki anlamı ise, hakkında güzel dileklerimiz olan kişiler için bitkiyi sağlıklı bir şekilde bir metre boya ulaştırdığında dileğinin gerçekleşmesi temennisidir.

Sansevieria Nasıl Boyanır?

Sansevieria rengi doğal mı? Sorusunun yanıtı tahmin ettiğiniz gibi doğal değil… Üreticiler tarafından keçe gibi hissettiren rengarenk boyalar özel bir makine yardımıyla yaprak uçlarına uygulanmaktadır.

Sansevieria Çiçeği Faydaları

Sansevieria Çiçeği Faydaları

Sansevieria Çiçeği Faydaları

Paşa kılıcı faydaları bakımından gizemli aynı zamanda cezbedici özelliklere sahiptir. Havadaki alerjenleri dahi emerek yok edebilen bir bitki türü olan peygamber kılıcı çiçeği faydaları:

 • Feng Shui felsefesine göre kötü enerjiyi alır, olumlu enerjinin yayılması konusunda faydalıdır.
 • NASA (Amerikan Uzay Ajansı) tarafından hava temizleme özelliğinden dolayı, hava kirliliği ile mücadele konusundaki araştırmaların odak noktasındadır.
 • Havadaki kötü kokuların giderilmesini destekler.
 • Yatak odasında çiçek olmaz! Oksijeni alır… Düşüncesine inat karbondioksit miktarını düşürür, geceleri dahi oksijen salgılamaya devam eden bir yapıya sahiptir.
 • Havadaki benzen, tolüen, ksilen ve formaldehit gibi kanserojen bileşenleri uzaklaştırıcı etkisi vardır.

Paşa Kılıcı Zehirli midir?

Paşa kılıcı tüketime uygun olmayan toksik bileşenlere sahip olan bir türüdür. Yüksek dozda tüketildiğinde ağız ve dilde şişmelere, uyuşmalara sebep olan bir nevi zehir içermektedir. Dolayısıyla küçük çocukların ve evcil hayvanların bulunduğu ortamda yetiştirilirken dikkatli olunması gerekir.

En Güzel Sansevieria Paşa Kılıcı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Cengiz Arslan dedi ki:

  ilginç bir bitki


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞