BitkiBalik.Com

Çim Adam Yapımı Hakkında Herşey

Çim Adam Yapımı Hakkında Herşey

Çim adam yapımı, popüler olduğu ilk zamanlarda, çocuklar için sevimli bir oyuncak gibi görülmüş olsa da günümüzde son derece şık bir aksesuar halini almıştır. Evde tül çorap ve bir miktar talaş kullanarak kolaylıkla çimen adam hazırlanabilmektedir.

Günümüzde çoğunlukla çim adam yapımı okul öncesi eğitim ve ilkokul dönemlerinde çocuklara eğitici ve eğlendirici meşguliyetler kazandırmak için yapılmaktadır. Çim adamlardan oluşan ilginç tasarımlar evlerin pencere önü dekorasyonlarından tutunda balkon köşelerine kadar yer bulabilmektedir.

Çim adam yapımı hakkında her şey konusunda bilgi arayanlar, oldukça farklı görselleri inceleyerek nasıl bir model yapabilecekleri konusunda fikir edinebilirler. Bu yazımızda çim adam nasıl yapılır? Sorusunu yazılı anlatım ve görseller ile birleştirerek aşama aşama ele alacağız.

Çim Adam Nasıl Yapılır?

Çim adam yapımı çocuklarda el becerilerini geliştiren bir faaliyettir. Çocuklar bir yanda kendi istekleri doğrultusunda farklı tasarımlar ortaya çıkarken diğer yandan öğrenme becerilerini de geliştirmektedir. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan malzemeler odun talaşı ve çim tohumundan oluşan doğal ürünlerden oluşmaktadır.

Örgü Çim Adam Modelleri

Örgü Çim Adam Modelleri

Peki çim adam yapmak için neler gerekir? Çim adam yapımında hangi malzemeler kullanılır? Bu yazımızda yapımından ve gereken malzemelere kadar detaylarıyla bahsedecek, farklı model alternatiflerine ait görselleri paylaşacağız.

Kolay Çim Adam Yapımı Malzemeleri

Çim adam malzemeleri basit olarak:

 • Kadın çorabı (Naylon çorap)
 • Elenmiş talaş (İki su bardağı kadar)
 • Çim tohumu (Ortalama bir yemek kaşığı)
 • Süsleme için düğme, kumaş veya keçe olarak sıralanabilir.

Çim adam malzemeleri içinde öncelikle en önemli üç malzeme; naylon çorap, çim tohumu ve elenmiş talaş veya talaş bulunamadığı durumlarda bahçe toprağıdır. Ayrıca dekoratif zevkinize göre çim adamın büyüyeceği bir saksı, teneke kutu, konserve kutusu, bardak ya da kupa, herhangi bir kova, kavanoz olmalıdır.

Bunların dışında dekoratif bir model yapmak için süsleme malzemeleri, etkinlik yapımında kullanılan oynar gözler, boya kalemleri, makas, yapıştırıcı gibi malzemeler gerekmektedir. Ana malzemeler dışında dekoratif amaçlı kullanılacak malzemeler yaratıcılığınıza göre değişiklikler gösterebilir, evde herhangi bir etkinlikten arta kalmış karton, el işi kağıtları, keçe, kumaşlar da kullanılabilir.

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim adam yapımında öncelikle gerekli malzemeleri hazırlayınız. Ayrıca hazırlayacağınız yere gazete ya da koruyucu bir kumaş seriniz. Şimdi sırasıyla evde çim adam yapımı aşamaları ve püf noktalarından bahsedelim:

 • Öncelikle naylon çorabı elinize geçirerek çorabın burun kısmından itibaren 20-25 santimlik bir parçayı kesiniz.
 • Naylon çoraptan kestiğiniz parçanın içine bir tatlı kaşığı kadar çim tohumlarını yerleştiriniz.
 • Çim tohumlarının üzerine talaş ya da bahçe toprağını veya talaş-bahçe toprağı karışımını ekleyiniz.
 • Çim adamın kafası, gövde olarak düşündüğünüz kaba uygun bir büyüklüğe ölene dek tohumların üzerine talaş ya da toprağı yerleştiriniz. Kafayı sıkı bir biçimde aşağıdan bir ip yardımıyla bağlayınız.
 • Bardak, kupa, konserve kutusu gibi dileğiniz bir kapla ve istediğiniz malzemelerle gövdeyi hazırlayınız,
 • Kafa kısmını gözleri yerleştirerek şekillendiriniz. Keçeli kumaşlarla ağız dikebilir, gözleri düğmelerle ve yuvarlak kesilmiş kumaşla oluşturabilirsiniz.
 • Daha uçuk tasarımlar için renkli taşlardan yardım alabilir, gözlerin birini büyük diğerini küçük tasarlayabilir, uçarı ve sevimli bir hava katabilirsiniz.
 • Kafa kısmını, büyütmek istediğiniz gövdeye yerleştirdikten sonra çim adamınızı elinizdeki kalan malzemelerle dileğinizi gibi süsleyebilirsiniz.
 • Modeliniz tamamladıktan sonra günde 2 kez hafif bir şekilde sulayarak büyümeye bırakmalısınız.

Çim Adam Talaş Yerine Ne Kullanılır?

Genel olarak yapım esnasında elenmiş talaş kullanılmaktadır. Elenmiş talaş, mobilyacılarda rahatlıkla bulunabilir. Talaş olmadığı durumlarda, elenmiş talaş yerine bahçe toprağı ve torf ürünleri de kullanılabilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında her iki malzeme de karıştırılarak çim adam yapılışında kullanılabilmektedir.

Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Özellikle okul öncesi yaş grubu için eğlenceli bir etkinliktir. Okul öncesi etkinlikleri için basit malzemelerle çim adam yapımından yararlanabilirsiniz. Okul öncesi çim adam yapımı malzemeleri, çocukların zarar görmeyeceği materyallerden seçilmelidir. Ayrıca okul öncesi çim adam malzemeleri seçiminde genellikle talaş yerine bahçe toprağı ya da talaş ve toprak karışımı tercih edilir.

Okul öncesi çim adam yapımı seti için çocukların özellikle sevdikleri renkli ve parlak dekoratif malzemeler, kumaşlar, kartonlar süsleme amacıyla kullanılabilir. Çocukların el becerilerini geliştirdiği gibi çim adam bakımı da çocuklarda sorumluluk kazandırmak için eğlenceli bir yoldur. Aile ile geçirilecek boş zamanların eğlenceli ve öğretici bir yolla değerlendirilmesine olanak sağlar.

Çim Kız Bebek

Çim Kız Bebek

Bardakta Çim Adam Yapımı Püf Noktaları

 • Öncelikle kaliteli ve iyi bir tohum kullanmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü o kadar emek verdikten sonra yeşermeyen çim tohumunuzun olduğunu görmek istemezsiniz.
 • Kafa kısmını yaparken tohumlar, tül çorabın en ucuna gelmeli, tohumlar talaş ya da topraktan önce atılmalıdır.
 • Kafa kısmına yeteri kadar tohum attığınızdan emin olmalısınız, aksi takdirde saçları seyrek olan bir çim adama sahip olabilirsiniz.
 • Kafa dağılmaları engellemek amacıyla iyice sıkılaştırılarak bağlanmalıdır.
 • Modeliniz için belirlediğiniz bardağa sığdığına dair son kontrolleri de yaptıktan sonra çim adamınızı bardağa oturtabilirsiniz. Gövde rengi bakımından kırmızı, mavi, sarı ve yeşil bardakta çim adam yapımı oldukça beğenilen tasarımlar olarak karşımıza çıkar.
 • Bardakta çim adam modelleri incelenerek yaratıcı bir model çıkartabilirsiniz, modeli önceden belirlemek yapım aşamasını kolaylaştıracaktır.
 • Çimen adam yapımı için model tasarlarken farklı bir dekor için gövde olarak kullanacağınız malzemede sınır tanımayın. Yumurtalık, çocukların kullanmadığı oyuncaklar, bebek patiği gibi ürünler ile marjinal tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Çim adam nasıl yapılır? Konusu dışında çocuklarınız için hayvan sevgisinin başlangıcı olması amacıyla Fanusta Balık Beslemek fikrini düşünüyorsanız, fanusta balık beslemek konusunun detaylı bir şekilde incelendiği makalemizi okumak için tıklayınız.

Çim Adam Modelleri Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞