BitkiBalik.Com

Çim Adam Yapımı Hakkında Herşey

Çim Adam Yapımı Hakkında Herşey

Çim adam yapımı, popüler olduğu ilk zamanlarda, çocuklar için sevimli bir oyuncak gibi görülmüş olsa da günümüzde son derece şık bir aksesuar halini almıştır. Evde tül çorap ve bir miktar talaş kullanarak kolaylıkla çimen adam hazırlanabilmektedir.

Günümüzde çoğunlukla çim adam yapımı okul öncesi eğitim ve ilkokul dönemlerinde çocuklara eğitici ve eğlendirici meşguliyetler kazandırmak için yapılmaktadır. Çim adamlardan oluşan ilginç tasarımlar evlerin pencere önü dekorasyonlarından tutunda balkon köşelerine kadar yer bulabilmektedir.

Çim adam yapımı hakkında her şey konusunda bilgi arayanlar, oldukça farklı görselleri inceleyerek nasıl bir model yapabilecekleri konusunda fikir edinebilirler. Bu yazımızda çim adam nasıl yapılır? Sorusunu yazılı anlatım ve görseller ile birleştirerek aşama aşama ele alacağız.

Çim Adam Ne İşe Yarar?

Öncelikle çim adamın ne olduğunu anlamak için, haydi biraz zihin jimnastiği yapalım. Çim adam, genellikle elenmiş talaş ve tohum karışımıyla yapılan ve üzerine çim ekilen, süs ve eğlence amaçlı kullanılan bir objedir. Hem çevreye hem de ev dekorasyonuna katkı sağlayan çim adam, özellikle çocuklar ve doğa severler tarafından oldukça ilgi çekicidir. Peki, evde kendi çim adamınızı nasıl yapabilirsiniz? İşte bu konuya da şimdi değineceğiz.

Örgü Çim Adam Modelleri

Örgü Çim Adam Modelleri

Çim Adam Nasıl Yapılır?

Çim adam yapımı çocuklarda el becerilerini geliştiren bir faaliyettir. Çocuklar bir yanda kendi istekleri doğrultusunda farklı tasarımlar ortaya çıkarken diğer yandan öğrenme becerilerini de geliştirmektedir. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesi aşamasında ihtiyaç duyulan malzemeler odun talaşı ve çim tohumundan oluşan doğal ürünlerden oluşmaktadır.

Peki çim adam yapmak için neler gerekir? Çim adam yapımında hangi malzemeler kullanılır? Bu yazımızda yapımından ve gereken malzemelere kadar detaylarıyla bahsedecek, farklı model alternatiflerine ait görselleri paylaşacağız.

Evde Çim Adam Yapımı

Kendi çim adamınızı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler aslında oldukça basit. İşte adım adım evde çim adam yapımı:

 1. Malzemeleri hazırlayın: Elenmiş talaş, çim tohumu, çorap, su ve bir kase.
 2. Elenmiş talaşı ve çim tohumlarını karıştırarak hazırlayın.
 3. Hazırladığınız karışımı, çorabın içerisine doldurun.
 4. Çorabın ağzını bağlayarak çim adamınızın şeklini verin.
 5. Oluşturduğunuz çim adamını suya batırarak iyice ıslatın ve bir kase içerisinde bekletin.
 6. Güneş alan bir yerde, ıslaklığını koruyarak çimlerin yeşermesini bekleyin.

İşte bu kadar! Şimdi kendi çim adamınızı yapabileceğinizi biliyorsunuz. Peki, elenmiş talaşı nereden temin edebilirsiniz? İşte bu konuya da gelelim.

Elenmiş Talaş Nerede Bulunur

Elenmiş Talaş Nerede Bulunur

Elenmiş Talaş Nerede Bulunur?

Elenmiş talaş, ahşap ürünlerin üretiminde kullanılan atık materyaldir ve oldukça yaygındır. Mobilya atölyeleri, marangozlar, inşaat alanları gibi yerlerden ücretsiz veya düşük maliyetli elenmiş talaş temin edebilirsiniz. Ayrıca hobi marketlerinde ve bazı çiçekçilerde de elenmiş talaş bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler  Çiçek Açan Kaktüsler ve İsimleri

Çim Adam Yaparken Talaş Yerine Ne Kullanılır?

Genel olarak yapım esnasında elenmiş talaş kullanılmaktadır. Elenmiş talaş, mobilyacılarda rahatlıkla bulunabilir. Talaş olmadığı durumlarda, elenmiş talaş yerine bahçe toprağı ve torf ürünleri de kullanılabilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında her iki malzeme de karıştırılarak çim adam yapılışında kullanılabilmektedir.

Kolay Çim Adam Yapımı Malzemeleri

Çim adam malzemeleri basit olarak:

 • Kadın çorabı (Naylon çorap)
 • Elenmiş talaş (İki su bardağı kadar)
 • Çim tohumu (Ortalama bir yemek kaşığı)
 • Süsleme için düğme, kumaş veya keçe olarak sıralanabilir.

Çim adam malzemeleri içinde öncelikle en önemli üç malzeme; naylon çorap, çim tohumu ve elenmiş talaş veya talaş bulunamadığı durumlarda bahçe toprağıdır. Ayrıca dekoratif zevkinize göre çim adamın büyüyeceği bir saksı, teneke kutu, konserve kutusu, bardak ya da kupa, herhangi bir kova, kavanoz olmalıdır.

Bunların dışında dekoratif bir model yapmak için süsleme malzemeleri, etkinlik yapımında kullanılan oynar gözler, boya kalemleri, makas, yapıştırıcı gibi malzemeler gerekmektedir. Ana malzemeler dışında dekoratif amaçlı kullanılacak malzemeler yaratıcılığınıza göre değişiklikler gösterebilir, evde herhangi bir etkinlikten arta kalmış karton, el işi kağıtları, keçe, kumaşlar da kullanılabilir.

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim Adam Yapımı Aşamaları

Çim adam yapımında öncelikle gerekli malzemeleri hazırlayınız. Ayrıca hazırlayacağınız yere gazete ya da koruyucu bir kumaş seriniz. Şimdi sırasıyla evde çim adam yapımı aşamaları ve püf noktalarından bahsedelim:

 • Öncelikle naylon çorabı elinize geçirerek çorabın burun kısmından itibaren 20-25 santimlik bir parçayı kesiniz.
 • Naylon çoraptan kestiğiniz parçanın içine bir tatlı kaşığı kadar çim tohumlarını yerleştiriniz.
 • Çim tohumlarının üzerine talaş ya da bahçe toprağını veya talaş-bahçe toprağı karışımını ekleyiniz.
 • Çim adamın kafası, gövde olarak düşündüğünüz kaba uygun bir büyüklüğe ölene dek tohumların üzerine talaş ya da toprağı yerleştiriniz. Kafayı sıkı bir biçimde aşağıdan bir ip yardımıyla bağlayınız.
 • Bardak, kupa, konserve kutusu gibi dileğiniz bir kapla ve istediğiniz malzemelerle gövdeyi hazırlayınız,
 • Kafa kısmını gözleri yerleştirerek şekillendiriniz. Keçeli kumaşlarla ağız dikebilir, gözleri düğmelerle ve yuvarlak kesilmiş kumaşla oluşturabilirsiniz.
 • Daha uçuk tasarımlar için renkli taşlardan yardım alabilir, gözlerin birini büyük diğerini küçük tasarlayabilir, uçarı ve sevimli bir hava katabilirsiniz.
 • Kafa kısmını, büyütmek istediğiniz gövdeye yerleştirdikten sonra çim adamınızı elinizdeki kalan malzemelerle dileğinizi gibi süsleyebilirsiniz.
 • Modeliniz tamamladıktan sonra günde 2 kez hafif bir şekilde sulayarak büyümeye bırakmalısınız.
Bardakta Çim Adam Yapımı

Bardakta Çim Adam Yapımı

Bardakta Çim Adam Yapımı

Bardakta çim adam yapımı, çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz, eğitici ve eğlenceli bir aktivitedir. Hem pratik hem de şık görünen bardakta çim adam, mutfak tezgahında, pencere kenarında veya çalışma masanızda hoş bir dekoratif öge olarak yer alabilir. Şimdi bardakta çim adam yapımına geçmeden önce, önce malzemeleri ele alalım.

Benzer İçerikler  Açelya Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Bardakta Çim Adam Malzemeleri

Bardakta çim adam yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Cam ya da plastik bardak
 • Elenmiş talaş
 • Çim tohumu
 • Su
 • Süzgeç veya kağıt havlu
 • İnce uçlu kalem veya etiket (isteğe bağlı)

Malzemeler hazırsa, şimdi bardakta çim adam yapımına geçebiliriz:

 1. Bardağın içerisine, tabanına bir kat kağıt havlu veya süzgeç yerleştirin. Bu, suyun bardağın içinde düzgün dağılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Elenmiş talaş ve çim tohumlarını eşit miktarda karıştırın. Karışımı, bardağın içerisine yerleştirin ve bardağın 3/4’ünü dolduracak şekilde ayarlayın.
 3. Karışımı sıkıca bastırarak düz bir yüzey elde edin.
 4. Üzerine su ekleyerek karışımın iyice nemli olduğundan emin olun. Fazla suyu süzün.
 5. İnce uçlu kalem veya etiketle bardağın dış yüzeyine çim adamınızın yüz ifadelerini veya ismini yazabilirsiniz (isteğe bağlı).
 6. Güneş alan bir yerde, nemini koruyarak çimlerin yeşermesini bekleyin.

Birkaç gün içinde çimlerin yeşermeye başladığını göreceksiniz. Bu süre zarfında, çimlerin düzenli olarak sulanması ve güneş alan bir yerde tutulması önemlidir. Bardakta çim adam bakımı, normal çim adamla aynı şekilde yapılmalıdır. Böylece, çocuklarınızla birlikte bardakta çim adam yaparak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de onlara doğa ve bitki sevgisini aşılayabilirsiniz.

Bardakta Çim Adam Malzemeleri

Bardakta Çim Adam Malzemeleri

Bardakta Çim Adam Yapımı Püf Noktaları

 • Öncelikle kaliteli ve iyi bir tohum kullanmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü o kadar emek verdikten sonra yeşermeyen çim tohumunuzun olduğunu görmek istemezsiniz.
 • Kafa kısmını yaparken tohumlar, tül çorabın en ucuna gelmeli, tohumlar talaş ya da topraktan önce atılmalıdır.
 • Kafa kısmına yeteri kadar tohum attığınızdan emin olmalısınız, aksi takdirde saçları seyrek olan bir çim adama sahip olabilirsiniz.
 • Kafa dağılmaları engellemek amacıyla iyice sıkılaştırılarak bağlanmalıdır.
 • Modeliniz için belirlediğiniz bardağa sığdığına dair son kontrolleri de yaptıktan sonra çim adamınızı bardağa oturtabilirsiniz. Gövde rengi bakımından kırmızı, mavi, sarı ve yeşil bardakta çim adam yapımı oldukça beğenilen tasarımlar olarak karşımıza çıkar.
 • Bardakta çim adam modelleri incelenerek yaratıcı bir model çıkartabilirsiniz, modeli önceden belirlemek yapım aşamasını kolaylaştıracaktır.
 • Çimen adam yapımı için model tasarlarken farklı bir dekor için gövde olarak kullanacağınız malzemede sınır tanımayın. Yumurtalık, çocukların kullanmadığı oyuncaklar, bebek patiği gibi ürünler ile marjinal tasarımlar oluşturabilirsiniz.
Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Okul Öncesi Çim Adam Yapımı

Özellikle okul öncesi yaş grubu için eğlenceli bir etkinliktir. Okul öncesi etkinlikleri için basit malzemelerle çim adam yapımından yararlanabilirsiniz. Okul öncesi çim adam yapımı malzemeleri, çocukların zarar görmeyeceği materyallerden seçilmelidir.

Benzer İçerikler  Barış Çiçeği Bakımı Hakkında Herşey

Okul öncesi çim adam malzemeleri seçiminde genellikle talaş yerine bahçe toprağı ya da talaş ve toprak karışımı tercih edilir. Okul öncesi çim adam yapımı seti için çocukların özellikle sevdikleri renkli ve parlak dekoratif malzemeler, kumaşlar, kartonlar süsleme amacıyla kullanılabilir.

Çocukların el becerilerini geliştirdiği gibi çim adam bakımı da çocuklarda sorumluluk kazandırmak için eğlenceli bir yoldur. Aile ile geçirilecek boş zamanların eğlenceli ve öğretici bir yolla değerlendirilmesine olanak sağlar.

 

Çim Kız Bebek

Çim Kız Bebek

Çim Adam Bakımı Nasıl Yapılır?

Çim adamınızın uzun ömürlü ve sağlıklı olması için, doğru bakımı yapmak önemlidir. İşte çim adam bakımı hakkında bilmeniz gerekenler:

 1. Sulama: Çim adamın üzerindeki çimlerin sağlıklı büyümesi için, düzenli olarak sulamanız gerekmektedir. Günde bir kez olmak üzere, çim adamınızı suya batırarak ıslatın ve fazla suyunu süzdürün.
 2. Güneş: Çimlerin sağlıklı büyüyebilmesi için, güneş alan bir yerde tutun. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin, çünkü bu çimlerin kurumasına neden olabilir.
 3. Budama: Çimlerin düzensiz büyümesi halinde, çim adamın görüntüsü bozulabilir. Bu nedenle çimlerin düzenli olarak budanması önemlidir. Makas kullanarak çimlerinizi şekil vererek düzenli hale getirebilirsiniz.
 4. Yeniden ekim: Zamanla çimlerin üzerinde seyrelmeler veya ölü bölgeler oluşabilir. Bu durumda, çim adamın üzerine yeni çim tohumları ekleyerek, tekrar canlandırabilirsiniz.

İşte bu kadar! Çim adam yapımı ve bakımı hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlere aktardık. Artık siz de kendi çim adamınızı yaparak, evinize veya bahçenize eğlenceli ve doğal bir hava katabilirsiniz. Unutmayın, çim adamınızı özenle ve sevgiyle besleyin, onunla eğlenceli vakit geçirin ve bakımını ihmal etmeyin.

Çim adam nasıl yapılır? Konusu dışında çocuklarınız için hayvan sevgisinin başlangıcı olması amacıyla Fanusta Balık Beslemek fikrini düşünüyorsanız, fanusta balık beslemek konusunun detaylı bir şekilde incelendiği makalemizi okumak için tıklayınız.

Çim Adam Modelleri Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞