BitkiBalik.Com

Akvaryum Köpek Balığı

Akvaryum Köpek Balığı

Forum İstanbul gibi mekanlarda bulunan büyük akvaryum köpek balığı türleri fazlasıyla dikkat çeker. Kocaman büyük yapıları ve gösterişli yüzüşleri insanları kendine hayran bırakır. Çocuklardan çok beğenenler olduğu gibi korkanlar da çıkabilir.

Ev akvaryum köpek balığı ise çok sevimlidir. Korkutucu bir tarafı veya görüntüsü yoktur. Ayrıca sanılanın aksine tuzlu su köpek balıkları ile akrabalıkları da yoktur. Sakin karakterleri ve küçük yapılarından dolayı Pengasus Köpek Balığı ev akvaryumlarında çok tercih edilir.

Pengasus köpek balıklarının gözleri pek iyi görmez. Agresif değillerdir. Bu özellikleriyle diğer köpek balıklarından ayrılırlar. Çok iyi yüzerler ve algıları çok iyi çalışır. Yüzüş kabiliyetlerinin çok iyi olması onların akvaryumda pek rahat edememelerine neden olur.

Gözleri çok iyi görmediğinden ve devamlı yüzmek istediklerinden dolayı sürekli akvaryumun camına toslarlar. Çok çabuk korkan pengasus köpek balığı türleri en ufak bir tedirginlikte kendilerine saklanacak yer ararlar. Özellikleri aslında onların doğal ortamda yetiştirilmesinin daha uygun olduğunu göstermektedir.

Pengasus Köpek Balığı

Pengasus Köpek Balığı

Görünümlerinden dolayı köpek balığı lakabıyla anılan pengasus balıkları aslen tatlı su canlılarıdır. Pengasus köpek balığı üretimi için kafeslerde ve havuzlarda yetiştirilir. Metrekare başına 60 ila 80 balık gibi yüksek yoğunluklarda stoklanırlar. Üreme sıcaklığı 26 veya 28 derecedir. Erkekleri ve dişileri yaklaşık olarak 1 kilo hasat ağırlığına gelinceye kadar yetiştirilirler. Bunun için 6 ila 8 ay gibi bir zaman lazımdır. Dişi pengasus köpek balığı hamileleliği ve yumurtlamaya en uygun oldukları yaşları 3 ila 3,5 yıldır. Şubat ve Ekim aylarında yumurtlama dönemleridir.

Pengasus Köpek Balığı

Ortalama boyları 4 ile 5 cm arasında olan Pengasus köpek balığı, cichlid balıkları ve japon balıkları ile birlikte aynı ortamda beslenebilirler. Diğer balıkların yemediği ve tabana çöken yemleri yiyerek beslenirler. Ancak doğru beslendiklerinden emin olmak için balık popülasyonuna yetecek kadar yemlemenin yapılması gerekir. Pengasius köpek balığını besleyenler artık yemlerin tüketilmesinden dolayı oldukça memnundur. Normalde yenmeyen yemlerden dolayı akvaryumda çok kirli bir görüntü oluşur. Şayet akvaryumda Pengasus köpek balığı varsa akvaryumun suyunu kirli görünmesi çok uzun zaman alır. Çünkü artık yemleri yiyerek akvaryumun temiz görünmesine katkıda bulunur.

Pengasius Köpek Balığı

Pengasius Köpek Balığı

Dünyanın farklı yerlerin pengasius balık yetiştiriciliğinde yalnızca evcil hayan olarak değil; tüketime yönelik olarak yan ürünleride dahil olmak üzere satılmaktadır. Yan ürünleri kozmetik, balık unu ve biyodizel üretimi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Çin sınırları içindeki Mekong Nehri’nde Pengasus Köpekbalığı’nın yavruları gıda tüketimine yönelik olarak toplanmaktadır. Bu durum doğal balıkçılığı azaltarak diğer türler üzerinde olumsuz etkileri olmuştur. Sorunlar yavruların toplanmasına getirilen kısıtlamalar ve evde yumurtlama yöntemleriyle aşılmaya çalışılmaktadır.

Pengasius Balığı

Pengasius Balığı

Düşük maliyetle yetiştirilen pengasius balığının Çin ve Vietnam gibi ülkelerde fazlasıyla tüketimi söz konusu olduğundan ek üretimi yapılmaktadır. Etinin rengi pembe, sarı, krem veya beyaz olabilir. Renk değişikliğinde çevresel koşullar, yedirilen yem ve işleme gibi unsurlar etkilidir. Çin genelinde eti sarı ise doğal beslendiğinin gösterisi olduğu düşünülmektedir.

Pengasus Köpek Balığı Ne Kadar Büyür?

Akvaryumda beslemeyi düşünenler Pengasus köpek balığı ne kadar büyür? Diye sormaktadır. Pengasus’un yetiştiriciliğine ilk olarak Vietnam’da başlamıştır. 1940 yılında başlayan yetiştiricilik şuanda dünyanın birçok ülkesinde yapılmaktadır. Pengasus, oldukça popüler bir türdür. Bundan dolayı Vietnam, başta Avrupa, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzer 100’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Köpek balıklarına olan talep fazla olduğundan üretimin artması için teknikler geliştirilmektedir. Günümüzde kullanılan teknikler de köpek balıklarının sayısının artmasında etkilidir.

Pengasus Üretim Çiftliği

Pengasus Üretim Çiftliği

30 derecelik su sıcaklarını tolere ederek yaşayabilen Pengasus köpek balıklarının sırtı koyu gri rengindedir. Ağızları geniştir. Uzun iki sakalı vardır. Diğer köpek balıklarına oranla daha fazla kan hücresine sahiptirler. Vahşi doğada 20 yıl kadar yaşayabilen Pengasus köpek balıkları büyümeleri çok hızlı gerçekleşir. Genellikle tatlı suda yaşarlar. Fakat %0,7 veya %1 oranında tuz olan sularda da yaşayabilirler. Üreme ve yavruların yumurtadan çıkmasının ardından yaklaşık 2 ay sonra uzunlukları 10 ila 12 cm’e kadar çıkar. Ağırlıkları ise 14 veya 15 gram olur. 10 yaşına geldiklerinde ağırlıkları 25 kiloya uzunlukları ise 100 cm uzunluğa kadar çıkabilir.

En Güzel Pengasus Köpek Balığı Fotoğrafları

Ayrıca balığınızı beslemek için kullanabileceğiniz Akvaryum Balık Yemi Çeşitleri konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞