BitkiBalik.Com

Akvaryum Köpek Balığı

Akvaryum Köpek Balığı

Forum İstanbul Akvaryum gibi mekanlarda bulunan büyük akvaryum köpek balığı türleri fazlasıyla dikkat çeker. Kocaman büyük yapıları ve gösterişli yüzüşleri insanları kendine hayran bırakır. Çocuklardan çok beğenenler olduğu gibi korkanlar da çıkabilir. Büyük akvaryumlarda bizi heyecanlandıran balıklar bizi kendilerine hayran bırakır.

Akvaryum köpek balığı ismiyle tanınan Pengasus köpek balığı ise çok sevimlidir. Korkutucu bir tarafı veya görüntüsü yoktur. Ayrıca sanılanın aksine tuzlu su köpek balıkları ile akrabalıkları da yoktur. Sakin karakterleri ve küçük yapılarından dolayı evlerimizde veya ofislerimizdeki akvaryumlarımıza konuk olurlar.

Akvaryum Pengasus Köpek Balığı

Akvaryum Pengasus Köpek Balığı

Akvaryumda Pengasus Köpek Balığı Bakımı

Genellikle tatlı suda yaşarlar. Fakat %0,7 veya %1 oranında tuz olan sularda da yaşayabilirler. Ortalama boyları 5 ile 8 cm arasında boya sahip olan yavru pengasius balığı, cichlid balıkları ve japon balıkları ile birlikte aynı ortamda beslenebilirler.

Pengasus akvaryum köpek balığı ne yer? Pengasuslar diğer balıkların yemediği ve tabana çöken yemleri yiyerek beslenirler. Ancak doğru beslendiklerinden emin olmak için balık popülasyonuna yetecek kadar yemlemenin yapılması gerekir. Yemleme yapılırken bu canlıların dipten beslendiklerini unutmamalısınız. Ağız yapılarına uygun bir pengasus dip yemi kullanılması balıklarınızın beslenmesi için yeterli olacaktır.

Gözleri çok iyi görmediğinden ve devamlı yüzmek istediklerinden dolayı sürekli akvaryumun camına toslarlar. Çok çabuk korkan pengasuslar en ufak bir tedirginlikte kendilerine saklanacak yer ararlar. Özellikleri aslında onların doğal ortamda yetiştirilmesinin daha uygun olduğunu göstermektedir.

Akvaryumda Pengasus Bakımı Nasıl Olmalı

Akvaryumda Pengasus Bakımı Nasıl Olmalı

Bu balığı besleyenler artık yemlerin tüketilmesinden dolayı oldukça memnundur. Normalde yenmeyen yemlerden dolayı akvaryumda çok kirli bir görüntü oluşur. Şayet akvaryumda pengasuslar varsa akvaryumun suyunu kirli görünmesi çok uzun zaman alır. Çünkü artık yemleri yiyerek akvaryumun temiz görünmesine katkıda bulunur.

Pengasusların gözleri pek iyi görmez. Agresif değillerdir. Bu özellikleriyle diğer köpek balıklarından ayrılırlar. Çok iyi yüzerler ve algıları çok iyi çalışır. Yüzüş kabiliyetlerinin çok iyi olması onların küçük akvaryumda pek rahat edememelerine neden olur.

Küçük tanklarda balıkların ani korku zamanlarında zıplama hareketleri göstermesi söz konusu olabilir. Akvaryumdan atlamaları ve olası balık kayıplarını engellemek amacıyla akvaryumun üzerinde kapak olması uygun olacaktır.

Pengasus Köpek Balığı Özellikleri

Tatlı su köpek balığı olan Pengasus’un yetiştiriciliğine ilk olarak Vietnam’da başlamıştır. 1940 yılında başlayan yetiştiricilik balığın tanınması ve popülerleşmesiyle birlikte şuanda dünyanın birçok ülkesinde yapılmaktadır.

Pengasus Köpek Balığı

Pengasus Köpek Balığı

30 derecelik su sıcaklarını tolere ederek yaşayabilen Pengasus köpek balıklarının sırtı koyu gri rengindedir. Ağızları geniştir. Uzun iki sakalı vardır. Diğer köpek balıklarına oranla daha fazla kan hücresine sahiptirler.

Başta Avrupa, Vietnam Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzer 100’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Köpek balıklarına olan talep fazla olduğundan üretimin artması için teknikler geliştirilmektedir. Günümüzde kullanılan teknikler de köpek balıklarının sayısının artmasında etkilidir.

Pengasus köpek balığı fiyatları diğer balık türlerine göre fazlasıyla değişkendir. Yavru akvaryum köpek balığı fiyatları 20-30 liradan başlamaktadır. Büyüklere bakıldığında ise balığın boyutlarına bağlı olarak fiyatların arttığı gözlemlenmiştir. Yetişkin boyutlardaki iri balıkların fiyatları 500-1000 liranın üzerinde seyretmekte boyuta bağlı olarak artış göstermektedir.

Pengasius Köpek Balığı

Pengasius Köpek Balığı

Dünyanın farklı yerlerin pengasius, balık yetiştiriciliğinde yalnızca evcil hayvan olarak değil; tüketime yönelik olarak yan ürünleri de dahil olmak üzere satılmaktadır. Yan ürünleri kozmetik, balık unu ve bio-dizel üretimi gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Çin sınırları içindeki Mekong Nehri’nde pengasusların yavruları gıda tüketimine yönelik olarak toplanmaktadır. Bu durum doğal balıkçılığı azaltarak diğer türler üzerinde olumsuz etkileri olmuştur. Sorunlar yavruların toplanmasına getirilen kısıtlamalar ve evde yumurtlama yöntemleriyle aşılmaya çalışılmaktadır.

Düşük maliyetle yetiştirilen pengasius balığının Çin ve Vietnam gibi ülkelerde fazlasıyla tüketimi söz konusu olduğundan ek üretimi yapılmaktadır. Etinin rengi pembe, sarı, krem veya beyaz olabilir. Renk değişikliğinde çevresel koşullar, yedirilen yem ve işleme gibi unsurlar etkilidir. Çin genelinde eti sarı ise doğal beslendiğinin gösterisi olduğu düşünülmektedir.

Pengasius Balığı

Pengasius Balığı

Pengasus Akvaryumu Nasıl Olmalı?

 • Pangasius balıkları 14 °C den düşük sıcaklıklarda bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara açık hale gelir. Ayrıca büyüme hızları da yavaşlamaktadır. Bu nedenle akvaryum ısısı 22 ile 30 °C aralığında sabit bir seviyede tutulmalıdır.
 • pH seviyesi 6.5 ile 9.5 aralığında olmalıdır.
 • Bu canlıların görme yetilerindeki zayıflık unutulmamalıdır. Titreşim ve ses dalgalarının dönüşümü ile yollarını bulduklarından akvaryumda sivri ve keskin kenarlı dekorlar kullanılmamalıdır.
 • Dibe çöken yemlerle beslendiklerinden yemlerin akvaryum zemin kumunun arasında kaybolmasını engellemek amacıyla zeminde kullanacağınız kumun ince yapılı olmasına özen gösterin.
 • Eğer iri bir balığa sahipseniz akvaryumda kullanacağınız ısıtıcı gibi ürünlerin sağlam bir yere monte edildiğinden emin olmalısınız. Ya da akvaryumunuz sump sistemine sahip ise ısıtıcınızı sump bölümünde konumlandırmalısınız.
 • Pengasusları gerekmedikçe yalnız bırakmamalısınız. Birkaç balıktan oluşan bir sürü idealdir. Ayrıca akvaryumdaki balık miktarını abartmamalı yavru boylarındaki balıklar için ortalama 4-5 adet balıkla sabit tutmalısınız.
Pengasus Akvaryumu Nasıl Olmalı

Pengasus Akvaryumu Nasıl Olmalı

Pengasus Köpek Balığı İle Yaşayan Balıklar

Akvaryum köpek balıkları hangi balıklarla yaşar? Diye soracak olursanız akvaryum köpek balığı ile yaşayan balıklar:

 • Astronot Ciklet (Oscar Balığı)
 • Papağan Ciklet
 • Silver Dolar
 • Öpüşen Gurami
 • İri Vatoz Türleri
 • Pacu
 • Jack Desemby
 • Arowana
 • Midas
 • Diğer Barışçıl İri Balık Türleri ile birlikte beslenebilir.

Yalnızca barışçıl olmayan türler ve ağızlarına sığabilecek boyutlara sahip olan av olabilecek türlerle birlikte beslenmeleri önerilmez. Balıklar dışında omurgasız ve kabuklu canlılardan av olabilecek boyuttakileri afiyetle tüketirler.

Pengasus Köpek Balığı Ne Kadar Büyür

Pengasus Köpek Balığı Ne Kadar Büyür

Pengasus Köpek Balığı Ne Kadar Büyür?

Vahşi doğada 20 yıla kadar yaşayabilen pengasus balıklarının büyümeleri çok hızlı gerçekleşir. Diğer balıklara kıyasla daha fazla kan hücresine sahip olmaları büyümelerinin de daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Pengasus köpek balığı kaç cm büyür? Veya akvaryum köpek balığı ne kadar büyür? Sorusuna yanıt verecek olursak: Yumurtadan yeni çıkan yavruların boyu yaklaşık 2 ay sonra uzunlukları 10 ila 12 cm’e kadar çıkar. Ağırlıkları ise 14 veya 15 gram olur. 10 yaşına geldiklerinde is ağırlıkları 25 kiloya uzunlukları ise 100 cm uzunluğa kadar çıkabilir.

Pengasus Köpek Balığı Üretimi

Görünümlerinden dolayı köpek balığı lakabıyla anılan pengasus balıkları aslen tatlı su canlılarıdır. Pengasuslar endüstriyel toptan üretim için kafeslerde ve havuzlarda yetiştirilir. Metrekare başına 60 ila 80 balık gibi yüksek yoğunluklarda stoklanırlar. Üreme sıcaklığı 26 veya 28 derecedir.

Pengasus Üretim Çiftliği

Pengasus Üretim Çiftliği

Erkekleri ve dişileri yaklaşık olarak 1 kilo hasat ağırlığına gelinceye kadar yetiştirilirler. Bunun için 6 ila 8 ay gibi bir zaman lazımdır. Dişilerin üremeye en uygun oldukları yaşları 3 ila 3,5 yıldır. Şubat ve Ekim aylarında yumurtlama dönemleridir.

Pengasus köpek balığı yumurtası vasıtasıyla çoğalır. Dişinin yumurtlamasından sonra erkek balık yumurtaları korur. Yumurtaların ana tanktan ayrılarak farklı bir akvaryumda çıkmasını sağlamak mümkündür.

Ayrıca balığınızı beslemek için kullanabileceğiniz Akvaryum Balık Yemi Çeşitleri konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Pengasus Köpek Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞