BitkiBalik.Com

Elodea Bitkisi (Egeria Densa)

Elodea Bitkisi (Egeria Densa)

Elodea bitkisi, akvaryumuna bitki eklemeyi düşünen ya da bitki akvaryumu yetiştiricileri tarafından merak edilen bitki türlerinden biridir.

Akvaryumda nitrat patlaması gibi durumlarda, nitrat fazlalığı oluşan tanklardaki nitrata çözüm olması amacıyla da tavsiye edilen bir türdür. Akvaryumda nitrat sorununun çözümü konusunda tavsiye edilmesi halinde çoğunlukla “Elodea Bitkisi Nedir?” şeklinde sorular yöneltilmektedir.

Elodea bakımının kolay olması, hızlı büyümesi ve dayanıklı yapısıyla, özellikle yeni başlayanlar için ideal bir türdür. Adaptasyon sıkıntısının yaşanmaması bitkinin tercih edilmesindeki başlıca sebeplerden biridir. Çünkü yeni kurulan akvaryumlardan tutunda, hobiye yeni başlayan ve bitki yetiştirmek isteyenler için basit bir tür olması oldukça önemlidir.

Akvaryumda uygun bakım ve budama ile 2-3 dal olarak ekilen bitkinin kısa sürede çoğaltılması mümkündür. Akvaryumda çoğaltıldıklarında oluşturduğu cezbedici yeşil görüntü beraberinde su değerleri açısından faydalı bir bitki türü olması nedeniyle akvaryum hobisinde oldukça popülerdir.

Egeria Densa (Elodea Bitkisi)

Egeria Densa (Elodea Bitkisi)

Elodea Bitkisi Özellikleri

Bilimsel adıyla Egeria Densa bitkisi, Kuzey Amerika’ ya özgü bir bitki türüdür. Hızlı büyüyen ve adaptasyon konusunda çok sorun yaşamayan bitki Kuzey Amerika’ da olduğu gibi Avrupa’nın da bir çok yerinde oldukça yaygındır. Bazı bölgelerde o kadar çok yayılmıştır ki istilacı bir tür olarak kabul edilmesi konusu gündeme getirilmiştir.

Vahşi Doğada Egeria Densa

Vahşi Doğada Egeria Densa

Elodea densa bitkisi olarak da tanınan Egeria Densa, doğal ortamında çoğunlukla 20 ila 30 cm. boyutlarında olan ve yüzlerce hektarlık alanı kaplayabilen bir türdür. Gövdeleri ve sapları kırılgandır. Yaprakları ince yapılı yaklaşık 1 cm. uzunluğa ve 2-3 mm. genişliğe sahiptir. Bu tür, su yüzeyinde beyaz ile soluk mor renklerde çiçek açmaktadır. Egeria Densa dayanıklılık konusunda oldukça kuvvetlidir. Derin göl havzalarında, kireçli ve karbonat sertliği yüksek sularda bile adapte olmuş kolonilere rastlanmıştır.

Vahşi Doğada Elodea Bitkisi

Vahşi Doğada Elodea Bitkisi

Süs bitkisi türlerinden biri olması ekonomik açıdan da önemlidir. Ancak ekonomik önemi elodea bitkisi fiyatının pahalı olduğu anlamına gelmemektedir. Bahçe ve peysaj mağazalarında yapay göl ve gölet manzarasının iyileştirmek için, doğal süs havuzlarında oksijen sağlanması amacıyla da tercih edilmektedir.

Haliyle elodea bitkisi fiyat konusundaki değerinden ziyade, farklı sucul ortamlara adapte olabilmesi sayesinde kıymet gören bir bitki türüdür. Ayrıca Egeria Densa bitkisi, doğal ortamındaki göl ekosistemlerinin önemli bir parçasıdır. Sudaki omurgasızlar, balıklar ve amfibiler için barınma alanı sağlar. Su kuşları ile kunduzlar için ise iyi bir besin kaynağıdır.

Akvaryumda Elodea Bitkisi Bakımı

Akvaryumda Elodea bitkisi nasıl yetiştirilir? Elodea bakımı konusunda, ihtiyaçları diğer türlere oranla daha kolay karışlanabilir bir bitki türüdür diyebiliriz. Akvaryumunuzda bu bitki türüyle birlikte balık besliyorsanız. Balıklarınıza vermiş olduğunuz yemlerin artıkları, balık dışkıları bu bitkinin besin ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacaktır. Ayrıca su içerisindeki fosfat yoksunluğunu da bir müddet tolere edebilecek yapıya sahiptir.

Bitki su içerisindeki fosforun bol olduğu dönemlerde fosforu köklerinde depo ederek su içindeki fosfatın eksik olduğu dönemlerde kullanabilmektedir. Bitki yoğunluğunun fazla olmadığı durumlarda kolay kolay azot ve fosfat eksikliği yaşanmayacaktır. Zaman zaman potasyum takviyesi yapılması yeterli olacaktır. Ancak bitki yoğunluğu fazla olduğunda azot ve fosfat desteği gerekebilir.

Egeria Densa

Egeria Densa

Elodea bitkisi ekimi konusunda dikkat edilecek nokta, köklerinin tamamen toprağa gömülmemesi gerektiğidir. Elodea bitkisi dikimi yapılırken, kök yapısı zemine tutunmaktan ziyade sudan besin alımını sağlayacak şekilde ekilmelidir. Bu yapısı dolayısıyla köklerin toprağa tamamen gömülmesi zamanla bozulmalarına neden olacaktır. Köklerin zemine gömülmesinden ziyade birkaç daldan oluşan bitki topluluğunun bir vantuz benzeri ekipmanla cama veya dekora tutturulması daha doğru olur.

Elodea Buket

Elodea Buket

Elodea Bitkisi Faydaları

Bitkinin hızlı büyüyen yapısı sudaki besinlerinde hızlı bir şekilde tüketilmesine neden olur. Bu yapısı olumlu-olumsuz değerlendirmeleri de beraberinde getirir. Olumlu tarafı, su değerlerinin dengesiz bir şekilde çoğalan nitrat-fosfat türevi yosun oluşumunun temelini oluşturan besin maddelerinin hızlı bir şekilde tüketilmesini sağlayarak yosunla mücadele de etkin bir yardımcı olmasıdır. Olumsuz yanı ise, aynı şekilde su içindeki besinleri hızlı tüketmesi, bitkiler için gerekli olan diğer elementlerin de su içerisinde eksikliğinin oluşmasına sebebiyet verebilmesidir. Bitkinin bu yapısı göz önünde bulundurularak su şartları dengeli akvaryumlarda fazla miktarda ekimi yapılmaması ve periyodik olarak sıvı gübre desteğinin sağlanması uygun olacaktır.

Elodea Bitkisi Arka Plan

Elodea Bitkisi Arka Plan

Elodea Budaması

Bitkinin zaman zaman sararıp eriyen dallarını gözlemleyebilirsiniz. Dalları eriyip kopan, kökleri çürümüş yapıda olan bitkinin dayanıklı yapısı bu noktada ortaya çıkabilmektedir. Formunu kaybetmiş kahverengileşmiş yapıdaki bitkinin yeni yeşil sürgünler verebildiği gözlemlenmiştir. Yeni sürgünler büyürken eski ve bozulmuş dokuların ayrılması işlemi için elodea bitkisi budaması yapılır.

Bitkinin budaması yapıldığında yeni sürgünlere daha fazla güç verecek çoğalması yönünde tetikleyici bir etki yapacaktır. Elodea bitkisinin çoğaltılması konusunda uygulanacak yöntem basittir. Budama yapılırken uzayan sapları ve tercihen yeni sürgünleri budanarak çoğaltılır. Böylelikle elde edilen yeni sürgünler akvaryumun farklı noktalarında dikilebilir.

Elodea Budama

Elodea Budama

Akvaryum İçindeki Konumu

Egeria Densa bitkisinin akvaryumda genel olarak herhangi bir noktaya konumlandırılması yapılıyor olsa da arka plan olarak kullanımında güzel bir fon oluşturulabilir. Ayrıca kaya benzeri dekorlardaki asimetrik görüntülerin gizlenmesine olanak verecek konumlandırmalar da yapılabilir. Oluşacak yeşil fonun yanı sıra yavru balıklar için güzel saklanma alanları sağlayacaktır. Özellikle karides akvaryumlarında balık besleniyorsa, elodea ekimi ile oluşturulan yoğun bitki formları karides yavrularının saklanması ve beslenmeleri açısından oldukça faydalı olacaktır.

En Güzel Elodea Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Egeria Densa – Elodea Canadensis (Elodea)

Kökeni: Kuzey Amerika

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 20 – 100 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük-Orta

Sıcaklık:  5 – 37°C

pH: 6.0 – 7.5

Gelişim Hızı: Yüksek

Son olarak;

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu” konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca; “Bitki Akvaryumu Besin Kaynakları” hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞