BitkiBalik.Com

Zeytin Bitkisi (Hygrophila Polysperma ‘Ceylon)

Zeytin Bitkisi (Hygrophila Polysperma ‘Ceylon)

Zeytin bitkisi, aydınlatma ya da Co2 desteği olmadan da yaşamını sürdürebilen akvaryum bitkilerinden biridir. Gereksinimlerinin az olması, dayanıklı bir tür olması nedeniyle akvaryum zeytin bitkisi bakımı oldukça kolay bir türdür.

Akvaryum içerisinde su değerlerinde olağanüstü bir değişiklik olmadığı sürece birkaç dal olarak dikilen bitkinin kısa sürede oldukça dikkat çeken bir forma ulaşması mümkündür. Bu yapısıyla, deneyimli yetiştiriciler ve yeni başlayanlar için isabetli bir seçim olacaktır. Akvaryuma adapte olduktan sonra yeni sürgünlerle gelişen yaprakları güzel bir renk alacaktır.

Zeytin Bitkisi Özellikleri

Bilimsel adı Hygrophila Polysperma olan zeytin, Asya kıtasına özgü, Hindistan ve Butan kökenli güçlü ve adaptasyonu kuvvetli bir sucul bitki türüdür. Vahşi doğada akarsuların sığ bölgelerinde, göletler ve sulak ağaçlık alanların sığ bölgelerinde yetişmektedir.

Yetiştiği bölgelere bağlı olarak değişkenlik gösteren su sertlik derecelerinde, sıcaklık farklılıklarında dahi hayatta kalabilmeyi başarmış bir bitki türüdür. Sığ göletlerde ortaya çıkan yoğun bitki kümeleri su altında bir orman görüntüsünü andırmaktadır.

Vahşi Doğada Hygrophila Polysperma

Vahşi Doğada Hygrophila Polysperma

Hygrophila polysperma “Ceylon” adıyla satılan Sri Lanka’ya özgü kahverengi çeşitleri de vardır. Özellikle Hygrophila polysperma “Ceylon” varyetesi akvaryum hobisinde fazlasıyla popülerdir. Akvaryum zeytin bitkisi özellikleri ve yapısıyla gövdeli bitkiler familyasına dahildir. Boyutları konusuna değinmek gerekirse, uzunluk olarak 10 ila 50 cm arasında büyüme gösterir.

Doğada besin zenginliğinin bol olduğu bölgelerde 50 cm. üzerinde gelişim gösterdikleri nadir boyutlara rastlanmıştır. Genişlik olarak ortalama 10 ile 15 cm arası boyutlarda gelişim gösterir. Akvaryum zeytin bitkisi fiyatları, genel akvaryum bitkileri ile yakın bir değerdedir. Lakin kahverenyi akvaryum zeytin bitkisi fiyatı, yeşil olan bitki formuna kıyasla bir tık daha değerlidir. Çünkü kahverengi Hygrophila Polysperma bitkisi, hobiciler tarafından aranan bir varyetedir.

Zeytin Bitkisi Bakımı

Fizyolojik yapısıyla sağlam aynı zamanda yetiştirmesi oldukça basit olan su bitkisi türü çok az sayıdadır. Hygrophila Polysperma bitkisi de yapısı itibariyle ışık yoğunluğunu çok önemsemeyen, az ışıkta dahi yavaşta olsa büyümeyi sürdüren bir türdür. Co2 bu bitkinin olmazsa olmazı değildir. Co2 desteği olmadan da rahatlıkla bakılabilir. Su sertliğinin büyüme ve gelişme hızında etkisi yoktur. Özetle bu bitki bitkili akvaryum hobisine başlamak için mükemmel bir tercih olacaktır.

Hygrophila Polysperma Fiziki Yapısı

Hygrophila Polysperma Fiziki Yapısı

Akvaryumda bakımı konusunda, akvaryumda ek değişiklikler yapma gereksinimi duyurmayacak bir bitki türüdür. Low-tech tanklarda bakılabileceği gibi canlı doğuran akvaryumlarına ya da tropikal akvaryumlara direkt olarak ekimi yapılabilir. Nitratı etkin bir şekilde tüketen bitki özellikle balık yoğunluğu olan akvaryumlarda gübre desteği olmaksızın gelişim gösterecektir. Göstereceği gelişim aşamasında besin olarak kullandığı nitrat ise akvaryumda stabil seviyelerde kalacaktır.

Hygrophila Polysperma Varyetesi

Hygrophila Polysperma Varyetesi

Yeni ekilen Hygrophila Polysperma kök gelişimini 10 ila 15 gün içerisinde tamamlayacaktır. Kök gelişimi tamamlandıktan sonra profesyonel aydınlatma gibi ekipmanlara ihtiyaç duymadan sıradan bir aydınlatmaya sahip olan tanklarda dahi güzel bir gelişim gösterecektir. Birkaç kök olarak ektiğiniz zeytin bitkisi yaprak erimesi yaşayabilir. Yaprak erimesi sorunu genellikle adaptasyon evresinde ortaya çıkar. Bitkinin akvaryuma adapte olmasının ardından kısa sürede yeni sürgünler vererek onlarca dala sahip olduğunu göreceksiniz.

Işık kaynağınız bitkiler için özel üretilmiş yapıdaysa, akvaryumunuz için Co2 desteği varsa, bunun yanında düzenli bir gübreleme yapıyorsanız bitkinin gelişim hızı şaşırtıcı bir hızda olacaktır. High-tech tanklarda büyüme hızının yüksek olması nedeniyle bitki dağınık bir şekilde gelişim göstereceğinden sık sık budama yapılması gerekmektedir.

Zeytin Bitkisi Su Yüzeyinden Görünüm

Zeytin Bitkisi Su Yüzeyinden Görünüm

Budama ve Çoğaltma

İster low-tech tankta bakılsın isterse high-tech tank içerisinde bakılsın; Akvaryum Zeytin bitkisi çoğaltma işlemi oldukça kolaydır. Akvaryum zeytin bitkisi budama yapılarak yaşlı yaprakların ve dalların ayrılmasıyla birlikte, dağınık büyüyen sürgünlerinde akvaryum içerisindeki farklı noktalara ekilmesi sağlanarak, bitkinin çoğaltılması sağlanabilir.

Tek dal olarak uzayan bitkiniz var ise alt yapraklarında beş-altı adet kalacak şekilde üstten budama yapılarak çoğaltılması da mümkündür. Akvaryum zeytin bitkisi budama işleminin büyüme hızına bağlı olarak kısmı su değişimleriyle bağlantılı periyotlarda ayda bir ya da iki kez yapılması uygundur.

Akvaryum Zeytin Bitkisi

Akvaryum Zeytin Bitkisi

Görünümü bozuk olan hasta olduğuna emin olduğunuz bitkilerde kullandığınız ekipmanı sağlıklı bitkilerinizin budanmasında kullanmayın. Budama işleminde keskin bir makas veya maket bıçağı benzeri steril ekipmanlar kullanılabilir. Sterilizasyon için su ile 1/10 oranında seyreltilmiş çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

Su değişimleriyle paralel olarak budama yapılmasını tavsiye etmemizin nedeni, akvaryumun içinde dağılan bitki parçaların su değişimi esnasında daha rahat toplanmasıdır. Ayrıca budama yapacağınız zaman akvaryum filtre sistemini durdurmanız bitki parçalarının aşırı dağılmasını önleyecektir. Yüzeye toplanan bitki parçalarını su değişimi öncesinde balık kepçesi yardımıyla rahatlıkla toplayabilirsiniz.

Hygrophila Polysperma Orta-Yan Konumlandırma

Hygrophila Polysperma Orta-Yan Konumlandırma

Akvaryum İçindeki Konumu

Hygrophila Polysperma, çoğaltılmasını kolaylaştıran birçok yanal sürgün oluşturur. Yanal sürgünlerin görsel olarak tercihinize bağlı olarak simetrik bir budamayla orta alan konumlandırması için ekimini yapabilirsiniz. Orta alan haricinde hızlı büyüyen yapısı ve 50 cm uzunluğa ulaşabilen boyutlarıyla etkili bir arka plan bitkisi olarak da değerlendirilebilir.

Akvaryum zeytin bitkisi dikimi yapılırken arka plan dışında akvaryumun yan arka köşelerine doğru dikim yapılarak yanlara doğru uzanan güzel bir bitki formu elde edilebilir. Akvaryumda balık veya karides besliyorsanız, bitkinin yoğun formunu çok fazla cılız hale getirmemenizi öneriyoruz. Yoğun bitki formunun oluşturduğu güzel görüntü, beraberinde yavru balıklarınız ve karidesleriniz için bolca saklanma alanı sağlayacaktır.

En Güzel Zeytin Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Hygrophila Polysperma ‘Ceylon’

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 10 – 50+ cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük

Sıcaklık:  16 – 28 °C

pH: 5.0 – 8.5

Gelişim Hızı: Orta – Yüksek

Son olarak; “Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu” konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Bitki Akvaryumu Besin Kaynakları” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞