BitkiBalik.Com

Limon Bitkisi (Hygrophila Corymbosa)

Limon Bitkisi (Hygrophila Corymbosa)

Limon Bitkisi akvaryum şartlarına kolay adapte olan ve hızlı büyüyen bir yapıya sahiptir. Yukarı yönlü büyümekten ziyade enlere doğru dağınık bir şekilde büyür. Bitki, yapraklarının limon ağacındaki yaprakları anımsatan şekli dolayısıyla limon ismini almıştır.

Ülkemizde limon olarak tanınan bitki yetiştiği doğal yaşam alanlarında ve uluslararası akvaryum yetiştiriciliğinde geniş yapraklı tapınak bitkisi olarak tanınmaktadır. Yoğun bitki isteyen hobiciler için idealdir.

Limon Bitkisi Özellikleri

Bitkinin özellikleri konusunda, bakımı kolay olduğundan rahatlıkla yetiştirilebilecek bir bitki türüdür diyebiliriz. Çoğu su parametrelerine kolay adapte olmasından dolayı, yeni başlayanlar için kolay bir tecrübe olacaktır. Küçük akvaryumlarda geniş yaprakları ve büyük formu dolayısıyla sıklıkla budama gerektirebildiğinden büyük boyutlu akvaryumlarda bakılması önerilir.

Akvaryum Limon Bitkisi Özellikleri

Akvaryum Limon Bitkisi Özellikleri

Bilimsel adı Hygrophila Corymbosa olan bitki; Malezya, Tayland ve Singapur gibi Güneydoğu Asya ülkelerine özgüdür. Endemik bir bitki olmadığından habitatı Asya bölgesi ile sınırlı değildir. Amerika ve Meksika’nın bazı bölgelerinde çeşitli varyeteleri bulunmaktadır.

Yetiştiği bölgelerde bilimsel adı dışında “Tapınak Bitkisi, Dev Higro, Hygrophila Corymbosa Siamensis” ortak isimleriyle de tanınmaktadır. Hemen her su parametresine adapte olabilen yapısı sayesinde diğer ekolojik bölgelerde, tropikal akvaryumlarda rahatlıkla yaşamını sürdürebilir. Bu yapısıyla botanik ve peysaj bitkisi yetiştiriciliğinde tercih edilen bitki süs havuzu tasarımlarında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde bu kadar yaygın olmasının temelini bitki yetiştiriciliği, bahçecilik ve su ürünleri ticareti oluşturur.

Vahşi Doğada Hygrophila Corymbosa (Büyüyerek Su Dışına Uzanmış)

Vahşi Doğada Hygrophila Corymbosa (Büyüyerek Su Dışına Uzanmış)

Hygrophila Corymbosa doğal ortamında yeşil yapraklarıyla yoğun ve dolgun yapılı bir görünüme sahiptir. Küçük balıkların oluşturduğu kolonilerin barınması ve yavru balıkların saklanması konusunda bitkinin su altında oluşturduğu ormanlar ev sahipliğini üstlenmektedir.

Bitki balıkların barınma alanları olmasının yanı sıra, bulunduğu habitat içerisinde oksijen üretimi konusunda yadsınamaz bir paya sahiptir. Vahşi tabiatında yapraklarının yeşil rengi ışığın yoğunluğuna bağlı olarak pembe ve mor tonlarında değişen reaksiyonlar göstermektedir.

Limon Bitkisi Bakımı

Hygrophila Corymbosa, akvaryum ortamında 15-20 cm uzunluğa kadar büyüyebildiği gibi iyi bir bakımla 60 cm ve üzeri boyutlara ulaşabilir. Yaprakları canlı yeşildir, ancak farklı dalga boyların ışığa maruz kaldıklarında daha koyulaşabilir ya da doğal ortamlarındaki gibi ışığa reaksiyon gösterebildiğinden, renk değişimleri söz konusu olabilir. Bazen, bitkinin rengi ışığın yoğunluğuna verdiği reaksiyona bağlı olarak yapraklar pembe veya mor renklerine dönebilir.

Işık yoğunluğunun yanı sıra uzayan bitkinin su yüzeyine yakın kısımları da ışığın şiddetine direkt maruz kaldığından yine yapraklarda mor renge dönüşmeler gözlemlenebilir. Aydınlatma ve ışığa bağlı olan renklenme su içerisindeki demir oranına bağlı olarak da değişkenlik gösterir.

Hygrophila Corymbosa Varyetesi

Hygrophila Corymbosa Varyetesi

Akvaryum limon bitkisi bakımı yapılırken, yeterli düzeyde ışık kaynağı ile bitki hızlı bir büyüme eğilimi gösterdiğinden fazladan NPK gübrelemesi ve Co2 ihtiyacı da söz konusu olacaktır. Zengin bir taban kurulumu hayati öneme sahiptir.

Önceki paragrafta belirttiğimiz renk reaksiyonlarının elde edilebilmesi için kademeli olarak ışık yoğunluğunun arttırılması, kırmızı tondaki ışık oranının fazla olduğu bir aydınlatma kullanılması gerekecektir. Bunun yanı sıra demir gübre dozajının da mümkünse sudaki demir oranı test edilerek kademeli olarak arttırılması bronzlaşmayı destekleyici olacaktır.

Hygrophila Corymbosa Bronzlaşan Yapraklar

Hygrophila Corymbosa Bronzlaşan Yapraklar

Akvaryum içerisinde bakımı yapılırken sudaki besinlerden özellikle potasyum ve demir minerallerinin varlığı oldukça önemlidir. Bitki, potasyum ve demir eksikliği konusunda oldukça duyarlıdır. Yaprakların üzerinde nokta şeklinde delinmeler ve erimeler gözlemlenmesi durumunda, bitkinizi potasyumun eksik olduğuna dair alarm veriyor demektedir.

Ayrıca kimi zamanda yapraklarda yeşilden sarıya dönen bir renk tonuyla birlikte koyu yeşil damarlar görülebilir. Bu noktada ise bitki demir eksikliği belirtileri göstermektedir. Gerektiği kadar gübre dozlaması yapılarak eksiklik belirtilerinin giderilmesi sağlanabilir. Benzer şekilde, bazı makro besinlerin çok düşük olması halinde hızlı büyüyen bitki türlerinde olduğu gibi farklı eksiklik belirtilerinin gözlemlenmesi ve bodur büyüme problemi ortaya çıkabilir.

Akvaryum Limon Bitkisi Budama ve Dikimi

Akvaryum Limon Bitkisi Budama ve Dikimi

Limon Bitkisi Budama

Hygrophila Corymbosa gelişim hızı dolayısıyla dağınık bir büyüme göstermektedir. Büyüme esnasında oluşan yeni sürgünler ile birlikte yaşlı yapraklarda bozulmalar ve eski dalların erimesi gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Akvaryum limon bitkisi budaması, yaşlanmış yaprakların temizlenmesini sağlayarak, bitkinin ilk gün ki canlılığıyla büyümesini destekler. Detaylara bakıldığında bakımı ilk başta uğraştırıcı gibi görünecektir. Ancak uzun vadede oturmuş su şartlarına adapte olan bitki, budama işleminin düzenli yapılmasıyla cezbedici güzelliğe sahip bir form oluşturacaktır.

Akvaryum Limon Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Akvaryum limon bitkisi çoğaltma işlemi üstten yapılan budama sonrasında elde edilen dalların farklı noktalara ekiminin yapılmasıyla gerçekleştirilebilir. Çoğaltma işleminde budadığınız dalların en alt yapraklarını keserek ekim yapmanız bitkinin daha çabuk köklenmesini sağlar. Ayrıca budanan dallar yaprakları kesilmeden ekildiğinde, gömülen yapraklar bozularak bitkinin dallarında da bozulmalara neden olabilecektir.

Hygrophila Corymbosa Orta-Arka Plan Konumlandırma

Hygrophila Corymbosa Orta-Arka Plan Konumlandırma

Akvaryum İçindeki Konumu

Akvaryum Limon Bitkisi dikimi yapılırken, hızlı büyüyen ve geniş yapraklarıyla büyük ebatlara ulaşabilen özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü konumu itibariyle büyüdüğünde etrafındaki bitkilerin ışığını kesmesi durumunda gölgede kalan bitkilerin gelişimi durabilir. Ayrıca bitki ekilirken çok sık dikilmemelidir. Büyüyen dallar çok sık olduğundan alt katmanlardaki yaprakların ışığını kesecektir.

Bu durumda bitkinin alt yapraklarının dökülmesine neden olacaktır. Budama şekline göre boy sınırlaması yapılarak orta alan bitkisi olarak konumlandırmak mümkündür. Genel olarak orta-arka bölgelerde konumlandırılan bitkinin arka plan bitkisi olarak değerlendirildiği tasarımlarda bulunmaktadır.

En Güzel Akvaryum Limon Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Hygrophila Corymbosa

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 20 – 60 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Orta

Sıcaklık:  °C

pH: 6.0 – 8.0

Gelişim Hızı: Yüksek

Son olarak; “Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Bitki Akvaryumu Besin Kaynakları” konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet Sait dedi ki:

    Abi bu bitkiler suyun üstüne çıktıktan sonra çiçek verebiliyor kendi alvaryumum da yetişen limon bitkisi çiçek açtı


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞