BitkiBalik.Com

Killifish

Killifish

Dünyadaki hemen hemen her türlü ılıman sıcak su iklimine sahip bir yerde bir “Killifish” türüne ya da var olduğuna dair fosil kayıtlarına rastlanmaktadır. Türler birbirine benziyor gibi görünse de renklenme ve yüzgeç bakımından farklılık gösterir.

Killifish balıkları canlı doğuran familyası ile yakından ilişkili olmalarına rağmen, yumurta bırakan balıklardır; ancak gezegendeki diğer balıklardan farklı bir yumurtlama şekline sahiptirler. Bıraktıkları yumurtalar kuraklık dönemlerinde nemli ortamda muhafaza edilerek, toprağın suyla tekrar buluşmasında mucize olurcasına canlanmakta ve yeni bir neslin temelini oluşturmaktadır.

Killifish, yumurtlama konusundaki bu yapısı dolayısıyla “Magic Fish” olarak “Sihirli Balık” ismiyle de anılmaktadır ve akvaryum hobisinde sihirli balık kiti ürünleri oldukça popülerdir. Yıllardır bu garip renkli kısa ömürlü küçük balıkların nereden geldiği ya da neden ılık suya sahip her habitatta evrimleştikleri hakkında spekülasyonlar dolaşmaktadır.

Meteorlar, uzaylılar ve Atlantis hakkında komplo teorileri bile var olsa da bilime ve bu doğa harikası canlılar hakkında bilinen gerçeklere odaklanmalısınız. Killifish fiyatları ve bakımı konusunda ele alındığında, son derece makul istek ve değerler sahip balıklar arasındadır. Bu yazımızda killish bakımı, özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında bilgilere ve püf noktalara değineceğiz.

Killifish

Killifish

Killifish Özellikleri ve Habitatı

Killifish balığı, çok farklı üreme şekillerine sahip olmasına rağmen, canlı doğuranlarla (lepistes, moli, plati ve kılıç kuyruk) çok yakından ilişkilidir . Killifish, Amerika Birleşik Devletleri’nden Orta Amerika’dan Güney Amerika’ya Arjantin’e kadar çok yaygın bir şekilde dağılmıştır. Eski Dünya’da, Afrika’da, Japonya da dahil olmak üzere Uzak Doğu’da, Orta Doğu’da ve hatta Güney Avrupa’da çeşitli türü bulunmaktadır. Akvaryumda popüler olan türlerin yaygın fakat birbirinden farklı habitatları vardır.

Havuzlarda, bataklıklarda ve akarsularda yaşayan tropikal yağmur ormanlarının bölgelerinden gelen türleri bulunmaktadır. Suyun direkt güneş ışığına maruz kalmaması için kalın bir orman vardır, böylece bu balıklar alt taraftaki sıcaklıkları 20 C ila 23 C arasında değişen sıcaklık seviyelerinde bulunmakta, düşük aydınlatmayı tercih etmektedir. Bu tür habitatlardan gelen balıklar genellikle yumurtalarını yüzen bitkilerin ayaklarına(alt kısımlarına) koyarak yumurtlar. Yaygın olarak “Aphyosemion” ve “panchax”bilimsel adıyla anılan türlerin çoğu bu şekilde ürer.

Doğal Habitat

Doğal Habitat

Diğer ve daha popüler killifish türleri tropik savanlardaki havuzlarda yaşar ve havuzlar kurak mevsimde kurur. Balık kuraklık dönemlerinde yumurtalarını gömer. Gölet kurudukça ebeveynler ölür, ancak yumurtalar çamurun derinliklerine iki veya üç santimetre gömülür ve yağmurların ıslak mevsimde veya bazen bir yıl sonra geri gelmesinden bir süre sonra canlanarak yavru killifish balığı oluşur.

“Sihirli balık” olarak anılmalarının temelini bu yaşam döngüleri oluşturur. Sihirli balık yetiştirme kiti içerisinde bulunan torf/turba dokusu içerisinde canlanmaya hazır killifish yumurtaları bulunmaktadır. Yumurtaların suyla buluşmasından sonra ortaya çıkan balıklara sihirli balık adı verilmiştir. Killifish, nam-ı diğer “sihirli balık” balık yetiştirme kitlerine dahil olduktan sonra akvaryum hobisinde bilinen bir tür haline gelmiştir.

Killifish Görünümü

Killifish ‘in görünüşü çok çeşitlidir fakat çoğunun ortak yanı, parlak renkleri ve canlı desenleridir. Erkeklerin renkleri dişilere oranla çok daha parlak ve canlı biçimdedir. Kafalarının üstü daha düz, ağızları yüzlerinin ucunda dişleri uzun, kavisli ve sivri yapıdadır. Türlerin çoğunun yuvarlak pulları vardır ve dikenleri yoktur. Çoğu ince ve pike şeklindedir, bu da onları harika yüzücüler yapar. Bazıları kısa yuvarlak yüzgeçlere sahip daha silindirik şekilli bir gövdeye sahipken, bazı türleri uzun geniş yüzgeçlere sahiptir.

Killifish Cinsiyet Ayrımı

Killifish Cinsiyet Ayrımı

Vücut şekli türlere bağlı olarak değişir, ancak hepsinin vücutlarının arka yarısına doğru ayarlanmış bir sırt yüzgeci vardır. Çoğu türde, erkeklerde daha büyük dorsal ve anal yüzgeçler vardır. Daha büyük ve daha küçük türleri olsa da boyutları ortalama 4-6 cm. aralığındadır. Daha küçük türlerden bazıları Cüce Madeka ( Oryziasminutillus ) ve Hummingbird Lampeye ( Poropanchaxmyers ) uzunluğu 2-3 cm. den daha azdır.

Davranış Yapısı

Killifish türlerinin birçoğu barışçıl ve topluluk tanklarında iyi geçinen balıklardır. Sadece erkekler hemcinslerine karşı agresif olabilirler. Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz, sadece bir tür tankta bir çift Killi tutmanızı öneririz. Bununla birlikte, deneyimli ve bir killifish grubunu daha büyük bir tankta tutmak istiyorsanız, bol miktarda saklanma alanı sağlamalısınız. Alternatif olarak, küçük boyutlu akvaryumlarda sadece bir erkek olabilir, bununla birlikte istediğiniz kadar dişiyi bir arada tutabilirsiniz.

Killifish - Rasbora Akvaryumu

Killifish – Rasbora Akvaryumu

Killifish Hangi Balıklarla Yaşar?

Killifishler uyumlu balıklarıdır ve neon tetra, rasbora, ve çoğu canlı doğuran türleri gibi benzer su koşulları gerektiren diğer küçük, huzurlu türlerle birlikte beslenebilirler. Yavru balıklarınız içinde yeterli saklanma alanı bulunduğundan emin olun. Bu balıklarının ilginç olan bir davranışı vardır. Neredeyse hemen hepsi inanılmaz zıplama yeteneğine sahiptir. Küçük bu canlılar küçük boyutu göz önüne alındığında, çok küçük boşluklardan atlayabilirler. Bu nedenle olası kaza ve kayıpları önlemek amacıyla tankınızı bir kapakla kapattığınızdan ve güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Killifish Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Bu bölüm uygun tank koşullarına genel bir bakış sunacaktır. Vahşi doğada çok çeşitli yerlerde yaşarlar ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle doğal ayarlarını bir tank ayarına kopyalamak çok zor değildir. Tank boyutu ve kurulumu, kaç balık tutmak istediğinize ve onları tutmak için nedenlerinize bağlı olacaktır. Tankınızda, çoğunlukla yüzen bitkiler olmak üzere bol miktarda canlı bitki bulunmalıdır.

Sığ ve yüzey hareketi az seviyede olan akvaryum koşulları sağlanmalıdır. Tank zemini boş olabilir, ancak çoğu insan zemin örtüsü kullanmayı tercih eder. Çakıl kullanmayı seçerseniz, suyu sertleştirmeyecek bir tür seçmelisiniz. Fakat dip yumurtlama yapmak istiyorsanız çakıl kullanmayın, bunun yerine turba kullanabilirsiniz (gübre, katkı maddesi veya ilaç içermediği sürece).

Killifish Tankı

Killifish Tankı

Tankınızın su koşulları tamamen içinde yaşayan türlere bağlıdır. Killifish türlerinin çoğunluğu 22-24 °C su sıcaklığı gerektirir, sadece tek bir tankınız varsa düzenli bir akvaryum ısıtıcısı kullanabilirsiniz. Fakat her türün tankındaki pH dengesi farklıdır, çünkü her tür her biri farklı bir tercihe sahiptir. Örneğin, bazıları yumuşak asitli sulardan, bazıları ise sert alkali sularda yaşamaktadır. Aydınlatma yine türlere bağlıdır; fakat çoğu tür düşük aydınlatma tanklarını tercih eder. Küçük bir tanka sahip olmayı seçerseniz, büyük olasılıkla bir filtre kullanmanız gerekecektir (sık sık küçük su değişiklikleri yapmak istemezseniz). Filtre atıkları ve toksinleri parçalayacaktır. Küçük bir tankta kullanılan en yaygın tip, filtre süngeri veya filtre yünü ile basit bir kutu filtresidir.

Killifish Beslenmesi ve Diyeti

Bu balıklar çoğunlukla etobur canlılardır ve doğal ortamlarında kabuklu hayvanlar, böcek larvaları ve solucanlarla beslenir. Bazıları omnivordur ve diyetlerine alglerde dahil olmaktadır. Killifish akvaryumda beslenirken canlı yiyeceklere ihtiyaç duyar, bu nedenle canlı yiyecek sağlayamazsanız veya bu ihtiyaçlarını pul yemler ile geçirebileceğinizi düşünüyorsanız bu canlılar sizin için doğru balık değildir. Killifish yemi ve beslenmesi konusunda çeşitli ve dengeli bir diyet sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, birçok deneyimli balık yetiştiricisi, balıklarının tam beslenme gereksinimlerini karşılayabilmek için kendi yemlerini yapmayı/üretmeyi seçmektedir.

Canlı Yem Diyet Menüsü Örneği

Canlı Yem Diyet Menüsü Örneği

Yetişkin Killifish Ne Yer?

Salamura Karides; çoğu killifish türü tarafından kolayca alınan iyi bir besin kaynağıdır. Dondurulmuş salamura karidesi de deneyebilirsiniz.

Daphnia(Su Piresi); birçok üretici bu canlı yemi kullanır. Havuzlardan kültürlenebilir veya toplanabilir, ancak tek besin kaynağı olarak kullanılmamalıdır, çünkü fazlası müshil olarak işlev görebilir.

Sivrisinek Larvaları; sadece mevsimsel olarak kullanılabilir, havuzlardan toplanabilir. Yosunla yeşil hale gelmesi için bir kap su bırakarak kültürlenebilir, ancak tam bir yaşam döngüsüne ve sivrisinek haline dönüşmelerine izin vermemeye dikkat etmelisiniz.

Tubifex Solucanlar;  mağazalardan satın alınabilir, mükemmel bir protein kaynağıdır, fakat hastalık taşıyabilir. Hastalığın ya da enfeksiyonların oluşmasını engellemek için temiz olduğunun emin olunmalı veya başka bir canlı yem alternatifi tercih edilmelidir.

Beyaz Solucanlar; güzel bir besin kaynağı olmasına karşın yağlı olabilir, bu yüzden özel bir gıda kaynağı olmamalıdır.

Killifish yemi olarak, belirttiğimiz canlı yem kaynakları dışında dana yüreği ve bazı kuru gıdalar gibi beslenme öğünlerine dahil edilebilecek başka gıdalar da bulunmaktadır. Akılda tutulması gereken en önemli şey canlı yem beraberinde çeşitli bir diyet sunulması gerektiğidir. Killifish yavruları için başlangıç besini olarak artemia tercih edilebilir. Gelişim süreçlerinde artemia ile birlikte su piresi ve ağız yapılarına uygun canlı yemler verilebilir.

Killifih Üretimi

Üretimleri çok kolaydır ve bu belki de akvaryum hobisinde bu denli popüler olmalarının ve büyük bir hayran kitlesine sahip olmalarının en önemli nedeni de budur. KÜretim yapmak istiyorsanız, iki farklı üreme tipi olduğunu bilmek önemlidir. Bunlardan biri yıllık üretim; Diğeri ise yıllık olmayan üretimdir.

Killifish Yumurtaları

Killifish Yumurtaları

Yıllık Killifish Üretimi

Yıllık türlerin doğal habitatlarında bulundukları su havzalarında her yıl ölürler, çünkü su kütleleri her yıl tamamen kurur. Bunun bir sonucu olarak, yıllık killifish hızlı bir şekilde büyümek ve cinsel olarak olgunlaşmak üzere gelişmiştir. Bu balıklar genellikle birkaç hafta içinde çok hızlı bir şekilde büyümeye ve cinsel olgunluğa erişmeye adapte olmuşlardır. Yumurtasını turba yosununa bırakır ve kuraklık sonrası su geri döndüğünde, yavrular yumurtadan çıkar.

Killifish Embriyo

Killifish Embriyo

Akvaryum ortamında, kumları olan küçük bir üreme tankına veya yumurtalarını gömebilecekleri bir turba yosunu alt tabakasına ihtiyaç duyacaklardır. Yumurtalar bırakıldıktan sonra su ve ebeveynler çıkarılmalı ve yumurtaların bulunduğu yüzey yaklaşık 3 ay boyunca ılık ve nemli tutulmalıdır. Bu süreden sonra tekrar su eklenebilir ve yavrular yumurtadan çıkarak yeni bir yaşam döngüsü oluşturabilir. Yıllık türlerin akvaryumda ortalama 2 yıla kadar ömrü vardır.

Killifish Yavruları

Killifish Yavruları

Yıllık Olmayan Killifish

Yıllık türün aksine, yıllık olmayan türlerin doğal yaşam alanı her yıl kurumaz. Sonuç olarak, yumurtlamayı doğrudan su içerisinde gerçekleştirir. Yıllık olmayan türler için, tanklarına fazladan bir kum katmanıza gerek yoktur. Bazı yetiştiriciler tanklarına ince yapraklı bitkileri koyarak üretim gerçekleştirmektedir. Lakin bu şekilde yumurtaları bitkilerden çıkarmak zor olabilir. Bitkileri dahil ederek retim gerçekleştirmek isterseniz, killifish yumurta bıraktıktan hemen sonra, yumurtaları yemelerini önlemek için çıkarmanız gerekecektir. Uzun ömür açısından yıllık olmayan türler, yıllık emsalleri kadar hızlı büyümemektedir.

Akvaryumdaki balıklarınız için canlı yem fikirlerine ihtiyacınız varsa;

“Artemia” hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

“Su Piresi” konusunda kapsamlı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Killi Fish Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞