BitkiBalik.Com

Yuka Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yuka Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Avize çiçeği olarak da bilinen yuka çiçeği bakımı, salon bitkileri arasında oldukça popülerdir. Sağlıklı bakıldığında yemyeşil sert ve uzun yaprakları, beyaz ve salkın şeklinde minik çiçekleri, sağlam gövdesi ile oldukça dekoratif bir bitkidir.

Anavatanı Amerika ve Karayipler’ in sıcak, kuru bölgeleri olan yuka, kuşkonmazgiller familyasından yıllık bir çalıdır. Yuka çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sorusuna yanıt verirken çiçeğin fazla sulanmayacağını hatırlatmakta fayda var. Bu yazımızda yuka çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Konusunu ele alacak, bakımı konusunda püf noktalara değineceğiz.

Evde Yuka Çiçeği Nasıl Bakılır?

Yuka çiçeği bakımı için önemli ipuçlarını sizin için bir araya getirdik:

 • Yuka çiçeği sonbahar ve kış aylarında haftada bir kez, toprağı suyu çekene dek, çok aşırıya kaçmadan sulanmalı ve tabana bırakacağı atık su dökülmelidir. Çiçek ilkbahar ve yaz aylarında haftada iki kez sulanabilir.
 • Avize çiçeği direkt güneş ışığına maruz kalmayacağı, özellikle sabahları bol ışık alacağı ortamlarda çok hızlı büyür.
 • Bulunduğu ortamda kesinlikle aşırı rüzgara ve cereyana kalmamalıdır. Yaprakları hava akımlarına ve rüzgara karşı hassastır.
 • Günün aynı saatlerinde sulanmaktan hoşlanır ayrıca eğer güzel büyüyorsa ve yerini sevmişse, yerinin değiştirilmesini istemez.
Yuka Bitkisi Bakımı

Yuka Bitkisi Bakımı

Yuka Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Yuka sadece dekoratif salon bitkisi olarak bakımı yapılan bir çiçek değildir. Özellikle Amerika’ da kök sebze olarak tüketimi yapılmakta, besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Ve vücutta toksin attırdığı, cildin tazelenmesinde etkili olduğu, kolestrolü düşürerek yüksek tansiyonun düzenlenmesinde yararı yuka bitkisinin faydaları arasındadır.

Alternatif tıp alanında şeker, yüksek tansiyon, migren, sindirim sorunları ve iltihap gidermede faydalı olan ilaçların içeriğinde kullanılmaktadır. Ayrıca saçlarda kepek sorunu ile savaştığı için şampuan ürünlerinin bir çoğunun üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca yuka çiçeğinin faydaları arasında:

 • Şeker hastalığının ilerlemesini durdurucu etkisinin olması,
 • Özünde bulunan bitkisel içeriğin migren ağrısı ve lokal baş ağrısı üzerinde rahatlatıcı etkisi,
 • Bağışıklığın kuvvetlenmesi ve toksik serbest radikallerle mücadelede etkili olması,
 • Kolesterol düşürücü yapısıyla ile yüksek kolesterole karşı etkisi,
 • Sağlıklı dolaşımın sağlanmasına yardımcı olması,
 • Bitkisel tedavi olarak kolit hastalığına karşı etkili olması ve sindirim sistemi üzerindeki düzenleyici etkisi,
 • Kronik hastalıklara zemin hazırlayan iltihabi hastalıklarla mücadelede faydalı olmasıyla birlikte antienflamatuar etkiye sahip olması bulunmaktadır.
Yuka Çiçeği Faydaları

Yuka Çiçeği Faydaları

Yuka Çiçeği Çeşitleri

Yuka çiçeği çok sayıda türe sahiptir. Aloe yuka ya da İspanyol süngü, kumlu topraklarda yetişir. Çakıllı yerlerin doğal bitki örtülerinden Arkansas yukası, Kuzey Amerika’ nın önemli bir florasıdır. Daccata yukası, çok kısa gövdeye sahiptir ve çoğunlukla Günaybatı ABD’ nin çöllerinde görülür. Bunlardan başka, mavi yuka, sarkık yapraklı yukka, Palma çinidir. Ülkemizde yaygın biçimde yetişen yuka türü ise beyaz çiçekli atkestanesidir.

Yuka Çiçeği Fiyatları

Yuka çiçeği, dayanıklı bir salon bitkisidir. Gösterişli özelliği, sağlam duruşu ile çok tercih edilir. Yuka çiçeği fiyatları, ortalama salon bitkisi fiyatlarının biraz üzerindedir ve fiyatı belirlenirken kaç dallı olduğu önem kazanır. Yuka çiçeği fiyatları ortalama şu şekildedir:

 • Tek gövdeli yuka ortalama 100-150 Lira’ dır. Kısa bir yuka çiçeği 60 Lira’ ya da bulunabilmektedir.
 • İki köklü yuka çiçeği fiyatı 150-250 arasında değişir. İri ve canlı üç köklü yuka çiçeğinin fiyatları 300 Lira’ ya kadar çıkmaktadır.
 • Üç dallı yuka çiçeği fiyatı 180-200 Lira’ dan başlamaktadır.
 • Dörtlü yuka çiçeği fiyatları 400 Lira’ dan başlamaktadır.
 • Beş gövdeli yuka çiçeği fiyatları 500 Lira’ dan başlamaktadır.
Salon Bitkisi Yuka

Salon Bitkisi Yuka

Yuka Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalı?

Yuka bitkisinin saksı seçimi önemlidir. Çok küçük ya da çok büyük saksıya ihtiyaç durmaz. Saksı toprağının drenajı yüksek olmalıdır. Gevşek bir toprak kum ya da perlit ile desteklenebilir. Ayrıca yuka bitkisi toprağı karışımı hazırlanırken ponza taşının tercih edilmesi de faydalı olacaktır.

Yuka Çiçeği Nasıl Budanır?

Yuka yaz aylarına doğru budanmalı ve budama esnasında doğal olarak kurumaya bırakılmalı ya da özel ilaçları ile kurutulmalıdır. Yuka bitkisinin yan dallarından budama işlemi oldukça kolaydır. Yuka çiçeği budama işlemi sırasında dikkatli davranılmalı ve mümkünse budama tek hamlede yapılmalı ayrıca mutlaka steril bir maket bıçağı ya da jilet kullanılmalıdır.

Yuka Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Yuka Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Yuka Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sağlıklı gelişen yuka bitkisi genellikle kökten dallar verir. Kökten çıkan dallar bahar aylarında toprağa verilerek yuka çiçeği çoğaltma işlemi yapılabilir. Çoğaltma için en bilinen ve ekili bir diğer yol da çeltikleme ile yapraktan çoğaltmadır. Yaprak temiz bir jiletle kesilmeli ve kurumadan toprağa verilmelidir.

Yuka Çiçeği Yaprak Sararması

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de “Yuka çiçeği yaprakları neden sararır?” Sorusudur. Bitkilerin yapraklarındaki sararma ve kuruma gibi durumlar genellikle ters giden şeylerin işaretidir. Yuka bitkisi yapraklarında sararma ve kuruma sorunlarının başlıca nedenleri:

 • Aşırı Sulama: Yuka aşırı sulanması durumunda köklerin çürümesi söz konusu olacağından bu durum yapraklarında sararma olarak kendini gösterecektir.
 • Aşırı Sıcaklık: Kışın bulunduğu ortamın fazla sıcak olması veya yazın sıcak odada havasız şekilde kalması yapraklarında sararma ve kuruma gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır.
 • Güneşe Maruz Kalma: Bitkinin direk yakıcı güneş ışığına, özellikle de öğlen güneşinin ışığına maruz kalması yapraklarında yanmaya bağlı sararma ve kurumaya sebep olabilir.
 • Hatalı Saksı Değişimi: Saksı değişimi yapılırken bitki köklerinin dağıtılmadan ve zedelenmeden başka bir saksıya nakil edilmesi gerekir. Hasar gören ve dağıtılan köklere bağlı olarak yeni saksıya adaptasyon sürecinde biktinizin yapraklarında sararma ve kurumlar oluşabilir.
 • Doğal Sararma: Yaprakların yaşlanarak sararması ve kuruması doğal etmenlerden dolayı oluşmaktadır. Fakat genellikle alt yapraklarda söz konusu olacaktır.

Yuka Çiçeği Bakımı Püf Noktaları

 • Sulama konusunda dikkatli olunmalı aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Sulama kışın haftada bir kez yazın ise hava sıcaklığına ve saksıdaki toprağın kuruma hızına bağlı olarak haftada iki ila üç kez aralığında yapılabilir.
 • Sulama sonrasında köklerde çürüme ve mantarlaşmayı engellemek için saksı tabağındaki fazla suyun dökülmesi gerekir.
 • Sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için sararan yapraklar zaman zaman budanmalıdır.
 • Uzatan dalların budanması durumunda ise budama yapılan gövde bölümündeki boş kısımın hastalanması engellemek amacıyla budama noktası mum gibi materyaller yardımıyla kapatılmalıdır.
 • Evin içinde bitkiyi konumlandırağınız alanın direkt güneş ışığına maruz kalmayan ve gün ışığından yarı gölge şeklinde yararlanan alanlar olmasına dikkat ediniz.
 • Bitkinin her yandan gün ışığından faydalanmasını sağlamak amacıyla haftada veya on günde bir ışığa göre yön değişimi yapmak faydalı olacaktır.
 • Altı ayda bir kez bahar başlangıcı ve bahar sonuna denk gelecek şekilde sıvı çiçek gübreleri kullanarak bitkinize besin takviyesi sağlayabilirsiniz.

En Güzel Yuka Bitkisi Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞