BitkiBalik.Com

Kaktüs Güneşi Sever Mi?

Kaktüs Güneşi Sever Mi?

Kaktüs güneşi sever mi? Sorusu evde kaktüs yetiştirenler, hediye kaktüs alanlar ve kaktüs bitkisinin bakımına yeni başlayanlar tarafından fazlasıyla merak edilen bir konudur.

Genel olarak kaktüsler bol güneş alması gereken bitkiler olarak kabul edilir. Fakat kaktüslerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için türlerin gereksinimlerine göre güneş ışığı alması sağlanmalıdır. Bakımını yaptığınız türler hakkında kısa bir araştırma yaparak ihtiyaç duyduğu güneş ışığı miktarını ve zamanlamasını planlayabilirsiniz.

Bu yazımızda kaktüs güneş almalı mı? Konusunu araştıranlar için, okurlarımız tarafından sık sorulan soruları alt başlıklar halinde ele alarak yanıtlamaya çalışacağız. Ayrıca kaktüs güneş yanığı tedavisi konusunda püf noktalardan bahsedeceğiz.

Kaktüs Güneş Işığı İster mi

Kaktüs Güneş Işığı İster mi

Kaktüs Güneş Işığı İster mi?

Kaktüs bitkileri botanik bilimi bakımından çöl iklimlerine dayanıklı ve güneş ışığı yüksek olan bitkiler olarak nitelendirilir. Dolayısıyla kaktüs yetiştirenler, güneş ihtiyacı fazla düşüncesiyle bitkilerini direkt güneşe koymaktadır.

Kaktüs yetiştirmek isteyenler ise, kaktüs güneş almazsa ne olur? Düşüncesiyle kaktüs güneşsiz yaşar mı? Tedirginliği yaşamaktadır. Hatta güneş sevmeyen kaktüs türlerinin bakımını yapmayı düşünen kişilerin sayısı da bir hayli fazladır.

Kaktüs Güneş Almalı Mı

Kaktüs Güneş Almalı Mı

Kaktüs gün ışığı konusunda hassas bir bitki türüdür. Yani tüm kaktüs türleri için güneş ışığı olmazsa olmaz değildir. Işık ihtiyacı yüksek olan bir kaktüs direkt güneş ışığı isterken, farklı bir kaktüs türü için sadece yetiştirildiği ortamın aydınlık olması yeterli olabilir.

Doğal ortamlarından alınarak ehlileştirilen kaktüs türlerinin bakım gereksinimleri zamanla değişkenlik göstermiştir. Haliyle güneş ve ışık ihtiyacı türlerin gereksinimlerine bağlı olarak belirlenecek, kaktüs güneşi sever mi? Sorusu kaktüsün türüne göre farklı yanıtlar bulacaktır.

Kaktüs Güneş Görmezse Ne Olur?

Kaktüsler bitki türlerinin bir çoğu gibi hiç aydınlık olmayan ortamlarda yaşayamazlar. Pencereniz odanızı aydınlatıyorsa veya ofisiniz gündüzleri yeterince aydınlık oluyorsa kaktüs yetiştirmeniz mümkündür. Dolayısıyla, kaktüs güneş almalı mı? veya kaktüs güneşsiz yaşar mı? Diye soracak olursak, cevabı tabi ki yaşar olacaktır.

Kaktüs Güneş Görmezse Ne Olur

Kaktüs Güneş Görmezse Ne Olur

Direkt güneş ışığına ihtiyaç duyan türlerin, güneş ışığı bakımından yetersiz lakin aydınlık bir ortamda bakımı yapıldığında kaktüsün büyüme hızı yavaşlayacaktır. Toprağı uzun süre nemli kalacak ve geç kuruyacaktır. Bu nedenle sulama konusunda dikkatli olunmalıdır.

Dikensiz kaktüs türleri ve sukulent türler gibi yarı gölgede bakımı yapılması gereken bir kaktüs türüne sahipseniz, kaktüs güneşsiz yaşar mı? Diye tedirgin olmanıza gerek yoktur. Yarı gölge ortamda bakılması gereken kaktüsler için perdenin arkasından odayı aydınlatan gün ışığı yeterlidir.

Kaktüs Güneş Yanığı

Kaktüs Güneş Yanığı

Kaktüs Güneş Yanığı Tedavisi

Kaktüsler dayanıklı türler olsa da önceki başlıklarda bahsettiğimiz üzere güneş ışığı konusunda hassas türlerdir. Güneş ışığı ihtiyacı yüksek olan bir türün direkt güneşe maruz kalması sorun olmazken, ortalama ışık ihtiyacına sahip bir türün sıcak ve kurak bir iklimde maruz kaldığı güneş ışığı son derece zararlı olabilir.

Kaktüs bitkisi ihtiyacından fazla güneş ışığına maruz kaldığında, dokusu üzerinde sararma ve kurumu gibi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle en fazla güneşe maruz kalan kısımlarında ciddi bir sararma oluşur. Bu soruna, kaktüslerde güneş yanığı adı verilir.

Kaktüs güneş yanığı epidermin dokusunun aşırı güneşe bağlı olarak yanması anlamına gelir. Başlangıçta hafif sararma halinde kendini gösteren sorun, ilerleyen süreçte sararan dokunun kurumasıyla ilerler. Güneş yanığı olan kaktüs, uzun süre güneşe maruz kalması halinde dokulardaki hasar ilerleyerek; bitkinizin ölmesine neden olacaktır.

Kaktüs Güneş Yanığı Tedavisi

Kaktüs Güneş Yanığı Tedavisi

Kaktüs güneş yanığı nasıl geçer? Güneş yanığı olan kaktüs, size bulunduğu ortamdan memnun olmadığını belirten bir uyarı göstermektedir. Dolayısıyla kaktüs güneş yanığı tedavisi için en başta güneşte yanan kaktüs, maruz kaldığı güneş ışığından uzaklaştırılmalıdır.

Kaktüslerde güneş yanığı tedavisinde, gölge ortamlardan faydalanarak kaktüsü güneş ışığından uzaklaştırabilirsiniz. Tercihiniz sabahları yakıcı güneşin değmedi mümkünse öğlen sıcağında yarı gölge olan ortamlardan yana olmalıdır.

Taşınmayacak boyuta sahip kaktüslerde güneş yanığı olması durumunda ise güneş yanığı olan kaktüs bitkinize perde ve bez gibi materyaller ile gölgelik sağlamalısınız. Tedavinin desteklenmesi amacıyla kaktüsünüzün düzenli sulamasını aksatmamalısınız. Sularken aşırıya kaçmadan toprağın nemli kalmasını sağlamanız yeterlidir.

Yazımızın devamında Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri konulu makalemizi incelemek ve daha fazla bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca; Dikensiz Kaktüs Çeşitleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaktüslerde Güneş Yanığı Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞