BitkiBalik.Com

Dikensiz Kaktüs Çeşitleri

Dikensiz Kaktüs Çeşitleri

Dikensiz kaktüs çeşitleri nelerdir? Kaktüsleri seviyor ama dikenlerinin batmasından nefret mi ediyorsunuz? O halde yazımızın devamını dikkatle okumalısınız. Bu yazımızda dikensiz kaktüs türleri ile ihtiyaçlarına göre dikensiz kaktüs bakımı hakkında kapsamlı bir liste bulacaksınız.

Kaktüsler can yakan dikenlere sahip olan bitkiler olarak kabul edilir. Kaktüs yetiştirmeyi düşünenler de dikenlerinden dolayı kaktüslere tedirgin yaklaşırlar. Ancak dikenli kaktüs türleri olduğu gibi, dikensiz kaktüs çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu yazımızda dikensiz kaktüs var mı? Konusunu merak edenler için dikensiz kaktüs çeşitleri ve isimleri ile birlikte türlerin özellikleri hakkında bilgilere yer vereceğimiz kapsamlı bir rehber oluşturmayı amaçlıyoruz. Rengarenk çiçekleriyle göz dolduran dikensiz kaktüs ailesi hakkında daha fazla bilgi yazımızı dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

Dikensiz Kaktüs Türleri

Dikensiz Kaktüs Türleri

Yazımızın alt başlıklarında dikensiz türlerin isimleri ve özelliklerini tek tek alacağız. Ayrıca dikensiz kaktüs bakımı hakkında merak edilen tüm püf noktalardan bahsedeceğiz. Dolayısıyla yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Lophophora williamsii “Peyote Kaktüsü”

Peyote kaktüsü sevimli fakat tuhaf görünümlü, küre şeklinde omurgasız bir kaktüs türüdür. Genellikle ortasında oyuk şeklinde çiçek verdiği bir dip vardır. Dokusu yumrulu yuvarlak ve küçük yapılıdır. Pembe renkli çiçeği kaktüsün ortasındaki dip kısmından çıkar.

Lophophora williamsii - Peyote Kaktüsü

Lophophora williamsii – Peyote Kaktüsü

Lophophora williamsii, parlak ışığı ve sıcak havayı seven türlerden biridir. Yine de peyote kaktüsü bakımı yapılırken, bitkinizi direkt güneş ışığından koruyun, perdenin arkasından sızan ışık yeterli olacaktır.

Yazları yakıcı güneş ışığına maruz kalmamaları koşuluyla balkonda yetiştirebilirsiniz. Yazın toprağı hafif nemli olacak şekilde, haftada bir-iki kez sulayabilirsiniz.

Kışın sıcaklığın 10 santigrat derecenin altına düşmesi durumunda peyote kaktüsünüzü içeri almanız gerekir. Ayrıca kışın dinlenme dönemi başladığından sulama sıklığını birkaç haftada bir olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Astrophytum myriostigma “Papaz Takkesi Kaktüsü”

Ülkemizde papaz takkesi kaktüsü olarak adlandırılan Astrophytum myriostigma, dikenleri olmayan bir türdür. Bilimsel adındaki Myriostigma, noktalı anlamına gelmektedir ve üzerinde çok sayıda minik beyaz noktaları vardır.

Astrophytum myriostigma - Papaz Takkesi Kaktüsü

Astrophytum myriostigma – Papaz Takkesi Kaktüsü

Güçlü kökleri olmayan papaz takkesi kaktüsü yetiştirilmesi zor gibi görünebilir. Fakat kendi haline bırakılarak çok müdahale edilmezse rahatlıkla büyüyecektir. Hafif yapılı drenajı yüksek toprakların tercih edilmesi halinde sağlıklı gelişim gösterir.

Ortalama 8 cm. boyutlara ulaştığında çiçeklenmeye başlayacaktır. Çiçekleri sarı renkli, tatlı kokuludur. Yarı gölgeli alanlarda ışık alabileceği şekilde konumlandırılması tavsiye edilir. Kış uykusuna ihtiyacı vardır. Kışa geçildiğinde büyümesindeki duraksama da kış uykusundan kaynaklıdır.

Astrophytum asterias

Astrophytum asterias kaktüsü dikeni olmayan türlerden biridir. Yeşil ve hafif grimsi renkte, sevimli, küçük ve küresel bir şekli vardır. Areollerinin ortasındaki beyaz noktacıklar görünümüne hoş bir hava katar.

Astrophytum asterias Kaktüsü

Astrophytum asterias Kaktüsü

Orta derecede sulama ihtiyacına sahip olan Astrophytum asterias yaklaşık 6 cm. çapa kadar büyüyebilir. Sarı ve pembe renkli çiçek açan türleri vardır. İyi drene olan hafif formlu topraklarda bakılması gerekir.

Mammillaria albiflora

Mammillaria albiflora boyut bakımından çapı 2.5 cm civarlarında olan küçük kaktüslerden biridir. Diken yapısı yumuşak, yayvan ve yıldızı andıran şekliyle batmayan bir yapıdadır.

Mammillaria albiflora

Mammillaria albiflora

Yakıcı olmayan güneş ışığını ve orta derecede sulanmayı sever. Sapları üzerinde radyal yapılı dikenleri vardır. Merkezinde sarı polenler taşıyan beyaz renkli çiçekleri bulunmaktadır.

Mammillaria hernandezii

Mammillaria hernandezii küçük küresel kaktüslerden biridir. Areollerinden sivri uçlar çıkıyor olsa da yumuşak, yünlü yapısından dolayı dikeni batmayan kaktüs çeşitleri arasında kabul görür.

Mammillaria hernandezii

Mammillaria hernandezii

Yazın bol miktarda ışığa ihtiyaç duyar ve yaz aylarında dış mekanlarda ya da aydınlık bir pencere önünde yetiştirilebilir. Kuruduğundan emin oldukça sulanması gerekli olan Mammillaria hernandezii, orta derecede su ihtiyacına sahiptir.

Mammillaria herrerae “Golf Topu Kaktüsü”

Çok küçük yıldızımsı dikenlerle kaplı olan ve golf topunu andıran görüntüsünden dolayı golf topu katktüsü olarak tanınan Mammillaria herrerae kaktüsünün yumuşak dikenleri; kaktüsün etrafını yayvan biçimde sardığından ele batmaz.

Mammillaria herrerae - Golf Topu Kaktüsü

Mammillaria herrerae – Golf Topu Kaktüsü

Çapı ortalama 2,5 cm boyutlarda olan Mammillaria herrerae pembe renkte çiçek üretir. Yazları gün ışığını severken soğuk havalarda içeri alınması gereken türlerden biridir. Toprağı kurudukça sulanmalı, aşırıya kaçılmamalıdır.

Mammillaria humboldtii

Mammillaria humboldtii kaktüsü etrafını saran küçük beyaz dikenleri ile sevimli küresel yapılı bir kaktüs türüdür. Yatay dikenleri ele batmayan Mammillaria humboldtii kaktüs pembe çiçek üretir.

Mammillaria humboldtii Kaktüsü

Mammillaria humboldtii Kaktüsü

Genellikle kümelenme eğilimi gösterir ve kümelenen kaktüslerden hoş bir set oluşturur. Gün ışığını sever fakat yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Toprağı hafif nemli olmalı, kurudukça sulanmalıdır.

Mammillaria lasiacantha

Mammillaria lasiacantha kaktüsü 2,5 cm çapa sahip olan küçük türlerden biridir. Yumuşak dikenlerle sarılı yapısıyla tanınır ve dikenleri batmayan türlerdendir. Kırmızı, pembe ve beyaz tonlarında farklı bir çiçek açmaktadır.

Mammillaria lasiacantha Kakrüsü

Mammillaria lasiacantha Kakrüsü

Yaz aylarında sulama ihtiyacı artar, dikkatli sulanmalı, tabağında biriken su dökülmelidir. Ortası nispeten kırmızı olan beyaz renkli çiçekler üretir.

Mammillaria pectinifera

Mammillaria pectinifera katüsü, minik yumuşak dikenlerle kaplıdır. Bahar ve yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte pembe renkli çiçek açar.

Mammillaria pectinifera Kaktüsü

Mammillaria pectinifera Kaktüsü

Aydınlık yerlerden hoşlanır, perdenin arkasında kalacağı şekilde, bir sehpa üzerinde bakımı yapılabilir. Doğruan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, toprağı kurudukça sulanmalıdır.

Mammillaria plumosa “Tüylü Kaktüs”

Mammillaria plumosa kaktüsü yaklaşık 8 cm boyutlara sahip olan, kümelenen kaktüs türlerinden biridir. Tüyü andıran ve ele batmayan dikenleri sayesinden tüylü kaktüs adını almıştır. Çiçek yapısı sarımsı, beyazımsı renklerdedir.

Mammillaria plumosa - Tüylü Kaktüs

Mammillaria plumosa – Tüylü Kaktüs

Yazın direkt güneş ışığı değmeyen aydınlık bir balkon ya da pencere önünde bakılabilir. Sulama konusunda hassas olan tüylü kaktüs çok sulanmamalı, kuru da bırakılmamalıdır. Aşırı sulanmamış nemli bir toprak yapısı idealdir.

Mammillaria solisioides

Mammillaria solisioides kaktüsü 8 cm. boyutlara ulaşabilen küresel yapılı küçük bir kaktüs türüdür. Çiçekleri kısmen sarı renkli, hoş ve farklı bir görünüme sahiptir.

Mammillaria solisioides Kaktüsü

Mammillaria solisioides Kaktüsü

Aşırı sulanmaktan ve çok nemli topraktan hoşlanmadığından dikkatli sulanması önerilir. Perdenin arkasından sızan aydınlık gün ışını sever. 10 santigrat derecenin altındaki sıcaklarda içeri alınması gerekir.

Opuntia aurea

Opuntia aurea kaktüsü yastık görünümlü kaynana dilini andıran yapraklara sahip olan bir türdür. Çok az dikeni olan ya da hiç dikeni olmayan varyeteleri vardır. Sarı, mor ve pember renkli çiçek üretir.

Opuntia aurea Kaktüsü

Opuntia aurea Kaktüsü

Dış mekanlara da uygun olan Opuntia aurea, güneş ışığını tolere edebilir ve orta derece de su ihtiyacı vardır. Ayrıca kışları eksi derecelere sahip iklimlerde iç mekanda bakılması tavsiye edilir.

Pachycereus marginatus

Pachycereus marginatus kaktüsü sıcak iklime sahip bölgelerde çoğunlukla dışarıda yetiştirilen uzun boylu kaktüs türleri arasındadır. Uygun iklime sahip bölgelerde düzenli bakımla 3-5 metre boyutlara ulaşabilir.

Pachycereus marginatus Kaktüsü

Pachycereus marginatus Kaktüsü

Dallanma eğilimi gösteren Pachycereus marginatus kaktüsü, dalların arasında bir kaç tane diken yapısına sahip olduğundan kısmen dikensiz olarak kabul edilir. Sıcak iklimlerde iyi sulanması önerilir.

Echinopsis subdenudata

Echinopsis subdenudata kaktüsü, Echinopsis ancistrophora’ nın dikensiz melezi olarak kabul edilir. Küresel forma sahiptir ve dikensiz kaktüs çeşitleri listemizin bir başka üyesidir. Çiçekleri beyaz renkte olup, geceleri açmaktadır.

Echinopsis subdenudata

Echinopsis subdenudata

Dikenlerin yerini beyaz pamuksu yünümsü bir yapı almıştır. Güneş ışığını seven Echinopsis subdenudata büyüyen kaktüslerden biridir. Sulanmayı sever, yazları iki-üç güne bir sulanabilir.

Echinocereus triglochidiatus inermis

Echinocereus triglochidiatus inermis kaktüsünün çoğunlukla dikenleri yoktur. Ancak bazen çok az miktarda dikeni olabilir. Yok denecek kadar az dikene sahip olmasından dolayı dikensiz kaktüs çeşitleri listemizde yer almaktadır.

Echinocereus triglochidiatus inermis Kaktüsü

Echinocereus triglochidiatus inermis Kaktüsü

Kırmızı çiçek açar ve gelişmek, çiçek açmak için özellikle yaz aylarında parlak gün ışığına ihtiyaç duyar. Toprağı drenaj yapısı bakımında güçlü, yumuşak olmalıdır. Sulama konusunda aşırıya kaçmadan toprağının nemli olmasını sağlamalısınız.

Echinocereus rigidisimus

Echinocereus rigidisimus kaktüsü büyüme durumuna bağlı olarak, küresel veya silindirik şekil alabilen ilginç bir kaktüs çeşididir. Genellikle kendi başına büyür, 30 cm kadar büyüyebilir.

Echinocereus rigidissimus Kaktüsü

Echinocereus rigidissimus Kaktüsü

Dikenleri gövdesine doğru kavisli bir yapıya sahip olduğundan dikeni batmayan bir tür olarak nitelendirilebilir. Gökkuşağı kaktüsü olarak da tanınan Echinocereus rijidisimus’ un dikenleri mor renkli olmakla birlikte açık pembe renge dönen özelliğiyle dikkat çeker.

Güneş ışığını sever, yazları havaların ısınmasıyla birlikte çiçeklenme başlar. Pembe-mor arası renklerde çiçek açar. Soğuğa karşı hassas türlerden biri olduğundan, 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda iç mekanda bakılması tavsiye edilmektedir.

Echinocereus viereckii – Morricalii varyetesi

Parlak yeşil gövdesiyle öne çıkan Echinocereus viereckii kaktüsü Morricalii varyetesi, var ile yok arası azlıkta bir diken üretebilir. Şekil olarak küresel olsa da geliştikçe sütunlu bir hal alabilir.

Echinocereus viereckii - Morricalii varyetesi

Echinocereus viereckii – Morricalii varyetesi

Çapı 10 cm kadar olabilen Morricalii, nispeten büyük, mor renkte çiçek açar. Yükseklik bakımından 18 ila 20 cm kadar büyüyebilir. Güneş ışığını seven yapısıyla iç ve dış mekanlarda bakılabilir.

Yazları büyüme döneminde kurudukça sulanacak şekilde bir sulama sıklığı tavsiye edilirken, kışları uyku moduna geçeceğinden birkaç hafta bir olacak şekilde sulanabilir.

Rhipsalis Kaktüsleri

Rhipsalis kaktüsü tropikal ve dikensiz kaktüs çeşitleri arasındadır. Rhipsalis tek bir türün ismi olmayıp, farklı türlerden oluşan bir varyete ailesinin genel adıdır ve yaklaşık 43 farklı türü barındırmaktadır.

Rhipsalis Kaktüsleri

Rhipsalis Kaktüsleri

Rhipsalis kaktüslerinin hemen her türünün ince yapılı sarkık gövde yapıları vardır. Çiçekleri gündüz açan beyaz renge sahip olan türlerdir. Hafif gölgeli, güneş ışığının yakıcı etkisinden uzak ama aydınlık ortamları severler.

Hatiora Kaktüsleri

Hatiora kaktüs ailesi tropikal türlerden oluşan ve dikensiz çeşitleriyle bilinen bir kaktüs familyasıdır. Klasik kaktüslerden farklı görünümleriyle dikkat çekerler.

Hatiora Kaktüsleri

Hatiora Kaktüsleri

Dikenleri olmadığından normal saplar yerine sarkan dalları bulunmaktadır. Hafif kırılgan yapılı olsalar da dayanaklı türlerdir. Küçük yapılı, sarı ve pembe renklerde çiçek açarlar.

Perdenin ardından gelen gün ışığını severler. Ilıman iklimleri tercih ettiklerinden, soğuk havalarda iç mekanda bakılmaları gerekir. Sularken toprağın kuruması beklenmeli, orta derecede sulama yapılmalıdır.

Epiphyllum (Atlas Çiçeği)

Epiphyllum kaktüsü ülkemizde atlas çiçeği ve orkide kaktüsü olarak da bilinen bir kaktüs türüdür. İlginç görünümü ile birlikte dikeni olmayan çeşitlerden biridir. Rastgele uzayan dalları vardır, geceleri açan beyaz renkte ve hoş kokulu çiçeklere sahiptir.

Epiphyllum - Atlas Çiçeği - Orkide Kaktüsü

Epiphyllum – Atlas Çiçeği – Orkide Kaktüsü

Atlas Çiçeği, sıcak ve aydınlık ortamları tercih ettiğinden yazları kapalı balkon gibi mekanlarda bakımı yapılabilir ve iyi sulamayı sever. Kışları ise mutlaka aydınlık iç mekanlara alınmalıdır. Çünkü soğuk havalar karşı oldukça hassastır.

Blossfeldia liliputana

Blossfeldia liliputana kaktüsü kısa boyutlu küre şekle sahip minimal bir kaktüs türüdür. Dikenleri yoktur, dikenlerin yerine beyaz tüyler üretmiştir.

Blossfeldia liliputana Kaktüsü

Blossfeldia liliputana Kaktüsü

O kadar küçüktür ki çapı 1 cm boyutlara ulaştığında çiçeklenmeye başlar. Beyaz ve sarı arası renklerde çiçek açar. Yakıcı olmayan parlak gün ışığını sever, aşırıya kaçılmadan, kurudukça sulanması gereken bir kaktüs türüdür.

Schlumbergera “Yılbaşı Kaktüsü”

Schlumbergera kaktüsü 6-9 türden oluşan ülkemizde Yılbaşı Kaktüsü olarak tanınan dikensiz kaktüs çeşitleri arasındadır.

Schlumbergera - Yılbaşı Kaktüsü

Schlumbergera – Yılbaşı Kaktüsü

Kırmızı-pembe renklerde çiçekleri vardır. Kısmen kırılgan dalları uzadıkça sarkan bir forma sahiptir. İyi sulanmayı sever, direkt güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmaz.

Yılbaşı kaktüsü güneş konusunda hassas olduğundan; gün ışığını perdenin arkasından güzel alan bir pencerenin arkasında ya da kapalı balkonlarda yetiştirilebilir.

Tacinga funalis

Tacinga funalis kaktüsü hem iç mekan hem de dış mekanda yetiştirilebilen, dikensiz kaktüs türlerinden biridir. Büyük boyutlara ulaşabilir, hatta iyi bakılan Tacinga funalis 11 metre kadar büyüyebilir.

Tacinga funalis Kaktüsü

Tacinga funalis Kaktüsü

Gövdesinde diken yerine ince bir katman tüyle kaplı, yumrulu bir yapı vardır. Güneş ışığını sever ama yarı gölgeli yerlerde de bakılabilir. Sadece kışların soğuk olmadığı, ılıman iklimlerde yetiştirilmesi önerilir. Sulamanın orta derecede yapılması kafidir.

Yazımızın devamında Kaktüs Çeşitleri Hakkında Bilgiler konulu makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, Çiçek Açan Kaktüslere ilginiz varsa; çiçekli kaktüs çeşitleri ve özellikleri konulu makalemizi incelemek için tıkayınız.

Son olarak kaktüsler dışında, Sukulent Bakımı Hakkında Herşey konusunda kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

En Güzel Dikensiz Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞