BitkiBalik.Com

Çiçek Açan Kaktüsler ve İsimleri

Çiçek Açan Kaktüsler ve İsimleri

Çiçek açan kaktüsler, kaktüs familyasının en renkli ve en gösterişli üyeleridir. Kaktüsler genel olarak dikenli düz yapılı bitkiler olarak bilindiğinden belirli bir yetiştirici kitlesine hitap etmektedir. Çiçek açan kaktüs çeşitleri ise çiçekli bitkileri yetiştirmek isteyenler tarafından, göz alıcı renklere sahip çiçeklerinden dolayı adeta çiçekli bitkiler ile kıyaslanırcasına beğeni görürler.

Kaktüs denildiğinde çoğu insanın aklında dikenli çöl bitkileri geliyor olsa da rengarenk çiçekleri ile sergilenen kaktüsler ile karşılaşıldığında; meraklıları tarafından kaktüs çiçek açar mı? Sorusu gündeme gelir ve çiçekli kaktüsler konusunda hangi kaktüsler çiçek açar? Düşüncesiyle birlikte çiçekli kaktüs türleri ve isimleri hakkında araştırma süreci başlar.

Bu yazımızda, kaktüs bitkileri ailesinin güzelliği ile dikkat çeken üyeleri olan çiçek açan kaktüs türleri ve isimlerine yer vereceğiz. Özellikle hangi kaktüsler çiçek açar? Sorusunu merak edenler için, çiçeklenme dönemlerini de belirterek en güzel çiçek açan kaktüsler ile botanik isimlerini ve öne çıkan özelliklerini inceleyeceğimiz kapsamlı bir liste oluşturacağız.

İğne Dikenli Kaktüs

İğne Dikenli Kaktüs, en popüler çiçek açan kaktüsler arasındadır. Güneybatı Amerika’nın çöllerinde yetişen bu bitki, ince uzun yaprakları ve büyük, parlak çiçekleri ile dikkat çekmektedir. İğne Dikenli Kaktüs, tam güneş ışığına ihtiyaç duyan bir bitkidir. Toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanması gerekmektedir. İğne Dikenli Kaktüs, çiçekleri nedeniyle ev ve ofislerde dekoratif amaçlar için de kullanılır.

İğne Dikenli Kaktüs

İğne Dikenli Kaktüs

Meksika’ ya özgü pembe çiçekli kaktüs türlerinden biridir. Sütunlu ve küresel gövde yapısından oluşan küme şeklinde bir görünüme sahiptir. Pembe renklerde, huni şekline benzer şekilde çiçek açar.

Botanik Adı: Mammillaria spinosissima

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar mevsimi ile başlar.

Örümcek Kaktüs

Örümcek Kaktüs, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. İnce, sarkık yaprakları ve küçük, beyaz çiçekleri vardır. Örümcek Kaktüs, nispeten düşük ışıkta bile yetişebilir. Toprağı nemli tutulmalıdır ve sıcak bir ortamda tutulmalıdır. Örümcek Kaktüs, saksıda yetiştirilebileceği gibi, asılı saksılarda da yetiştirilebilir.

Örümcek Kaktüs

Örümcek Kaktüs

Uzun dikenleri ve karmaşık diken yapısıyla dikkat çeken bodur kaktüslerden biridir. Çiçek açan kaktüsler listesinin en güzel görünen üyeleri arasındandır. Büyük, pembe renklerde çiçek üretir.

Botanik Adı: Gymnocalycium oehnanthemum x horstii

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçek açar.

Yılan Kaktüs

Yılan Kaktüs, Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Adını, sarmal yaprakları nedeniyle almıştır. Yılan Kaktüs, tam güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Yılan Kaktüs, dekoratif amaçlar için kullanılabilir ve saksıda veya asılı saksılarda yetiştirilebilir.

Yılan Kaktüs

Yılan Kaktüs

İnce, uzun yapılı sap kümelerinden oluşan yılan kaktüs parlak turuncu renklerde çiçek açan kaktüs çeşitlerinden biridir. Hızlı büyüyen yapısıyla turuncu çiçekli kaktüs olarak da bilinen yılan kaktüs uygun iklimlerde uzun süre çiçek açmaktadır.

Botanik Adı: Chamaecereus silvestrii

Çiçeklenme Zamanı: Sıcak bölgelerde yaz ve kış aylarında, karasal iklimde sadece yazları çiçek açar.

Kirpi Kaktüs

Kirpi Kaktüs, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Küçük, yuvarlak yaprakları ve yoğun dikenleri vardır. Kirpi Kaktüs, sıcak bir ortamda tutulmalıdır ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Kirpi Kaktüs, özellikle mini bahçe düzenlemelerinde ve teraryumlar için popüler bir seçimdir.

Kirpi Kaktüs

Kirpi Kaktüs

Sık dikenli yapısından dolayı Dikenli Kaktüs olarak tanınır. Çiçek açan kaktüsler arasında olan kirpi kaktüsü yeşil, dikenli gövdesi üzerinde parlak, turuncu renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı: Echinocereus triglochidiatus

Çiçeklenme Zamanı:  Yaz mevsiminde çiçek açmaktadır.

Mammillaria Kaktüsü

Mammillaria Kaktüsü, Meksika ve Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Küçük, çiçek dolu top şeklinde yaprakları vardır. Mammillaria Kaktüsü, parlak güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Bu kaktüs türü, mini bahçeler ve teraryumlar için popüler bir seçimdir.

Mammillaria Kaktüsü

Mammillaria Kaktüsü

Silindirik küre şekliyle tanınan yoğun dikenli ve çiçekli kaktüs çeşitleri arasındadır. Çan şeklinde, pembe ve mor renklerde, kokulu çiçekler açar.

Botanik Adı: Mammillaria guelzowiana

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçek açar.

Pudra Pomponu Kaktüs

Pudra Pomponu Kaktüsü, Güney Afrika’da doğal olarak yetişen bir türdür. Küçük, yuvarlak yaprakları ve yoğun dikenleri vardır. Pudra Pomponu Kaktüsü, tam güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Bu kaktüs türü, dekoratif amaçlar için saksılarda yetiştirilebilir.

Pudra Pomponu Kaktüs

Pudra Pomponu Kaktüs

Uzun ince, beyaz tüy benzeri dikenlerle kaplı görünüme sahip olan bir pudra pomponu, kırmızı çiçekli kaktüs ailesinin bir türüdür. Parlak kırmızı ve turuncu renklerde çiçek açar.

Botanik Adı: Parodia nivosa

Çiçeklenme Zamanı: Sıcak yaz aylarında çiçek açar.

Pembe İğnelik Kaktüs

Pembe İğnelik Kaktüs, Meksika ve Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Uzun, ince yaprakları ve pembe çiçekleri vardır. Pembe İğnelik Kaktüs, tam güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Bu kaktüs türü, bahçeler ve evler için dekoratif amaçlar için kullanılabilir.

Pembe İğnelik Kaktüs

Pembe İğnelik Kaktüs

İnce uzun dikenlerinin gövdesine saplanmış şekilde görünmesinden dolayı iğnelik kaktüs olarak tanınır. Pembe iğnelik kaktüs, sıcak bölgelerde yıl boyunca güzel pembe çiçekleriyle tüm güzelliğini sergiler.

Botanik Adı: Mammillaria zeilmanniana

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçek açmakla birlikte ılıman bölgelerde tüm yıl çiçekli kalabilir.

Schlosser Kaktüs

Schlosser Kaktüs, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Uzun, ince yaprakları ve büyük, beyaz çiçekleri vardır. Schlosser Kaktüs, tam güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Bu kaktüs türü, özellikle evlerde ve ofislerde dekoratif amaçlar için kullanılır.

Schlosser Kaktüs

Schlosser Kaktüs

Çiçek açan kaktüsler listemizin üyelerinden biri olan schlosser kaktüs, küresel gövde yapısı ve bakırımsı renge sahip dikenleri ile tanınır. Sarı çiçekli kaktüs familyasından olan schlosser kaktüs limon sarısı renklerde dikkat çekici çiçekleri bulunmaktadır.

Botanik Adı: Parodia schlosseri

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçek açmaktadır.

İkiz Omurga Kaktüs

İkiz Omurga Kaktüsü, Kuzey Amerika ve Meksika’da yetişen bir türdür. İnce, uzun yaprakları ve büyük, parlak çiçekleri ile dikkat çekmektedir. İkiz Omurga Kaktüsü, tam güneş ışığına ihtiyaç duyan bir bitkidir. Toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanması gerekmektedir. İkiz Omurga Kaktüsü, çiçekleri nedeniyle ev ve ofislerde dekoratif amaçlar için de kullanılır.

İkiz Omurga Kaktüs

İkiz Omurga Kaktüs

Yuvarlak silindirik gövdesinden uzanan dallarıyla omurga benzeri bir yapıyı andıran ikiz omurga kaktüsü gümüş dikenlerle kaplı bir görünüme sahiptir. En güzel çiçek açan kaktüsler arasındadır. Zarif pembe çiçekleriyle dikkat çeker.

Benzer İçerikler  Impatiens Hawkeri

Botanik Adı : Mammillaria geminispina

Çiçeklenme Zamanı: Yaz döneminde çiçek açar, sıcak iklime sahip bölgelerde uzun süre çiçekli kalır.

Şapkalı Türk Kaktüsü

Şapkalı Türk Kaktüsü, aslında Ferocactus türüne ait bir kaktüs çeşididir. Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Yaprakları küçük ve sıkıdır. Kırmızımsı sarı renkteki çiçekleri, şapka gibi göründüğü için bu isimle anılır. Şapkalı Türk Kaktüsü, parlak güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır.

Şapkalı Türk Kaktüsü

Şapkalı Türk Kaktüsü

Görünümünden dolayı Şapkalı Kaktüs veya Şapkalı Türk Kaktüsü olarak tanınan bitki aslen Küba’ ya özgü bit türdür ve nesli tehlike altındadır. Çiçek açan kaktüs çeşitleri listemizin bir başka üyesi olan Şapkalı Türk Kaktüsü, bakır renkli dikenlerle kaplı pembe çiçeklere sahiptir.

Botanik Adı : Melocactus matanzanus

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve t-yaz mevsiminde çiçek açar.

Sulcorebutia Kaktüsü

Sulcorebutia Kaktüsü, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. Uzun, ince yaprakları ve küçük, parlak çiçekleri vardır. Sulcorebutia Kaktüsü, tam güneş ışığına ihtiyaç duyar ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır. Bu kaktüs türü, bahçeler ve evler için dekoratif amaçlar için kullanılabilir.

Sulcorebutia Kaktüsü

Sulcorebutia Kaktüsü

Çok sıkı bir şekilde çapraz dikenlerle kaplanmış olan Sulcorebutia kaktüsü soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan pembe çiçekli kaktüs çeşitlerinden biridir. Canlı pembe renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Sulcorebutia albissima

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar sonu ile yaz mevsiminde çiçek açar.

Balon Kaktüs

Balon Kaktüs, Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen bir türdür. İnce, sarkık yaprakları ve küçük, beyaz çiçekleri vardır. Balon Kaktüsü, nispeten düşük ışıkta bile yetişebilir. Toprağı nemli tutulmalıdır ve sıcak bir ortamda tutulmalıdır. Balon Kaktüsü, dekoratif amaçlar için saksılarda yetiştirilebilir.

Balon Kaktüs

Balon Kaktüs

Kaburgalı bir küre görünümündedir. İri ve dolgun yapısından dolayı balon kaktüs adını almıştır. Kükürt sarısı renklere sahip çiçek açmaktadır. Çiçeklenme döneminde bolca gün ışığına ihtiyaç duyar.

Botanik Adı : Notocactus magnificus

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar.

Papaz Takkesi Kaktüsü

Papaz Takkesi Kaktüsü, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Adını, benzerliği nedeniyle papaz şapkalarına benzeyen çıkıntılarından almıştır. Uzun ömürlü bir bitkidir ve evde yetiştirilebilir. Güneş ışığına ihtiyacı vardır, ancak direkt güneş ışığından kaçınmalıdır.

Papaz Takkesi Kaktüs

Papaz Takkesi Kaktüs

Dikensiz türlerden biri olan papaz takkesi kaktüsü, aynı zamanda çiçek açan kaktüs türlerinden biridir. Acı veren dikenleri yoktur ve sarı çiçekli kaktüs ailesinin en beğenilen türleri arasındadır.

Botanik Adı : Astrophytum myriostigma

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçek açar.

Yıldız Kaktüsü

Yıldız Kaktüsü, Meksika, ABD ve Orta Amerika’da bulunan bir türdür. Yıldız şeklindeki gövdeleri, onları diğer kaktüslerden ayıran özelliklerinden biridir. Yavaş büyüyen bitkilerdir ve kolayca çoğaltılabilirler. Güneşli bir yerde yetiştirilmelidirler ve su ihtiyaçları minimum düzeydedir.

Yıldız Kaktüsü

Yıldız Kaktüsü

Meksika kanyonlarının kireç taşı kayalıklarında yetişen yıldız kaktüs, bakımı kolay ve hızlı büyüyen çiçekli türlerden biridir. Yivli gövdesinden dolayı yıldız kaktüs ya da keşiş kaktüsü isimleriyle tanınır. Gövdesi beyaz pullarla kaplıdır, hoş görünümlü sarı renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Astrophytum ornatum

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçeklenir.

Mammillaria dasyacantha Kaktüsü

Mammillaria dasyacantha Kaktüsü, Meksika’nın Chihuahua bölgesinde yetişir. Koyu yeşil renkte, minik dikenleri olan gövdesi, turuncu veya kırmızı çiçekleri ile göz alıcıdır. Sıcak ve güneşli bir ortamda yetişmeli ve yaz aylarında sulanmalıdır.

Mammillaria dasyacantha Kaktüsü

Mammillaria dasyacantha Kaktüsü

Yünü andıran beyaz dikenlerle kaplı olan ortası sarı renklerde, pembe çiçekleriyle ayırt edici bir güzelliği vardır. Özenli bir bakım beraberinde ılıman iklimlerde uzun süre pembe çiçekleriyle göz doldurur.

Botanik Adı : Mammillaria laui v. dasyacantha

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçek açar fakat sıcak iklime sahip bölgelerde uzun süreler çiçek üretmeye devam eder.

Aylosera Kaktüsü

Aylosera Kaktüsü, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Küçük boyutlarına rağmen, çiçek açan kaktüslerin en güzel örneklerinden biridir. Kırmızı, pembe veya beyaz çiçekleri, minik gövdelerinde açarlar. Sıcak ve güneşli bir ortamda yetiştirilmelidirler ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdırlar.

Aylosera Kaktüsü

Aylosera Kaktüsü

Küçük kürelerden oluşan büyük kümeler halinde büyüyen aylosera kaktüsü listemizde yer alan en güzel pembe çiçekli kaktüs türlerinden biridir. Küçük kaktüs kürelerinin üzerinde oldukça büyük, tatlı pembe renklerde çiçek açar.

Botanik Adı : Rebutia narvaecensis

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar-yaz mevsimlerinde çiçek açar.

Aylosera narvaecensis Kaktüs

Aylosera narvaecensis Kaktüsü, Meksika’nın Hidalgo bölgesinde yetişen bir türdür. Gövdesinde minik dikenleri olan bitki, sarı veya turuncu çiçekleri ile dikkat çeker. Parlak güneş ışığına ihtiyacı vardır ve toprağı tamamen kuruduktan sonra sulanmalıdır.

Aylosera narvaecensis Kaktüs

Aylosera narvaecensis Kaktüs

Bolivya’ ya özgü çiçekli kaktüs çeşitlerinden biridir. Koyu yeşil yapraklarıyla çelişen beyaz renklerde dikenleri bulunmaktadır. Parlak turuncu renklerde papatya benzeri çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Rebutia heliosa

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açar.

Altın Fıçı Kaktüsü

Altın Fıçı Kaktüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatı bölgesinde yetişir. Gövdesi, fıçı şeklinde olup, beyaz çiçekleri bulunmaktadır. Hava sıcaklığına ve sulama sıklığına dikkat edilmesi gereken bir bitkidir.

Altın Fıçı Kaktüsü

Altın Fıçı Kaktüsü

Meksika’ ya özgü türlerden biri olan altınfıçı kaktüsü çivili kaburgayı andıran küre şeklinde bir görünüme sahip olan yeşil bir gövdeye sahiptir. Gövdesinin üzerinde limon sarısı dikenleriyle dikkat çeken fıçı kaktüs, dikenleriyle benzer şekilde parlak sarı renklerde çiçekler üretir.

Botanik Adı : Echinocactus grusonii

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçeklenmeye başlar, sonbahar ortalarına kadar çiçekli kalabilir.

Yaşlı Kadın Kaktüsü

Yaşlı Kadın Kaktüsü, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, beyaz ve yumuşak olan kıllarla kaplıdır ve çiçek açma dönemlerinde renkli çiçekler açarlar. Çok sıcak bir ortamda yetiştirilmemelidirler ve su ihtiyaçları minimum düzeydedir.

Yaşlı Kadın Kaktüsü

Yaşlı Kadın Kaktüsü

Küresel sütun şeklinde gövdesi yoğun beyaz renklerde dikenlerle kaplıdır. Meksika’ ya özgü olan tür, çöl bölgelerine özgü çiçek açan kaktüsler arasındadır. Huni şeklinde parlak pembe çiçekler üretmektedir.

Botanik Adı : Mammillaria hahniana

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açar. Sıcak iklimlerde çiçeklenme süresi oldukça uzundur.

Çene Kaktüsü

Çene Kaktüsü, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Çene şeklindeki gövdeleri, bu bitkinin en önemli özelliğidir. Sarı veya beyaz renkteki çiçekleri ile çok dikkat çekicidirler. Sıcak ve nemli bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Çene Kaktüsü

Çene Kaktüsü

Uzun sivri dikenleriyle, dişli bir çeneyi andıran görünümünden dolayı çene kaktüsü adını aldığı düşünülmektedir. Genç kaktüslerde kehribar rengini andıran bir diken görünümü söz konusu iken, büyüdükçe krem rengini almaktadır. Fuşya renkli, kokulu çiçekler üretir.

Benzer İçerikler  Testere Çiçeği: Evde Bakımı, Faydaları ve Kullanımı

Botanik Adı : Gymnocalycium neuhuberi

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklenir.

Meksika Ateş Varil Kaktüsü

Meksika Ateş Varil Kaktüsü, Meksika’nın batı bölgesinde yetişir. Gövdesi, kırmızı veya turuncu rengindeki çiçekleriyle muhteşem bir görünüme sahiptir. Güneş ışığına ihtiyaç duyarlar ve su ihtiyaçları düşüktür.

Meksika Ateş Varil Kaktüsü

Meksika Ateş Varil Kaktüsü

Yeşil gövdesi üzerinde, kalın ve kırmızı renkli dikenleriyle ayırt edilen çiçekli kaktüs türlerinden biridir. Genç kaktüslerde yuvarlak bir görünüm varken, büyüdükçe uzayan küresel silindirik bir görünüm alır. Sarı ve kırmızı renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Ferocactus pilosus

Çiçeklenme Zamanı: Yaz ve sonbahar mevsimi arasında çiçek açar.

Yılbaşı Kaktüsü

Yılbaşı Kaktüsü, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Gövdesindeki minik dikenler, onu çekici hale getirir. Kırmızı veya beyaz çiçekleri, yılbaşı süslemeleri için tercih edilir. Aydınlık bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sıcaklıkları sabit tutulmalıdır.

Yılbaşı Kaktüsü

Yılbaşı Kaktüsü

Güney Amerika’ ya özgü kaktüslerden biridir. Ülkemizde ve dünyada en popüler çiçekli kaktüslerden biridir. Küçük gövde parçalarının birleşiminden oluşan uzun dalları bulunmaktadır. Göz dolduran görüntüye sahip, pembe ve kırmızı renklerde çiçek açar.

Botanik Adı : Schlumbergera bridgesii

Çiçeklenme Zamanı: Kış mevsiminde, özellikle yılbaşı dönemlerinde çiçeklenir.

Peri Kalesi Kaktüsü

Peri Kalesi Kaktüsü, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, minik yaprak benzeri oluşumları ile dikkat çeker. Beyaz veya pembe çiçekleri, onu diğer kaktüslerden ayırır. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Peri Kalesi Kaktüsü

Peri Kalesi Kaktüsü

Boylu boyunca uzanan sütunlarıyla peri kalesine benzetilen çiçekli kaktüs çeşitlerinden biridir. Her sütununun beş kenarı bulunmaktadır ve sütunlar boyunca kısa beyaz dikenlerle kaplıdır. Sarı, pembe, kırmızı ve beyaz renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Acanthocereus tetragonus

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açar.

Denizyıldızı Kaktüsü (Leş Kaktüsü)

Denizyıldızı Kaktüsü veya Leş Kaktüsü, Meksika’da yetişen bir türdür. Adını, deniz yıldızına benzeyen şeklinden almıştır. Beyaz veya sarı çiçekleri bulunur ve gövdesindeki minik dikenler, onu tehlikeli hale getirir. Aydınlık ve nemli bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Leş Kaktüsü - Deniz Yıldızı Kaktüsü

Leş Kaktüsü – Deniz Yıldızı Kaktüsü

Leş kaktüsü olarak da tanınan yumuşak saplı bir kaktüs çeşididir. Omurgasız yapısının yanında kalın bir gövde dokusuna sahiptir. Beş yapraklı taçtan oluşan kahverengi ve kırmızı tonlarında çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Stapelia grandiflora

Çiçeklenme Zamanı: Yaz aylarında çiçek açar.

Paskalya Kaktüsü

Paskalya Kaktüsü, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, yeşil ve minik dikenlerle kaplıdır. Bahar aylarında pembe, sarı veya beyaz renkli çiçekleri açarlar ve Paskalya süslemelerinde sıklıkla kullanılır. Aydınlık ve serin bir ortamda yetiştirilmelidirler ve su ihtiyaçları minimum düzeydedir.

Paskalya Kaktüsü

Paskalya Kaktüsü

Yılbaşı kaktüsü ile benzer gövde yapısı ile parlak kırmızı ve pembe çiçekler üreten paskalya kaktüsü çiçekli kaktüslerin en güzel örneklerinden biridir. Yeşil gövdesinin üzeri kırmızı kenarlarla kaplıdır, kırmızı, pembe ve beyaz tonlarında çiçekler üretir.

Botanik Adı : Hatiora gaertneri

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar döneminde çiçeklenir.

Cüce Paskalya Kaktüsü

Cüce Paskalya Kaktüsü, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve bahar aylarında renkli çiçekleri açarlar. Küçük boyutları nedeniyle, saksılarda yetiştirilmesi uygun olabilir. Aydınlık bir ortamda yetiştirilmelidirler ve su ihtiyaçları düşüktür.

Cüce Paskalya Kaktüsü

Cüce Paskalya Kaktüsü

Brezilya’ ya özgü bir tür olan cüce paskalya kaktüsü, gür dallardan oluşan bir forma sahiptir. Paskalya kaktüsünün adeta minyatür bir kopyasıdır ve bol miktarda, aromatik gül pembe renklerde çiçekler üretir.

Botanik Adı : Hatiora rosea

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar mevsiminde çiçek açar.

Ladyfinger Kaktüs (Altın Dantelli Kaktüs)

Ladyfinger Kaktüs veya Altın Dantelli Kaktüs, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve saksılarda yetiştirilmesi uygun olabilir. Sarı veya turuncu renkli çiçekleri, onu diğer kaktüslerden ayırır. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Altın Dantelli Kaktüs

Altın Dantelli Kaktüs

Altın dantelli kaktüs olarak da bilinen ladyfinger kaktüsü yeşil gövdesinin üzerindeki dantelli işlemeyi andıran diken yapısıyla ayırt edilmektedir. Pembe ve beyaz tonlarında çiçekler üretir.

Botanik Adı : Mammillaria elongata

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Ilıman iklime sahip bölgelerde uzun süre çiçekli kalabilir.

Kunduz Kuyruğu Kaktüs

Kunduz Kuyruğu Kaktüsü, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, küçük ve yuvarlak dikenlerle kaplıdır. Kuyruğa benzer şekli, onu diğer kaktüslerden ayırır. Kırmızı, sarı veya turuncu renkli çiçekleri bulunur. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve su ihtiyaçları düşüktür.

Kunduz Kuyruğu Kaktüs

Kunduz Kuyruğu Kaktüs

Kunduz kuyruğu kaktüsü olarak da tanınan kunduz kuyruklu dikenli armut kaktüsü dolgun yaprak yapısıyla dikkat çeker. Yapraklarının üzerinde, karpuz kokusunu andıran pembe renklerde çiçekler üretir.

Botanik Adı : Optunia basileris

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar.

Çilek Kirpi Kaktüs

Çilek Kirpi Kaktüsü, Meksika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve çilek benzeri kırmızı meyveleri bulunur. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Çilek Kirpi Kaktüs

Çilek Kirpi Kaktüs

Mor meşale veya aziz kaktüsü olarak da bilinen çilek kirpi kaktüsü sivri dikenleri olan dik bir gövde yapısıyla ayırt edilir. Meşale ateşine benzeyen pembe renklerde çiçekler üretir.

Botanik Adı : Echinocereus engelmanii

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçeklenir.

Orkide Kaktüs

Orkide Kaktüs, Güney Amerika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve genellikle tırmanıcı bir şekle sahiptir. Bahar aylarında beyaz, pembe veya mor renkli çiçekleri açarlar ve hoş bir kokuya sahiptirler. Aydınlık ve nemli bir ortamda yetiştirilmelidirler ve su ihtiyaçları düşüktür.

Orkide Kaktüs

Orkide Kaktüs

Saksılardan sarkan uzun dallarıyla fark edilen orkide kaktüsü en beğenilen çiçekli kaktüsler arasındadır. Orkideye benzeyen çiçekleri 8-10 cm. boyutlarıyla, tüm dikkatleri üzerine toplar. Beyaz, turuncu, sarı, pembe ve kırmızı tonlarında çiçeklere sahip olabilir.

Botanik Adı : Epiphyllum melezleri veya Phyllocactus

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçeklenir.

Fıstık Kaktüsü

Fıstık Kaktüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, yeşil ve minik dikenlerle kaplıdır ve üzerinde ufak fıstık benzeri meyveleri bulunur. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Fıstık Kaktüsü

Fıstık Kaktüsü

Silindirik uzayan dalları bulunan fıstık kaktüsü çoğunluklar yılan kaktüsle karıştırılsa da, vazo şeklinde parlak kırmızı çiçekleriyle ayırt edilen çiçekli kaktüs çeşitlerinden biridir. Küçük saksılarda kırmızı çiçekleriyle doğal ve şık bir dekor oluşturulabilir.

Benzer İçerikler  Sukulent Bakımı Hakkında Her Şey

Botanik Adı : Chamaecereus silvestrii veya Echinopsis chamaecereus

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde çiçek açar.

Sıçan Kuyruğu Kaktüsü

Sıçan Kuyruğu Kaktüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve sıçan kuyruğu şeklinde bir görünüme sahiptir. Bahar aylarında beyaz veya sarı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Sıçan Kuyruğu Kaktüsü

Sıçan Kuyruğu Kaktüsü

Uzun gövde saplarından dolayı sıçan kuyruğu kaktüs adını almıştır. Genellikle askılı saksılarda yetiştirilen sıçan kuyruğu kaktüsü, uzanan ince dalları üzerinde menekşe pembesi çiçekler üretir. Çiçeklerin bazı türlerde turuncu ve kırmızı renklerde olduğu gözlemlenmiştir.

Botanik Adı : Aporocactus flagelliformis

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açar.

Ay Işığı Kaktüsü

Ay Işığı Kaktüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve ay ışığı şeklinde bir görünüme sahiptir. Bahar aylarında beyaz veya sarı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Ay Işığı Kaktüsü

Ay Işığı Kaktüsü

Uzun dallarıyla yetiştirildikleri saksıları dolduran, hatta saksıdan aşağı uzanan gövde yapısıyla ayırt edilen beyaz çiçekli kaktüs türlerinden biridir. Geceleri açan ay ışığı kaktüsü beyaz çiçekler üretir.

Botanik Adı : Selenicereus spinulosus

Çiçeklenme Zamanı: İlk baharın sonları ve yaz mevsiminin başlangıcında çiçeklenir.

Mammillaria Polyedra Kaktüsü

Mammillaria Polyedra Kaktüsü, Meksika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve küçük boyutu nedeniyle saksılarda yetiştirilmesi uygun olabilir. Bahar aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Mammillaria Polyedra Kaktüsü

Mammillaria Polyedra Kaktüsü

Gençlik döneminde tek bir küre olarak yetiştirilen büyüdükçe kümeleşen kaktüslerden biridir. Uzun dikenleriyle dikkat çeken mammillaria polyedra kaktüsü, minik pembe renklerde çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Mammillaria polyedra

Çiçeklenme Zamanı: Yaz ve kış ayları arasında çiçek açar. Ilıman iklimlerde uzun süre çiçek açmaya devam eder.

Gümüş Meşale Kaktüsü

Gümüş Meşale Kaktüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, gri renkli ve minik dikenlerle kaplıdır. Bahar aylarında sarı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Gümüş Meşale Kaktüsü

Gümüş Meşale Kaktüsü

Amerika’ nın dağlık bölgelerinde yetişen bir kaktüs cinsidir. Yeşil dik gövdesi üzerinde gümüş rengini andıran diken yapısından dolayı gümüş meşale kaktüs adını almıştır. İri yapısına uygun şekilde büyük forma sahip pembe ve kırmızı tonlarında çiçekler üretir.

Botanik Adı : Cleistocactus strausii

Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açar.

Tepeli İkiz Dikenli Kaktüs

Tepeli İkiz Dikenli Kaktüs, Meksika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve tepeleri vardır. Bahar aylarında sarı veya kırmızı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Tepeli İkiz Dikenli Kaktüs

Tepeli İkiz Dikenli Kaktüs

Yumuşak yün hissi veren beyaz dikenleri ve tepeleri andıran gövde yapısından dolayı oldukça popüler olan, çiçek açan kaktüsler ailesine ait türlerden biridir. Pembe ve kırmızı tonlarında çiçekler üretir.

Botanik Adı : Mammillaria geminispina nobilis f. kristat

Çiçeklenme Zamanı: Yaz ve sonbahar mevsimlerinde çiçeklenir.

Mammillaria Laui Kaktüs

Mammillaria Laui Kaktüsü, Meksika’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve küçük boyutu nedeniyle saksılarda yetiştirilmesi uygun olabilir. Bahar aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Mammillaria Laui Kaktüs

Mammillaria Laui Kaktüs

Kümelenme eğilimi gösteren çiçekli kaktüslerden biri olan mammillaria laui kaktüs, yumuşak dikenleriyle ayırt edilen türlerden biridir. Koyu pembe renklerde çiçekler üretir.

Botanik Adı : Mammillaria laui dasyacantha

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçek açar.

Gecenin Kraliçesi

Gecenin Kraliçesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve gece açan büyük beyaz çiçekleriyle bilinir. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Gecenin Kraliçesi Kaktüs Çiçeği

Gecenin Kraliçesi Kaktüs Çiçeği

Gecenin kraliçesi çiçeği olarak da bilinen gecenin kraliçesi kaktüsü geceleri sadece yılda bir kez gece yarısında çiçek açmaktadır. Çiçekleri yalnızca 4 saat açık kalarak, şafak vaktinden önce kapandığından gecenin kraliçesi ismini almıştır. Oldukça gösterişli beyaz renkte çiçek açmaktadır.

Botanik Adı : Epiphyllum oxypetalum

Çiçeklenme Zamanı: Genellikle yaz aylarına denk gelecek şekilde yılda bir kez gece yarısı çiçek açar.

Lobivia Kaktüsü

Lobivia Kaktüsü, Bolivya’da yetişen bir türdür. Gövdesi, minik dikenlerle kaplıdır ve genellikle kırmızı, pembe, sarı veya beyaz renkli çiçekleri açarlar. Aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmelidirler ve sulama sıklıkları düşüktür.

Lobivia Kaktüsü

Lobivia Kaktüsü

Küçük yapılı çiçekli kaktüslerden biridir. Küresel gövdesi üzerinde silindirik dallarla çoğalarak kümelenmektedir. Minik görünümüne aldanmayın! Kanarya sarısı çiçekleriyle fazlasıyla güzel bir görüntüye sahip olur.

Botanik Adı : Lobivia famatimensis

Çiçeklenme Zamanı: Yaz mevsiminde çiçeklenir.

Sonuç olarak, çiçek açan kaktüsler oldukça çeşitlidir ve dünyanın farklı yerlerinde yetişirler. Her birinin kendine özgü görsel özellikleri ve farklı çiçek renkleri vardır. Ancak ortak noktaları, aydınlık ve sıcak bir ortamda yetiştirilmeleri ve düşük su ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle, evde veya bahçede çiçek açan kaktüs çeşitlerini yetiştirmek isteyenler; bu bitkilerin bakım özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve uygun koşulları sağlamalıdırlar.

Çiçek açan kaktüsler dışında, Dikensiz Kaktüs Çeşitleri ile ilgileniyorsanız; dikensiz kaktüs türleri ve özelliklerini konu aldığımız makalemizi incelemek için tıklayınız.

En Güzel Çiçek Açan Kaktüsler Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞