BitkiBalik.Com

Balıklara Günde Kaç Defa Yem Verilir?

19.08.2021
Balıklara Günde Kaç Defa Yem Verilir?

Balıklara günde kaç defa yem verilir? Konusu evcil hayvan olarak balık besleyenlerin merak ettiği detayların başında gelmektedir. Aslında basit olarak verilen yanıt; günde bir-iki kez beslenmeleri yeterlidir. Fakat yeni başlayanlar ya da balıklarının sağlığını önemseyenler için balıklara günde kaç kez yem verilmeli? Sonusu basit bir yanıtla geçiştirilemez.

Akvaryum balıklarının vahşi doğada nasıl beslendiklerinin bilinmesi, türüne göre yemlemenin nasıl olması gerektiğinin ayrı ayrı ele alınması gerekir. Bu yazımızda balıkların beslenme alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak doğru beslemenin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Vahşi Doğada Balıklar Nasıl Beslenir?

Balıkların, vahşi doğadaki beslenme rejimleri muhteşem bir denge içerisindedir. Çünkü balıklar doğal ortamlarında aç olduklarında yiyecek aramakta ve sadece yiyecek bulduklarında beslenebilmektedir. Yiyecek aramak için çoğu zaman uzun gayretler gösterir. Bulduklarında ise yaktıkları enerjiyi karşılayacak şekilde beslenir. Böylelikle beslenme ve sağlık konusunda dengeli bir yaşam sürerler.

Balıklara Günde Kaç Kez Yem Verilir

Balıklara Günde Kaç Kez Yem Verilir

Fanusta ve akvaryumda beslenen balıklar ise ne zaman beslerseniz o zaman yemek ister. Beslenme konusunda dengenin akvaryum sahipleri tarafından kurulması gerekir. Çünkü balıklar bolluk zamanlarında fazlasıyla fırsatçı davranırlar.

Siz her yemleme yaptığınızda balığınız reddetmeyecek yiyebildiği kadar yemeye çalışacaktır. Beraberinde “balığım doysun istiyorum” düşüncesiyle yapılan aşırı yemleme balık besleyenlerin yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Yazımızın alt başlıklarında yemleme konusunda merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Balıklara Günde Kaç Kez Yem Verilir?

Doğru besleme sıklığı, beslediğiniz balık türüne göre değişiklik gösterse de genel olarak balıkların günde bir ya da iki kez beslenmesi yeterli olacaktır. Balık besleyenlerin bir çoğu sabah ve akşam olmak üzere iki kez yemleme yapmayı tercih eder. Diğer bir kesim ise balıklarını günün belirli bir saatinde bir kez beslemektedir.

Balıklar Günde Kaç Tane Yem Yer

Balıklar Günde Kaç Tane Yem Yer

Genellikle otçul balık türlerinin günde iki kez beslenmesi gerektiği fikri yaygındır. Vahşi doğada otçul balık türleri mide yapıları çok geniş olmadığından, günlerinin büyük bir çoğunluğunu yiyecek aramakla geçirir. Dolayısıyla akvaryum ortamında otçul balıkların günde iki kez beslenmeleri doğru bir yaklaşım şeklidir.

Etçil balıkların büyük bir çoğunluğu ise geniş bir mideye sahiptir. Nedeni ise çoğunlukla avlanarak beslenmeleridir. Etçil balıklar doğal ortamlarında avlayabilecekleri böcek, sinek ve su canlıları ile beslenmektedir.

Sürekli avlanma fırsatları bulunmadığından beslenme aralıklarındaki süre uzamaktadır. Akvaryumda etçil bir balık türü besliyorsanız protein içerikli yemlerle sabahları yapacağınız yemleme yeterli olacaktır.

Balıklara Günde Kaç Yem Verilir?

Akvaryumda beslenen balıklara günde kaç yem verilir? Ya da diğer bir tabirle balıklara günde kaç tane yem verilir? Soruları okurlarımız ve yeni başlayanlar tarafından fazlasıyla merak konusudur. En başta vereceğimiz tavsiye: Balığınızın sağlığı için aşırı yemleme yapmayın!

Balıklara Günde Kaç Yem Verilir

Balıklara Günde Kaç Yem Verilir

Balıklara günde ne kadar yem verileceği konusunda doğru kural; balıklarınıza birkaç dakikada tüketebilecekleri kadar yem vermek olmalıdır. Amaç 2-3 dakika gibi kısa sürede tüketecekleri kadar beslenmeleri ve artık yem kalmamasıdır. Ayrıca vereceğiniz yem miktarı bakı yemi çeşitlerine göre değişkenlik gösterecektir. Asıl olan amaca yönelirsek, eğer artık yem kalıyorsa fazla besliyorsunuz, yem miktarını azaltın…

Balık Yemi Çeşitleri ve Özellikleri konusunda kapsamlı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi inceleme için tıklayınız.

Balık Yemi Yoksa Balığa Ne Verilir?

Balık yeminizin bitmesi ya da bir kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi durumunda balıklarınızı sağlıklarını olumsuz etkilemeyecek alternatifler ile beslemeniz mümkün olacaktır. Bu alternatif besinler otçul balık türleri için haşlanmış ıspanak, kıvırcık, kapya biber, havuç, brokoli ve ısırgan otu olabilir.

Etçil balık türlerinde ise yeme alternatif olarak ince kıyılmış dana yüreği, ciğer, balık ürünleri kullanılabilir. Böcek, sinek ve omurgasız hayvanlarında kullanılabileceği yönünde yaygın bir görüş olsa da bu tür canlılar, zehir veya hastalık taşıyan canlılar olabileceğinden tavsiye etmiyoruz.

Balık Yemi Yoksa Balığa Ne Verilir

Balık Yemi Yoksa Balığa Ne Verilir

Balık yemi yoksa ve balığınıza yem veremeyeceğiniz süre uzun bir zaman değilse birkaç günlük açlık balıklarınızı etkilemeyecektir. Ancak uzun süreli bir tatile çıkıyorsanız ya da mücbir sebepler dolayısıyla balık yemi temin edemiyorsanız, belirttiğimiz alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Bunların dışında balıklar kaç gün aç kalabilir? Konulu balık türlerini ve aç kalma sürelerini incelediğimiz makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Japon Balıklarına Günde Kaç Kez Yem Verilir?

Japon balıkları günde kaç kere beslenir? Japon balıkları gün boyu hareketli ve yem aramakla meşgul olan canlılardır. Hatta yem verme esnasında fanusa ya da akvaryuma yaklaştığınızı bildiklerinden, her yaklaşımınızda yem geleceği düşüncesiyle kendilerini size gösterme gayreti içerisindedirler.

O an masadan bir şey mi almak istediğinizi yahut temizlik maksadıyla mı geçtiğinizi bilmezler. Bulundukları noktadaki her hareketiniz sizlere yem vermeniz için yalvarırcasına hareketler sergilemelerine neden olur.

Japon Balıklarına Kaç Tane Yem Verilir

Japon Balıklarına Kaç Tane Yem Verilir

Japon balıkları günde kaç defa beslenir? Japon balıklarının aşırı iştahlı olduklarını unutulmadan bir veya iki öğün beslenmeleri sağlanabilir. Bir öğün besleme yaptığınızda balığınız verdiğiniz tüketebiliyor ve artık yem kalmıyorsa bir defa besleyebilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz yem miktarını ortalama yarı yarıya indirgeyerek sabah ve akşam iki kez besleyebilirsiniz.

Japon balıkları günde kaç yem yer? Japon balıkları büyüklüklerine göre yem tüketmektedir. Küçük boy bir japon balığını örnek olarak değerlendirirsek; balığınıza verdiğiniz yemin boyutuna bağlı olarak verilen yem sayısı değişecektir. Örneğin balığınıza 3 tane yem verdiğinizde yeterli oluyor 4 tane yem verdiğinizde yem artığı oluşuyorsa, balığınıza 3 adet yem vermeniz sağlıklı olacaktır.

Japon Balıkları Günde Kaç Kez Beslenir

Japon Balıkları Günde Kaç Kez Beslenir

Son olarak balıklarınızdan uzakta bir tatile çıkıyor ve balıkların beslenme ihtiyaçları konusunda endişeleniyorsanız Tatil Yemi konusunda kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Japon Balığı Özellikleri ve Bakımına Daire Herşey konusunun ele alındığı makalemizi incelemek ve japon balıkları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Balık Besleme Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞