BitkiBalik.Com

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi

27.08.2021
Akvaryum Balıklarının Beslenmesi

Akvaryum balıklarının beslenmesi konusunu detaylı olarak incelemeden önce balıkların doğal yaşamlarında nasıl beslendiklerine bakalım. Balıklar, vahşi doğadaki yaşantılarına bakıldığında günün büyük bir kısmını yiyecek arayışları ile geçirir.

Otçul balıklar, kayaların üzerinde oluşan yosun tabakalarını kazıyarak ya da bitkilerin onlara sunduğu meyve benzeri yiyecekleri tüketerek beslenir. Etçil balıklar ise avlanarak beslenmektedir. Kimileri pusuda bekleyerek avlanırken, bazı balıklar beslenmek için avlayabilecekleri küçük balıkları ya da omurgasız canlıları arar.

Vahşi doğada balıklar, doğanın onlara sunduğu yiyecekler ile muhteşem bir denge içerisinde beslenmektedir. Fakat akvaryumda beslediğimiz balıklar, sahiplerinin sunduğu yiyecekler sayesinde beslenmektedir. Peki, Evde balık nasıl beslenir? Ya da balıklar günde kaç kere beslenir? diye sorabilirsiniz.

Balıklara günde kaç kez yem verilmelidir? sorularının yanıtı kısaca cevaplanabilir. Ancak bu yazımızda soruyu kısa bir cevapla geçiştirmekten ziyade akvaryum balıklarının beslenmesi konusunu detaylı bir şekilde yanıtlamak istiyoruz.

Balıkların Beslenme Alışkanlıkları

Akvaryum balıklarının beslenmesi konusunda farklı kaynaklarda birçok bilgi bulunmaktadır. Ayrıca akvaryum platformlarında, forumlarında tecrübeli akvaristlere yöneltilen “balıklarımı günde kaç kez beslemeliyim?” sorularının çeşitli yanıtları yer almaktadır.

Bu yanıtlardan hangisi doğru? Ya da hangi beslenme yöntemi beslediğiniz balıklar için daha uygun? Okuduklarımız ya da çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilerin çoğunu bu şekilde irdeleriz. Fakat, “akvaryum balıkları nasıl beslenir?” sorusunun cevabını belirleyecek husus, hangi balık türünü beslediğimize bağlıdır.

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi Konusunda Balıkların Beslenme Alışkanlıklarının Belirlenmesi

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi Konusunda Balıkların Beslenme Alışkanlıklarının Belirlenmesi

Akvaryumda beslediğiniz balık türünün, hangi tür yiyeceklere ihtiyaç duyduğunun bilinmesi beslenme şeklinin tespitine olanak tanır. Etçil beslenen tetra, pirana, astronot(oscar) balıkları ve ciklit türlerinin bazılarına protein içerikli yemlerin verilmesi gerekmektedir.

Otçul beslenen tropikal balık türleri ve tropheus gibi ciklet balığı türlerinin ise bitkisel içerikli yemlerle beslenmesi gerekmektedir. Bu nedenle akvaryum balıklarının beslenmesi noktasında, türlerin ihtiyaç duydukları besin içeriği tespit edilmesi sağlıklı bir beslenme biçimini oluşturulmasını sağlar.

Etçil Balıkların Beslenmesi

Akvaryum balıkların beslenmesi hususunda merak edilen diğer bir konuda etçil balıkların nasıl besleneceği konusudur. Etçil bir balık türüne sahipseniz, beslenmelerinde protein ağırlıklı bir yemleme sağlamalısınız. Vereceğiniz yemlerin protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Protein ağırlıklı yemler balık, krill, karides ve dana yüreği gibi içeriklerle üretilmektedir.

Balıkların protein ihtiyacının karşılanması noktasında tercih edilecek yemlerin içeriğini kontrol ederek satın almanız daha doğru olur. Ayrıca etçil beslenme alışkanlığına sahip balıklar için üretilen yemlerin içeriğinde yüksek protein içeriğinin yanında yağ oranının yüksek olduğu yemlerde bulunmaktadır.

Balıklarınızın yağlanmasını önlemek amacıyla yüksek yağ oranı içeriğine sahip yemlerin tercih edilmemesi önerilir. Ancak elinizde yağ içeriği yüksek olan bir yem bulunması halinde, beslenme zamanlarında fazla yemleme yapılmaması ya da öğünlerin sadece birinde bu yemin kullanılması daha doğru olacaktır.

Otçul Beslenen Ciklet Balığı

Otçul Balıkların Beslenmesi

Akvaryumunuzda otçul bir balık türü besliyorsanız, sizin için akvaryum balıkların beslenmesi hususu daha fazla dikkat gerektiren bir konudur. Çünkü otçul beslenme alışkanlığına sahip balıkların sindirim sistemi bitkisel besinleri sindirmeye yönelik evrilmiştir.

Onlara protein ağırlıklı bir beslenme diyetinin sunulması kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açacaktır. Ayrıca otçul balıkların uzun süreli protein ağırlıklı beslenmesi dropsy(şişkinlik) gib, sindirim sistemi hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Dolayısıyla, akvaryum balıklarının beslenmesi konusunda beslenecek balık türünüz otçul bir balık ise beslenme rejiminde tercih edeceğiniz yemlerin bitkisel içeriğe sahip olduğundan emin olmalısınız.

Otçul balık yemleri spirulina, ısırgan otu, sebze ve meyve gibi bitkisel içeriklerden oluşmaktadır. İçeriğindeki spirulina oranı üretildiği balığın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca spirulina içeriği yüksek olan yemler, balıkların daha gösterişli renklere sahip olmalarını sağlar. Tabi bu etki, kullanılacak yemin kalitesi ve besin içeriğiyle doğru orantılıdır.

Balık Yemi Çeşitleri” konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Japon Balığı Beslenmesi

Japon balıkları yapıları itibariyle sazansıgiller familyasına dahil olan balıklardır. Beslenme konusunda son derece iştahlı olduklarından kolay kolay sorun çıkarmazlar. Ancak japon balığı nasıl beslenir? Sorusuna yanıt verirken japon balıklarının fizyolojisine ait bir detayın göz ardı edilmemesi gerekir.

Japon balıkları anatomik olarak mideye sahip olmayan balıklardır ve mideleri bulunmadığından doyma hissine sahip değildirler. Bu nedenle japon balığı beslenmesi konusunda öğünlerde verilen yem miktarına dikkat edilmelidir.

Verilecek yem miktarı, bir-iki dakika gibi kısa bir sürede tüketebilecekleri kadar olmalı, fazla yemleme yapılmamalıdır. Çünkü balıkların doymadığı düşüncesiyle verilen fazla yemler balığınızın sağlığı için bir tehdit oluşturacaktır.

Japon Balığı Beslenmesi

Japon Balığı Beslenmesi

Japon balığı günde kaç kez beslenir? Noktasına ise balıklarınıza müsait olduğunuz zaman dilimleri doğrultusunda günde birkaç kez yemleme yapabilirsiniz. Japon balıkları hem etçil hem de otçul yemleri kabul eden balıklardır. Bu nedenle dengeli bir diyetin sunulması önemlidir.

Örneğin günde iki kez yemleme yaptığınızı farz edelim. Sabahları protein ağırlıklı yemin veya japon balıkları için özel üretilen yemlerin verilmesi, akşam ise bitkisel içerik açısından zengin bir yemin verilmesi doğru bir beslenme diyeti olacaktır.

Sabahları verilen protein içerikli yem balığınızın günlük enerjisinde yakılacak, aynı zamanda protein ihtiyacını karşılayacaktır. Akşam verilen bitkisel yem ise, balığınızın sindirim sistemini destekleyecek, kabızlık gibi sorunların oluşmasına engel olacaktır.

En iyi japon balığı yemleri ve özellikleri hakkında bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

“Japon Balığı” bakımı ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Balığı Beslenmesi

Lepistes balıkları, beslendikleri akvaryuma renk katan sevimli ufaklıklardır. Ataları gambusyalar dahil olmak üzere, vahşi doğada sivrisinekler ve küçük böceklerle beslenirler. Fakat, akvaryumda lepistes balığı nasıl beslenir? Lepistes balıkları omnivor beslenme biçimine sahip balıklardır.

Hem etçil, hem de otçul olarak beslenebilirler. Beslenme diyetlerinde etçil ve otçul yemlerin birlikte sunulması ya da lepistes balıkları için özel üretilmiş yemlerin kullanılması gerekir. Ancak balıklarınızın sağlıklı bir beslenme diyetine sahip olmaları açısından tek bir yemle yetinilmemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Birden fazla yemden oluşan bir beslenme diyeti, besin içeriği konusunda çeşitlilik sağlayarak, lepistesleriniz için daha besleyici olacaktır.

Lepistes Balığı Beslenmesi

Lepistes Balığı Beslenmesi

Lepistes günde kaç kez beslenir? Sorusuna yanıt olarak lepistes balıklarının beslenme öğünleri hakkında günde birkaç kez beslenebileceklerini söyleyebiliriz. Beslenme zamanı sabah ve akşam olmak üzere iki öğünle sınırlandırılabileceği gibi birkaç öğünden oluşabilir.

Ancak iki öğünden fazla besleme yapılacak ise öğünlerde verilen yem miktarı sınırlandırılmalı her öğünde az az besleme yapılmalıdır. İki öğünden fazla beslenme programları genelde üreticiler tarafından tercih edilmekte olup, balıklara her öğünde farklı bir yemin verilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca yavru gelişim süreçlerinde de öğün sayısı 4-5 öğüne kadar artırılabilir.

“Lepistes Balığı” konusunda merak edilen tüm bilgilerin detaylı olarak ele alındığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta Balığı, doğal habitatında suya düşen böceklerle ve ufak sineklerle beslenmektedir. Etçil bir beslenme alışkanlığına sahip olması sebebiyle protein ağırlıklı bir beslenme rejimine ihtiyaç duyar. Akvaryumda ya da fanusta beta balığı nasıl beslenmelidir? Beta balıklarının ağızları yukarı yönlü bir yapıda olduğundan su yüzeyinde kalabilen ve yutabilecekleri boyutlardaki yemleri tüketebilir.

Beta balığı beslenmesinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise akvaryumun üzerini kapatacak bir kapağa sahip olunması gerektiğidir. Çünkü beta balıkları yeme yönelirken zaman zaman iç güdüsel olarak sıçrayabilmektedir. Sıçramaların akvaryumdan atlama gibi olumsuz kazalara sebebiyet vermemesi için yemleme yapılırken balığın gözlemlenmesi uygun olacaktır.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta Balığı Beslenmesi

Beta balıklarına günde kaç kez yem verilmeli? Veya beta balıklarına ne kadar yem verilmeli? Sorularıyla birlikte beta balığı beslenmesi konusunda popüler bir püf noktaya değinmek istiyoruz. Beta balığınıza gözlerinin boyutu kadar yem verilmesi yeterli olacaktır. Bu miktar özellikle granül formdaki yemlerin yapısına bağlı olarak bir veya iki taneyi aşmayacaktır.

Beslenme öğününü günde iki kez olarak belirlemeniz durumunda sabah ve akşam olmak üzere bir-iki tane yem verebilirsiniz. Özellikle fanusta beslenen beta balıklarının beslenmesinde fazla yem vermemeye özen gösterilmelidir. Çünkü fanus içerisindeki su miktarı düşük olduğundan, fazla yemleme dolayısıyla oluşan yem artıkları ve dışkı su değerlerinin çabuk bozulmasına neden olacaktır.

“Beta Balığı” bakımı ve özellikleri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Melek Balığı Beslenmesi

Melek balıkları vahşi habitatlarında etobur beslenen canlılardır. Doğada çoğunlukla yutabilecekleri boyuttaki yavru balıklarla, larvalarla, böceklerle, sineklerle ve kabuklularla beslenirler. Beslenme konusunda bilgilere geçmeden önce, melek balığı beslediğiniz akvaryumda tank arkadaşlarının seçimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir husustan bahsetmek istiyoruz.

Melek balığı beslediğiniz akvaryuma tank arkadaşı eklerken yutabilecekleri boyutlardaki balık türleri ve karideslerin akvaryuma eklenmemesi gerektiğini bilmelisiniz. Avcı türler olduklarından vereceğiniz yemler beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor olsa da yutabilecekleri boyuta sahip tank arkadaşlarını avlamaktan kaçınmazlar.

Melek Balığı Beslenmesi

Melek Balığı Beslenmesi

Peki, akvaryumda melek balığı nasıl beslenir? Ve melek balığı günde kaç kez beslenmelidir? Diye sorabilirsiniz. Melek balığı beslenmesinde protein içerikli yemlerin kullanılması gerekmektedir.

Protein içerikli yemlerin seçimi konusunda balıklarınızın boyutuna uygun yemlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Çünkü yavru boyutlarında olan melek balıkları erişkinlere verilen yemleri yutamayabilir. Ayrıca protein içerikli yemlerden oluşan beslenme diyetlerinde birden fazla yem tercih edilebiliyor ise, öğünlerin birinde bitkisel içerikli yem verilmesi sindirim sistemi sağlığına faydalı olacaktır.

Beslenme öğünlerinde verilen yem miktar kısa sürede tüketebilecekleri kadar olmalıdır. Beslenme öğünü planlamasında ise diğer türlerde olduğu gibi sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yem  verilebileceği gibi; çeşitli yemlerden oluşan diyetlerde öğün sayısı, azar azar yemleme yapılmak suretiyle 3-4 öğüne çıkarılabilir.

Melek Balığıhakkında daha detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi Konusunda Püf Noktalar

Akvaryum balıklarının beslenmesi hakkında balık türlerine ve balıkların beslenme biçimlerine göre detaylardan bahsetmeye çalıştık. Şimdi ise, akvaryum balıklarının beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken püf noktalara değinmek istiyoruz. Balıklarınızı beslerken dikkat edeceğiniz püf noktalar canlılarınızın daha sağlıklı beslenmesini sağlarken, akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin korunmasını sağlar.

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi Konusunda Püf Noktalar

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi Konusunda Püf Noktalar

  • Balıklarınızın beslenme rejimini ve beslenme planlarını oluştururken “Akvaryum Balıkları Nasıl Beslenir?” sorusunun yanıtını aradığınız gibi; beslediğiniz balık türünün ihtiyaç duyduğu beslenme biçimi konusunda araştırma yapmanız doğru besleneme rejimin oluşturulmasının temelini oluşturur.
  • Balıklarınızın beslenme rejimi tespit edildikten sonra, yemleme öğünlerinin planlanması hangi öğünde hangi yemin verileceğinin belirlenmesi, daha etkin bir besleme yapılmasını sağlar. Bu aşamada özellikle birden fazla çeşitte yem kullanmanız durumunda günleri ve öğünleri not alarak beslenme programı oluşturabilirsiniz.
  • Akvaryum balıklarının beslenmesi konusunda tek çeşit yemlemeden ziyade birden fazla yemden oluşan bir diyetin sunulması balıklarınız için oldukça faydalıdır.
  • Önceki paragraflarda da belirttiğimiz gibi balıklarınızın iştahını göz önüne alarak balıklarım doymuyor düşüncesiyle yapılan aşırı yemleme canlılarınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca akvaryum suyunda amonyak artışına neden olabilir.
  • Protein ağırlıklı beslenen balıklara sindirim sistemi sağlığı açısından en azından iki günde bir olacak şekilde, öğünlerinin birinde bitkisel yemleme yapılması faydalı olacaktır.
  • Bitkisel beslenen balıklarda ise özellikle üreme dönemleri öncesinde ve yavru gelişimi dönemlerinde öğünlerinin birinde protein içerikli yem verilebilir.
  • balıklarınızı beslerken fazla yem verilmesi durumunda, dipte yem artıkları oluşuyor ise; yem artıklarının dip çekimi vasıtasıyla toplanması akvaryumdaki şartların bozulmasını engellemek açısından oldukça önemlidir.

Son Olarak:

Akvaryumda Balık Beslemek” konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca; “Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞