BitkiBalik.Com

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaktüsün sağlığa faydaları, günümüzde fazlasıyla dikkat çeken bir konu halini almıştır. Kaktüs bitkisini yetiştirenler kişisel tercihlerinden dolayı kaktüs bakımını tercih ediyor olsa da; kaktüs bitkisi faydaları bakımından da oldukça popüler olan bir bitki türüdür.

Kaktüsler genellikle acı veren dikenlerinden dolayı olumsuz bir üne sahip olabilir.  Kaktüs sevmeyenler bu acı tecrübenin tedirginliği ile bu bitkilere karşı ön yargılı bir yaklaşım sergiler. Ancak kaktüsün faydaları konusunda araştırma yapanlar, insan sağlığına faydalarını öğrendiklerinde ön yargılar yıkılacaktır.

Kaktüs çiçeğinin faydaları nelerdir? Evde kaktüs bakımının faydaları ve dikenli incir olarak kabul edilen kaktüs meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor… İlaç sektöründen kozmetik sektörüne ve hatta gıda olarak tüketimine kadar kaktüs bitkisinin faydaları giderek ünlenen bir hal almıştır.

Bu yazımızda kaktüsün sağlığa faydaları konusunu inceleyerek, sert görünümlü çöl bitkisi olarak nitelendirilen kaktüslerin, mucize bitki olarak kabul edilmesi sağlayan faydalarından bahsedeceğiz. Sizde kaktüsün faydaları nelerdir? Sorusunun cevabını arıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Evde Kaktüs Bitkisi Faydaları

Evde Kaktüs Bitkisi Faydaları

Kaktüsün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaktüs bitkisi, dayanıklı ve kolay bakımı sayesinde birçok insanın sevdiği bir bitkidir. Ancak, kaktüs bitkisinin sadece dekoratif bir bitki olmadığını, aynı zamanda sağlık açısından da faydaları olduğunu biliyor muydunuz? İşte, kaktüs bitkisinin sağlığımıza faydaları hakkında bilmeniz gerekenler.

Kaktüs Çiçeğinin Faydası Var Mı?

Kaktüs bitkisi, özellikle cilt sağlığı için faydalıdır. Kaktüs yağı, ciltteki kırışıklıkları azaltır ve cildin nem dengesini korur. Ayrıca, kaktüs yağı, sivilcelerle mücadelede de etkilidir. Kaktüs çiçeği, aynı zamanda solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelir. Kaktüs çiçeğinin kokusu, burun tıkanıklığını açar ve solunum yollarını rahatlatır.

Kaktüs Negatif Enerjiyi Alır Mı?

Evet, kaktüs bitkisi negatif enerjileri alarak, evdeki enerjiyi dengelemeye yardımcı olur. Evdeki stresi ve negatif enerjiyi azaltarak, evde daha huzurlu bir ortam yaratır. Ayrıca, kaktüs bitkisi, elektromanyetik radyasyonun etkilerini de azaltır. Bu nedenle, bilgisayar, televizyon ve diğer elektronik cihazların bulunduğu odalarda kaktüs bitkisi bulundurmak faydalı olabilir.

Kaktüs Evde Nerede Durmalı

Kaktüs Evde Nerede Durmalı

Kaktüs Evde İyi Midir?

Evet, kaktüs bitkisi evde bulunması gereken faydalı bitkilerden biridir. Özellikle, uyku problemleri yaşayanlar için yatak odalarında bulundurulması önerilir. Kaktüs bitkisi, gece boyunca soluduğumuz havayı temizleyerek daha sağlıklı bir uyku sağlar. Ayrıca, kaktüs bitkisi, evdeki hava kalitesini artırır ve havadaki nem oranını dengeler.

Benzer İçerikler  Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Faydaları

Kaktüs Evde Nerede Durmalı?

Kaktüs bitkisi, doğru bir şekilde yerleştirildiğinde evde daha fazla fayda sağlar. Güneş ışığına ihtiyaç duyan bir bitki olduğu için, kaktüs bitkisi güneşli bir yere yerleştirilmelidir. Ayrıca, kaktüs bitkisi, nemli bir ortamda gelişmediği için, saksısının altında su birikintisi oluşmamasına dikkat edilmelidir. Kaktüs bitkisi, yatak odası veya çalışma odası gibi sıkça kullanılan odalarda bulundurulmalıdır.

Evde Kaktüs Bakımının Faydaları

 • Kaktüs bitkisinin dikenleri bulunduğu ortamdaki elektriklenmenin topraklanmasını sağlayarak, olumsuz enerjinin giderilmesine yardımı olur.
 • Yetiştirildiği ortamdaki karbondioksitin emilmesini ve oksijenin artırılmasını destekler.
 • Kaktüsün faydaları radyasyon konusunda da çarpıcı özelliği ile dikkat çeker. Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi teknolojik cihazların bulunduğu ortamlardaki radyasyonun emerek ortamdaki radyasyonun giderilmesine yardımcı olur.
 • Bilimsel çalışmalarda, ofiste ya da evde kaktüs bakımının faydaları arasında, olumlu enerjiye katkı sağladığı, stresi ve depresif duyguları baskıladığına yönelik etkilerin olduğu tespit edilmiştir.
 • Havadaki toksik bileşikleri emerek hava kirliliğinin giderilmesine katkı sağlar.
Kaktüs Faydaları Nelerdir

Kaktüs Faydaları Nelerdir

Kaktüs Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaktüs meyvesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun direncini arttırır. Ayrıca, kaktüs meyvesi, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İçeriğindeki lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık problemini çözer. Kaktüs meyvesi, diyabet hastalarının da tüketebileceği bir meyvedir. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve kan şekerinin dalgalanmasını önler.

Kaktüs Meyvesinin Faydaları

Kaktüs meyvesi faydaları bakımından İbn-i Sina tarafından mucize meyvelerden biri olarak kabul edilmiş, meyvelerin bir çoğundan daha besleyici olduğu tespit edilmiştir. Dikenli incir, frenk yemişi, hint inciri ve dikenli armut olarak çeşitli adlandırmalarla tanınan kaktüs meyvesi, ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişir.

Dikenli yapısından dolayı hasat edilirken ve ayıklanırken eldiven kullanılması tavsiye edilir. Yeşilken hafif ekşimsi tadı olan kaktüs meyvesinin kızarmaya başladıkça muhteşem bir tadı olacaktır. Gelin şimdi antioksidan bakımından zengin olan şifalı kaktüs meyvesi dikenli incirin faydalarına göz atalım.

Kaktüs Meyvesinin Faydaları

Kaktüs Meyvesinin Faydaları

Kaktüs Meyvesi Dikenli İncirin İnanılmaz Faydaları

Kaktüs inciri faydaları gün geçtikçe yeni keşifler ile dikkat çeken meyvelerden biridir. Vücudun büyük bir bölümüne olumlu etki eden kaktüs inciri şifalı meyvelerden biri olarak kabul edilir. Peki kaktüs meyvesinin faydaları nelerdir? Diye soracak olursanız kaktüs incirinin faydaları:

 • Kolesterolü düşürür. Dikenli incir meyvesi lif bakımından zengin olmasının yanı sıra kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Vitamin ve mineral besin açısından zengindir. Ortalama bir fincan miktarındaki kaktüs meyvesi; demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, riboflavin, C vitamini ve B6 vitamini içerir. Bu besinlerin yüzde olarak en yüksek miktarda olanları, C vitamini ve magnezyumdur.
 • Kilo kontrolünü destekler, kilo vermeye yardımcı olur. Kaktüs meyvesi diğer meyvelere kıyasla daha az karbonhidrat ve daha fazla lif oranına sahip olduğundan diyet dostu bir meyvedir.
 • Mide ülserini önler. Kaktüs meyvesi içeriğinde betanin olarak bilinen bileşikler bulunmaktadır. Betanin, proinflamatuar kimyasalların azalmasına yardımcı olur ve mide mukozasının korunmasını sağlar.
 • Enflamasyonu önler. Ödem ve iltihap giderici etkisi yüksek olan bir meyvedir.
 • Kan şekerini düşürür. Dikenli incir meyvesi kan şekerini düşürmeye karşı etkili olan yapısıyla, hipoglisemiyi baskılayarak şekerin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle demir emilimini, kıkırdak ve diş yapısının kuvvetlenmesine olumlu katkılar sunar. Yaraların iyileşmesini ve dokuların onarımını destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp hastalıklarından korur. Lif içeriği, kolesterolü düşürücü etkisi ve kardiyovasküler antioksidan bileşenler bakımından zengin yapısıyla kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığının korunmasını destekler.
 • Kolon bağırsağının temizlenmesini sağlar. Kaktüs meyvesinin suları ve lif içeriği kolon bağırsağını temizleyen antioksidan bileşikler içerir.
 • Karaciğer sağlığını korur. Dikenli incir meyvesi karaciğerdeki serbest radikallerin ortadan kaldırılması ve antioksidan arttırıcı hepatoprotektif aktivite yapmaktadır.
 • Mide ve bağırsak hareketlerini dengeler. Kaktüs meyvesi mideyi yatıştırıcı etkisiyle mide hareketlerinin dengelenmesine ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine olumlu etkiler yapar.
 • Migren sıklığını azaltır. Dikenli incir meyvesi faydalarından biri de anti-inflamatuar bileşikleri sayesinde migren sıklığını azaltma konusun oldukça etkili olmasıdır.
 • Tırnak sağlığını korur. Kaktüs meyvesinden elde edilen yağ hasarlı tırnakların nemlendirilmesini ve kuvvetlendirilmesini sağlar. Kaktüs meyvesi yağı palmitik asit, linoleik asit ve oleik asit içerir.
 • Kemik ve diş sağlığını destekler. Kaktüs meyvesi kalsiyum emilimini destekler, osteoporoz olasılığını azaltıcı etki yapar.
 • Felç riskini azaltır. Bilimsel çalışmalarda kan dolaşımının sağlıklı şekilde devam etmesini, iyi ve kötü kolesterolü dengeleyici etkisinin inme riskini azalttığına yönelik etkilere rastlanmıştır.
 • Cilt yaşlanmasını geciktirir. Dikenli incir meyvesi E ve K vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını önleyerek cilt yaşlanmasını geciktirir.
 • Cilt lekelerini ve göz altı çevresindeki kararmaları azaltır. Kaktüs meyvesi tohumundan elde edilen yağ bol miktarda faydalı yağ asidi içermektedir. Faydalı yağ asitlerinin cilt sağlığını koruyan, göz çevresindeki koyu halkaları önleyen etkileri bulunmaktadır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dikenli incir ve tohumundan elde edilen yağ, içeriğindeki fenolik bileşikler ve antioksidanların etkisiyle yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Saçları besler. Daha önce de belirtildiği üzere, içerdiği faydalı yağ asitleri cilt sağlığında olduğu gibi saç sağlığı konusunda da fazlasıyla etkilidir. Saça uygulandığında saç ve saç derisinin beslenmesi için ihtiyaç duyulan yağ özlerini sağlar. Saçları besleyerek, saç ve saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Kaktüs Cilde Faydaları

Kaktüs Cilde Faydaları

Kaktüsün sağlığa faydaları nelerdir? Diye merak edenler için kaktüs bitkisinin faydaları şaşırtıcı derecede fazla olduğu anlaşılacaktır.

Benzer İçerikler  Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Faydaları

Dikenli incirin meyve olarak tüketimi konusunda herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak hamileler, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı olanların, kaktüsün sağlığa faydaları için; kullanımından önce doktoruna danışması son derece önemlidir.

Kaktüs çiçeğinin faydaları dışında, Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaktüs Meyvesi “Dikenli İncir” Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞