BitkiBalik.Com

Cuba Bitkisi (Hemianthus callitrichoides ‘Cuba’)

Cuba Bitkisi (Hemianthus callitrichoides ‘Cuba’)

Akvaryumda Cuba bitkisi bakımı milimetrik boyutlarda sahip yapraklarının oluşturduğu güzellikle gösterişli bir taban oluşturmanızı sağlar. Sık bir yapıda yayılım gösteren çim benzeri görüntüsünden dolayı taban dekorunda popüler bir bitki türüdür.

Cuba bitkisi gelişimi biraz yavaş seyrettiğinden, ayrıca Co2 ve Işık ihtiyacının yüksek olması nedeniyle genel olarak yüksek destekli(high-tech) tanklarda tercih edilir.

Bitki akvaryumuyla ilgilenen hobiciler tarafından, yüksek destekli tanklarda bakılan cuba bitkisi gelişimi yavaş olsa dahi oluşturduğu taban dekoru ile popüler bir tür haline gelmiştir. Karides beslenen bitki tanklarında ve yavru akvaryumlarında sağladığı saklanma alanları da cubanın tercih edilme nedenleri arasındadır.

Cuba bitkisi fiyat konusunda diğer bitkilere oranla değerli bir bitki türüdür. Çünkü üretimi zaman alması fiyatının değerli olması üzerinde etkilidir. Lakin küçük boyutlarda dahi ekilen bir taban katmanı zamanla fiyatını amorti edecek şekilde tüm zemini kaplayacaktır.

Akvaryum Cuba Bitkisi

Akvaryum Cuba Bitkisi

Cuba Bitkisi Özellikleri

Hemianthus callitrichoides Cuba, doğal habitatı olan Güney Amerika akarsularındaki sığ ve ışığa duyarlı toprak ve kayalık bölgelerde yer alan sucul bir bitki türüdür. Milimetrik boyutlardaki yapraklarının yanı sıra boyutlarının genel olarak 3-5 cm. olmakla birlikte en fazla 10 cm. boyutlarında boy uzunluğuna sahiptir.

Işığın yüksek olduğu ortamlarda boya yönelik büyümeden ziyade yayılım gösteren bir büyüme gerçekleştirir. Milimetrik yapraklarından dolayı “Bebek Gözyaşları” adıyla da anılmaktadır.

Su değerlerinin ve aydınlatma kapasitesinin ihtiyaçlarını karşıladığı yeterince besine sahip olan ortamlarda yayılım gösterip halı şeklinde bir görüntü oluşturur. Halı biçimindeki taban görüntüsü ön plan taban dekorunda sık tercih edilen bir tür olmasını sağlar.

Cuba Bitkisi Bakımı

Cuba bitkisi bakımı, çoğu hobici tarafından yetiştirmesi zor bir akvaryum bitkisi olarak düşünülür. Düşük destekli(low-tech) akvaryumlarda profesyonel bir aydınlatma beraberinde Co2 desteği olmadan bakımı uğraştırıcı olabilir. Ancak yüksek destekli(high-tech) tanklarda cuba bitkisi yetiştirme; su şartlarına, aydınlatma ihtiyacına ve Co2 desteğine dikkat edilmesi durumunda, halı görünümünde yemyeşil bir taban oluşturmanızı sağlar.

Büyüme hızı orta yavaşlıkla olmasına karşın yeterli aydınlatma ile birlikte, Co2 desteği ve planlı bir gübreleme bitkinin yaprak sayısını çoğaltacak, daha hızlı bir gelişim sağlamasına katkı sağlayacaktır.

Tabanda Halı Görünümü

Tabanda Halı Görünümü

Su şartlarının korunması amacıyla kısmi su değişimleri yapmak gerekmektedir. Yapılan su değişimleri fazla besinleri sudan uzaklaştırırken, bitkinin ihtiyaç duyduğu mineral besinlerin eksikliğinin giderilmesini destekleyicidir. DIY Co2 sistemleriyle bakılması mümkün olsa da stabil bir Co2 seviyesi sağlamak amacıyla, Co2 tüpünden oluşan bir sistem kurmak akıllıca olacaktır.

Hemianthus callitrichoides Cuba, uygun şartlarda besininin çoğunu yaprakları vasıtasıyla sudan alıyor olsa da, kök tabanlarına misket gübre takviyesi yapmak olası besin eksikliklerini önleyecektir. Fakat misket gübre tercihlerinde içeriğinde fosfat barındırmayan gübrelerin tercih edilmelidir.

Çünkü fosfat ihtiva eden tablet ve misket gübreler, sudaki fosfat sevityesinin dengesiz şekilde artışına sebebiyet vererek istenmeyen alg ve yosun oluşumlarına neden olacaktır. Bu nedenle kullanmayı düşündüğünüz misket gübre ürünlerinin içeriğini araştırarak tercih etmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Cuba Bitkisi Gübreleme

Cuba bitkisi gereksinimleri bakımından besin takviyesine ihtiyaç duyan bitki türleri arasındadır. Çoğunlukla yüksek destekli tanklarda bakılıyor olmasından dolayı, ışığın ve karbondioksit desteğinin etkisiyle sudaki besinler kısa sürede tükenecektir. Eksik olan besinlerin yerine konması bitkinin gelişiminin devam etmesini sağlayacaktır.

Gübreleme yapılmaması durumunda bitki yapraklarında besin eksikliği belirtileri ortaya çıkacak, eksikliklerin giderilmemesi durumunda bitki formunda bozulmalar söz konusu olacaktır. Gübreleme işleminde akvaryumunuzun hacmi ve bitki yoğunluğu esas alınmaktadır.

Kullanacağınız sıvı gübre ürünlerinin içeriği ve kullanım talimatına göre akvaryumunuza uygun dozda gübre ekleyebilirsiniz. Ancak gübre eklerken dikkatli olmalı, gübreleme miktarını bitkilerinizin gelişimine göre yavaş yavaş artırmalısınız. Aksi takdirde bitkilerin kullanamadığı besinler algler tarafından kullanılacağından yosun oluşumları başlayacaktır.

Cuba Bitkisi Ekimi

Cuba Bitkisi Ekimi

Cuba Bitkisi Ekimi

Cuba bitkisi ekimi nasıl yapılır? Ekim yaparken elimizde bulunan öbek bitkiyi kenarları 2 cm. olacak şekilde kare ölçülerde parçalara bölmek daha fazla alanın yeşillendirilmesini sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir iki nokta vardır. Bunlardan birincisi bitkiyi ekmeden önce birkaç cm altına gelecek şekilde misket gübrenin yerleştirilmesidir.

Cuba bitkisi nasıl dikilir? Sorusuna yanıt verirken değinmemiz gereken ikinci önemli husus ise; bitki köklerinin 1-2 cm akvaryum toprağına gömülerek kökleri dışarıda kalmayacak şekilde akvaryum zeminine ekimin yapılmasıdır.

Cuba bitkisi dikimi yapıldıktan sonra bitkinin topraktan ayrılmasını engellemek ve gelişim sürecinin sağlıklı geçirilmesini sağlamak amacıyla akvaryuma çöpçü, sae gibi taban balıklarını eklemeyi bir süre ertelemeniz uygun olacaktır.

Çünkü zemini karıştırma eğiliminde olan balık türleri biktinin tabana tutunmadan ayrılmasına neden olmaktadır. Bitki yaklaşık 10 günlük tutunma sürecini sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra yosun yiyici ve çöpçü balık türlerinin eklenmesi daha isabetli olacaktır.

Taşa Sarılmış Bitki Dekoru

Taşa Sarılmış Bitki Dekoru

Bitki ekildikten sonra 15 ila 30 günlük süreç içerisinde kök gelişimi gösterir. Bu süreçte bitki yapraklarında sararma ve çürüme benzeri görüntüler oluşabilir. Oluşan görüntüden tedirgin olmanıza gerek yoktur. Bir süre bekleyerek yeni sürgünler verip vermediğinden emin olun. Kök gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayan bitkiler yeni sürgünler vererek yapraklarını çoğaltıp büyümeye devam edebilir.

Cuba bitkisi gelişimi aşamasında sıcaklık ve pH değeri son derece önemlidir. Akvaryum içerisindeki sıcaklığın 28 santigrat derece ve üzerine çıkmamasına, pH değerlerinin ise 6.0 – 6.8 aralığında kalmasına özen gösterilmelidir. Belirtilen parametrelerin üzerindeki sıcaklık ve pH değerlerinde bitki yapraklarında erimeler başlar.

Bitki ekimi yapmak amacıyla cuba bitkisi tohumu kullanmayı düşünen yetiştiriciler tarafından tohumun gelişim süreci araştırılmaktadır. Çünkü bitki tohum kalitesi ve yapısına bağlı olarak gelişim göstermektedir. Bu nedenle tohum seçimi yapılırken alacağınız ürünün yorumlarına bakarak yetiştiricilerin memnuniyet tecrübelerin göre tercih yapılması uygun olacaktır.

Ağaç Dekoru

Ağaç Dekoru

Cuba Bitkisi Budama

Bitkinin akvaryumunuzda uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamak için zaman zaman bir makas yardımıyla budanması gerekmektedir. Özellikle kenar boşluklarının kapanması ve daha yoğun bir halı görünümü oluşmasını sağlamak için sık sık yukarı uzayan dalların budanması faydalı olacaktır.

Budama 1-2 haftalık periyotlarda su değişimlerinizden önce yapılabilir. Budama yaparken zeminden 1-2 cm. yükseklite budama yaparak, köke yakın budama yapmamaya dikkat etmelisiniz. Yukarı uzayan dalların kesilmesi bitkinin yanlara sürgün vermesini destekler. Bu nedenle yan sürgünlerden ziyade yukarı yönlü büyüyen dalların budanması daha uygun olacaktır.

Budanan bitkinin yaprak yapısı milimetrik olduğundan akvaryumda dağılan yeşil bir bitki tortusu oluşabilir. Bu bitki artıklarının kolay bir şekilde akvaryumdan çıkarılmasında balıkların tutulmasında kullanılan kepçeler oldukça yardımcıdır.

Cuba Bitkisi Gelişimi

Cuba Bitkisi Gelişimi

Akvaryum İçindeki Konumu

Hemianthus callitrichoides Cuba, akvaryum dekorunda genel olarak ön plan taban bitkisi olarak kendine yer bulur. Tabanda oluşan çim görüntüsü oldukça popüler bir tasarım örneğidir. Taban dışında akvaryum dekorundaki kayalara ve ağaç dekorlarına da tutturularak ağaç görünümü, yeşil bir kayalık yamaç görünümü oluşturulmaktadır.

Akvaryumda farklı noktalara konumlandırarak dikimi yapılan cuba zemin bitkileri arasında en dikkat çeken türlerden biridir. Öylesine ki sadece cuba akvaryumu kurulumu yapan yetiştiriciler de bulunmaktadır. Akvaryum bitkilerinin giderek daha yaygın olan tercih edilmesi her geçen gün doğala yakın akvaryum tasarımlarının oluşmasına olanak vermektedir.

En Güzel Hemianthus Cuba Akvaryumu Fotoğrafları

Son olarak; “Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu” konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Bitki Akvaryumu Besin Kaynakları” konusunda bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Hemianthus callitrichoides ‘Cuba’

Kökeni: Güney Amerika

Bakım Zorluğu: Orta

Boyutları: 3 – 5+ cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Yüksek

Sıcaklık: 16 – 29 °C

pH: 6.0 – 8.0

Gelişim Hızı: Orta
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞