BitkiBalik.Com

Nerite Salyangozu

Nerite Salyangozu

Nerite Salyangozu denilince ilk akla gelen bu canlıların yosunla mücadele konusundaki ünleridir. Farklı renk ve desenleriyle tanınan neriteler, camların, dekorların üzerinde oluşan yosunları severek tüketirler.

Akvaryumda beslemek için ideal boyutlara sahip canlılar olduklarından özellikle bitki akvaryumları için aranan türlerden biridir. Genellikle fındık kadar boyutları zebra desenleriyle bilinen canlılar olsa da; daha küçük boyutlara sahip olan minyatür nerite salyangozu çeşitleri de bulunmaktadır.

Ayrıca barışçıl omurgasız türlerinden biridir. Eğer bitkili veya tropikal bir akvaryuma sahipseniz, beslediğiniz canlılar uyumlu türler ise, yosunla mücadele konusunda neritelerden yardım alabilirsiniz.

Nerite Salyangozu Özellikleri

Neritina natalensis bilimsel adıyla tanınan nerite salyangozlarının doğal yaşam alanları Afrika, Kenya, Mozambik, Somali, Tanzanya ve Güney Afrika dolaylarıdır. Doğumlarından gelişim dönemlerine kadar hem tatlı su da hem de tuzlu su da gelişim gösterirler.

Nerite Salyangozu Özellikleri

Nerite Salyangozu Özellikleri

Üremek için ise acı ve tuzlu suya ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Neritelerin akvaryumda üretimi pek mümkün değildir. Genellikle ithal edilen canlıların satışı yapılmakta olduğundan nerite salyangoz fiyat konusunda nispeten pahalı türlerden biridir.

Erkek ve dişilerin anatomik yapıları ve fiziki görünümleri birbirine fazlasıyla benzerlik gösterdiğinden nerite salyangozu cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Akvaryumda bir-iki salyangoz bakılıyor ise gözlemleme yaparak yumurtlayan salyangozun tespit edilerek dişi salyangoza sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Nerite salyangozu kaç yıl yaşar? Ortalama 2-3 yıllık bir ömre sahip oldukları yönünde bilgiler verilmektedir. Fakat akvaryum ortamında uygun şartları sağlayan hobiciler tarafından 4-5 yıldır yaşadığı belirtilen canlılara da rastlanmaktadır.

Neritelerin boyu yaklaşık olarak 2 ila 2,5 cm aralığındadır. Büyümeleri nispeten yavaş olan canlılardan biridir. Minimal ölçülerinden dolayı beğenilen bu canlıların daha küçük boyutlu olan türleri minyatür nerite salyangozu olarak tanınmaktadır.

Minyatür Nerite Salyangozu

Minyatür Nerite Salyangozu

Renkleri koyu kahverengi tonun üzerinde sarı desenlere sahip olabilir. Ayrıca kahve ile turuncu tonlara sahip farklı desenleri olan kaplan nerite salyangozu gibi varyeteleri bulunmaktadır. Boynuzlu nadir türleri de olan bu canlıların henüz keşfedilmediği düşünülen çeşitli türlerinin olduğuna inanılmaktadır.

Nerite Salyangozu Bakımı

Sağlıklı bir salyangoz bakımı için akvaryum sıcaklığının 22 ila 26 °C aralığında olması önerilir. Akvaryumdaki pH seviyesi 7.0-8.5 aralığında en düşük 6.5 seviyesinde olmalıdır. Bu nedenle karbondioksit destekli bitki akvaryumlarında, çok düşük pH seviyeleri oluşuyor ise beslenmeleri önerilmez.

Çok yumuşak ya da sert olan sular, zamanla kabuklarının erimesine ve parçalanmasına neden olmaktadır. Kabuktaki deformasyonun en belirgin göstergesi kabuk dibinde oluşan delinmelerdir.

Salyangozunuzun kabuğunda delinme oluştuysa bunu önlemek ve tedavi etmek için su sertliğinin uygun aralıkta olup olmadığından emin olun. Ayrıca akvaryum suyuna kalsiyum desteği sağlayarak tedavinin etkine olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Nerite Salyangoz Bakımı

Nerite Salyangoz Bakımı

Kalsiyum desteği için 100 litre tanka haşlanmış yumurta suyundan bir bardak (200 ml.) eklenmesi yeterli olacaktır. Belirtilen ölçüyü kendi akvaryumunuza oranlayarak kullanabilirsiniz.

Neriteler yüksek amonyak ve nitrat seviyelerine karşı hassas canlılardır. Dolayısıyla akvaryumda düzenli su değişiminin ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca sudaki bakır onlar için öldürücü nitelikte bir toksik elementtir. Bakır ihtiva eden ilaçların kullanımında son derece dikkatli olunması gerekir.

Akvaryumda beslediğiniz balıkların bu canlıları avlayamayacak boyutta barışçıl türler olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca salyangozlar doğası gereği camların üzerine kadar çıkma eğilimi gösteren canlılar olduğundan, akvaryumunuzun üzerinin kapalı olması önerilir.

Nerite Salyangozu Beslenmesi

Nerite salyangozu ne yer? Neriteler çoğunlukla yosun yiyen canlılardır. Hatta yosun canavarı ünlerini de bu yapılarına borçludur. Günün neredeyse tamamını bitmek bilmeyen iştahlarıyla, camların, dekorların ve bitkilerin üzerinde oluşan yosunları yiyerek geçirirler.

Yeşil nokta yosunu, kısa tüy yosunu(fuzzy alg), kahverengi yosun ve sakal yosunu dahil olmak üzere birçok yosun türünü severek tüketirler. Hatta yeşil nokta yosunu ile mücadele konusunda en başarılı türlerdir.

Yeşil Nokta Yosunu Yiyen Salyangoz

Yeşil Nokta Yosunu Yiyen Salyangoz

Tankınızı kontrol ettiğinizde görünürde yosunlar mevcut ise neritelere ek besleme yapılmasına gerek yoktur. Lakin akvaryumunuzda yosun görmüyorsanız muhtemelen büyük bir çoğunluğu tüketildiğinden salyangozlarınızı da beslemek gerekecektir.

Neriteler bakır içermeyen bitkisel dip yemleriyle rahatlıkla beslenebilir. Ayrıca haşlanmış kabak, ıspanak ve salatalık gibi sebzeleri de severek tüketirler. Özellikle haşlanmış ıspanak içerdiği kalsiyum miktarı ile kabuk sağlığını da destekleyen bir sebzedir.

Nerite Çeşitleri Nelerdir?

  • Zebra Nerite Salyangozları (Neritina natalensis)
  • Kaplan Nerite Salyangozları (Vittina semiconica)
  • Boynuzlu Nerite Salyangozları (Clithon korona/diadema)
  • Damalı Nerite Salyangoz (Nerita tessellata)
  • Zeytin Nerite Salyangozları (Neritina reclivata)
  • Kırmızı Yarışçı Nerite Salyangoz (Neritina vittina waigiensis)
Nerite Çeşitleri

Nerite Çeşitleri

Nerite Salyangoz Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Her şeyden önce salyangozların bulunduğu akvaryumu en az 15 dakika gözlemleyin.
  • Aktif olan salyangozların sağlıklı olduğunu varsaymak en güvenli yöntemdir. Haliyle en aktif hareket eden salyangozları seçmeye çalışın.
  • Dipte kabuğuna çekilmiş halde olan salyangozları almamaya çalışın.
  • Kabuğunda delik olan salyangozları es geçmek ya da deformasyonu en az olan salyangozu seçmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü bu durum yeterince kalsiyum alamadığını veya yaşlı bir hayvan olduğunu gösterir.

Yazımızın devamında En İyi Yosun Yiyici 10 Canlı Türü hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Nerite Salyangozu Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞