BitkiBalik.Com

Akvaryum Balıkları Neden Ölür?

Akvaryum Balıkları Neden Ölür?

Balıklar, uygun yaşam koşulları sağlanan akvaryumlarda sağlıklı bir yaşam sürerler. Fakat çeşitli nedenler ve ömrünün dolası nedeniyle akvaryum balık ölümleri evcil hayvanını kaybedenler için üzücü bir tecrübedir. Kişiler akvaryum balığı ölümlerini en aza inditmek amacıyla yapacağı seçimlerle balıkları için en uygun ortamı hazırlamalıdır. Uygun ortam hazırlanmaması durumunda balık kayıpları önlenemeyecektir. Akvaryum balıkları neden ölür? Sorusu okurlarımız tarafından sıklıkla sorulan sorudur: Balık Neden Ölür?

Akvaryumda sağlıklı gibi görünen balığınız birden ölürse bunun başlıca nedeni oksijensiz kalmasıdır. Oksijen bitince balıklar boğularak ölürler. Akcvaryumda balık ölümlerinin ana nedeni sudaki oksijen azalmasına bağlı olarak gelişen boğulmalardır. Çünkü nadir birkaç balık türü dışında akvaryum balıklarının bir çoğu yaşamak için suda çözünmüş oksijene ihtiyaç duyar.

Akvaryum balıkları neden ölür? Konusunun sebepleri ele alındığında bakteri, parazit ve virüs kaynaklı balık ölümleri nispeten daha azdır. Salgın sonucunda ölümler yaşansa da bu genellikle nadirdir. Balığın vücudunda normalde olmayan şişlikler varsa, yüzme hareketleri normalden farklı ise, yüzmede isteksiz ve halsizse, tepki vermiyorsa, yemek yemede iştahsız görünüyorsa hastalık olduğundan şüphelenilebilir. Vücutlarında yara veya derinin renginde farklılık görülürse hemen veterinerden yardım alınmalıdır.

Japon Balığı Neden Ölür

Japon Balığı Neden Ölür

Lepistes Neden Ölür?

Akvaryumun en estetik ve güzel balığının ölümü karşısında kayıtsız kalacak hayvan sever yoktur. İnsanlar balıklarıyla bir bağ kurduklarından dolayı ölümü ciddi anlamda etkiler. Ölüm olayıyla karşılaşan akvaryum sahibi Lepistes neden ölür? Neyi yanlış yaptım? Nasıl yapmalıydım? Gibi yüzlerce soruyu kendine sorar.

Eksik veya yanlış yaptığı bir şeyden dolayı olup olmadığını anlamak ister. Varsa yanlış veya eksik bir durum diğer lepisteslerini korumak amaçlı olarak değiştirmek ister. Lepistes balıklarını öldüren bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar arasında öne çıkanlar şunlardır;

 • Tüberküloz
 • Parazit
 • Dropsy
 • Mantar
 • Beyaz benek
 • Yüzgeç erimesi
Lepistes Neden Ölür

Lepistes Neden Ölür

Yukarıdaki hastalıkların tüberküloz haricindekilerinin tedavisi vardır. Şayet balığın tüberküloz olduğu anlaşılırsa balığın ayrı bir tanka alınması hatta mevcut akvaryumdan uzaklaştırılması gerekir. Çünkü tüberküloz oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer hastalıkların tedavileri hakkında doğru bilgileri almak ve uygulamak gerekir.

Lepistes balığını alırken dikkat etmek gerekir. Güvenilir kaynaklardan almak çok önemlidir. Pet shoplarda satılanların genellikle genetikleri karmadır. Renkleri canlı ve parlak görünse dahi ömürleri çok uzun olmaz. Yerel üreticilerden alınanlar daha sağlıklı olacaktır. Yerel lepistes balıkları kullanacağımız suya daha yatkın olduklarından ömürleri daha uzundur.

Lepistes balıklarının akvaryum su sıcaklığı doğru ayarlanmalıdır. Lepistes balıkları tropikal bir tür olduğundan 18 derece gibi soğuk sularda beslenmeleri sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Bundan dolayı su sıcaklığının 22 ila 28 derece arasında olması daha uygun olacaktır. 28 derecenin üzerindeki sıcaklıkta balıklar yeterli oksijen, alamaz. Çünkü ısınan su içerisindeki çözünen oksijen miktarı azalmaktadır. Su sıcaklığı sabitlenmesi ve olası dalgalanmaların önüne geçilmesi için akvaryum ısıtıcısı kullanılması gerekir.

Ciklet Balığı Neden Ölür

Ciklet Balığı Neden Ölür

Çöpçü Balığı Neden Ölür?

Çöpçü balığı, akvaryumlarda sıklıkla rastlanan ve yeni kurulan akvaryumlar için aranan bir balık türüdür. Maalesef ki bir sabah çöpçü balığının ölüsüyle karşılaşanlar da olmuştur. Çok üzücü bir olaydır. Yeni balıkları kaybetmeme adına çöpçü balığı neden ölür? Sorusunun cevabını öğrenmek isteriz. Nedenleri öğrenilince daha dikkatli hareket edilir. Böylece balıkların daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamalarına yardımcı olmak mümkündür.

Akvaryumda Balık Ölümü

Akvaryumda Balık Ölümü

Çöpçü balıklarının ölüm nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Yetersiz beslenme; Akvaryum balıkları genellikle gündüz ve ışıklar açıkken yapılır. Çöpçü balıklar gece daha hareketlidir. Gündüz diğer balıklar yemleri yediğinden gece çöpçü balıklarına besin kalmaz. Bunun önüne geçebilmek adına gece, akvaryumuna dip yemi atılmasıdır. Böylece çöpçü balıkları sabaha kadar sağlıklı bir şekilde beslenirler. Bitki olan akvaryumlarda yetersiz beslenme kaynaklı ölümler pek olmaz.
 • Yanlış beslenme; Çöpçü balıkları türlerine göre farklı beslenme özelliğine sahiptirler. Çöpçü balığının türü bilinmeli ve ona göre besleme yapılmalıdır.
 • Aşırı stres; Akvaryumda çöpçü balıklarının saklanacağı yerler olmalı. Saklanma alanları olmayan çöpçü balıkları diğer balıklar tarafından rahatsız edilince aşırı stres yaşar. Bu durum da ölümlerine neden olur.
 • Ani su ısısı değişimleri; Su ısısında ani değişimler olunca beyaz benek, pamukçuk hastalığına yakalanarak ölebilir.
 • Akvaryuma atılan orantısız seviyedeki tuz çöpçü balıklarının ölümüne neden olur. Özellikle büyük çöpçüler tuzlu suda nispeten yaşayabilir. Ancak küçükler için çok büyük tehlikedir.

Bu yazımızda Bir Balık Neden Ölür? Sorusuna balık türlerini ve türlerin hassasiyetlerini ele alarak yanıt vermeye çalıştık. Ayrıca, “Balıklar Açlıktan Ölür Mü?” konusunda detaylı bilgi edinebileceğiniz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞