BitkiBalik.Com

Nano Akvaryum Hakkında Her şey

Nano Akvaryum Hakkında Her şey

Özellikle son yıllarda oldukça moda olan nano akvaryum modelleri, salonunuzda ilk göze çarpan doğal ve canlı dekorasyon ürünleri arasındadır. Küçük akvaryum olarak görülüyor olsa da özenli bir bakım ister.

Nano tanklarda genellikle tek başına yaşaması uygun görülen beta balıkları beslendiği için beta akvaryumu olarak da adlandırılır. Günümüzde tatlı su balıklarından tutunda tuzlu su balıklarına kadar çok çeşitli balık türlerinin, nano tanklarda beslendiğine rastlanmaktadır.

Bu yazımızda bitkili modellerinin de günden güne beğeni kazanmasıyla ünlenen nano akvaryumlar hakkında merak edilen her şeyi ele almaya çalışacağız.

Nano Akvaryum Nedir

Nano Akvaryum Nedir

Nano Akvaryum Nedir?

Minimal ölçülere sahip olan küçük boyutlu ve genel olarak 10-30 litre arasındaki akvaryumlardır. Evcil hayvan hobisi olarak balık beslemek isteyenler için başlangıç aşamasında alınıyor olsa da özellikle dekoratif amaçlarla tercih edilir.

Nano tanklar bürolarda da çok sık tercih edilen bir akvaryum türüdür. Nano tanklarda beslenen popüler türler betalar, badis badis, endler, cüce kalem, lepistes ember tetra, parlayan guramidir. Akvaryum hobisinin zaman içersinde gelişimi ile nano tanklarda sadece balık türleri değil, cüce karides türleri de beslenmektedir.

Küçük Balık Tankı Modelleri

Küçük Balık Tankı Modelleri

Nano tanklarda şık dekorasyonlar oluşturulduğu için taban ve bitki seçimi ile özel olarak ilgilenmek gerekir. Nano tank kurulurken balıkların sağlığı kadar bitkilerin bakımı da unutulmamalı ve bu nedenle en az 6500 k aydınlatma ürünü seçilmelidir.

Nano tank tabanı için en uygun kum; siyah hagendir. Bitkili tank oluşturulması söz konusu olacaksa bitki akvaryumu tabanı için uygun ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Bitkili kurulumu yapılan nano tanklarda cuba ya da pervula gibi yüksek destek gerektiren bitkiler yetiştirilecekse tüplü ya da mayalı sistemlerle co2 desteği mutlaka sağlanmalıdır.

Nano Akvaryum Kurulumu normal akvaryum kurulumu ile benzerlik göstermektedir. Kurulumun nasıl yapılması gerektiği konusunda Akvaryumda Balık Beslemek konulu makalemizi inceleyerek püf noktalara dair bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Nano Akvaryum Modelleri

Nano tank modelleri, balığın türüne ya da bitkilerin özelliklerine, istenilen dekoratif özelliklere göre farklılık gösterir. Klasik bir beta tankı, küp biçiminde, 14×14 mini ölçülerde nano boyutlardadır.  Nano tank modellerinde en çok tercih edilenlerden biri kendinden ledli ve sump filtreleme özelliği olan hazır akvaryumlardır.

Nano Akvaryum Modelleri

Nano Akvaryum Modelleri

Nano tank içerisinde birden fazla balık yetiştirmek isteyenler dikdörtgen formlara sahip modelleri tercih edebilirler. Daha estetik bir tasarım isteyenler için bombeli modellerin oldukça revaçta olduğunu belirtelim.

Balık beslemek isteyenler, eğer ilk kez nano tank bakımı yapacaklarsa 14×14 ölçütlerinde başlangıç setlerini tercih edebilirler. Bunun yanında ortalama olarak nano balık tankı ölçüleri arasında en klasik olanlar aşağı yukarı şu şekildedir:

 • 25x25x28
 • 31x31x24
 • 47x25x28

Nano Akvaryum Fiyatları

Nano akvaryum fiyatları, akvaryumun iç dizaynına, kullanılan malzemeye, camın kalitesi ile firmaya göre değişiklikler gösterir. Tam donanımlı, her şeyi içinde olan bir akvaryum fiyatı 2 bin Lira’ ya kadar çıkabilmektedir.

Nano Akvaryum Led Aydınlatma

Nano Akvaryum Led Aydınlatma

Fiyatlar başlangıç setleri için 90-150 lira arasında değişmektedir. Bunun dışında ortalama fiyatlar şu şekildedir:

 • Kendinden ledli, 20×20 boş akvaryum ortalama 300 Lira,
 • Arka sump ve filtreleme sistemli, kendinden ledli akvaryumlar litre ve ölçülerine göre 450-700 Lira arasında değişmektedir.
 • 30 litre, ledli ve köşe filtreli, siyah dekoratif folyolu, termometreli setler 1500 Lira’ dan başlamakta ve 40 litrelerde tam donanımlı nano setlerinin fiyatı 2 bin lirayı geçebilmektedir.

Nano Akvaryum Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

Nano akvaryum aydınlatmaları genellikle led aydınlatma sistemleri ile sağlanmaktadır. Son zamanlarda ledlerin buhar ve nemden etkilenmelerine karşı silikonla korunduğu modeller öne çıkmaktadır. Nano led aydınlatma armatürlerinin bitkili akvaryum ya da deniz akvaryumu modelleri de bulunmaktadır.

Nano led aydınlatma ürünlerinde kırmızı, mavi, yeşil ya da günışığı seçenekleri ile chipler kullanma olanağı bulunmaktadır. Nano led modelleri klasik olarak 11 cm. İçin 6; 21 cm. İçin ise 12 watt elektrik tüketir. Nano led aydınlatma ürünleri, profesyonel bakım isteyenler ve bitkili tanklar için oldukça gelişmiş modeller sunmaktadır.

Nano Akvaryum Balıkları

Nano Akvaryum Balıkları

Nano Akvaryum Balıkları Hangileridir?

Nano akvaryum balıkları hangileridir? Denildiğinde ilk akla gelen tür şüphesiz betalardır. Ancak nano tanklarda beslenmeye uygun değişik canlı türleri de bulunmaktadır. Küçük akvaryum balıkları nano tanklarda beslenmeye uygun balık türlerindendir. Farklı renkleri ve nano tankına uygun karakterleri ile  nano akvaryumda beslenebilecek balıklar:

 • Beta balığı türleri, badis badis, guramiler, neon ve kardinal neon tetra balıkları,
 • Akvaryumda birden daha fazla 3-4 balık bakmak isteyenler için cüce kalem balıkları,
 • Lepistes, moli, plati ve kılıçkuyruk balığı gibi canlı doğuran balık tüleri,
 • Birden fazla bakılabilecekse, özellikle rengi ile ilgi çeken ember tetra,
 • 25 litrelik bir nano tankı için 5 adete kadar bakılabilecek galaksi rasbora,
 • Omurgasız canlılardan kiraz karides gibi cüce karides türleri ve meksika cüce kerevitleridir.
 • Omurgasızlara ek olarak akvaryumdaki alglerle mücade konusunda destekleyici olması için küçük bir elma salyangozu da eklenebilir. Ancak ince yapraklı bitkilere sahipseniz elma salyangozu bitkilerinizi afiyetle tüketebileceğinden akvaryuma ekleme fikrini bir kez daha düşünmelisiniz.
Nano Cuba Tankı

Nano Cuba Tankı

Nano Akvaryum Bitkileri

Nano tanklar, bitkili ya da bitkisiz olarak kurulabilse de çoğunlukla bitkili tanklar tercih edilmektedir. Cuba ve monte carlo bitkileri özellikle taban bitkisi olarak tercih edilmektedir. Köksüz bitkiler içinde tilki kuyruğu da başlangıç seviyesi için iyi bir tercihtir. Bunun dışında başlangıç düzeyinde olan ve akvaryumda bakımı kolay olaan nano tanklar için uygun bitkiler:

Akvaryum bitkileri dışında, Java Moss, Christmas Moss türleri ile düzenli budama yaparak Moss Ağacı gibi güzel bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Akvaryumda Su Mercimeği yetiştirme konusunda detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Anubias Bitkisi Bakım Rehberi konulu makalemizi okuyarak anubias bitkisi bakımının püf noktalarını öğrenmek için tıklayınız.

Ayrıca akvaryumda bitki bakımının temelini oluşturan ve nitratla mücadele konusunda doğal destek sağlayan Elodea Bitkisi bakımı hakkında kapsamlı bilgilerle derlediğimiz makalemiz için tıklayınız.

En Güzel Nano Akvaryum Modelleri

Son olarak bitkili bir nano tank kurmayı düşünüyor ve taban kurulumu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız; bitki akvaryumu taban kurulumu konusunda kapsamlı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞